در حال بارگذاری...
 
 

ماشین آلات و ادوات کشاورزی و دام و طیور و پلاستیک گلخانه و علف کش و آفت کش و مخازن پلی اتیلن و چمن زن و جت هیتر و تابلو برق صنعتی و سیستم گرمایشی تابشی در بازار بزرگ کشاورزی

خرید و فروش ادوات کشاورزی، سم، کود، نشاء، بذر و دستگاه تصفیه آب، هواساز صنعتی و چمن زن و فیلتر شنی

 
یکی از مشکلاتی که صادرات مرغ را با خود درگیر کرده، موضوع بازارهای منطقه و حضور رقیب سرسختی مانند ترکیه است.
بعد از شیوع آنفلوآنزای پرندگان در ایران، مطابق قوانین بین‌المللی، به نوعی صدور محصولات مختلف طیور از کشور ممکن نبود. زیرا امکان سرایت آلودگی از این طریق وجود داشت. حال پس از گذشت چند ماه از آخرین گزارش آلودگی و پاکی مرغداری‌های ایران از آنفلوآنزا هنوز صادرات مرغ از سر گرفته نشده و همچنان تاجران ایرانی پشت درهای بسته مانده‌اند. زیرا ترکیه، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توانست بازارها را تصاحب کند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی، در این ارتباط گفت: اگرچه صادرات مرغ متوقف نیست، اما ترکیه در مدتی که ایران در آن بازارها حضور نداشت، حضور پیدا کرد و به این راحتی هم عقب‌نشینی نخواهد کرد.
محمد علی کمالی، با اشاره به اینکه ترکیه از سال گذشته به شدت روی صادرات محصولات مختلف خود از جمله تولیدات کشاورزی، برنامه‌ریزی کرده است، افزود: آنها در تمام شرایط، قوی‌تر از ایران وارد می‌شوند و تجار داخلی، کمتر توانایی رقابت با آنها را دارند.
به گفته کمالی، ترکیه در سال بیش از ۳۸۰ هزار تن صادرات مرغ به کشورهای مختلف دارد.
مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی، ادامه داد: در ارتباط با قطر، زمینه مناسبی برای صادرات داشتیم که متاسفانه به دلیل نامناسب بودن سیستم حمل و نقل هوایی ایران، این فرصت از ما گرفته شد. زیرا آنها طالب مرغ گرم بودند و صادرات این محصول نیز بدون هواپیما امکان‌پذیر نیست. گذشته از اینها نمی‌توان در حضور کشوری مانند ترکیه، از لحاظ قیمتی نیز در بازارهای اطراف رقابت کرد.
وی در خصوص وضعیت تولید داخلی گفت: تا زمانی که قیمت گوشت قرمز بالا باشد، مازاد قابل توجهی در مرغ اتفاق نمی‌افتد. به عبارتی با نرخ‌های بالایی که گوشت قرمز دارد، کشش برای مصرف مرغ از طرف مردم افزایش یافته است. با این حال، هنوز بزرگ‌ترین دغدغه مرغداران، قیمت بالای جوجه است و اگر ادامه‌دار باشد، بسیاری از تولیدکنندگان را از میدان خارج می‌کند.

خبرگزاری ایانا – 96/4/25

این مطلب را به اشتراک بگذارید


دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.عضویت در کانال تلگرام بازار کشاورزی