در حال بارگذاری...
 
 

ماشین آلات و ادوات کشاورزی و دام و طیور و پلاستیک گلخانه و علف کش و آفت کش و مخازن پلی اتیلن و چمن زن و جت هیتر و تابلو برق صنعتی و سیستم گرمایشی تابشی در بازار بزرگ کشاورزی

خرید و فروش ادوات کشاورزی، سم، کود، نشاء، بذر و دستگاه تصفیه آب، هواساز صنعتی و چمن زن و فیلتر شنی

 
رئیس انجمن علوم خاک ایران گفت: سالانه ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تغییر وضعیت می‌دهند که تداوم این روند امنیت غذایی را دچار مشکل خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، منوچهر گرجی در نشست هم‌اندیشی خاک که با رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، مدیرکل محیط‌زیست و سلامت غذای وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در مجموعه باغستان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: امنیت غذایی فقط کمیت نیست بلکه باید کیفیت آن نیز موردتوجه قرار گیرد همان‌طور که عدم توجه به خاک کشور بحران آب را به دنبال خواهد داشت.
وی ادامه داد: توجه به مدیریت خاک، ضمن افزایش کیفیت آن تأثیر قابل‌توجهی بر افزایش کمی منابع آب و بهره‌وری آن و همچنین ارتقای کیفیت آب دارد؛ بنابراین حفاظت از خاک، ضمن کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد کشاورزان، باعث افزایش بهره‌وری آب نیز خواهد شد.
گرجی با بیان اینکه ۹۹ درصد غذای انسان‌ها در جهان به‌واسطه خاک تولید می‌شود، گفت: تولید محصولات کشاورزی و تأمین امنیت غذایی، تولید پوشاک، چوب، گیاهان دارویی، تنظیم گازهای هوا و تعادل بخشی به آن، دفن پسماندها، تصفیه آلاینده‌ها و فاضلاب، کاربرد عمرانی، صنعتی، داروسازی و تولید انرژی از جمله خدمات و کاربرد خاک در جامعه است اما به‌ تازگی بشر از این منابع خدادادی غافل شده است.
رئیس انجمن علوم خاک ایران با اشاره به کمبود آب در کشور گفت: حدود ۸۰ درصد آب در بخش کشاورزی استفاده می‌شود که بستر آن خاک است و اگر مدیریت مناسبی برای خاک اندیشیده نشود خاک نیز دچار چالش می‌شود بنابراین بهبود مشکل آب در کشور بدون مدیریت خاک امکان‌پذیر نخواهد بود.
وی بر لزوم اهمیت و توجه به خاک به‌ منظور تداوم حیات بشری تأکید و خاطرنشان کرد: با مدیریت‌های خاص، بهینه و حفاظت بر خاک می‌توان از تخریب و آسیب خاک جلوگیری کرد.

خبرگزاری ایسنا – 96/9/14

این مطلب را به اشتراک بگذارید


دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.عضویت در کانال تلگرام بازار کشاورزی