50 درصد واحدهای تخم گذار کشور فرسوده اند

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  • بازدید : ۱۱۹
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور با بیان اینکه 27 هزار واحد صنعتی در کشور فعال است، گفت: 50 درصد واحدهای تخم گذار از نظر ساختار فرسوده اند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علیرضا اکبرشاهی» روز دوشنبه در نشست خبری در محل سازمان دامپزشکی با یادآوری اینکه 60 سال از تشکیل صنعت طیور می گذرد، افزود: این صنعت از نظر کمی رشد خوبی داشته به گونه ای که مصرف سرانه گوشت مرغ از 4.5 به 25 کیلوگرم و مصرف سرانه تخم مرغ نیز نسبت به سرانه مصرف جهانی افزایش یافته از چهار کیلوگرم به 11 کیلوگرم رسیده است.
وی با بیان اینکه صنعت طیور از نظر کیفی رشد خوبی نداشته است، گفت: عوامل مختلفی این صنعت را تهدید می کند که می توان به وجود320 پنجره ورود ویروس از طریق پرندگان مهاجر وحشی به کشور و تراکم بالای مزارع پرورشی در برخی استان ها اشاره کرد.
اکبرشاهی ادامه داد: از 1800 واحد مزارع تخم گذار در کشور 75 درصد آن (1350 واحد) در آذربایجان شرقی، قزوین، قم، تهران، البرز، مرکزی، اصفهان، فارس و خراسان رضوی واقع شده و همچون زنجیره کنار یکدیگرند و خطر جابه جایی ویروس در آنها بسیار بالاست.
صنعت طیور تخم گذار نقاط اشتراک بالایی در حمل کود، سوخت، تخم مرغ زمینه را فراهم می کند که با ورود ویروس به یکی از این واحدهای صنعتی، ویروس در واحدهای دیگر نیز گسترش یابد.
**25 میلیون قطعه طیور بر اثر بیماری آنفلوانزا معدوم شد
وی در ادامه این نشست درباره تعداد واحدهای درگیر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و جمعیت مرغ های معدوم شده در 6 ماهه دوم امسال، گفت: اکنون ۲۲ استان کشور درگیر این بیماری اند؛ در مجموع ۵۸۰ کانون در این مدت به ویروس آنفلوانزا آلوده شده است.
مدیریت بیماری های طیور افزود: تاکنون ۲۵ میلیون و ۱۴۰ هزار و ۱۸۷ قطعه طیور بر اثر این بیماری معدوم شده که ۴۵۲ کانون مربوط به واحدهای صنعتی، ۱۱۷ کانون مربوط به واحدهای بومی و روستایی و ۱۱ کانون مربوط به پرندگان وحشی بوده است.
به گفته وی، ۵۳ درصد کانون های آلوده مربوط به واحدهای مرغ تخم گذار بوده و براین اساس ۱۹ میلیون و ۳۸۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار معدوم شده اند.
اکبرشاهی با بیان اینکه ۱۰ واحد مرغ گوشتی نیز درگیر این بیماری شده و ۱۲۹ هزار قطعه مرغ نیز معدوم شده است، گفت: نگرانی بابت شیوع و گسترش بیماری در واحدهای مرغ گوشتی وجود ندارد.
وی اظهارداشت: خسارت مربوط به معدوم سازی طیور توسط صندوق بیمه کشاورزی و خسارت مربوط به معدوم سازی تخم مرغ و کارتن توسط سازمان دامپزشکی پرداخت می شود.
به گفته وی، سازمان دامپزشکی باید ۷۵ درصد مبلغ روزی را که در این زمینه برآورد می شود، پرداخت کند و تاکنون بخشی از آن از طریق اسناد خزانه اسلامی پردخت شده که سررسید آن اسفندماه امسال بوده است و بقیه نیز به زودی پرداخت می شود.
اکبرشاهی بیان کرد: تا 2 ماه پیش صندوق بیمه نزدیک به 30 درصد خسارت ها را پرداخت کرده بود.
وی درباره واکسیناسیون طیور علیه ویروس آنفلوانزا برای جلوگیری از اپیدمی شدن این بیماری در سال های آینده نیز گفت: باتوجه به فراخوانی که انجام شد، شرکت های واردکننده، داروهای خود را آوردند که بعد از بررسی های انجام شده، یک واکسن تایید و مقرر شد در مرحله نخست، ۱۰ میلیون دوز از آن وارد شود.
** آنفلوانزای فوق پرندگان تهدید صنعت طیور و بهداشت عمومی
اکبرشاهی با بیان اینکه آنفلوانزای پرندگان تهدید کننده صنعت طیور و بهداشت عمومی است، گفت: حدود 140 سال پیش این ویروس شناسایی شده و میزان خسارات آن در یک دهه اخیر در جهان قابل مقایسه با سالیان گذشته نیست و بسیار قوی تر از آن است.
وی افزود: در 6 ماهه دوم سال 2017، نزدیک به 60 کشور از جمله عراق، عربستان و افغانستان نیز درگیر این بیماری بودند.
این مقام مسئول گفت: با توجه به جابه جایی این ویروس توسط پرندگان مهاجر، همواره خطر گسترش این بیماری وجود دارد؛ ایران نیز در 2 مسیر از پنج مسیر مهاجرت پرندگان قرار دارد بنابراین ستاد مبارزه با بیماری آنفلوآنزا در کشور تشکیل شد و در یک ماه گذشته به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است.
** نخستین کنفرانس بین المللی آنفلوانزا در تهران برگزار می شود
مدیر دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور نیز در این نشست اعلام کرد: سازمان دامپزشکی قصد دارد در روزهای سیزدهم و چهاردهم تیرماه سال ۹۷، نخستین کنفرانس بین المللی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را در تهران برگزار کند.
وی افزود: مکاتبات لازم با سازمان های بین المللی ذیربط مانند سازمان جهانی بهداشت دام و فائو و اطلاع رسانی های لازم نیز انجام شده است.
به گفته اکبرشاهی، این کنفرانس در چهار محور اپیدمی بیماری، تشخیص بیماری، پایش و مراقبت و کنترل و ریشه کنی آن برگزار خواهد شد.
در پایان این نشست، از سامانه کنفرانس بین المللی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که مربوط به ثبت نام شرکت کنندگان داخلی و خارجی است، رونمایی شد.

خبرگزاری ایرنا – 96/12/22

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.