عواید صادرات ۱۰۰هزار تن صادرات مرکبات در جیب دلالان

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
  • بازدید : ۵۹
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در زمینه صادرات محصولات کشاورزی حذف واسطه‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، در سال ۹۷ حدودا ۱۰۰ هزار تن مرکبات صادر شد که مواحب آن عمدتا به جیب واسطه‌ها رفت.
شمس الله شریعت نژاد عضو کمیسیونکشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی ، در خصوص ظرفیت‌ها، مشکلات و ظرفیت‌های پیش روی کشاورزان شمال کشور، گفت: تولیدات کشاورزی و صنایع پایین دستی از ظرفیت‌های استان مازندران در بخش کشاورزی محسوب می‌شود، کشاورزان از دولت انتظار دارند نهاده‌های مورد نیاز آنها را تامین کنند در حال حاضر بر روی نحوه توزیع و کمبود کودهای شیمیایی مورد نیاز خود اعتراض دارند.
جبران خسارات سیل سال گذشته نیامند تسهیلات ارزان قیمت
نماینده مردم رامسر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی از کشاورزان در سیل دی ماه سال گذشته با خساراتی مواجه شده‌اند که انتظار دارند تسهیلات ارزان قیمیت در اختیار آنها قرار بگیرد تا اراضی خود را بازسازی کنند، تصریح کرد: ابنیه‌هایی در مسیر رودخانه‌ها احداث کرده‌اند که موجب انحراف رود شده و با افزایش بارش‌ها اراضی و باغات را با خود نابود کرد.
خسارات ناشی از سیل در شهرستان لنگرود استان گیلان
حذف واسطه‌ها کلید رونق بخش کشاورزی
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در خواست کرده‌ایم تا دولت برای کمک به خسارت دیدگان سیل سال گذشته استان مازندران مصوبه‌ای داشته باشد، ادامه داد: در زمینه صادرات محصولات کشاورزی حذف واسطه‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، در سال 97 حدودا 100 هزار تن مرکبات صادر شد که مواحب آن عمدتا به جیب واسطه‌ها رفته و این رویه هر ساله تکرار می‌شود.
لزوم تقویت تشکل‌های دولتی
شریعت‌نژاد با تاکید بر اینکه باید متناسب با مزیت هر منطقه سرمایه‌گذاری کنیم تا قابلیت رقابت داشته باشد، عنوان کرد: باید تشکل‌های تولیدی را تقویت کنیم تا تولیدکنندگان سهمی در صادرات داشته باشند، زنجیره‌ای باید ایجاد کنیم که تولید کننده و صادرکننده در آن فعالیت کنند تا تولیدکننده از عواید صادرات بی‌نصیب نماند.
باید تشکل‌های تولیدی را تقویت کنیم تا تولیدکنندگان سهمی در صادرات داشته باشند
عضو کمیسیونکشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اگر دولت اهتمام جدی در ایجاد زنجیره‌های تولید داشته باشد بخش زیادی از مشکلات کشاورزان و فعالین صنایع پایین دستی بخش کشاورزی برطرف می‌شود.

خبرگزاری فودنا -98/1/17

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.