هر آنچه باید در مورد ورق پلی کربنات تخت باید بدانید

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
  • بازدید : ۱۰۲
تولید ورق پلی کربنات گام بزرگی در صنعت ساختمان‌سازی بوده است در گذشته بیشتر افراد برای بهره‌وری از نور طبیعی از شیشه استفاده می‌کردند اما شیشه‌ها به دلیل معایب که داشتند دارای عمر بسیار کمی بودند. اما امروزه با تولید ورق‌های پلی کربنات آن مشکلات از میان برداشته شده است. تصور کنید یک ساختمان پرنور را کمی‌توانید از نور طبیعی آن در کمال آرامش استفاده کنید و در کنار آن از هزینه‌های جانبی تأمین انرژی را تا حد زیادی کاهش دهید. حال با توجه به این مزایای متعددی که ورق‌های پلی کربنات دارند تولیدکنندگان سعی کرده‌اند این محصول را در انواع مختلف تولید کنند که یکی از رایج‌ترین آن‌ها ورق پلی کربنات تخت است. با ما در بازار بزرگ کشاورزی همراه شوید تا بیشتر با این محصول آشنا شوید.ورق‌های پلی کربنات
همان‌طور که میدانید پلی کربنات‌ها انواع مختلفی از جمله ورق‌های پلی کربنات تک جداره، دو جداره، لانه زنبوری و تخت دارد. در این بین ورق‌ پلی کربنات تخت
به دلیل مقاومت بالایی که دارد به نسبت ورق‌های دیگر جایگاه ویژه‌ای در بین مصرف کنندگان دارد. این محصول بیشترین شباهت را به شیشه دارد و می‌توان گفت از سخت‌ترین و شفاف‌ترین محصولات از گروه‌های ترموپلاستی است. در برخی از منابع از ورق‌های پلی کربنات تخت از واژه آهن شفاف یاد می‌شود زیرا این محصول از منظر شفافیت مانند شیشه و مقاومت مانند آهن مستحکم است.شفافیت ورق‌های پلی کربنات تخت در حدی است که می‌تواند حدود 86 درصد از نور را ز خود عبور دهد. یکی از امکاناتی که در این محصول وجود دارد شما می‌توانید با توجه به نیاز و کاربرد مدنظر خود ضخامت آن را از بین 2 میلی‌متر تا 12 میلی‌متر انتخاب نمایید. مورد بعدی که از دید معماران و طراحان دکوراسیون بسیار اهمیت دارد رنگ‌بندی این ورق‌ها است زیرا با توجه به تنوع زیاد رنگ‌بندی می‌توانند به‌راحتی رنگ متناسب با محیط را انتخاب نمایند. در استفاده از ورق‌های پلی کربنات تخت محدودیت وجود ندارد و می‌توان از حیاط و ایوان‌های نقلی تا ساختمان و برج‌ها سر به فلک کشیده از این محصول استفاده کرد. یکی از امکانات ویژه این محصول خاصیت ضد انفجار بودن آن است که در مکان‌های امنیتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کاربرد ورق‌های پلی کربنات تخت
ورق‌های پلی کربنات را می‌توان در دسته محصولات جدید دنیا دانست که به دلیل مزیت‌های مختلفی که دارد روزبه‌روز به کاربردهای آن افزوده می‌شود. در زیر به کاربردهای ورق پلی کربنات تخت اشاره‌کرده‌ایم:
• به دلیل ویژگی‌هایی که دارد در محیط‌های امنیتی مانند سالن‌های کنفرانس، اجلاس سیاسی، موزه‌های و طلافروشی استفاده می‌شود.
• نورگیر بسیار خوبی برای سقف است.
• در محیط‌های مختلف مانند راهروها، برج‌ها، سقف‌های پل هوایی و عابر بانک‌ها کاربرد دارد زیرا در این محیط‌ها رفت‌وآمد بسیار زیاد است و باید از محصول استفاده شود که مقاومت نسبتاً بالایی دارد.
• گلخانه از محیط‌های بسیار حساسی است که باید از ورقی استفاده شود که نور و دما را به‌خوبی تنظیم کرد لذا استفاده از ورق‌های پلی کربنات تخت در این محیط‌ها بسیار کاربرد دارد.
• در برخی از مواقع برای زیباتر شدن دکوراسیون داخلی ساختمان باید از مصالحی استفاده شود که علاوه بر زیبایی بتواند کاربردهای دیگر مانند تا مین نور و یا عایق بودن در برابر صدا و حرارت نیز باشد. از این‌رو در حال حاضر بیشتر طراحان دکوراسیون داخلی از این محصول استفاده می کنند.
• مقاومت این محصول در حدی است که بهترین جایگزین شیشه در قطار و هواپیما شده است.
• در ورودی‌های مترو یکی از قسمت‌های پر رفت‌وآمد است حال می‌توان با این محصول احتمال خرابی را تا حد زیادی کاهش داد.
خ به دلیل شکل‌گیری راحتی آن‌ها در خلا می‌توان این ورق را مکان‌هایی مانند کلاه ایمنی، چراغ‌های خودرو و موارد مشابه دیگر استفاده کرد.
مزیت‌های ورق پلی کربنات تخت
در زیر به مزایای مختلف ورق‌ پلی کربنات اشاره‌کرده‌ایم:
• ورق‌های پلی کربنات تخت دارای شفافیت بسیار بالایی است.
• نصب بسیار آسانی دارد و می‌توان در کمترین زمان آن را نصب کرد.
• برخلاف تصورات به دلیل اینکه ازنظر ظاهری تا حد زیادی مشابه شیشه است در برابر ضربه‌های فیزیکی بسیار مقاوم است.
• به دلیل ضخامت خوبی که دارد در برابر سرما و گرم بسیار مقاوم است.
• قابلیت اره کاری،فرزکاری، سوراخ‌کاری و جوشکاری دارد به همین دلیل می‌توان در کاربردهای مختلف از آن استفاده کرد.
• می‌توان با استفاده از وکیوم فرمینگ به‌راحتی آن را حالت دهید.

مشخصات کلی ورق‌های پلی کربنات
تاریخچه پلی کربنات‌ها به آخرین دهه قرن 19 بر می‌گیرد در اولین آزمایش‌های هیدروکینون و رزورسینول را با گاز فسژن ترکیب کردند و از ترکیب آن‌ها محصولی مشابه شیشه تولید شد که بسیار شکننده بود. بعد از مدتی با آزمایش‌های جدید توانستند به پلی کربنات‌های شفاف و مستحکم برسند. این آزمایش‌ها و تولیدات در حدی پیشرفت کرده است که در حال حاضر انواع مختلفی از ورق‌ها تولید می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ورق‌های پلی کربنات است.
خواص فیزیکی مکانیکی
این ورق‌ها دارای خواص فیزیکی و مکانیکی زیر است:
پارامتر استاندارد واحد مقدار
دانسیته ISO 1183 g/cm3 ۱٫۲
مدول کششی ISO 527 MPa ۲۲۰۰
استحکام کششی ISO 527 MPa ۶۰
مقاومت خمشی ISO 178 MPa >95
مدول خمشی ISO 178 MPa ۲۳۵۰
عبور نور ASTM D1003 % >87
دمای نرم‌شدگی حرارتی (Vicat) ISO 306 oC ۱۴۵
دمای تغییر شکل حرارتی (HDT) ISO R75
(۰٫۴۵ MPa) oC ۱۳۷
مقاومت ضربه (چارپی) ISO 179 Kj/m2 >40
ضریب هدایت حرارتی DIN 52612 W/moC ۰٫۲۱

همان‌طور که در مشخصات بالا مشاهده می‌کنید این ورق‌ها پرداخت سطحی و خواص نوری بسیار خوبی برخوردار هستند.همچنین می‌توانید در محدوده دمایی حداقل 40- تا 120+ درجه سانتی‌گراد از آن‌ها استفاده و یا حتی بر روی آن‌ها کار کنید. طی فرآیندهایی که برای تولید ورق‌های پلی کربنات تخت انجام می‌شود می‌توان از خواص مکانیکی، الکتریکی و گرمایی آن‌ها استفاده کرد. جالب است بدانید مقاومت ضربه‌ای این محصول به حدی زیادی است که می‌توان گفت ورق پلی کربنات تخت یک محصول شفاف و غیرقابل شکست است. همچنین در دماهای مشخص امکان نرم شدگی و تغییر شکل دارند به همین دلیل می‌توان آن‌ها را به‌راحتی شکل داد و بازیافت کرد.

مقاومت شیمیایی در برابر انواع حلال‌ها
این محصول در برابر انواع مواد شیمیایی و حلال‌ها مقاومت‌های مختلفی دارد. به‌عنوان مثال در برابر اسیدهای ضعیف، گلیکول گلیسیرین، هگزان، روغن های معدنی، پارافین و سدیم کلراید مقاومت شیمیایی 20 درجه دارد. همچنین در برابر موادی از جمله استن، آمونیاک ضعیف شده، بنزن، تتراکلرید کربن، کلروفرم، اتیل استات، متیلن کلراید، متیل کتون،تولوئن و سدیم هیدروکسید مقاومت ندارد.
وزن ورق پلی کربنات تخت
این محصول در هر ضخامتی دارد ای وزن مخصوصی است. در جدول زیر با توجه به ضخامت که برحسب میلی‌متر است به وزن آن اشاره‌کرده‌ایم:
وزن واحد مربع(Kg/ m2) ضخامت(میلی‌متر)
۲٫۴ ۲
۳٫۶ ۳
۴٫۸ ۴
۷٫۲ ۶
۱۲ ۱۰
۱۴٫۴ ۱۲

مشخصات ظاهری ورق‌ها پلی کربنات
استانداردترین مشخصات ظاهری آن به این صورت است که ضخامت آن بین 2 تا 12 میلی‌متر، حداکثر عرض 2050 و سایز استاندارد 3050 در 2050 دارد. که هر فردی می‌تواند با توجه به نیاز خود محصول موردنظر را خریداری نماید. جالب است بدانید در مورد انتخاب رنگ این محصول نیز محدودیتی وجود ندارد و فرد می‌تواند به‌راحتی رنگ موردنظر خود را از میان رنگ‌های موجود که شامل شفاف بی‌رنگ، آبی شفاف، سفید شیری، سبز شفاف، قرمز شفاف و برنز شفاف انتخاب کرد.
نحوه نگهداری ورق‌های پلی کربنات تخت
با توجه به مقاومت بالای که این محصول دارد اما بازهم باید از این محصول در برابر عوامل مختلف مانند باد، باران نور زننده خورشید و موارد مشابه دیگر محافظ کرد. از این‌رو این ورق‌هایی که هم طول هستند را به‌صورت افقی در کنار یکدیگر نگهداری کرد. و در صورت که ورق‌ها طول‌های متفاوتی دارند باید ورق‌های بلندتر را در زیر قرار دهید تا بر اثر فشار ورق‌های کوتاه تغییر شکل ندهند. حتماً ورق‌های تخت را بر روی یک تکیه‌گاه قرار دهید و سعی کنید در محلی نگهداری کنید که تردد ماشین و انسان کم باشد.
حتماً بعد از مدتی استفاده محصول را تمیز نمایید زیرا با این روش می‌توانید طول عمر ورق را زیاد کنید. برای تمیز کردن نمی‌توانید از هر ورقی استفاده کنید و بهتر است از حلال‌های مخصوص مانند هپتان و هگزان استفاده نمایید. بعد از تمیز کردن ورق‌ها با کمک این حلال‌ها باید آن‌ها را با استفاده از آب بشویید تا هیچ اثری از آها بر روی ورق‌ها باقی نماند. در کل برای سطوح کوچک می‌توانید ابتدا با آب گرم ورق را بشویی سپس با کمک یک صابون یا هر شوینده خانگی کثیفی‌ها را برطرف کرده و درنهایت با آب سرد آبکش و با یک پارچه نرم آن را خشک نمایید.دقت کنید این محصول تا حد زیادی حساس است به همین دلیل در زمان شستشو از برس و یا دستمال‌های زبر که احتمال ایجاد خش بر روی محصول را دارد استفاده نکنید.همچنین حلال‌هایی که دارای مواد قلیایی هستند باعث تحریک برخی از ویژگی‌های این محصول می‌شود.

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.