تعداد محصولات: 773
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

کود میکرو چیست؟

کودهای میکرو می‌توانند، مواد معدنی یا آلی باشند. مواد معدنی را می‌توان به دو دسته ترکیبات محلول در آب و غیر محلول تقسیم کرد. برای افزایش تولید محصولات زراعی باید مواد مغذی اساسی مانند روی، منگنز یا مس را به خاک اضافه کرد تا خاک حاصلخیزتر شود. کودهای میکرو برای برداشت محصولات کشاورزی با کیفیت مورد نیاز هستند. این کودها برای انسان، محصولات زراعی و حیوانات مضر نیستند و برای انواع محصولات مناسب هستند. از آن‌جایی که در گیاه پخش می‌شوند، به جلوگیری از رشد علف‌ها و گیاهان ناخواسته در مزرعه کمک می‌کنند.

نقش کود میکرو و مزایای استفاده از آن در رشد گیاهان

اگرچه گیاهان فقط به مقادیر نسبتاً کمی از ریز مغذی‌ها نیاز دارند، اما برای رشد گیاه ضروری هستند. اگر ریز مغذی‌ها کمبود داشته باشند، عملکردهای حیاتی گیاه می‌تواند محدود شود که منجر به ناهنجاری‌های گیاه، کاهش رشد و پتانسیل عملکرد کمتر می‌شود. در زیر برخی از مزایای کود کم مصرف میکرو را بیان کرده‌ایم:

مکمل تغذیه گیاه است.
•   رشد را تسهیل می‌کند و قدرت را افزایش می‌دهد.
•   به رفع کاستی‌ها و رفع نقص‌های گیاه کمک می‌کند.
•   از گلدهی و باردهی حمایت می‌کند.
•   مقاومت گیاه را در برابر بیماری‌ها، حشرات و یخبندان افزایش می‌دهد.
•   برای تمام محصولات زراعی، باغی، گل و گیاهان زینتی مناسب است.
•   در تمامی سیستم‌های آبیاری، محلول‌پاشی و عمقی (موضعی، چالکود و نواری) قابل استفاده است.

 عملکرد ریز مغذی‌ها در رشد گیاه

هر ریز مغذی می‌تواند در چندین عملکرد رشد گیاه نقش داشته باشد، که عبارتند از:

کلر، نقش کلیدی در تنظیم روزنه، تکامل اکسیژن در فتوسنتز، مقاومت و تحمل بیماری دارد. آهن، ترکیبی از چندین آنزیم است، به کاهش نیترات و تولید انرژی کمک می‌کند و برای تشکیل کلروفیل ضروری است. ​​

منگنز، در فتوسنتز، تنفس و جذب نیتروژن مهم است.

روی، یکی از اجزای کلیدی بسیاری از آنزیم‌ها و پروتئین‌ها است و نقش مهمی در تولید هورمون رشد ایفا می‌کند.

مس، برای فعال شدن برخی آنزیم‌ها، فرآیندهای فتوسنتز و تنفس مورد نیاز است و به متابولیسم کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌های گیاهی کمک می‌کند.

بور، برای تقسیم سلولی، رشد تولید مثلی و رشد بذر ضروری است.

مولیبدن، جزء ضروری آنزیم‌های مورد نیاز برای متابولیسم نیتروژن و سنتز اسیدهای آمینه در گیاهان است.

نحوه مصرف کود میکرو

با استفاده صحیح و به موقع از کودهای میکرو می‌توان بر تأثیر کمبود ریز مغذی‌ها بر عملکرد غلبه کرد. استفاده از خاک معمولاً روش مؤثرتری است، اما اگر علائم کمبود پس از سبز شدن قابل مشاهده باشد، محلول پاشی کارآمدتر خواهد بود. بنابراین این کود را با روش‌های چالکود، آب آبیاری و محلولپاشی می‌توانید بکار ببرید.

روش چالکود

این مکمل را می‌توان با عمل کاشت اعمال کرد که باعث حذف هزینه عملیات اضافی می‌شود. به این صورت که هنگام کاشت، کود را بصورت نواری در خطوط کاشت قرار دهید، که این روش به چالکود مرسوم است.

روش محلول‌پاشی

گاهی اوقات علیرغم استفاده از کود قبل از کاشت، شاهد کمبود عناصر ریز مغذی بر روی محصولات در طول فصل رشد،هستیم، که ممکن است به دلیل شرایط آب و هوایی باشد. به عنوان مثال شرایط سرد و مرطوب، موجب کمبود ریز مغذی‌ها می‌شوند. هنگامی که جذب از طریق ریشه به دلیل شرایط آب و هوایی یا خاک محدود می‌شود، تنظیم با استفاده از محلول پاشی موثرترین روش خواهد بود. در روش محلول‌پاشی کودهای میکرو، عناصر آن بهتر و موثرتر توسط خاک و گیاه جذب می‌شود و در نتیجه عملکرد بهتری خواهد داشت. در این روش نسبت به روش چالکود، کود کمتری مصرف می‌شود.

بهترین زمان مصرف کود میکرو

بهترین زمان کوددهی با Micro fertilizer برای گیاهان زراعی طی 3 مرحله: اوایل فصل کشت، اوایل مرحله رویش و در مرحله زایش است.

عملیات کوددهی برای درختان بهتر است اواخر پاییز تا اوایل بهار انجام شود.

به طور کلی، استفاده منظم از کود، گیاهان را قوی و پربار نگه می‌دارد. هنگامی که گیاهان با بی‌میلی رشد می‌کنند یا شروع به زرد شدن می‌کنند، کود ممکن است کمک کند. اگر گیاهان سرزنده و سبز هستند، می‌توانید قبل از کوددهی کمی صبر کنید. کود زیاد باعث سوختگی گیاهان می‌شود. به بوته‌های گوجه فرنگی و لوبیایی که کود زیاد داده شود، شاخ و برگ زیادی رشد می‌کند اما میوه کمی دارد.

سبزیجاتی که در خاک متخلخل و دارای زهکشی خوب رشد می‌کنند باید مرتباً تغذیه شوند. معمولاً یک کود متعادل هر سه تا چهار هفته در طول فصل رشد اعمال می‌شود. هنگامی که میوه ظاهر می‌شود، مصرف کود را متوقف نکنید - برای اطمینان از ادامه تولید، در صورت نیاز به کود دادن ادامه دهید.

سبزیجاتی که در خاک‌های رسی رشد می‌کنند نسبت به خاک‌های شنی به کود کمتری نیاز دارند. یک بار مصرف، هر چهار تا شش هفته پس از کاشت به طور معمول کافی است. محصولاتی که در خاک‌های ارگانیک رشد می‌کنند ممکن است به کود اضافی کمی نیاز داشته باشند. باز هم، فقط از رنگ شاخ و برگ و قدرت گیاه به عنوان راهنما استفاده کنید. در باغ‌هایی که خاک آن شن و ماسه غنی شده با مواد آلی است، معمولاً یک یا دو کاربرد اضافی در فواصل زمانی سه تا چهار هفته‌ای کافی است.

چه زمانی از کود میکرو استفاده کنیم؟

1) فرسایش خاک و کشت طولانی مدت منجر به حذف ریزمغذی‌ها از خاک شده باشد.

2) افزایش عملکرد محصول به طور کلی منجر به حذف ریزمغذی‌های بیشتر در غلات و سایر محصولات برداشت شده باشد.

3) جایگزینی گسترده کودهای غنی از ریزمغذی با کودهای معدنی باعث کاهش افزودن ریز مغذی از منابع کود شده است.

در مجموع، این عوامل کشاورزان را به این سوال سوق داده است که آیا اکنون ممکن است کوددهی ریز مغذی‌ها برای برآورده کردن نیازهای متغیر تغذیه محصول مورد نیاز باشد یا خیر. آزمایش خاک و آنالیز بافت گیاهی می‌تواند در تشخیص کمبود ریزمغذی‌ها مفید باشد. از آنجایی که آزمایش ریز مغذی‌ها در خاک محدودیت‌هایی دارد، تجزیه و تحلیل بافت گیاهی می‌تواند در تشخیص کمبود مهم باشد. ترکیبی از تجزیه و تحلیل گیاه با آزمایش خاک می‌تواند ارزیابی دقیق‌تری از وضعیت ریز مغذی‌ها در خاک و محصول ارائه دهد.

خرید و فروش کود میکرو

تولید فشرده زراعی نیاز به تغذیه کاملاً متعادلی دارد که شامل تمام ملزومات گیاهی باشد. در مورد کمبود عناصر ریز مغذی به مراقبت ویژه و نظارت قابل اعتماد نیاز است، زیرا ممکن است رشد گیاه را مختل کند. حتی کمبودهای پنهان، بدون علائم بصری، سطح عملکرد و کیفیت محصول را به خطر می‌اندازد. برای تامین کافی ریز مغذی‌ها در طول چرخه رشد و برای اصلاح سریع کمبودها، استفاده از کود Micro توصیه می‌شود. فروشگاه‌های زیادی در زمینه فروش کود میکرو فعالیت دارند اما پیشنهاد ما به شما، فروشگاه بازار بزرگ کشاورزی ایران است زیرا محصولات ارائه شده در این فروشگاه، مکمل‌های ایده آلی برای تغذیه، توسعه بهینه و بهترین عملکرد گیاه هستند. شما می‌توانید با چند کلیک ساده در سایت این فروشگاه نسبت به خرید کود میکرو اقدام فرمایید.

قیمت کود میکرو

با توجه به حجم و برند، قیمت خرید و فروش کود میکرو در فروشگاه‌های مختلف، متفاوت است. اما اگر به دنبال خریدی مطمئن، آسان و دریافت بهترین کود هستید، با کارشناسان ما در فروشگاه بازار بزرگ کشاورزی ایران تماس بگیرید و در ابتدا نسبت به استعلام قیمت کود اقدام فرمایید و سپس با دریافت مشاوره رایگان، بهترین کود را خریداری کنید.

کلام آخر:

 عوامل زراعی-تکنیکی مختلف مانند کوددهی، آبیاری و تراکم کاشت می‌توانند بر ویژگی‌های رشد و عملکرد گیاهان، کمیت و کیفیت اسانس‌های آن‌ها تأثیر بگذارند. کود میکرو ابزار قدرتمندی است که در صورت استفاده مناسب می‌تواند به رشد گیاهان کمک کند. بنابراین یک برنامه غذایی متعادل و بکار بردن محصول صحیح، با استفاده از روش صحیح در زمان مناسب برای اطمینان از حداکثر جذب و تولید، ضروری است.