تعداد محصولات: 732
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

کود میکرو چیست

ریزمغذی‌ها عناصری هستند که که گیاهان به مقدار کم به آن‌ها نیاز دارند اما وجود آن‌ها برای فرآیندهای مختلف گیاهان مانند رشد و نمو، فتوسنتز، سنتز پروتئین، گلدهی، میوه‌دهی و... اهمیت بسیاری دارند. کمبود این ریز مغذی‌ها در خاک زراعی می‌تواند تاثیرات شدید و جبران‌ناپذیری بر محصول وارد سازد، بنابراین تکمیل ریزمغذی‌ها در خاک زمین زراعی از ضروریات صنعت کشاورزی است. کود میکرو با برخورداری از عناصر کمیابی چون آهن، بور، مس، منگنز، روی و کبالت، می‌تواند کمبود مواد ریزمغذی خاک را اصلاح ‌کند. در این مبحث به ارائه‌ی مشخصات انواع کود های میکرو و قیمت آن خواهیم پرداخت.

 

اهمیت استفاده از کود میکرو

 کود میکرو موارد استفاده گسترده‌ای دارد و می‌تواند بر کیفیت، سلامت، ظاهر و حتی رنگ میوه‌ها و برگ‌ها و کلیه‌ی فرآیندهای حیاتی گیاه تأثیر بگذارد. حاصلخیزی خاک یک عامل ضروری برای تغذیه‌ی جمعیت جهان است. غذای فراوان، باکیفیت و مقرون به صرفه‌ برای کلیه‌ی موجودات به‌واسطه‌ی صنعت کشاورزی و کشاورزانی تامین می‌شود که از ابزارها و منابع موجود این صنعت، به‌طور مسئولانه و پایدار استفاده می‌کنند.

 

تاثیر عناصر موجود در کود میکرو برگیاهان

كوددهی اصلی‌‌ترین عامل بهره‌وری خاك و افزایش کیفیت محصول است. طبق تحقیقات صورت‌گرفته در سال‌های اخیر، مصرف كود در زمين كشاورزی، میزان توليدات كشاورزی را 35 تا 60 درصد افزایش داده است. انواع کودهای میکرو یا کودهای میکروالمنت حاوی عناصر ریز مغذی ضروری شامل آهن، روی، کبالت، منگنز، بور، کلر، مس، مولیبدن، وانادیوم، سدیم و سیلیکون هستند که هر یک از آن‌ها نقش کلیدی در تغذیه گیاه و در نتیجه‌ی آن سایر موجودات دارند:

 

بور ضامن رشد طبیعی سلول و  پایداری دیواره سلولی گیاهان است و به تشکیل گرده کمک می‌کند. کمبود بور می‌تواند منجر به توقف رشد گیاه شود.

کلر به تسریع رشد گیاهان دانه داری مانند گندم و مقاومت در برابرکم آبی و بیماری‌های قارچی کمک می‌کند.

مس به عنوان یک کاتالیزور مهم به تقویت واکنش‌های شیمیایی انجام شده در داخل گیاهان کمک می‌کند. مس همچنین به‌عنوان یک ریز مغذی اصلی، در شکل‌گیری رنگدانه‌های پروتئینی گلبول‌های قرمز خون موثر است.

آهن به‌عنوان یک کاتالیزور در تشکیل کلروفیل نقش دارد و باعث رشد بهتر ریشه و بهبود عملکرد گیاهانی مانند بادام زمینی و لوبیا می‌شود.

منگنز یکی دیگر از کاتالیزورهای مؤثر در تولید کلروفیل، عمل فتوسنتز و تولید اکسیژن در گیاهان است. منگنز همچنین به تنظیم برخی از آنزیم‌های گیاهی کمک می‌کند.

مولیبدن به استفاده‌ی مؤثر گیاهان از ازت و فسفر کمک می‌کند.

روی یک عنصر حیاتی است که در سلامت انسان و همچنین سلامت گیاه نقش اساسی دارد. این ماده فعال‌سازی تعداد زیادی آنزیم گیاهی، به تولید پروتئین، نشاسته و هورمون‌های رشد در گیاهان کمک می‌کند.

 

انواع کود میکرو

انواع کود میکرو بر حسب نوع و میزان عناصر موجود از هم متمایز می‌شوند. از این رو دارای تنوع گسترده‌ای هستند. به‌عنوان مثال برخی از انواع کود میکرو کامل در ترکیب خود علاوه بر عناصر میکرو، دارای ازت هستند که به جذب سریع‌تر عناصر میکرو کمک می‌کند. کودهای میکرو کلاته و میکرو سولفاته نیز از انواع کودهای میکرو هستند. در کود میکرو کلاته یون ریزمغذی توسط یک مولکول بزرگتر آلی تحت عنوان لیگاند یا کلات کننده احاطه می‌شود و جذب کود توسط گیاه را آسان می‌کند. کود میکرو سولفاته از اکسید گوگرد تشکیل شده که می‌توانند توسط ریشه گیاه جذب شود. کودهای میکرو کلاته قوی‌تر، خالص‌تر و دارای پایداری بیشتری نسبت به انواع سولفاته هستند. یکی دیگر از تقسیم‌بندی‌های کود میکرو، تقسیم‌بندی بر حسب حالت و شکل به‌ کود میکرو مایع، کود میکرو پودری و کود میکرو گرانولی است.  

 

کود میکرو مایع

کود میکرو کامل مایع، به‌عنوان یک مکمل بی نظیر با درصد بالای عناصر تامین‌کننده مواد ریزمغذی موردنیاز گیاه در طول دوره می‌باشد. کلات شدن عناصر ریز مغذی موجود با اسيدسيتريك و لیگنوسولفونیک اسید در کود میکرو مایع، جذب آن توسط گیاه را افزایش داده و باعث افزایش سرعت رشد گیاه و کیفیت و کمیت محصول می‌گردد. باعث حفظ سبزینگی گیاه می شود. کود میکرو مایع به‌طور کامل در آب قابل‌حل مي‌باشد.

 

 

کود میکرو کامل پودری

کود میکرو کامل پودری، حاوی آهن، منگنز، مولیبدن، روی، بور و مس بوده و دارای امکان استفاده به‌صورت محلول پاشی و اختلاط با سایر سموم و کودهای شیمیائی است. کود میکرو کامل پودری، گزینه مناسبی جهت برطرف نمودن همزمان کمبود تمامی عناصر ریز مغذی است.

 

کود میکرو معدنی

کود میکرو کامل معدنی، ترکیبی فوق العاده حاوی کلیه عناصر ریزمغذی مورد نیاز گیاهان شامل آهن، روی، منگنز، مس و عناصر ماکرو ازت و منیزیم با درصد بالا می‌باشد و نقش بسزایی در تغذیه گیاهان، بهبود عملکرد و رشد و برطرف کردن کمبود‌های گیاه دارد. کود میکرو معدنی برای طیف وسیعی از محصولات اعم از زراعی، باغی، سبزی، صیفی و محصولات گلخانه‌ای مناسب است و موردتوجه بسیاری از کشاورزان قرار دارد.

 

برخی از برندهای معتبر تولید کود میکرو در ادامه متن معرفی می شوند:

 

کود میکرو کنجاله ساز

کود میکرو کنجاله ساز توسط شرکت کنجاله ساز تولید می‌شود و حاوی تمام عناصر ریز مغذی مورد نیاز برای درختان پسته و سایر درختان و محصولات زراعی طی یک فصل رشدی است. این کود به افزایش رشد و باردهی درختان کمک می‌کند و شامل تمام عناصر ریز مغذی مورد نیاز و با نسبت بسیار مناسب برای تمام گیاهان است.

 

کود گرانول میکرو پارس

کود گرانول میکرو پارس از کودهای میکرو تولیدی شرکت نهاده‌های کشاورزی پارس در شهر یزد است. کود گرانول میکروپارس دارای عناصر میکرو همراه با کلسیم، منیزیم، گوگرد، کربن، اسید هیومیک و ماده آلی موردنیاز گیاه است و برای محصولات زراعی، باغی، گلخانه‌ای، سبزی و صیفی‌جات کاربرد دارد.

 

کود میکرو میکس

کود میکرومیکس حاوی عناصر میکرو اصلی ریزمغذی آهن، روی، منگنز، بور و غیره با حلالیت بالا و به فرم قابل جذب در گیاهان می‌باشد. میکرومیکس ترکیبی بر اساس نیاز کشاورزی ایران است. این ترکیب با فرمولاسیون ساده اما بسیار دقیق، برای کشاورزی اقتصادی در سطوح کوچک تا وسیع فرموله شده است. از کود میکرومیکس می‌توان در طول مراحل رشد تمامی گیاهان استفاده نمود.

 

کود میکرو غنچه

کود مایع میکروغنچه با داشتن عناصر میکرو کلات‌شده و نیز عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم، کود کاملی برای رفع سریع کمبودهای گیاه است. کود مایع میکروغنچه برای طیف وسیعی از محصولات کشاورزی نظیر درختان میوه، مرکبات، صیفی‌جات، غلات، پنبه، پسته، خرما و گل‌های تزئینی قابل استفاده است و عملکرد مثبت استفاده از آن در مناطق مختلف اقلیمی کشور به اثبات رسیده است.

 

مزایای استفاده از کود میکرو

•         افزایش مقاومت گیاه در برابر سرما و آفات

•         برقراری تعادل عناصر غذایی در گیاهان

•         افزایش کیفیت محصول نظیر بهبود رنگ میوه و افزایش ماندگاری

•         افزایش حاصلخیزی خاک

•         افزایش گلدهی در گیاه

•         جبران کمبودهای تغذیه‌ای گیاهان

•         حفظ شادابی و سلامت گیاه

 

استفاده از کود میکرو کامل علاوه بر فوائد ذکرشده برای گیاه، به دلیل ورود این عناصر به داخل خوراک اصلی انسان و دام، در سلامت آن‌ها نیز تاثیرگذار است.

 

بهترین کود میکرو

بهترین کود میکرو کودی است که دارای درصد مناسبی از عناصر ریزمغذی موردنیاز چون آهن، روی، منگنز، مس، مولیبدن و بور و جذب آسان این عناصر باشد و بتواند باعث افزایش عملکرد و رشد گیاه گردد.

 

نحوه مصرف کود میکرو

کودهای میکرو به دو صورت مصرف در خاک و محلول‌پاشی قابل‌استفاده می‌باشند. استفاده از کودهای میکرو به‌صورت محلول‌پاشی باعث پخش یکنواخت کود در سطح برگ و جذب سریع‌تر مواد مغذی توسط گیاه می‌گردد. با این وجود محلول‌پاشی کود میکرو در غلظت بالا سبب سوختگی برگ‌ها می‌شود و در گیاهان کوچک به سبب کوچکی سطح برگ، مستلزم مصرف چندباره است. در خاک‌های سبک استفاده از کودهای میکرو به روش کودآبیاری نیز رایج می‌باشد.

 

کود میکرو به‌صورت اختلاط با کودهای نیتروژن، فسفر و پتاسیم، ترکیب عمده با کودهای دانه‌ای یا مخلوط با کودهای مایع استفاده می‌شود. متداول‌ترین روش مخلوط کردن کود میکرو با خاک است. از آنجاییکه میزان توصیه‌شده استفاده از کود میکرو معمولاً کمتر از  5/4 کیلوگرم در هر هکتار است، استفاده یکنواخت از منابع ریز مغذی به طور منفرد دشوار است. بنابراین کودهای دانه‌ای و مایع ماکرو معمولاً به‌عنوان حامل این ریز مغذی‌ها استفاده می‌شوند. مخلوط کردن کود میکرو یک روش مناسب برای توزیع یکنواخت‌تر با استفاده از تجهیزات کاربردی معمولی است.

 

 

زمان مصرف کود میکرو کامل

زمان مصرف کود میکرو کامل نیز همچون سایر کودها، از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین زمان  مصرف کود میکرو کامل برای درختان معمولا قبل از باز شدن شکوفه‌ها در اواخر زمستان و آغاز بهار و نیز پس از برداشت محصول در پاییز است. همچنین بهترین زمان مصرف کود میکروکامل برای گیاهان زراعی در سه نوبت ابتدای فصل کشت، ابتدای مرحله رویشی و مرحله زایشی است. با این حال نحوه و زمان مصرف این کودها با توجه به شرایط آب و هوایی، سن گیاه، شدت کمبود و سایر فاکتورها می‌تواند متفاوت باشد. بهترین تاثیر کود های میکرو زمانی است که گیاه یا درخت تحت هیچ نوع تنشی قرار نداشته باشد.

 

قیمت کود میکرو کامل

کودهای میکرو در کیفیت و بسته‌بندی‌ و حجم‌های مختلف، توسط شرکت‌های داخلی و خارجی به بازار عرضه می‌شوند. قیمت کود میکرو کامل بسته به نوع برند، حجم، شکل و درصد ریزمغذی‌های به کار رفته در آن، می‌تواند متفاوت باشد. همچنین ارائه‌ی دقیق قیمت کود میکرو خارجی، به سبب نوسانات ارزی اغلب میسر نیست. برای اطلاع دقیق از قیمت کود میکرو و مشورت با مشاوران ما، می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.