تعداد محصولات: 52
با این بخش بیشتر آشنا شوید!


گوگرد مایع ، کود و سمی دو منظوره
از آنجا که گوگرد تمامی عناصر چهار گانه پر مصرف مورد نیاز گیاه برای رشد و نمو را داراست ، نمیتوان در طبیعت ماده ای دیگری را یافت که جایگزین آن باشد .
در بین انواع کودهای گوگردی ، عملکرد گوگرد مایع بسیار متفاوت تر می باشد زیرا اصولا کودهای مایع به سرعت جذب گیاه می شوند. در این بین ، کود گوگرد مایع با عملکرد سریع و اثر بخشی که دارد ، با یکبار استفاده که به همراه آب آبیاری می باشد ، کلیه کمبودهای گیاه را برطرف کرده و تغذیه گیاه را کامل می نماید .
یکی دیگر از برتریهای گوگرد مایع نسبت به سایر انواع این کود ، عدم انحلال گوگرد در آب می باشد. به همین علت ،کود گوگرد برای جذب در خاک مدت زمان بیشتری نسبت به گوگرد مایع نیاز دارد . بنابراین در چنین شرایطی ، استفاده از گوگرد مایع ، به عنوان کودی اثر بخش با کاربردی راحت و عملکردی سریع ، بسیار تاثیر گذار خواهد بود .
از دیگر سو ، استفاده از گوگرد مایع سبب پیشگیری از ابتلای گیاهان به انواع آفات می گردد که بنا به توضیحی که در قبل ذکر شد ، گوگرد خشک ( گوگرد پودری ، گوگرد گرانول ، گوگرد بنتونیت دار ) برای اینکه بتواند در این زمینه ، نقشی ایفا نماید ، به زمان بیشتری نیاز دارد .
به زبان ساده تر می توان گفت که گوگرد مایع به علت قابلیت انحلال بالا و دو منظوره بودن آن در دفع آفات و رفع نیازهای گیاهان ، بسیاری از کمبودهای کشاورزی را تامین نموده و به عنوان یک جایگزین کامل برای اکثر کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی ، مورد مصرف قرار می گیرد.
استفاده از گوگرد مایع ، پس از کشتهای متناوب که باعث کاهش املاح معدنی خاک می گردد ، برای تامین نیازهای غذایی گیاه و خاک ، به شدت توصیه میگردد . در بین کودهای و سموم حال حاضر ، به علت دارا بودن خواص فوق العاده در تامین نیازهای خاک و اثر بخشی آن در دفع آفات ، کمتر کود و ماده شیمیایی را میتوان با این ویژگیهای منحصر به فرد توصیه نمود .
همچنین گوگرد مایع سبب ضد عفونی و اصلاح خاک و میکرب زدایی آن می گردد .
عنصر گوگرد ، نقش اساسی در تولید اسیدهای امینه و پروتیین مورد نیاز گیاهان دارد و کاهش این عنصر در عملکرد کیفی و کمی گیاه ، اثرات مشهودی به جای می گذارد .
همچنین استفاده از گوگرد مایع در اصلاح پی اچ خاکهای قلیایی تاثیر بسزایی دارد و سبب افزایش میزان جذب فسفر می گردد و از گسترش جمعیت قارچهای موجود در خاک ممانعت می نماید.
گوگرد به منظور جذب شدن در خاک ، نیازمند شرایط خاصی می باشد که در ذیل به اختصار به انها اشاره خواهد شد :
اکثر خاکهای کشاورزی ما ، فاقد میزان لازم مواد آلی می باشند بنابراین به منظور اثر بخشی بهتر کود گوگرد مایع ، بهتر است این کود به همراه کود حیوانی مورد استفاده قرار گیرد .
توصیه می گردد در خاکهایی که از نظر میزان مواد آلی بسیار ضعیف هستند ، از گوگرد مایع و یا هر نوع کود گوگردی خودداری گردد.
به هنگام استفاده از گوگرد مایع یا هر نوع کود گوگردی ، باید خاک از رطوبت کافی برخوردار باشد .این موضوع سبب حفظ بیشتر گوگرد در سطح و لایه های عمیق تر خاک می گردد.