تعداد محصولات: 29
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

استفاده از ورقهای پلی کربنات و مزایای آنها
ورق پلی کربنات یک ماده سخت و شفاف است که از جنس پلیمر های ترموپلاستیک تهیه و تولید می شود . این نوع ورق که جایگزین مناسب و به صرفه ای برای شیشه ها هستند و از آنجا که این ورق ها از نظر ساختار دارای تنوع بالایی می باشند در موارد مختلف به ویژه در گلخانه ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این ماده به عنوان پوشش سقف و یا به عنوان جایگزین نایلون ، در گلخانه ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و البته طی سالهای اخیر نیز بسیار بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
استفاده از پلی کربنات به جای شیشه ، تا حد بسیار زیادی در کاهش هزینه ها تاثیر گذار خواهد بود. علاوه بر این ، از لحاظ وزن نیز، بسیار کم وزن تر از انواع شیشه می باشد .
یکی دیگر از مزایای این نوع از ورق ها ، مقاومت بالای آنها نسبت به سایر انواع پلاستیک می باشد و همین موضوع سبب شده که امروزه این ورقها ، تقاضای بیشتری نسبت به سایر موارد داشته باشند .
مروری بر ویژگیهای ورق پلی کربنات یا طلق
• این نوع ورق از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و به اصطلاح مقاومت آن در برابر کشش و خمش بسیار بالا می باشد . طی آزمونهای مختلف ، ورق پلی کربنات مقاومتی کمتر اما نزدیک به شیشه در برابر خراش از خود نشان داده است .
• این ورق ها از مقاومت ضربه ای بسیار بالاتری نسبت به شیشه برخوردار میباشد. این میزان بین 200 تا 250 برابر شیشه براورد شده است که رقم قابل توجه و تاملی می باشد .
• عایق حرارتی بسیار مناسبی بوده و همچنین در صرفه جویی و ممانعت از اتلاف انرژی بسیار تاثیر گذار می باشد و به دلیل اینکه مانع از خروج گرما در فصل سرد می شوند ، در مصرف سوخت به منظور گرم کردن محیط ، تا حد قابل توجهی صرفه جویی می شود . همچنین این ورق ها جاذب بسیار خوب نور خورشید می باشند .
ورق پلی کربنات دارای خاصیت خود خاموشی می باشد به این معنی که دچار حریق و شعله ور شدن نمیگردد . این ورق ها در صورت بروز آتش سوزی ، ذوب می شوند و از پراکندگی و اشتعال آتش جلوگیری می نمایند و به مرور خاموش میگردند.
• تا حد بسیار زیادی در برابر اشعه یووی مقاوم بوده و رنگ و شفافیت ورق نیز در برابر تابش نور خورشید تغییر نمی کند و به خوبی قادر به ممانعت از نفوذ تاثیرات منفی اشعه یووی به داخل محیط می باشد .
• از آنجا که این ورقها مقاومت ضربه ای بالایی داشته و همچنین در برابر اشعه یووی نیز مقاوم هستند ، طول عمر و ماندگاری بالایی دارند . بر روی سطح این ورقها لایه ای آنتی یووی وجود دارد که از فرسایش تدریجی توسط نور خورشید ممانعت می نماید.
• محدوده حرارتی قابل تحمل توسط انواع ورق پلی کربنات بین 120 تا منفی 40 درجه سانتیگراد می باشد . این بدان معناست که این ورقها ، شرایط جوی و حرارتی بالا و نامناسب را به خوبی تحمل می نمایند.
• همانطور که در قبل نیز اشاره شد ، وزن بسیار سبک پلی کربنات در مقایسه با شیشه ، آن را به یک برتری نسبت به سایر موارد مشابه تبدیل کرده است. همچنین به علت وزن سبک ، قابلیت نصب و جابجایی در کمترین زمان را دارد.
• نگهداری و شستشوی این ورق ها بسیار راحت تر از شیشه می باشد . این پوشش ها به راحتی با یک پارچه و کمی آب قابل شستشو و تمیز شدن می باشند.
ورق پلی کربنات در گرما یا سرما ، به راحتی خم شده و در سقف های هلالی و پنجره ها ، قابل استفاده است. حداقل شعاع خمیدگی یک پلی کربنات 175 بار بیش از ورق های دیگر با ضخامت یکسان میباشد .
• نسبت به شیشه با همان میزان ضخامت ، این ورقها بسیار سبک تر بوده و بنابراین تهیه این ورق ها ، هزینه کمتری در پی خواهد داشت.
• از دیگر مزایای این نوع پوشش میتوان به عبور بهینه و مطلوب نور توسط آنها اشاره نمود.

موارد مصرف پلی کربنات در کشاورزی و معایب آن
  • همانطور که در بالا اشاره شد یکی از پرکاربردترین موارد مصرف پلی کربنات ، پوشش قسمتهای مختلف و سقف گلخانه می باشد و به لحاظ ساختاری که دارد موجب صرفه جویی در مصرف انرژی شده و در فصل گرم از ورود گرما و در فصول سرد مانع از خروج هوای گرم از گلخانه به خارج می شود .
  • اما بااین وجود این ورقها نیز دارای معایبی می باشد که مهمترین آن ، تولید گرمای بیش از حد در بخش زیرین این ورقها می باشد .
  • این ورق ها در زمان آتش سوزی مشتعل نمی شوند اما باعث ایجاد دود می گردند . همچنین بیشتر از انواع شیشه ، قابلیت خش شدن و کدر شدن را دارند .
  •  از دیگر ایراداتی که به این نوع پوشش وارد است ، حساس بودن آن به سوراخ کردن می باشد. زیرا در صورت وجود یک ترک یا پارگی ، احتمال شکستن ورق بسیار محتمل می باشد.
این ورقها دارای انواع مختلفی بوده که در زیر به اختصار درباره خصوصیات برخی از این انواع اشاره خواهد شد.
پلی کربنات کروگیت چیست
یکی از انواع این ورق ها ، ورق کروگیت موجدار و چند جداره می باشد . این نوع ، دارای ساختاری مستحکم و مقاوم در برابر انواع فشار ، ضربه و وزن اجسام می باشد . تا حد بسیار زیادی نیز در مصرف انرژی صرفه جویی می نماید . نصب آنها آسان بوده و دارای وزن بسیار سبکی نیز می باشد .
ورقهای کروگیت دارای شکلهای مختلف در رنگهای گوناگونی می باشد . همانند سایر انواع ، ویژگی خود خاموش شونده داشته و در برابر اشعه یووی نیز مقاومت بالایی دارند . مقاومت دمایی بالا ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و .. از دیگر ویژگیهای ورقهای کروگیت می باشد .
درباره پلی کربنات تخت یا ابر شیشه چه می دانید ؟
ورق پلی کربنات تخت جایگزین مناسبی برای شیشه می باشد . علاوه بر اینکه دارای وزن بسیار سبکی بوده ، ضریب ایمنی بالایی نیز دارد و میزان شکنندگی بسیار ضعیفی دارد و به همین دلیل در برخی شرایط نظیر زلزله و سایر موارد ، این نوع ورق جایگزین مناسبی برای شیشه می باشد .
پلی کربنات تخت نیز دارای ویژگیهای مشابهی با ورق کروگیت بوده و دارای ضخامتهای مختلفی می باشد ، همچنین نصب و استفاده از آن بسیار راحت می باشد .
برخی دیگر از انواع  پلی کربنات را بشناسید :
• پلی کربنات مشجر
• پلی کربنات موجدار یا کاروگیت
• پلی کربنات چند جداره