تعداد محصولات: 29
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

ماشین علف زن یا علف تراش چیست؟

علف زن ماشینی است که برای بریدن و کوتاه کردن چمن استفاده می‌شود. چمن‌ها و باغ‌ها در خانه‌ها و ادارات نیاز به نگهداری قابل توجهی دارند. اکنون به لطف اختراع ماشین‌های چمن زنی مدرن، می‌توانید باغبان و منظره ساز محوطه خود شوید. این ماشین‌های چمن زنی از یک یا چند تیغه گردان برای بریدن چمن تا ارتفاع یکنواخت استفاده می‌کنند. ارتفاعی که چمن باید در آن کوتاه شود، قابل تعیین است. این تیغه‌ها ممکن است با نیروی دستی یا موتور سوخت احتراقی تغذیه شوند.

انواع ماشین علف زنی

امروزه انواع مختلفی از ماشین‌های چمن زنی در بازار موجود است. هر یک از این ماشین‌های چمن زنی برای هدف و محدوده کاربری خاصی طراحی شده‌اند. ماشین‌های کوچک‌تر و بدون موتور برای چمن زنی در باغ‌ها و خانه کوچک ساخته شده‌اند. در مقابل، علف‌زن‌های موتوری و برقی بیشتر برای چمن‌های بزرگ استفاده می‌شوند. ماشین‌های چمن‌زنی سواری برای چمن‌های بزرگ‌تر و زمین‌های چمن مانند زمین‌های گلف، پارک‌های شهری و غیره مناسب هستند. حال به بررسی انواع ماشین علف تراش می‌پردازیم:

علف زن فشاری دستی

یک ماشین چمن زنی دستی یا ماشین چمن زنی قرقره‌ای با نیروی انسانی کار می‌کند. همانطور که اپراتور ماشین چمن زنی را هل می‌دهد، یک مجموعه تیغه استوانه‌ای به سمت یک تیغه ثابت می‌چرخد ​​تا چمن را با یک حرکت قیچی مانند برش دهد. ماشین چمن زنی دستی یک انتخاب عالی برای کسانی است که هوای پاک، آرامش و سکوت و ظاهری کاملاً آراسته می‌خواهند. هزینه اولیه بسیار مقرون به صرفه است و فقدان کامل هزینه عملیاتی یک امتیاز محسوب می‌شود. این ماشین‌ها برای چمن‌های کوچک‌تر و مسطح‌تر ایده‌آل هستند.

مزایا: تمیزترین برش، بی صداترین عملکرد، بدون سوخت، آلایندگی صفر
معایب: مسیر برش باریک، محوطه باید تمیز و عمدتاً عاری از علف‌های هرز باشد، بسیاری از مدل‌ها فقط محدوده کمی از تنظیم ارتفاع را ارائه می‌دهند، ممکن است لازم باشد قسمت‌های خاصی از چمن را چند بار برش دهید تا به طول دلخواه برسد.

علف زن بنزینی

ماشین چمن زنی با موتور بنزینی شفت عمودی متصل به تیغه چمن زن را می‌چرخاند. تیغه با لبه‌های تیز در هر دو انتها، با هر بار چرخش دو پاس برش می‌دهد. ترکیب قدرت و سرعت موتور گازی به ماشین چمن زنی اجازه می‌دهد تا گیاهان علفی، برگ‌های افتاده و چوب‌های کوچک را به راحتی برش دهد. علف تراش‌های بنزینی دارای عرض برش بین 20 تا 24 اینچ هستند.

مزایا: قدرت بسیار زیاد، انعطاف پذیری کامل و قابل حمل بودن، عملکرد درست حتی در صورتیکه چمن واقعا بلند یا علف هرز باشد، تعویض قطعات شکسته نسبتا آسان و ارزان است.

معایب:سر و صدا، ذخیره سازی/نشت سوخت، تعمیر و نگهداری موتور، آلودگی هوا، عمر بسیار کوتاه‌تر از نمونه‌های برقی و دستی است.

علف زنی برقی

ماشین‌های چمن زنی الکتریکی از یک موتور الکتریکی برای تغذیه تیغه دوار استفاده می‌کنند. این مدل در مقایسه با مدل بنزینی قدرت زیادی برای چمن زنی در شرایط عادی ارائه می‌دهد. با این حال، آن‌ها به راحتی در چمن‌های بلند فرو می‌روند. ماشین‌های چمن زنی سیمی به دلیل نزدیکی به منبع برق و طول سیم‌کشی محدود می‌شوند. ماشین‌های چمن زنی شارژی به دلیل زمان کارکرد باتری و زمان شارژ مجدد محدود می‌شوند. ماشین‌های چمن‌زنی برقی نسبت به ماشین‌های چمن‌زن گازی بیشتر دوست‌دار محیط‌زیست‌ هستند. نسخه‌های بی‌سیم آن برای چمن‌های کوچک‌تر عالی عمل می‌کنند.

مزایای علف تراش برقی با سیم: بی صدا، بدون ذخیره سوخت مایع، بدون انتشار گازهای گلخانه‌ای در منطقه

معایب علف تراش برقی با سیم: فرو رفتن در چمن‌های مرتفع یا علف‌های هرز، محدود به طول سیم‌کشی، سیم‌کشی می‌تواند خطر ساز باشد.

مزایای علف تراش برقی بی سیم: بی صدا، بدون سوخت برای ذخیره، بدون انتشار گازهای گلخانه‌ای در منطقه، کاربری راحت

معایب علف تراش برقی بی سیم: فرو رفتن در چمن‌های مرتفع یا علف‌های هرز، محدود به عمر باتری و زمان شارژ مجدد، دور انداختن باتری‌های فرسوده، باتری‌های جدید گران هستند.

علف زن دوشی

در علف تراش دوشی موتور به کمک دو بند بر روی دوش سوار می‌شود. اتصال موتور و تیغه به وسیله شَفت انجام می‌شود. این مدل در مقایسه با نمونه‌های قبلی امکان آسیب و خرابی کمتری دارد. در علفزن‌های دوشی قدرت مانور نسبت به مدل پشتی بیشتر است. اما کار با آن سخت‌تر بوده و نیازمند مهارت بیشتری است. بنابراین برای اشخاص حرفه‌ای می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

ویژگی‌های علف زن دوشی

• دارای سرعت بیشتر در مقایسه با مدل علف زن پشتی
• عدم استهلاک بالا
• نیازمند سابقه پیشین برای استفاده کارآمد

علف زن پشتی

این مدل علف تراش مانند یک کوله پشتی بر پشت شخص قرار داده می‌شود. به طور معمول یک فنر برای انتقال قدرت موتور به سمت تیغه‌ها تعبیه شده است. بیشترین خرابی و مشکل علفتراش‌های دوشی نیز به همین فنر دستگاه مربوط می‌شود. مشکلاتی از جمله تاب خوردن، شکستگی و یا جداشدن فنر از محل اتصال بسیار رایج است. شما در کار با این علف تراش تعادل خوبی خواهید داشت و مناسب مصارف عادی و افرادی است که تجربه چندانی در باغبانی ندارند.

ویژگی‌های علف زن پشتی

• کاربری آسان
• توزیع وزن مهندسی
• گزینه کاربردی برای باغداران و فضای سبز و زمین‌های کشاورزی
• قابلیت اتصال انواع تیغه و هد شخم زن و دروگر

مزایای استفاده از ماشین علف زن

چمن خود را در اندازه مناسب و زیبا نگهدارید.
• از رشد بیش از حد چمن جلوگیری کنید.
• علف‌ها را به روشی بدون دردسر ببرید یا کوتاه کنید.
• به طور قابل توجهی در زمان و انرژی صرفه جویی می‌شود.
• به راحتی از شر زباله‌های چمن و چمن‌های ناخواسته خلاص شوید.

ایمنی در استفاده از ماشین چمن زنی

جهت پیشگیری از آسیب دیدن کودکان، اول مطمئن شوید که کودکان در منطقه ماشین چمن زنی در حال بازی نیستند، دوم، اجازه ندهید افراد زیر 16 سال با ماشین چمن زنی کار کنند و سوم اجازه ندهید کودکان به عنوان مسافر سوار شوند. قبل از استفاده از ماشین چمن زنی، مطمئن شوید که ناحیه مورد چمن زنی عاری از اشیاء شل مانند چوب، سنگ و سایر زباله‌ها باشد.

هرگز یک ماشین چمن زنی را بدون پوشیدن شلوار و کفش تمام قد استفاده نکنید. برخی از حامیان ایمنی استفاده از کفش‌های کاری با پنجه فولادی و عینک ایمنی هنگام چمن زنی را توصیه می‌کنند. اطمینان از توقف کامل موتور و تیغه قبل از انجام هر گونه تنظیماتی در ماشین چمن زنی یا قرار دادن دست یا ابزار در داخل ماشین چمن زنی راه دیگری برای جلوگیری از آسیب است. در نهایت، نگه داشتن ماشین چمن زنی در شرایط کاری خوب به ارتقای ایمنی کمک می‌کند و با افزایش طول عمر دستگاه باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود.

چند نکته کاربردی برای نگهداری صحیح ماشین علف زن

ماشین علف تراش را تمیز نگهدارید. پس از هر بار استفاده، زباله‌ها را از صفحه موتور جدا کنید و عرشه ماشین چمن زنی را تمیز کنید. فیلترهای هوا را پس از هر 25 ساعت کارکرد ، روغن را بعد از هر 50 ساعت کارکرد و شمع‌ها را بعد از 100 ساعت استفاده تعویض کنید.
• از سوخت مناسب استفاده کنید و مطمئن شوید که برای موتورهای دو زمانه از گاز دو زمانه و برای موتورهای چهار زمانه از گاز چهار زمانه استفاده می‌کنید.
• به تیغه توجه کنید. مطمئن شوید که تیغه شما محکم باشد، لبه‌های برش آن مرتباً تیز و به درستی در محل خود قرار گرفته باشد.
• قبل از شروع عملیات چمن زنی زمین را از سنگ و کلوخ پاکسازی کنید تا تیغه‌های دستگاه در هنگام کار آسیب نبیند.
• قبل از هر بار استفاده، سرویس و نگهداری دستگاه را فراموش نکنید.
• برای سرویس و تعویض روغن دستگاه از روغن‌های استاندارد استفاده شود.
• به صورت دوره‌ای شمع موتور دستگاه‌ها را بررسی کنید و در صورت خرابی تعویض نمایید.

چگونه از ماشین علف زنی استفاده کنیم؟

با توجه به نوع ماشین علف تراش می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر یک ماشین چمن زنی فشاری است، فقط باید دسته را بگیرید و ماشین چمن زنی را در جهتی که می‌خواهید فشار دهید یا بکشید. با این حال، برای ماشین‌های چمن زنی سواری، ممکن است لازم باشد به ویژگی‌ها و کنترل‌ها عادت کنید. قبل از استفاده از هر ماشین چمن زنی برقی حتماً دفترچه راهنمای کاربر ارائه شده را به دقت بخوانید. برخی از ماشین‌های چمن زنی بزرگتر، دارای فرمان یا اهرم‌هایی هستند که مسیر آن‌ها را هدایت می‌کنند. همچنین دکمه‌ها و اهرم‌هایی برای کنترل سرعت و ارتفاع تیغه‌های چرخان دارند.

بهترین راه برای استفاده از ماشین چمن زنی این است که چمن‌ها را در خطوط مستقیم کوتاه کنید. ماشین چمن زنی خود را دقیقاً به نوار بعدی منتقل کنید تا خطوطی از علف‌های بیش از حد رشد کرده بین دو قطعه چمن تراشیده شده باقی نماند.

نحوه انتخاب و خرید ماشین علف زنی مناسب

برای انتخاب و خرید ماشین علف زن مناسب، شما باید چندین ویژگی را در نظر بگیرید:

 - در ابتدا مساحت محوطه چمن را در نظر بگیرید، هر چه محوطه چمن زنی بزرگتر باشد شما به ماشینی با قدرت موتور بالاتر احتیاج دارید. اما برای محوطه‌های کوچکتر شما می‌توانید ماشین‌های چمن زنی با باتری را انتخاب کنید تا هزینه تعمیر و نگهداری، صدا و انتشار کربن را به حداقل برسانید.

- در هنگام خرید این ماشین به وزن و طراحی آن توجه کنید. وزن کم و طراحی آرگونومیک بخصوص در مدل دوشی کار را آسان‌تر می‌کند و کمتر باعث خستگی می‌شود.

- به کیفیت و کارایی ماشی علف تراش توجه کنید تا در آینده برای نگهداری و تعمیر آن مستلزم پرداخت هزینه گزاف نشوید. قدرت موتور می‌تواند یکی از فاکتورهای نمایش کیفیت باشد. هر چه قطعات دستگاه با کیفیت‌تر باشند کارایی و عمر آن طولانی‌تر خواهد بود.

به طور کلی عناصر اصلی که هنگام خرید ماشین علف زن باید در نظر گرفت عبارتند از:

اندازه چمن 
• اندازه ماشین چمن زنی 
• سرعت ماشین چمن زنی 
• شرایط و نوع چمن
• اندازه محوطه و نوع ماشین چمن زنی

قیمت دستگاه علف زن

قیمت ماشین‌های علف تراش معمولا به نوع و ویژگی‌های آن بستگی دارد. به عنوان مثال، یک ماشین چمن زنی ساده با یک ماشین چمن زنی سواری می تواند قیمت متفاوت‌تری داشته باشد. در نهایت ملاحظات دقیق‌تر مانند قدرت موتور، سرعت تیغه، عرض عرشه و سایر ویژگی‌ها در قیمت دستگاه علف زن موثر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماشین چمن زنی مناسب و دریافت لیست قیمت و خرید علف زن با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جمع‌بندی

ماشین‌های علف تراش برای حفظ یک چمن صاف و یکنواخت عالی هستند. آن‌ها در انواع و اندازه‌های مختلف وجود دارند. شما می‌توانید با تعیین تعداد دفعات استفاده و منطقه‌ای که می‌خواهید از ماشین چمن زنی استفاده کنید مناسب‌ترین نوع آن را انتخاب کنید. قبل از استفاده از ماشین چمن زنی برای ایمنی خود، حتماً دفترچه راهنمای کاربر ارائه شده را به طور کامل بخوانید.