تعداد محصولات: 54
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

تهویه مناسب برای حفظ محیط سالم و مولد در گلخانه ضروری است. یکی از اجزای اصلی تهویه گلخانه استفاده از فن گلخانه است. فن گلخانه ابزاری برای مکش و هدایت هوای گرم و رطوبت اضافی داخل گلخانه به بیرون است که بر روی دیواره گلخانه و در خلاف جهت باد نصب می‌شود. این فن‌ها متشکل از اجزایی چون الکتروموتور و تسمه هستند که نیروی موتور را به پره‌ها منتقل کرده و باعث چرخش پره‌های فن می‌شود. در این پست جنبه‌های مختلف فن‌های گلخانه‌ای، از جمله نوع فن مورد نیاز، قرارگیری ایده‌آل فن، اندازه مناسب فن و... را بررسی خواهیم کرد.

 

کاربرد فن گلخانه

گلخانه‌ها به شرایط دما و رطوبتی یکسانی نیاز دارند. دمای ایده‌آل برای گلخانه بین 10 الی 22 درجه سانتی‌گراد است. هوای داخل گلخانه در بعضی از روزهای فصل بهار و پاییز و در تمام روزهای فصل تابستان به شدت گرم می‌شود و عدم تهویه مناسب و به موقع، می‌تواند رشد و باردهی محصولات را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این دمای نامتعادل منجر به افزایش رشد آفات گیاهی چون قارچ‌ها و کپک‌ها و تکثیر آن‌ها می‌گردد. فن گلخانه در اصل یک پمپ مکنده هواست که هم هوا را به جریان می‌اندازد و هم هوای گرم محبوس شده درون گلخانه را مکش کرده و به خارج هدایت می‌کند. علاوه بر این عبور هوا از پدهای سلولزی باعث تازه کردن و خنک کردن آن می‌شود.

 

انواع فن اگزاست گلخانه

همانطور که ذکر شد فن گلخانه جزء جدا نشدنی از سیستم گلخانه است. فن‌های گلخانه در انواع سقفی سیرکوله، فن  آکسیال، فن  یوتیلیتی گلخانه و ... عرضه می شوند. که ممکن است ویژگی‌های ظاهری متفاوتی داشته باشند اما نحوه کارکرد و مکانیزم آن  ها تفاوتی ندارد. انتخاب فن گلخانه متناسب با مساحت، شرایط محیطی گلخانه و نیازهای خاص گیاهان تعیین می‌شود. دو نوع متداول فن گلخانه فن سیرکوله و فن اگزاست یا فن مکنده هستند.

فن سیرکوله گلخانه

گلخانه ها نیاز به شرایط دما و رطوبتی یکسانی دارند که با توجه به گستردگی مساحت تامین یکنواخت دما، رطوبت، اکسیژن و دی اکسید کربن در تمامی بخش‌ها دشوار است. فن سیرکوله راهکاری ساده برای توزیع یکنواخت این فاکتورهای کلیدی در کل گلخانه هستند که تا حدی قادر به خنک کردن و گرم کردن گلخانه هستند.  

فن سیرکوله یکی از بهترین فن‌های گلخانه‌ای است که همانطور که از اسمش پیداست برای جریان دادن به هوای داخل سالن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فن‌ها واجد یک بدنه استوانه‌ای شکل هستند که فن با قطرهای 40 ، 50 و یا 60 سانتی‌متری یا بیشتر در داخل آن قرار گرفته است. سایز مناسب هر سالن بر اساس میزان هوادهی مورد نیاز آن سالن تعیین می‌شود. فن سیرکوله به گونه‌ای طراحی شده که توزیع یکنواخت هوا را در سراسر گلخانه فراهم سازد. این فن‌ها با قدرت جابجایی 4200 متر مکعب هوا در ساعت، جریان هوا را بهبود می‌بخشد و دما و رطوبت را در حد ایده‌آل نگه می‌دارند. فن سیرکوله با سایزها و تعداد پره‌های متفاوت شامل 3 و 4 و 6 و 9 پره و نیز با موتور تک فاز یا سه فاز عرضه می‌شوند.

فن اگزاست یا فن مکنده

فن های اگزاست عمدتاً برای بیرون راندن هوای داغ و کهنه از گلخانه استفاده می‌شوند. این فن ها برای از بین بردن گرما و رطوبت اضافی به ویژه در ماه های تابستان بسیار مهم هستند این فن‌ها روی دیوارها یا پشت به باد نصب می‌شوند و با حفظ تهویه مناسب به جلوگیری از کپک زدن و سایر مسائل محیطی که می‌توانند سلامت گیاه را تحت تاثیر قرار دهند، کمک می‌کنند. فن های اگزاست به سبب داشتن پدهای سلولزی و خروج و تخلیه هوای گرما در حجم و سرعت بالا  و در نتیجه صرفه‌جئیی در مصرف آب و برق از محبوبیت زیادی برخوردارند.

فن‌های گلخانه از نظر نوع حرکت نیز با انواع آکسیال و گریز از مرکز تقسیم می‌شوند. فن های آکسیال یا محوری دارای تیغه‌هایی هستند که به دور یک محور ثابت می‌چرخند، هوا را به موازات محور کشیده و آن را در جهت مخالف خارج می‌کنند.

فن گلخانه در سایزهای 100، 120 و 140 عرضه می‌گردد که پر کاربردترین آن ها فن 140 است. این فن‌ها به سبب داشتن ترموستات محیطی به محض رسیدن دما به مقدار تعیین شده خاموش می‌شوند. به طور کلی میزان هوادهی فن‌های 140 سانتی‌متری 48 هزار مترمکعب در ساعت، فن‌های 120 سانتی‌متری 28 هزار مترمکعب در ساعت و فن‌های 100 سانتی‌متری 20 هزار مترمکعب در ساعت می‌باشد.

 

مزایای نصب فن گلخانه  

در بخش‌های قبل به اهمیت نصب فن گلخانه اشاره شد. مزایای نصب فن گلخانه به طور مختصر عبارت‌اند از: 

 •         برقراری تعادل در رطوبت گلخانه  
 •         توزیع یکنواخت جریان هوا در میان گیاهان  
 •         تامین و توزیع دمای یکنواخت در محیط گلخانه  
 •         کاهش و دفع گرد و غبار و ارگانیسم‌های بیماری زا  
 •         توزیع یکنواخت و تامین گاز دی اکسید کربن لازم جهت فتوسنتز در تمام بخش‌های داخلی گلخانه
 •         تعویض مداوم هوای داخل و ایجاد هوای مطلوب  
 •         ایجاد شرایط محیطی برای جابه جایی گرده‌ها

فن گلخانه دمنده

فن اگزاست یک اصطلاح کلی است که می‌تواند مکنده یا دمنده باشد. هر دو دمنده و مکنده موجب افزایش جریان هوا و بهبود کیفیت هوا می‌شوند و با وجود عملکرد یکسان، اصول کار متفاوتی دارند. فن گلخانه دمنده از یک حرکت چرخشی برای حرکت سریع‌تر هوا در جهت خاص استفاده می‌کند. این نوع فن گلخانه بیشتر برای ورود هوای تازه برای گلخانه های کمتر از 50 متر مورد استفاده قرار می‌گیرند که عموماً روی دیواره‌های کناری یا انتهایی نصب می‌شوند.

محاسبه تعداد فن گلخانه

 در حالت کلی برای محاسبه تعداد فن گلخانه، مساحت کل گلخانه را در عدد 2 ضرب می‌کنند تا کل حجم هوادهی لازم در هر دقیقه به دست آید. این حجم هوادهی را بر ظرفیت هوادهی هر فن تقسیم می‌کنند تا تعداد فن به دست آید. کلا محاسبه تعداد فن گلخانه و انتخاب فن مناسب برای گلخانه مستلزم توجه به فاکتورهای متعددی است. برخی از این فاکتورها عبارت‌اند از:

 •         دمای محیط قرارگیری گلخانه
 •         میزان رطوبت منطقه قرارگیری گلخانه  
 •         شدت تابش نور خورشید  
 •         شدت و جریان باد
 •         دمای مورد نیاز گلخانه
 •         ابعاد، اندازه و قدرت موتور فن گلخانه
 •         عرض و ضخامت پد موجود در گلخانه
 •         ارتفاع سازه گلخانه
 •         ارتفاع بستر کشت گلخانه

 

انتخاب فن گلخانه

انتخاب فن مناسب و استفاده موثر از آن برای حفظ یک محیط گلخانه‌ بهینه بسیار مهم است. با انتخاب فن مناسب، نصب صحیح آن  و درک زمان کار با آن، می‌توانید جریان هوا، تنظیم دما و رشد سالم گیاه را تضمین کنید. به یاد داشته باشید که الزامات خاص گیاهان خود را در نظر بگیرید و برای به حداکثر رساندن مزایای فن گلخانه، دستورالعمل‌ها را با شرایط خود تطبیق دهید. اگر برای انتخاب اندازه یا نوع فن مناسب برای عملکرد گلخانه خود به کمک نیاز دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نصب فن گلخانه

محل نصب فن در داخل گلخانه به‌طور قابل‌توجهی بر کارایی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. دستورالعمل‌های زیر را برای نصب بهینه فن مدنظر قرار دهید:

فن‌های جریان هوای افقی را در گوشه‌های مورب قرار دهید. نصب فن ها در بالای سایبان محصول یا در امتداد دیواره ‌های جانبی به اطمینان از حرکت هوا کارآمد در کل محیط کمک می‌کند.

فن های اگزاست باید در یک انتهای گلخانه کمی بالاتر از سطح قرار گیرند. این موقعیت، هوای خنک‌تر را در گیاهان به حداکثر می‌رساند. همچنین کار روی فن ها را آسان‌تر می‌کند، زیرا تسمه‌ها باید بازرسی شوند، پره‌ها باید دو بار در سال پاک شوند و.... همچنین می‌توان در بالا یک فن کوچک‌تر برای تهویه زمستانی نصب کنید. به این صورت هوای گرم به طور موثری خارج شده و هوای تازه را به داخل می‌کشد.

اگر در عرض گلخانه دو عدد فن نصب شده باشد، باید در خلاف جهت هم باشند، به عنوان مثال اگر جهت فن اولی شمال به جنوب باشد، جهت فن دوم باید جنوب به شمال باشد.

 

فن گلخانه دیجی کالا

فن گلخانه از محصولاتی نیست که بتوان از فروشگاه‌هایی مانند دیجی کالا خریداری نمود. این محصولات در دیجی کالا تنوع چندانی ندارند. بهترین حالت برای خرید چنین محصولاتی مراجعه به فروشگاه‌های تخصصی کشاورزی است که علاوه بر تنوع بیشتر و قیمت مناسب‌تر، امکان راهنمایی و مشاوره‌های تخصصی برای خرید را نیز برای شما فراهم ساخته‌اند.

 

قیمت فن گلخانه

 قیمت فن سیرکوله گلخانه از 3400000 تا 6000000 تومان و قیمت فن اگزاست گلخانه از 13500000 تا 15800000 متغیر است.قیمت فن گلخانه به عوامل مختلفی بدنه فن، موتور فن، اندازه فن و جنس پره‌ها بستگی دارد. برای نمونه بدنه فن گلخانه از استیل  و یا از گالوانیزه با رنگ کوره‌ای ساخته می‌شود که یک عامل تاثیرگذار در قیمت فن گلخانه است. همچنین کیفیت و قدرت موتور بر راندمان کاری و میزان هوادهی تاثیر می‌گذارد. جنس پره‌ فن سیرکوله گلخانه باید از استیل ضدزنگ یا آلومینیوم با احتمال زنگ‌زدگی 0 درصد باشد.

 

قیمت سیستم تهویه گلخانه

سیستم تهویه گلخانه شامل تجهیزاتی چون فن گلخانه، پد سلولزی گلخانه است که هوای تازه را در اختیار گیاهان گلخانه قرار داده و گرما و رطوبت اضافی را از گلخانه خارج می‌کند. قیمت سیستم تهویه گلخانه بسته به نوع سازه، محصول تولیدی، شرایط آب و هوایی منطقه، مساحت گلخانه و غیره متغیر است. برای مشاوره و دسترسی به لیست قیمت انواع سیستم تهویه گلخانه می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

قیمت فن 140 گلخانه

قیمت فن 140 گلخانه 3 پره پی پی جی در حدود 13590000 و  قیمت فن 140 گلخانه 6 پره نیرو تهویه حدود 15500000 است. البته قیمت فن 140 گلخانه به فاکتورهایی چون جنس فن، برند سازنده، مقدار توان، میزان هوادهی فن، تعداد و جنس پره بستگی دارد. 

 

قیمت فن گلخانه دست دوم

قیمت فن گلخانه دست دوم تبعا بسیار پایین‌تر و مقرون‌به‌صرفه تر از انواع نو آن است. اما با توجه به حساسیت محیط گلخانه بهتر است بر روی خرید انواع فن گلخانه با کیفیت از فروشگاه‌های معتبر سرمایه‌گذاری کنید و پرداخت هزینه‌های اضافه را از دوش خود بردارید.