تعداد محصولات: 35
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

کاربرد سینی کشت نشاء در کشت‌های گلخانه‌ای

سینی نشاء در کشت‌های گلخانه‌ای بسیار پرکاربرد است. امروزه کشت گلخانه‌ای بخش زیادی از کشاورزی نوین را به خود اختصاص داده و به جرات می‌توان گفت که سطح زیر کشت گلخانه‌ای در کشور طی چند سال گذشته رشد بسیار زیادی داشته است. یکی از متداول‌ترین روش‌های کشت در گلخانه‌ها ، کاشت نشاء یا نشاکاری می‌باشد و این موضوع این روزها در بین تولید کنندگان محصولات گلخانه‌ای بسیار رایج و مرسوم می‌باشد . شاید بتوان گفت که در فضاهای گلخانه‌ای ، کشت بذر جای خود را به کاشت نشاء داده و کمتر کسی این روزها از این روش سنتی استفاده می‌نماید.

مزایای سینی نشاء برای کاشت بذر در بستر کشت گلخانه‌ای

-  استفاده راحت و مناسب

صرف نظر از راحتی کشت نشاء نسبت به بذر ، باید گفت که سینی نشاء محیطی بسیار مناسب‌تر برای پرورش و کشت گیاه می‌باشد زیرا مراحل اولیه رشد بذر ، مرحله‌ای بسیار حساس می‌باشد و چگونگی رشد گیاه در این مرحله ، تعیین کننده کیفیت یا عدم کیفیت محصول نهایی خواهد بود. بنابراین فراهم نمودن محیطی مناسب با امکان کنترل تمامی شرایط می‌تواند متضمن موفقیت کشت ما باشد و شاید این موضوع خود دلیلی بر اقبال روز افزون استفاده از این نوع بستر کشت در میان گلخانه داران باشد.

-  زودرس شدن محصول

یکی دیگر از برتری‌های کشت نشاء ، زودرس شدن محصول می‌باشد که این موضوع نیز بسیار قابل تامل می‌باشد .

-  صرفه‌جویی در مصرف آب و هزینه‌ها

به علت کم حجم بودن این بسترها و استفاده بهینه از فضای گلخانه، به طور مستقیم و قابل ملاحظه‌ای میزان مصرف آب کاهش می‌باشد. پس گزاف نیست اگر بگوییم که استفاده از سینی کشت نشاء و نشاکاری سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های کشت می‌شود. همچنین هزینه‌های نیروی انسانی ، بذر و سایر نهاده‌ها نیز در این نوع کشت در حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

انواع سینی کشت و طریقه انتخاب نوع مناسب را بشناسیم

لازم است بدانید که انتخاب صحیح بستر کشت که در اینجا منظور سینی نشاء می‌باشد، اهمیت زیادی دارد. سینی‌ها در شکل و سایزهای مختلف با تعداد حفره‌ها و عمق‌های گوناگون در بازار عرضه می‌گردد و عوامل متعددی در انتخاب وجود دارد که باید  با بذر مورد نظر و نوع رشد آن هماهنگ باشد. در زمان انتخاب موارد زیر را در نظر بگیرید.

-  تعداد سلول‌ها یا حفره‌های آن

-   ارتفاع حفره‌ها

-  شکل حفره‌ها

-  نوع و جنس سینی

-  ضخامت سینی

تاثیر استفاده از سینی کشت در رشد گیاهان

- در سینی‌هایی با حفره های کوچکتر ، حساسیت کشت نسبت به شرایط محیطی و جوی همچون میزان رطوبت ، شوری خاک و ... بالاتر می‌رود، اما در حفره‌های بزرگ‌تر و عمیق‌تر، عملیات زهکشی و آبشویی نمک بهتر صورت گرفته و گیاه با رشد بهتری روبرو خواهد بود.
- در سینی‌هایی که حفره‌های مربع شکل دارند، آب به صورت یکنواخت به گیاه می‌رسد و ریشه‌های گیاه در این نوع سینی نشاء بیشتر از سینی‌هایی با حفره‌های گرد ، مویین می‌شوند. - در سینی‌های چندضلعی، شش و هشت ضلعی نیز، از آن‌جا که حجم خاک درون حفره بیشتر از سایر انواع است، ریشه‌ها رشد بهتری خواهند داشت.

- در سینی های با حفره ها و بدنه موازی، مانند نوع مربعی ، رشد عمودی ریشه راحت‌تر صورت می‌گیرد.

به عنوان مثال برای کاشت بذر خیار یا توت فرنگی بهتر است از سینی‌هایی با ابعاد بزرگ استفاده نمود و برای گیاهانی که ریشه عمیق دارند نظیر گیاهان خانواده کدوییان ، سینی‌هایی با عمق حفره زیاد ، مطلوب‌تر می‌باشد.
اغلب این سینی‌ها از جنس پلی اتیلن و پلی استایرن هستند که همانطور که اشاره شد در حجم و سایزهای مختلف ساخته می‌شوند . همچنین سینی نشاء می‌تواند در ضخامت‌های مختلف تولید شود که انواع ضخیم‌تر آن قابلیت چندین بار استفاده در کشت‌های مختلف را دارا می‌باشد. شکل حفره‌ها نیز متغیر و به اشکال گوناگونی مانند گرد، مربع شکل ، شش ضلعی و ... قابل تولید می‌باشد.

مشخصات فنی متداول‌ترین نوع سینی نشاء و معرفی کشت مناسب هر یک

تعداد زیادی سینی سلولی با اندازه‌های مختلف برای انتخاب وجود دارد. اگر می‌خواهید شروع به تکثیر سینی بذر خود کنید، باید بفهمید که کدام سینی سلولی برای نیازهای شما بهترین است. ما گزینه‌های مختلفی را برای انتخاب سینیهای نهال مناسب به شما ارائه خواهیم داد.

سینی کشت 32 سلولی

سینی نهال 32 سلولی بزرگترین سینی سلولی است که ما حمل می‌کنیم. هر سلول 2 "x2" است که به نهال شما فضای زیادی برای رشد می‌دهد. هر سلول دارای یک درج قابل جابجایی برای پیوند آسان است. آن‌ها برای گیاهانی که بیشتر مستعد پیوند هستند عالی هستند. دسترسی به مواد مغذی و فضای زیاد موجب رشد سریع‌تر گیاهان می‌شود. معمولا بذر گیاهانی مانند گوجه فرنگی، خیار، خربزه، کدو حلوایی و کدو تنبل در این سینی کشت می‌شوند.

سینی کشت 72 سلولی

سینی بذر 72 سلولی محبوب‌ترین انتخاب است. آن‌ها تعادل خوبی بین فضای رشد و نهال در سینی دارند. هر سلول 1.5 اینچ مربع و 2.25 اینچ عمق دارد که آن‌ها را به گزینه‌ای عالی برای انواع زیادی از گیاهان تبدیل میکند. آن‌ها از جنس پلی استایرن بوده و در حال حاضر تولید کنندگان داخلی، تولیدات با کیفیت و مرغوبی در این سایز و حجم را روانه بازار نموده‌اند. این سینی‌ها قابلیت ضد عفونی و استفاده مجدد را دارند و انتخاب خوبی برای گیاهانی مانند فلفل‌های زودرس، محصولات انگور اولیه، محصولات کلم زودرس (کلم، گل کلم، کلم، کلم پیچ، خردل، سرمه، کلم بروکلی، کلم بروکسل، شاهی آبی) است.

سینی کشت 104 سلولی

معمولا بذر سبزیجات و صیفی جاتی نظیر فلفل، بادمجان، گوجه فرنگی، خیار و ... را در این نوع سینی نشاء کشت می‌نمایند . این سینی‌ها نیز از پلی استایرن ساخته شده است و می‌توانند چندین بار در کشت‌های متعدد مورد استفاده قرار بگیرند.

سینی کشت 128 سلولی

اگر گیاهان زیادی دارید که می‌خواهید در حالی که هنوز نهال‌های کوچک هستند رشد دهید، سینی‌های آغازگر بذر سلولی 128 انتخابی عالی هستند. هر سلول 1 اینچ مربع و 2.25 اینچ عمق دارد. شما می‌توانید 78 درصد بیشتر نهال را با 1 سینی نسبت به 72سلولمعمولی بکارید.از آن‌جا که این سینی‌ها حفره‌هایی با ارتفاع زیاد دارند بسیار مناسب گیاهانی با ریشه‌های عمیق نظیر خانواده کدوییان هستند . عموما از پلی استایرن ساخته می‌شوند و قابلیت استفاده مجدد را نیز دارا می باشند.

سینی بذر 200 سلولی

سینی‌های کاشت 200 سلولی یک سینی عالی هستند. اگر می‌خواهید در مورد کشت کاهو اقتصادی باشید. شما قادر خواهید بود با یک سینی 2.8 برابر بیشتر از یک سینی 72 سلولی گیاه بکارید. هر سلول 0.75 اینچ مربع و 2.25 اینچ عمق دارد. با این حال شما باید نهال‌های خود را در مراحل اولیه پیوند بزنید. مناسب برای محصولات کاهو و کلم (کلم، گل کلم، کلم، کلم پیچ، خردل، سرمه، کلم بروکلی، کلم بروکسل، شاهی آبی).

چند توصیه مفید در استفاده از سینی کشت نشاء

از آن‌جا که سینی نشاء که از جمله تجهیزات بستر کشت گلخانه ایاست، قابلیت استفاده مجدد را دارد، لذا یکی از توصیه‌های مهم در استفاده از آن، تمیز کردن و شستشوی دقیق به منظور مراقبت و عدم انتشار بیماری‌ها و آفات می‌باشد.پس از شستشوی سینی باید از محلول‌های بهداشتی مخصوص ضد عفونی کردن و همچنین بخار آب استفاده کرد. همچنین هوادهی به طور کامل در این شرایط الزامی می‌باشد.
استفاده از پلاستیک یکبار مصرف در حفره‌های سینی، علاوه بر سهولت خروج نشاء از حفره‌ها، باعث طول عمر بیشتر سینی نیز می‌گردد.

قیمت سینی نشاء

قیمت سینی کشت با توجه به ابعاد، تعداد سلول یا حفره، نوع و متریال ساخت آن متفاوت است. همچنین قیمت سینی نشاء یکبار مصرف با سینی که قابلیت استفاده متعدد داشته باشد، فرق دارد. شما می‌توانید برای دریافت لیست قیمت سینی نشاء با کارشناسان ما در بازار بزرگ کشاورزی ایرانتماس بگیرید.

خرید سینی نشاء

خرید سینی نشاء نیازمند آشنایی با مشخصات و ابعاد آن است. خرید اینترنتی سینی نشا از سایت بازار بزرگ کشاورزی ایران امکان‌پذیر است. شما می‌توانید از بین محصولات پیشنهاد شده گزینه مورد نیاز خود را انتخاب و خرید کنید. اگر نمی‌دانید چه سینی با چه ابعاد و تعداد حفره‌ای برای شما مناسب است، با کارشناسان ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت فرمایید.