{ ⌘ جابجا کنید }

اطلاعیه: انتقال به سرور جدید

با این بخش بیشتر آشنا شوید!

نقش پر رنگ سینی نشاء در کشتهای گلخانه ای
همانطور که می دانید سینی نشاء در کشتهای گلخانه ای بسیار پرکاربرد بوده و در این مطلب قصد داریم اطلاعات مفیدی در این باره به شما بازدید کنندگان و دنبال کنندگان عزیز سایت بازار بزرگ کشاورزی ایران ارایه دهیم. امروزه کشت گلخانه ای بخش زیادی از کشاورزی نوین را به خود اختصاص داده و به جرات می توان گفت که سطح زیر کشت گلخانه ای در کشور طی چند سال گذشته رشد بسیار زیادی داشته است .
یکی از متداولترین روشهای کشت در گلخانه ها ، کاشت نشاء یا نشاکاری می باشد و این موضوع این روزها در بین تولید کنندگان محصولات گلخانه ای بسیار رایج و مرسوم می باشد . شاید بتوان گفت که در فضاهای گلخانه ای ، کشت بذر جای خود را به کاشت نشاء داده و کمتر کسی این روزها از این روش سنتی استفاده می نماید.
مزایای کاشت بذر در بستر کشت گلخانه ای
صرف نظر از راحتی کشت نشاء نسبت به بذر ، باید گفت که سینی نشاء محیطی بسیار مناسب تر برای پرورش و کشت گیاه می باشد زیرا مراحل اولیه رشد بذر ، مرحله ای بسیار حساس می باشد و چگونگی رشد گیاه در این مرحله ، تعیین کننده کیفیت یا عدم کیفیت محصول نهایی خواهد بود. بنابراین فراهم نمودن محیطی مناسب با امکان کنترل تمامی شرایط میتواند متضمن موفقیت کشت ما باشد و شاید این موضوع خود دلیلی بر اقبال روز افزون استفاده از این نوع بستر کشت در میان گلخانه داران باشد. یکی دیگر از برتریهای کشت نشاء ، زودرس شدن محصول می باشد که این موضوع نیز بسیار قابل تامل می باشد . علاوه بر این به علت کم حجم بودن این بسترها و استفاده بهینه از فضای گلخانه، به طور مستقیم و قابل ملاحظه ای میزان مصرف آب کاهش می باشد پس گزاف نیست اگر بگوییم که استفاده از سینی کشت نشاء و نشاکاری سبب صرفه جویی در هزینه های کشت می شود. همچنین هزینه های نیروی انسانی ، بذر و سایر نهاده ها نیز در این نوع کشت در حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
انواع سینی کشت و طریقه انتخاب نوع مناسب را بشناسیم
لازم است بدانید که انتخاب صحیح بستر کشت که در اینجا منظور سینی نشاء می باشد ، اهمیت زیادی دارد. سینی ها در شکل و سایزهای مختلف با تعداد حفره ها و عمق های گوناگون در بازار عرضه می گردد و عوامل متعددی همچون تعداد سلول ها یا حفره های آن ، ارتفاع حفره ها و نوع و جنس سینی باید متناسب با بذر مورد نظر و نوع رشد آن باشد. به عنوان مثال برای کاشت بذر خیار یا توت فرنگی بهتر است از سینی هایی با ابعاد بزرگ استفاده نمود و برای گیاهانی که ریشه عمیق دارند نظیر گیاهان خانواده کدوییان ، سینی هایی با عمق حفره زیاد ، مطلوب تر می باشد.
اغلب این سینی ها از جنس پلی اتیلن و پلی استایرن هستند که همانطور که اشاره شد در حجم و سایزهای مختلف ساخته می شوند . همچنین سینی نشاء میتواند در ضخامتهای مختلف تولید شود که انواع ضخیم تر آن قابلیت چندین بار استفاده در کشتهای مختلف را دارا می باشد. همچنین شکل حفره ها نیز متغیر و به اشکال گوناگونی مانند گرد، مربع شکل ، شش ضلعی و ... قابل تولید می باشد.
روش تولید این سینی ها نیز موضوعی گسترده است که در این مطلب قصد پرداختن به آن را نداریم اما بد نیست بدانید که این بسترها به صورت تزریقی و یا تحت شرایط خلاء تولید می گردند . در سینی هایی با حفره های کوچکتر ، حساسیت کشت نسبت به شرایط محیطی و جوی همچون میزان رطوبت ، شوری خاک و ... بالاتر می رود اما در حفره های بزرگ تر و عمیق تر ، عملیات زهکشی و ابشویی نمک بهتر صورت گرفته و گیاه با رشد بهتری روبرو خواهد بود.
در سینی هایی که حفره های مربع شکل دارند آب به صورت یکنواخت به گیاه می رسد و ریشه های گیاه در این نوع سینی نشاء بیشتر از سینی هایی با حفره های گرد ، مویین می شوند. در سینی های چند شش و هشت ضلعی نیز ، از انجا که حجم خاک درون حفره بیشتر از سایر انواع است ، ریشه ها رشد بهتری خواهند داشت. در سینی های با حفره ها و بدنه موازی ، مانند نوع مربعی ، رشد عمودی ریشه راحت تر صورت می گرد.
مروری بر برخی از متداولترین نوع سینی و کشت مناسب هر یک
سینی کشت 72 سلولی :
این نوع از سینی ها معمولا برای کشت بذر گل مورد استفاده قرار می گیرند . عموما این نوع سینی که در ابتدا از کشور ترکیه وارد می شد از جنس پلی استایرن بوده و در حال حاضر تولید کنندگان داخلی ، تولیدات با کیفیت و مرغوبی در این سایز و حجم را روانه بازار نموده اند. این سینی ها قابلیت ضد عفونی و استفاده مجدد را دارند.
سینی کشت 104 سلولی :
معمولا بذر سبزیجات و صیفی جاتی نظیر فلفل،بادمجان،گوجه فرنگی، خیار و ... را در این نوع سینی نشاء کشت می نمایند . این سینی ها نیز از پلی استایرن ساخته شده و می توانند چندین بار در کشتهای متعدد مورد استفاده قرار بگیرند.
سینی کشت 128 سلولی :
از انجا که این سینی ها حفره هایی با ارتفاع زیاد دارند بسیار مناسب گیاهانی با ریشه های عمیق نظیر خانواده کدوییان هستند . عموما از پلی استایرن ساخته می شوند و قابلیت استفاده مجدد را نیز دارا می باشند.
چند توصیه مفید در استفاده از سینی کشت نشاء
از آنجا که سینی نشاء قابلیت استفاده مجدد را دارد لذا یکی از توصیه های مهم در استفاده از آن ، تمیز کردن و شستشوی دقیق به منظور مراقبت و عدم انتشار بیماری ها و آفات می باشد .
پس از شستشوی سینی باید از محلولهای بهداشتی مخصوص ضد عفونی کردن و همچنین بخار آب استفاده کرد همچنین هوادهی به طور کامل در این شرایط الزامی میباشد .
استفاده از پلاستیک یکبار مصرف در حفره های سینی ، علاوه بر سهولت خروج نشاء از حفره ها ، باعث طول عمر بیشتر سینی نیز می گردد.