تعداد محصولات: 199
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

مروری بر انواع سمپاش
یکی از مهمترین عملیات مدیریت زراعی مبارزه با آفات و علفهای هرز مزارع می باشد که هر ساله سبب افت میزان محصول و یا کاهش کیفیت آن می گردد .
این موضوع هر ساله کشاورزان را بر آن می دارد که با استفاده از روشهای مختلف به مبارزه با این آفات و علفهای هرز بپردازند .
سمپاشی مزارع یکی از عمده ترین و رایج ترین شیوه های مبارزه با آفات می باشد اما عدم آشنایی دقیق کشاورزان با انواع شیوه های سمپاشی و انواع مختلف سمپاش نیز ، تبعات دیگری از جمله خسارات و پیامدهای زیست محیطی را به همراه دارد .
بر طبق آزمایشها و آزمونهای مختلف ، انواع سمپاش پشت تراکتوری بوم دار و سمپاش فرغونی ، به علت میزان کمتر بادبردگی سموم ، عملکرد بهتر و مناسب تری نسبت به سایر انواع سمپاش دارند که البته عدم سهولت تردد مکرر در مزرعه را باید از نکات منفی این نوع سمپاش تلقی نمود . بهترین نوع سمپاشی در مزرعه ، سمپاشی به صورت محلول می باشد و بهترین نوع سمپاش از نظر یکنواختی در پاشش ، سمپاش میکرونر می باشد . از نظر میزان آسیب در سطح مزرعه و محصول و سرعت عمل بالا نیز ، نتایج نشان می دهد که سمپاش اتومایزر ، بالاترین امتیاز را داراست . سمپاش های پشت تراکتوری لانس دار نیز جزو متداول ترین ، نوع سمپاش می باشد.
انواع سمپاش
سمپاش دستی بدون موتور
سمپاشهای دستی نیز متشکل از دو گروه سمپاش دستی بدون موتور و سمپاش دستی موتوری می باشد که سمپاشهای دستی بیشتر حالت تلمبه ای دارند برای مصارف خانگی و در زمین یا باغچه های با مقیاس کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرند . اساس ساختمان این نوع از سمپاش از یک پمپ سمپاش و یک مخزن سمپاش تشکیل شده است .
سمپاش دستی موتوری
سمپاش های دستی موتوری نیز خود به دو گروه سمپاش فرغونی و سمپاش زنبه ای طبقه بندی می شوند .
این سمپاش ها نسبت به نوع بدون موتور از مخزن بزرگتری برخوردار بوده و از انجا که دارای مخزن بزرگی بوده و قابل حمل بر روی پشت نمی باشد ، توسط دو یا یک چرخ حمل می گردد که نوع دو چرخ آن موسوم به سمپاش فرغونی و نوع تک چرخ آن سمپاش زنبه ای نام دارد .
سمپاش پشتی بدون موتور
این نوع از سمپاش توسط دو بند و به شکل کوله مانند توسط فرد حمل می شود و نوع پاشش آن یا توسط فشار متناوب و منقطع انجام می گردد یا توسط فشار دائمی و بدون قطعی ، صورت می گیرد .
سمپاش پشتی موتوری
این نوع سمپاش  به سمپاش اتومایزر معروف می باشد . به طور كلي هر نوع سمپاشی كه مايع درون مخزن ( سم ) در آن تحت فشار نبوده و قطرات سم پس از برخورد با جريان شديد هوا به ذرات بسيار ريزی تبدیل شوند، سمپاش اتومایزر نام دارد .
سمپاش پشت تراکتوری
این سمپاشها همانطور که از نام آن بر می آید ، برای اتصال به تراکتور ساخته شده و دارای مخزن با ظرفیت بالاتری نسبت به سایر انواع می باشد . عموما مخزن این نوع از سمپاش شفاف و مایع درون آن قابل رویت می باشد . سمپاشهای تراکتوری از دو نوع کششی و سوار شوند متشکل می باشد .
سمپاش توربولاینر
سمپاش توربولاینر که برای اولین بار در امریکا تولید و مورد استفاده قرار گرفت امروزه در کشور ما نیز مورد استفاده قرار می گیرد این نوع سمپاش مناسب برای درختان و باغات بوده و دارای سرعت سمپاشی بسیار بالایی می باشد . این نوع سمپاشی در واقع جایگزین مناسبی برای سم پاشهای توربینی و سمپاشی های هوایی می باشد .