تعداد محصولات: 175
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

همه چیز درباره سم آفت کش‌

حدود یک سوم محصولات کشاورزی اعم از باغی و زراعی در مراحل مختلف کاشت و داشت ، توسط آفات از بین می‌روند لذا استفاده از آفت کش علی‌رغم نکات منفی ، کاربردی‌ترین روش برای مبارزه با آفات در این مراحل می‌باشد .

به طور کلی آفت کش به دسته‌ای از مواد شیمیایی گفته می‌شود که به منظور از بین بردن و یا کنترل آفت‌های گیاهی نظیر حشرات، علف‌های هرز، قارچ‌های زیان آور و ... استفاده می‌شود.

انواع آفت کش ها

1-    جلبک کش‌ها برای از بین بردن و یا کند کردن رشد جلبک‌ها استفاده می‌شوند.

2-    خشک‌کننده‌ها برای خشک کردن بافت‌های زنده گیاهی استفاده می‌شوند.

3-    برگ ریزان باعث ریزش برگ‌های گیاهان می‌شود.

4-    کنه کش‌ها، کنه‌هایی که از گیاهان و حیوانات تغذیه می‌کنند را کنترل می‌کند.

5-    اویسیدها برای کنترل تخم حشرات و کنه‌ها استفاده می‌شوند.

طبقه‌بندی آفت كش ‌های شیمیایی

آفت كش‌ها بر اساس مواد شيميايي و ترکیبات موجود آن تقسیم‌بندی می‌شوند .

آفت کش‌های هیدروکربنی كلره

این گروه از آفت کش‌ها که مبارزه علیه طیف وسیعی از آفات را به عهده دارند مدت زمان ماندگاری و پایداری زیادی در محیط دارند . حشره کش‌های هیدروکربنی کلر (شامل دیکوفول، اندوسولفان، لیندان و متوکسی کلر) پس از جنگ جهانی دوم به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند، اما عمدتاً به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی و بهداشتی متوقف شده‌اند.

آفت کش‌های ارگانوفسفره

این گروه از آفت کش‌ها در مقایسه با آفت کش‌های کلره ماندگاری کمتری دارند و در ترکیبات آن‌ها مولکول‌های حاوی فسفر وجود دارد. حشره کش‌های ارگانوفسفره (شامل پاراتیون، دی سولفوتون، فورات و کلرپیریفوس) خانواده قدیمی دیگری هستند که هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گروه شامل حشره کش‌های تماسی و سیستمیک می‌‌‌باشد. آن‌ها به اندازه محصولات هیدروکربنی کلردار پایدار نیستند، اما تمایل دارند برای اعمال کننده‌ها و حیات وحش سمی‌تر باشند. حشره کش‌های ارگانوفسفره سموم عصبی هستند و در اکثر مسمومیت‌های جدی با آفت کش‌های انسانی نقش دارند.

آفت کش‌های كاربامات‎

حشره کش‌های کاربامات (شامل آلدیکرب، کربوفوران، کارباریل و متومیل) سموم عصبی با اثرات مشابه حشره کش‌های ارگانوفسفره هستند، اما اثرات آن‌ها به راحتی قابل برگشت است. کاربامات‌ها کاملاً در آب محلول هستند و برخی در گیاهان سیستمیک هستند.

آفت کش‌های پايروتروئيد

حشره کش‌های پیرتروئید (شامل بیفنترین، سیفلوترین، اسفنوالرات و پرمترین) مربوط به پیرترین، یک حشره کش طبیعی هستند. آن‌ها معمولاً در نرخ‌های ماده فعال که چندین برابر کمتر از حشره کش‌های ارگانوفسفره و کاربامات است استفاده می‌شوند. آن‌ها عموماً سمیت کمی در پستانداران نشان می‌دهند، اما برای ماهی‌ها و سایر موجودات خونسرد بسیار سمی هستند.این گروه از آفت کش‌ها بیشترین کاربرد را در کنترل حشرات خانگی و آفات کشاورزی دارد.

آفت کش‌های نئونیکوتینوئیدها

نئونیکوتینوئیدها (شامل ایمیداکلوپرید، تیامتوکسام و کلوتیانیدین) اخیراً ساخته شده‌اند و از نیکوتین مدل‌سازی شده‌اند. میزان استفاده مشابه حشره کش‌های پیرتروئیدی است. آن‌ها سمیت پستانداران کمی دارند، پایداری محیطی کم تا متوسط ​​دارند و برای پرندگان سمی و دافع هستند.

آفت کش‌های جديد

علاوه بر چهار گروهی که ذکر شد، در حال حاضر گونه‌های دیگری از آفت کش‌ها در بازار موجود می‌باشد که مکانیسم و نحوه عمل هر یک با دیگری کاملا متفاوت است.

ویژگی‌های یک آفت کش مناسب

1-    آفت کش موثر باید به همان اندازه که روي آفت هدف تاثیر کافی دارد ، بر روي محصول سمپاشی شده باید بی تاثیر باشد و همچنین بر روي حشرات مفید، اثر سوء نداشته باشد.

2-    یک آفت کش مناسب باید از قیمت متعادلی برخوردار باشد تا استفاده از آفت کش از نظر اقتصادي مقرون به صرفه باشد.

3-    از طرف دیگر یک آفت کش ایده ال نباید در محصول نهایی طعم یا بوی نامطبوع و خاصی ایجاد کند.

4-    این محصول باید برای انسان و دام بی خطر بوده و درجه سمیت آن تحت شرایط محیطی و جوی مختلف ، تغییر نکند.

5-    یک آفت کش ایده آل در محیط قلیایی و اسیدی نباید، سریعا تجزیه شود و در زنجیره غذایی و به طور کلی در سیستم کشاورزی و غیر آن، اختلالی ایجاد نکند .

نحوه نام‌گذاری آفت کش‌ها

هر آفت کش و به طور کلی، سموم کشاورزی دارای سه نوع نام می باشند .

نام عمومی آفت کش که عموما این نام توسط شرکت تولید کننده آن انتخاب می‌شود و بعد از تایید موسسات متولی استاندارد، ثبت می‌شود که بر اساس این نام عمومی، مصرف کننده، هیچ اطلاعاتی درباره ساختار شیمیایی آن آفت کش نخواهد داشت .

نام دیگر یک آفت کش، نام تجاری آن می‌باشد که در واقع نام تجاری، همان فرمولاسیون آفت کش می‌باشد. از آنجا که آفت کش‌ها با فرمولاسیون‌های مختلفی وجود دارد، بنابراین تنوع نام آفت کش‌ها زیاد می‌باشد. بر روی بسته بندی آفت کش‌ها معمولا حرف اول نام تجاری با حروف بزرگ نوشته می‌شود .

نام شیمیایی آفت کش نیز بر اساس قوانین بین المللی انتخاب و ثبت می‌شود که با آگاهی از نام شیمیایی آفت کش، به ساختار شیمیایی آن پی خوهیم برد.

نحوه استفاده ایمن از آفت کش

استفاده ایمن از آفت کش‌ها به چیزهای زیادی بستگی دارد. برخی از مهم‌ترین عوامل شامل انتخاب محصول مناسب و استفاده از آن محصول با توجه به دستورالعمل برچسب است. دستورالعمل‌های برچسب برای به حداقل رساندن خطر مشکلات و تعریف موارد استفاده قانونی برای محصول نوشته شده است. علاوه بر خواندن و پیروی از دستورالعمل‌های برچسب، این نکات را هنگام استفاده از آفت کش‌ها در نظر بگیرید:

-        قبل از مخلوط کردن و استفاده از آفت‌کش‌ها، مطمئن شوید که بچه‌ها، حیوانات خانگی و هر کسی که حضورش ضروری نیست، خارج از منطقه باشد.

-        هنگام استفاده از آفت کش‌ها حتما لباسی بپوشید که از شما محافظت کند. پوشیدن یک پیراهن آستین بلند، شلوار بلند و کفش‌های پنجه بسته را در کنار هر لباس یا تجهیزات محافظ دیگری که در برچسب مورد نیاز است، در نظر بگیرید.

-        سموم دفع آفات را در فضای باز یا در مناطق با تهویه مناسب مخلوط کنید.

-        برای جلوگیری از ذخیره یا دفع آفت کش اضافی، فقط آنچه را که در کوتاه مدت نیاز به استفاده دارید، مخلوط کنید.

-        برای انتشار سموم آماده باشید. حوله کاغذی، خاک اره یا خاک بچه گربه، کیسه زباله و دستکش‌های غیر جاذب برای جلوگیری از نشت در دست داشته باشید. از مصرف بیش از حد آب خودداری کنید، زیرا ممکن است فقط سموم دفع آفات را پخش کند و برای محیط زیست مضر باشد.

-        قبل از استفاده از محصول دستورالعمل کمک‌های اولیه روی برچسب را بخوانید.

-        برای جلوگیری از آلودگی، وسایل شخصی مانند اسباب بازی، لباس یا ابزار را از محل اسپری بردارید.

-        هنگام سمپاشی آفت کش‌ها در داخل خانه، مطمئن شوید که منطقه به خوبی تهویه می‌شود.

-        هنگام استفاده از سموم دفع آفات به عنوان اسپری یا گرد و غبار در خارج از منزل، از شرایط باد اجتناب کنید و درها و پنجره‌های خانه خود را ببندید.

-        پس از استفاده از آفت کش‌ها، دست‌های خود را قبل از کشیدن سیگار یا غذا بشویید.

آفت کش طبیعی و خانگی

توجه به این نکته مهم است که فقط به این دلیل که این آفت کش‌ خانگی یا طبیعی است، به این معنی نیست که آن‌ها نمی‌توانند به خاک، باغ یا شخص شما آسیب برسانند. حشره کش، که یک آفت کش است، توسط EPA به عنوان "هر ماده شیمیایی مورد استفاده برای جلوگیری، از بین بردن، دفع یا کاهش آفات" تعریف می‌شود و به این ترتیب، آن‌ها پتانسیل مضر برای مردم، حیوانات یا محیط زیست را دارند. استفاده بی رویه از حشره کش‌ها، به ویژه آفت کش‌های خشن که حتی حشرات مفید را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند، می‌تواند تأثیر مخربی بر اکوسیستم باغ محلی شما داشته باشد.

فروش انواع آفت کش ها

نمونه‌هایی از آفت کش هایی که ممکن است در اینترنت برای خرید پیدا کنید عبارتند از:

سم حشره کش

اسپری کک و کنه

طعمه‌ها، اسپری‌ها و پودر دافع مورچه‌ها

اسپری و طعمه برای سوسک

سموم موش و سایر سموم جوندگان

گچ کنترل حشرات (گچ چینی)

محصولات چمن و باغی که علف‌های هرز، حشرات یا بیماری‌های گیاهی را از بین می‌برند

محصولات کنترل کپک

خرید آنلاین آفت کش

هنگام خرید سموم کشاورزی از جمله آفت کش‌ها از طریق اینترنت احتیاط کنید. اطمینان حاصل کنید که محصول دارای شماره ثبت EPA است. مطمئن باشید که محصول دستورالعمل‌هایی دارد که می‌توانید آن‌ها را بفهمید و دنبال کنید. اگر نحوه استفاده از آن‌ها را نمی‌دانید، حتما از مشاوران سایت راهنمایی بخواهید. آفتی را که می‌خواهید کنترل کنید، درک کنید. با انجام کمی تحقیق، ممکن است متوجه شوید که سایر گزینه‌های کنترل بهتر عمل خواهند کرد.

شما از سایت بازار بزرگ کشاورزی ایران می‌توانید به راحتی آفت کش‌ها را بر اساس نیازتان به صورت آنلاین خریداری کنید. این سایت به عنوان پلتفرمی که نیازهای تجارت الکترونیک دیجیتالی باغداران و کشاورزان را برآورده می‌کند، فروشگاهی یک‌جا برای خرید آفت کش، حشره کش، قارچ کش و کلیه سموم و موارد دیگر به صورت آنلاین است.