تعداد محصولات: 20
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

اطلاعاتی درباره آنتی اسکالانت
معمولا آب مورد تصفیه توسط دستگاههای تصفیه آب و آب شیرین کن ها دارای انواع املاح ، نمکهای محلول و .. می باشد . همانطور که میدانید در دستگاه تصفیه آب ، آب پس از عبور از غشای ممبران ، املاح خود را از دست داده و آب تصفیه شده از دستگاه خارج می شود. عبور پی در پی این املاح از ممبران دستگاه تصفیه آب ، به مرور در غشای ممبران رسوب کرده و منجر به کاهش راندمان مفید ممبران ها می شود .
کربنات کلسیم و سولفات کلسیم از جمله مواردی هستند که موجب ایجاد رسوب در ممبران دستگاه تصفیه آب می گردند و به مرور سبب بروز اختلال و کاهش کیفیت آب خروجی از دستگاه می گردند.
به منظور جلوگیری از ته نشین شدن این املاح در ممبرانها عموما از مواد شیمیایی ضد رسوبی موسوم به آنتی اسکالانت استفاده می گردد .
این ماده پس از تزریق به غشای ممبرانها ، به املاح موجود در آن قسمت پیوسته و سبب عدم چسبندگی به سطح ممبران ها می گردد .
ترکیبات حل شده توسط آنتی اسکالانت به صورت پساب از دستگاه تصفیه آب خارج شده و در نهایت عملکرد دستگاه افزایش می یابد.
استفاده از این ماده شیمیایی عمر مفید ممبران دستگاه تصفیه آب را افزایش داده و به دلیل عدم نیاز به تعویض مکرر ممبران ها ، سبب صرفه جویی اقتصادی نیز می گردد.
از آنجا که آنتی اسکالانت بار الکتریکی منفی دارد پس از تزریق به فیلتر کارتریج به کریستال های رسوب شده که دارای بار مثبت می باشند جذب شده و مانع از رشد این رسوبات می گردد . علیرغم تفکر عمومی مبنی بر از بین رفتن رسوبات توسط این ماده باید گفت که وظیفه اصلی آن ، کاهش سرعت تشکیل رسوب بوده و از کریستالی شدن و تشکیل رسوبات ممانعت نموده و حاصل این فرایند توسط آب رد شده از ممبران ها شسته و خارج می گردد .
البته جالب است بدانید آنتی اسکالانت بر روی تمامی رسوبات تاثیر نمیگذارد و هر نوع رسوب نیازمند نوع خاصی از این ماده شیمیایی می باشند .
به علت هزینه های بالای تجهیز و استفاده از دستگاههای آب شیرین کن ، استفاده از آنتی اسکالانت به منظور حفظ و افزایش طول عمر ممبرانها از اهمیت خاصی بر خوردار می باشد و سبب صرفه جویی بسیار زیادی در هزینه های نگهداری دستگاههای تصفیه آب و آب شیرین کن ها می گردند .
مانند هر ماده شیمیایی دیگری ، استفاده از نوع نامرغوب این ماده سبب اسیب به دستگاه و ممبران های آن می شود بنابراین باید در انتخاب و تهیه آن دقت لازم را به عمل آورید .
میزان استفاده از این ماده شیمیایی نیز بر پایه فرمول خاصی و متناسب با ظرفیت دستگاه ، نوع ممبرانها و ... تعیین می گردد .
نحوه استفاده از آنتی اسکالانت در دستگاه تصفیه آب
این ماده شیمیایی بایستی به صورت مستمر و مداوم به دستگاه اسمز معکوس تزریق شده و البته معمولا به صورت خودکار ، با توقف دستگاه تصفیه آب ، تزریق این ماده نیز از کار می افتد .
دوز و میزان تزریق آنتی اسکالانت هم با توجه به نوع و ظرفیت دستگاه متغیر می باشد و باید توجه داشته باشید که تزریق میزان کمتر و یا بیشتر این ماده به ممبران دستگاه آب شیرین کن می تواند سبب آسیب ، گرفتگی و انسداد ممبرانها شود .