تعداد محصولات: 822
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

کود ماکرو (NPK) چیست و چرا برای گیاهان و محصولات زراعی بسیار مهم است؟

کود ماکرو به کودهای سنتتیکی گفته می‌شود که عمدتا مشمول سه ماده مهم نیتروژن(N)، فسفر (P) و پتاسیم (K ) می‌باشند و تحت عنوان کودهای NPK یا کودهای ترکیبی نیز شناخته می‌شوند. گیاهان پاره‌ای از عنصرهای مغذی مورد نیاز خود را از خاكی كه در آن هستند، تأمین می‌كنند و بقیه مواد پرخاصیت را از كود دریافت می‌کنند. مواد مغذی مورد نیاز گیاهان در بیشترین مقدار N، P و K هستند. به همین دلیل، اغلب به عنوان مهمترین عناصر غذایی در نظر گرفته می‌شوند.اگرچه هر مورد از مواد تشکیل دهنده مغذی موجود در کودها نقش‌های مختلفی را ایفا می‌نمایند اما در کل NPK برای رشد و نمو گیاهان بسیار ضروری می‌باشند. با توجه به محتوای این سه عنصر که موادسازنده درشت مغذی‌ها هستند، بیشتر کودها را ترکیب، نامگذاری یا برچسب گذاری می‌کنند.

معرفی عناصر موجود در کود ماکرو

برای رشد طبیعی گیاه، 17 عنصر شیمیایی ضروری در نظر گرفته می‌شوند که به آن‌ها مواد مغذی نیز گفته می‌شود، که باید شرایط خاصی را برآورده کنند، کود کامل NPK شامل عناصر زیر است که به اختصار توضیح داده شده‌اند:

نیتروژن

همه موجودات زنده به نیتروژن نیاز دارند. نیتروژن به ساخت اسیدهای آمینه، پروتئین‌ها، اسیدهای نوکلئیک و DNA و RNA کمک می‌کند. در گیاهان، برای رشد برگ، ساخت آنزیم‌ها و کلروفیل که فتوسنتز را ممکن می‌کند ضروری است. با وجود اینکه نیتروژن فراوان است و 78 درصد جو را تشکیل می‌دهد، اکثر گیاهان نمی‎‌توانند از آن به این شکل استفاده کنند. این عنصر باید در ترکیبی با هیدروژن «تثبیت» شود. بدون نیتروژن کافی، رشد گیاه کند، مصرف آب ناکارآمد و عملکرد کشاورزی کم است.

فسفر

گیاهان برای حمایت از رشد ساقه، سیستم ریشه، گل‌ها و دانه‌ها و مقاومت در برابر بیماری‌ها به فسفر نیاز دارند.

پتاسیم

پتاسیم برای فتوسنتز ضروری است. کود پتاسیم روزنه‌ یا منافذ برگ‌ها را تنظیم می‌کند که به آب، اکسیژن و دی اکسید کربن اجازه عبور از داخل و خارج گیاه را می‌دهد. کمبود پتاسیم ممکن است باعث نکروز (نقاط ضعیف یا مرده)، لکه‌های قهوه‌ای و جذب عوامل بیماری‌زا شود.

کلسیم

کلسیم یک درشت مغذی است که به عنوان یک کاتیون (Ca2+) محلول در خاک جذب می‌شود. این عنصر یک ماده مغذی ساختاری در گیاه است و نقش بسیار مهمی در تقسیم سلولی و افزایش طول سلول ایفا می‌کند، کود کلسیم به ویژه در رشد و نمو  ساقه و ریشه بسیار موثر می‌باشد.

منیزیم

منیزیم (Mg) یک ماده مغذی ضروری گیاه است که نقش‌های گسترده‌ای در بسیاری از عملکردهای گیاه دارد. منیزیم نقش کلیدی در فرآیند فتوسنتز ایفا می‌کند و کمبود آن برای رشد گیاه مضر است. این عنصر هسته مرکزی مولکول کلروفیل در بافت گیاهی است. بنابراین، کمبود منیزیم به معنی کمبود کلروفیل است و منجر به رشد ضعیف و توقف گیاه می‌شود. Mg همچنین به فعال کردن سیستم‌های آنزیمی خاص کمک می‌کند.

فواید مصرف کود ماکرو

•  رشد مناسب گیاه به دلیل دارا بودن محتوای فسفر و پتاسیم بسیار بالا
•   ترکیب متعادل ریز مغذی‌ها
•   بهبود سیستم ایمنی گیاهان (مقاومت بیشتر در برابر عوامل بیماری زا و شرایط سخت مانند یخبندان، خشکسالی و غیره)
•   دستیابی به محصولات با کیفیت بالاتر
•   افزایش مقاومت گیاه در دمای پایین 
•  تحریک رشد سیستم ریشه گیاهان
•  بهبود مدیریت آب 

زمان و نحوه مصرف کود‌های ماکرو

کوددهی به گیاهان به منظور تولید برگ، میوه، تشکیل شکوفه و سلامت ریشه آن‌ها است. همچنین در خاک‌های ضعیف به منظور، تقویت بنیه گیاه امری ضروری است. اما استفاده از کود در فصل نامناسب می‌تواند منجر به فاجعه شود. به همین دلیل، برنامه‌ریزی مصرف کود برای هر نوع گیاه بسیار مهم است.  کوددهی ممکن است از طریق خاک‌شویی یا محلول پاشی باشد، باید ببینید چه روشی برای شما بهتر عمل می‌کند. اطلاع از بهترین زمان کوددهی در سال بسیار مهم است، این زمان برای هر گیاه کمی متفاوت است، اما یک قانون کلی برای اکثر گیاهان وجود دارد.

قانون چتر برای مصرف سالیانه کود، استفاده از کود در اوایل بهار است. کوددهی در این زمان باعث رشد برگ، تولید گل و سپس میوه می‌شود. برخی از مناطق، ممکن است در اوایل بهار شاهد برف و یخبندان باشند، که می‌تواند به رشد جدید ناشی از کوددهی آسیب برساند. بنابراین در این مناطق، بهتر است تا تاریخ آخرین یخبندان خود صبر کنید تا از آسیب به رشد جدید گیاهان جلوگیری کنید.

تفاوت بین مواد مغذی ماکرو و میکرو چیست؟

گیاهان نمی‌توانند بدون مواد مغذی ضروری رشد کنند. آن‌ها علاوه بر دی اکسید کربن (CO2) و آب (H2O) به این مواد مغذی نیاز دارند تا بتوانند رشد کنند و تکثیر شوند. درشت مغذی‌ها به مقدار نسبتاً زیادی (100 کیلوگرم در هکتار یا بیشتر) جذب می‌شوند، در حالی که مقدار ریز مغذی‌هایی که توسط گیاهان جذب می‌شود عمدتاً به چندین گرم در هکتار محدود می‌شود.

درشت مغذی‌ها عبارتند از نیتروژن (N)، فسفر (P)، پتاسیم (K)، کلسیم (Ca)، منیزیم (Mg) و گوگرد (S). عناصر ریز مغذی عبارتند از منگنز (Mn)، بور (B)، مس (مس)، آهن (آهن)، روی (روی)، نیکل (Ni)، مولیبدن (Mo) و کلر (Cl).

چرا برای کشاورزان مهم است که محتوای NPK موجود در خاک خود را بدانند؟

برای رشد بهینه محصولات، باید مقادیر کافی مواد مغذی در ناحیه ریشه گیاهان در دسترس باشد. این مواد مغذی را می‌توان تا حدی از طریق خاک تامین کرد و باید بخشی از آن را با کودهای آلی و کودهای شیمیایی اضافه کرد. خاک‌ها بسته به مواد اولیه (مانند ماسه، خاک رس، ذغال سنگ نارس) و تفاوت در تاریخچه مدیریت مانند محصولات قبلی، مدیریت بقایای محصول و استفاده از کود در گذشته، حاوی مقادیر متفاوتی از مواد مغذی در دسترس خواهند بود. همچنین تفاوت در شرایط آب و هوایی ممکن است مواد مغذی موجود را تغییر دهد. به همین دلیل، برای کشاورزان مهم است که محتوای NPK خاک خود را بدانند، به طوری که بدانند چه مقدار N، P و  K باید با کودهای آلی یا معدنی اضافه کنند تا رشد، تولید و عملکرد محصول بهینه شود.

خطرات کم یا زیاد شدن N، P یا K در خاک چیست؟

عناصر  P، N و K باید به میزان کافی در خاک در دسترس باشند، اما نه خیلی زیاد. دسترسی بسیار کم منجر به اختلال در رشد و عملکرد پایین می‌شود، در حالیکه در دسترس بودن بیش از حد یک یا چند ماده غذایی ممکن است منجر به اختلال در رشد گیاه و اثرات نامطلوب بر عملکرد یا کیفیت محصولات برداشت شده شود.

علائم کمبود عناصر غذایی در گیاهان

کمبود عناصر غذایی منجر به علائم بصری در گیاه می‌شود که ممکن است زرد شدن برگ‌ها و یا بروز لکه‌های قهوه‌ای روی برگ باشد. علائم دقیق به عملکرد ماده غذایی در گیاه و نحوه انتقال آن بستگی دارد. از جمله علائم نشان دهنده کمبود عناصر غذایی در گیاه عبارتند از:

•  گیاهان فاقد نیتروژن در برگ‌های قدیمی‌تر و پایین‌تر زرد می‌شوند. نیتروژن بیش از حد می‌تواند باعث رشد بیش از حد برگ و تاخیر در باردهی شود.
•  گیاهان فاقد فسفر ممکن است رشد خود را متوقف کرده یا رنگ بنفش مایل به قرمز را در بافت برگ نشان دهند.
•  کمبود پتاسیم می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن بافت برگ در امتداد لبه‌های برگ شود که از برگ‌های پایین‌تر و مسن‌تر شروع می‌شود.
•  کمبود کلسیم اغلب منجر به "سوختگی نوک" برگ‌های جوان یا پوسیدگی انتهای شکوفه‌ها در گوجه فرنگی یا کدو سبز می‌شود. با این حال، کمبود کلسیم اغلب به دلیل آبیاری ناهموار، رطوبت بیش از حد خاک یا آسیب به ریشه‌ها ایجاد می‌شود.
•   فقدان گوگرد در خاک‌های شنی می‌تواند باعث کاهش رشد و زرد شدن برگ‌ها شود. 

خرید کود ماکرو( NPK) با توجه به نیاز خاک

درک نحوه کوددهی محصول شما به چیزی بیش از انتخاب یک فرمول کود از قفسه نیاز دارد. شما باید بدانید که چه مواد مغذی دیگری در کود وجود دارد. همچنین قبل از خرید کود npk، خاکی که گیاه در آن کاشته شده را  آزمایش کنید تا با توجه به کمبودهای خاک اقدام به خرید کودهای کامل (NPK) کنید. مثلا اگر خاک شما نیاز به پتاسیم دارد، باید از میان انواع کود ماکرو، کودی که دارای مقادیر زیادی K است، را انتخاب کنید.

در بسیاری از فروشگاه‌ها، فروش انواع کود انجام می‌شود اما شما با تماس با بازار بزرگ کشاورزی ایران علاوه بر استعلام قیمت کود ماکرو و میکرو می‌توانید، مشاوره رایگان از کارشناسان این مجموعه  دریافت کنید و نسبت به انتخاب و خرید بهترین کود و مواد شیمیایی اقدام کنید.