تعداد محصولات: 182
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

پوشش گلخانه یا روکش گلخانه یکی از مهم‌ترین موارد در لیست تجهیزات گلخانه است که با توجه به شرایط آب و هوایی محیط و محصول کشت شده در گلخانه انتخاب می‌شود. پوشش گلخانه بر روی اسکلت اصلی و سازه‌های سقف و دیواره ها نصب می‌شود تا محصولات را از سرما و گرما، تابش مستقیم نور آفتاب و دیگر شرایط محیطی محفوظ نگه دارد. برای انتخاب پوشش مناسب باید به عواملی مانند آهن کشی اسکلت گلخانه، میزان عبور نور، هزینه راه اندازی، ثبات و ماندگاری، حساس بودن به ضربه های خارجی، مقاومت نسبت به شرایط آب و هوایی، نوع گیاه، توجه نمود. به هر حال هر یک از پوشش‌های مورد استفاده در گلخانه مزایا و معایبی خاص خود را داشته و بهترین پوشش برای گلخانه باید با توجه به موارد ذکر شده انتخاب شود.

مشخصات یک پوشش گلخانه خوب

  •           توانایی عبور نور در حد مناسب، نه زیاد نه کم
  •           حفظ محصولات کشت شده از سرما و گرما و تغییرات جوی مانند برف، باران و تگرگ  
  •           دارای مقاومت و استحکام در برابر باد و دیگر عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط  
  •           حفظ دمای درون گلخانه و جلوگیری از هدررفت هوا  
  •           داشتن میزان درصد UV کافی  
  •           داشتن افزودنی anti-fog یا ضد شبنم  

انواع پوشش گلخانه

از متریال مختلفی می‌توان به عنوان پوشش گلخانه استفاده کرد که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 شیشه

یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای مسقف کردن و پوشاندن دیواره‌های گلخانه، استفاده از پوشش شیشه‌ای است. شیشه استحکام نسبتا بالایی دارد و در برابر باد و طوفان مقاوم‌تر است، هم چنین نور به خوبی از شیشه عبور می‌کند. اما هزینه آن از پوشش‌های چون پلاستیک بیشتر است. برای نصب این نوع پوشش گلخانه، علاوه بر سازه‌های محکم و استوار می‌توان از شیشه‌های معمولی و یا مشجر با ضخامت 4 میلی‌متر یا بیش‌تر استفاده کرد. شیشه مشجر نور را به طور یکنواخت‌تری پخش می‌کند.  از دیگر مزایای پوشش گلخانه شیشه می‌توان به عدم نیاز به تعویض و ماندگاری بالا، عدم انقباض و انبساط در مقابل تغییرات دما، عدم نفوذ پذیری نسبت به آب و گاز، خنثی بودن از لحاظ شیمیایی اشاره کرد.

 پوشش گلخانه شیشه دارای معایبی چون آسیب پذیری در برابر تگرگ، از دست دادن حرارت، نیاز به اسکلت قوی گلخانه به سبب سنگینی و افزایش هزینه اشاره کرد.

 پلی اتیلن

پلاستیک گلخانه یک اصطلاح کلی است که چندین شکل مختلف پلاستیک مورداستفاده برای پوشش گلخانه چون پلی اتیلن، کوپلیمر، پلی وینیل یا پلی کربنات را در بر می‌گیرند. پلاستیک گلخانه از جنس پلی اتیلن از بهترین انواع پوشش‌های گلخانه‌ای هستند. میزان عبور نور در آن‌ها نسبتا بالا است و می‌توان به آن‌ها افزودنی‌هایی چون ضد UV افزود. از مزایای پلی اتیلن می‌توان به مزایای پلی‌اتیلن هزینه اولیه کمتر، قابلیت استفاده در اسکلت‌های موقت و دایمی، وزن سبک، هزینه نصب ارزان و شکل پذیری بالا اشاره کرد.

ورق های پلی کربنات

ورق های پلی کربنات نوعی پلیمر پلاستیکی هستند و در رنگ‌های شفاف و مات به صورت ساده یا چند جداره تولید می‌شوند. این ورق‌ها از شیشه سبک‌ترند، توانایی عبور نور بالایی دارند و در برابر عوامل خارجی و فشار مقاوم‌ترند. از دیگر مزایای ورق‌های پلی کربنات می‌توان به کاهش هدررفت انرژی، سبکی، کاهش تعرق، عایق بندی خوب، ماندگاری و مقاومت گرمایی، شیمیایی و الکتریکی بالا اشاره کرد.

پلی وینیل فلوراید

این نوع پوشش گلخانه ای گران‌تر از پوشش‌های پلی اتیلن است، چرا که به طور پیشفرض اشعه‌های فرابنفش را از خود عبور نمی‌دهد. این پوشش‌ها طول عمری حدود 10 سال دارد و بیش از پلی اتیلن نور را عبور می‌دهند. از معایب پوشش گلخانه پلی وینیل فلوراید می‌توان به کدر شدن سریع‌ترو هزینه نسبتا بالا اشاره کرد.

ورق آکریلیک

ورق آکریلیک نوعی شیشه پلکسی و یکی از محبوب‌ترین پوشش های است. این پوشش از نظر ساختاری مشابه پوشش گلخانه ای پلی کربنات است. در برابر خط و خش و ساییدگی مقاوم است و قدرت عبور نور، مقاومت کششی و ثبات رنگ بالایی دارد.

فایبر گلاس

فایبر گلاس یکی دیگر از انواع پوشش گلخانه است که در هر شرایط جوی و آب و هوایی قابل استفاده است. فایبر گلاس در مقایسه با شیشه استحکام بالاتر اما قیمت و طول عمر کمتری دارد. از دیگر مزایای آن می‌توان به دوام و ماندگاری بالا، سبکی، پخش یکنواخت نور اشاره کرد.

پوشش سقف گلخانه

تمامی پوشش‌های گلخانه، علاوه بر بدنه در سقف گلخانه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند که انتخاب گزینه مناسب به نوع محصول و شکل گلخانه بستگی دارد. از انواع پوشش سقف گلخانه می‌توان به شیشه، پلاستیک معمولی یا پلی اتیلن، اکریلیک، پلی کربنات، فایبرگلاس و پلی واینیل کلراید یا پی وی سی اشاره کرد.  پلی اتیلن به دلیل شکل پذیری بالا، برای سقف گلخانه های قوسی شکل مناسب است. همچنین برای پوشش سقف گلخانه می‌توان از ورق فایبرگلاس و یا پلی کربنات استفاده کرد تا علاوه بر ضدآفتاب بودن شفاف نیز باشند.

رنگ پوشش گلخانه

استفاده از رنگ پوشش گلخانه یا پوشش سایه انداز سقف گلخانه با هدف بهبود شرایط محیطی گیاه در زمان گرمی هوا است. با استفاده از این روش و کاهش تشعشعات ورودی به فضای گلخانه می‌توان از گرمی و بالا رفتن دما پیشگیری کرد. سایه اندازی با استفاده از رنگ پوشش گلخانه و کاهش میزان نور ورودی به فضای گلخانه می‌تواند تاثیر زیادی در تنظیم دمای داخل گلخانه و کاهش هزینه‌های خنک کاری داشته باشد.

قیمت انواع پوشش گلخانه

قیمت انواع پوشش گلخانه به فاکتورهای زیادی بستگی دارد و به سبب نوسانات شدید و تغییر قیمت مواد اولیه، دائما در حال تغییر است. به عنوان مثال جنس، ضخامت، درصد افزودنی‌ها، شرکت سازنده، کیفیت، رنگ‌بندی و طول و عرض از این عوامل هستند.

قیمت پوشش پلی کربنات گلخانه

ورق های پلی کربنات در ضخامت های 1 تا 16 میلی‌متر، ابعاد 1250×2050 میلی‌متر، رنگ‌های سفید شیری، آبی شفاف،سبز شفاف، قرمز شفاف و در انواع ساده و دو لایه تولید و عرضه می‌شوند. تمامی این فاکتورها در قیمت پوشش پلی کربنات گلخانه تاثیر می‌گذارند. پلی کربنات به دلیل مقاومت بالایی که نسبت به فیلم های پلی اتیلن دارند جایگزین مناسب تری برای پوشش سقف گلخانه ها می‌باشند. به طور کلی قیمت پوشش پلی کربنات گلخانه به دلیل تولید در داخل کشور نسبتا پایین است و کمتر تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز قرار دارد. برای نمونه قیمت یک ورق پوشش پلی کربنات دوجداره 4 میل 7.5 کیلویی در حدود 1330000 تومان است.

اگر مایل به اطلاع دقیق از قیمت پوشش پلی کربنات گلخانه هستید، می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان ما از  قیمت روز این ورق ها مطلع گردید.  

قیمت پوشش پلی اتیلن گلخانه

قیمت پوشش پلی اتیلن گلخانه‌ ای از سایر انواع پوشش گلخانه بسیار کم‌تر است. قیمت این پوشش گلخانه بسته به چند لایه بودن، ضخامت، مقدار افزودنی‌های مورد استفاده،  نوسانات ارز و بسیاری فاکتورهای دیگر می‌تواند متفاوت باشد. پلی اتیلن به سبب  قیمت مناسب، طول عمر و بازده بالا، در بین پوشش‌های گلخانه بیشترین مورد استفاده را دارد. نمونه‌های ضد یو وی این پوشش گلخانه‌ طول عمر بالا بین دو الی سه سال دارند. این نوع پوشش گلخانه برای انواع اسکلت‌های دائمی و موقتی مناسب است و در پوشش‌های فصلی جهت تولید میوه‌های فصلی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای اطلاع دقیق از قیمت پوشش پلی اتیلن گلخانه می‌توانید از طریق شماره‌های مندرج در سایت با همکاران ما در ارتباط باشید.