تعداد محصولات: 194
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

نقش و اهمیت مکانیزاسیون در اقتصاد کشاورزی
در دنیای مدرن امروز با جمعیت فزاینده و رو به رشد کشورها ، موفقیت از آن کشورهایی ست که پایه اقتصاد خود را بر کشاورزی بنا نهاده اند و در این بین اهمیت استفاده از پیشرفته ترین و به روز ترین ماشین آلات کشاورزی ، موضوعی بدیهی و غیر قابل انکار است.
دلیل اهمیت این موضوع شاید بسیار ساده و بدیهی باشد چرا که دستیابی به راندمان بالاتر و محصولات بهتر ، هدف اصلی کشاورزی بوده و این موضوع میسر نخواهد بود مگر با همگام شدن با تکنولوژی روز کشاورزی و استفاده از جدید ترین تجهیزات و ماشین های کشاورزی که در حال حاضر و خوشبختانه تولید کنندگان داخلی توانسته اند موفقیتهای قابل توجهی در امر تولید و ساخت این تجهیزات کسب نمایند.
طبقه بندی کلی دستگاه ها و تجهیزات کشاورزی را می شناسید ؟
ماشین آلات کشاورزی طیف گسترده ای را شامل می شود. شاید شما یکی از فعالین بخش بزرگ کشاورزی باشید و بدانید به طور کلی این تجهیزات شامل چه گروه بندی می باشد . اما بد نیست نگاهی اجمالی به انواع تجهیزات و ماشین های کشاورزی داشته باشیم و زمان نیاز به هر یک و نحوه عملکرد آنها را بدانیم. پس با سایت بازار بزرگ کشاورزی همراه باشید و این مطلب را تا انتها بخوانید :
به طور کلی ماشین های کشاورزی را می توان شامل انواع تراکتور ، کمباین ها ، تیلر و چاپر ها و انواع دروگر دانست که در این مطلب سعی میکنیم به اختصار درباره هر یک از این تجهیزات توضیحاتی مفید ارایه دهیم.
انتخاب بهترین و مناسب ترین تراکتور
حتما میدانید یکی از مهمترین تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی تراکتورها می باشند که در یک طبقه بندی کلی ،  به دو بخش تراکتور زراعی و تراکتور باغی طبقه بندی می شوند . در زیر به برخی از پارامترهای حائز اهمیت در مقوله انتخاب بهترین تراکتور اشاره خواهیم کرد.
پیش از هر چیز میزان انطباق و قدرت مانور تراکتور را با شرایط مورد نیاز خود بسنجید :
مهم است که تراکتوری انتخاب کنید که مطابق با شرایط باغ یا زمین زراعی شما باشد. فواصل بین ردیفهای کشت ، یکی از موارد مهمی است که باید به هنگام انتخاب تراکتور در نظر داشته باشید. تراکتور باید ابعادی داشته باشد که در فاصله بین ردیفهای کشت زمین یا باغ شما به راحتی بتواند تردد کند .
توان تراکتور را با نیاز خود بسنجید و مطابقت دهید
عموما افراد فکر میکنند بهترین تراکتور ، پر قدرت ترین است . این موضوع در بسیاری موارد سبب هدر رفتن انرژی و هزینه زیادی می شود. شاید زمین یا باغ شما نیازی به این سطح از توان و قدرت نداشته باشد . پس این مورد را نیز در نظر بگیرید.
ببینید آیا کار با این تراکتور برای شما تا چه اندازه راحت است :
شما ممکن است زمان زیادی را با این وسیله بگذرانید بنابراین مهم است که کار با آن برای شما راحت باشد. صندلی و کابین تراکتور را کنترل کنید. دستیابی به فرمان ، دنده ها و پدال ها باید برای شما به راحتی امکان پذیر باشد. فاصله بین کنسول و صندلی را چک کنید . راحتی صندلی تراکتور را نیز از قلم نیندازید.
مطمئن شوید که قطعات و خدمات مورد نیاز شما برای تعمیر تراکتور، موجود باشد
تامین قطعات و داشتن خدمات پس از فروش از دیگر مواردیست که در انتخاب تراکتور باید به آن توجه کنید. چه بسا یک خرابی و تعمیر آن یا تعویض یک قطعه ، یک فصل زراعی شما را با مشکل مواجه نماید.
گروه دیگری از ماشین آلات کشاورزی ، شامل انواع کمباین می باشد . کمباینها نیز خود انواع مختلفی دارد که برای شناخت بهتر تنها به اسامی آنها اشاره خواهیم کرد.
در یک طبقه بندی می توان کمباین ها را به دو گروه دنباله بند و خودگردان تقسیم نمود. کمباین های دنباله بند عموما یا توسط مالبند و یک تراکتور هدایت می شوند و یا دارای موتور بوده که به نام کمباین دنباله بند موتوری شناخته شده می باشند. تراکتورهای خودگردان نیز به صورت مستقل عمل میکند .
کمباین های خودگردان شامل دو نوع کیسه ای و انباره ای می باشند. کمباین کیسه ای ، دارای یک مجرا برای انتقال محصول به داخل کیسه بوده و کمباین انباره ای دارای یک مخزن بوده و محصول پس از برداشت به این مخزن انتقال می یابد.
اصولا کمباینها قابلیت برداشت طیف وسیعی از محصولات را داراست اما در کشور ما بیشترین کاربرد کمباین در برداشت گندم و جو می باشد .
گروه دیگری از ماشین آلات کشاورزی دروگر ها می باشند. بد نیست در این مطلب اشاره ای به انواع این دسته از تجهیزات کشاورزی داشته باشیم :
شناخت انواع دروگر از نظر نوع عملکرد آنها
دروگرهای خودگردان که همانطور که از نامشان پیداست به صورت مستقل عملیات برداشت را انجام میدهد . این دسته از دروگرها شامل نوع صندلی دار و بدون صندلی می باشند .
دروگر های تراکتوری ، بشقابی و شانه ای نیز گروه دیگری از دروگرهای می باشند .