تعداد محصولات: 54
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

بذر ذرت

ذرت گیاه بومی آمریکای مرکزی و مکزیک است و از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است. ذرت که پس از گندم، بیشترین اراضی کشاورزی جهان را به خود اختصاص داده است، گیاهی است یک ساله و یک پایه، دارای ساقه ای راست که ارتفاع آن تا چهار متر می رسد. 

انواع بذر ذرت

ارقام و واریته های مختلف بذر ذرت از نقطه نظر های مختلف دسته بندی می گردند که تقسیم بندی آن به دو دسته ذرت دانه ای و ذرت علوفه ای(چاپر) یک تقسیم بندی متداول می باشد.

تقسیم بندی دیگر بذر ذرت به سه دسته ذرت علوفه ای، سوئیت کورن و سوپر سوئیت کورن می باشد.در ادامه مطلب با هریک از انواع بذر ذرت و قیمت حدودی آن، آشنا خواهید شد.

بذر ذرت علوفه ای

ذرت علوفه ای گیاهی است که از آن به عنوان خوراک دام استفاده می کنند. به دلیل استقبال فراوان از این محصول و البته ارزش غذایی بالای آن، کشت این گیاه در سطح وسیع انجام می شود. بذر ذرت علوفه ای از نوع هیبرید نسل اول است. بذرهای هیبرید از الحاق دو یا چند گیاه به دست می آیند. این بذور در مقابل بیماری ها و آفات مقاومت زیادی از خود نشان می دهند. 

قیمت بذر ذرت علوفه ای

قیمت بذر ذرت علوفه ای در آبان ماه سال 1401 به صورت حدودی به شرح زیر می باشد:


بذر ذرت علوفه ای

قیمت بذر ذرت علوفه ای

بذر ذرت علوفه ای وانیا سید مدل 22، 35 گرمی

حدود 12000 تومان

بذر ذرت علوفه ای آذر سبزینه ایران 30 گرمی

حدود 6000 تومان

قیمت هر کیلو بذر ذرت علوفه ای

موارد زیادی جهت تعیین قیمت هر کیلو بذر ذرت علوفه ای نقش دارد. از جمله این موارد می توان به هزینه حمل و نقل محصولات اشاره کرد؛ به دلیل افزایش قیمت سوخت در مدت زمان گذشته هزینه جابجایی کالا افزایش پیدا کرده و بر روی قیمت هر کیلو بذر ذرت علوفه ای نیز نقش داشته است. همچنین نام برند تولید کننده یکی دیگر از عوامل موثر بر روی قیمت هر کیلو بذر ذرت علوفه ای به شمار می رود و هرچه برند آن معروف تر باشد، قیمت هر کیلو بذر ذرت علوفه ای هم افزایش پیدا می کند. اخیرا با افزایش نرخ تورم، قیمت بسیاری از اقلام موجود در بازار بیشتر شده و بر روی افزایش قیمت هر کیلو بذر ذرت علوفه ای هم نقش داشته است.

بذر ذرت اصلاح شده

این بذرها، توسط مهندسان و کارشناسان ماهر در زمینه ی کشاورزی دچار تغییرات ژنتیکی شده اند و با دستکاری هایی که بر روی آنها انجام گرفته، برخی مواد به ساختار آن اضافه شده است به همین علت در مدت زمان کمتری، رشد می کنند و به عمل می آیند متعاقبا، کار کشاورز را ساده تر می نمایند.

از طرفی دیگر، گلدهی هر کدام از آنان به مراتب بیشتر از بذر های عادی ذرت می باشد؛ یعنی در مقادیر یکسان و مساوی، محصول فوق العاده بیشتری را تولید می کنند، به علاوه، به کود بسیار کمتری نیاز دارند که این امر از لحاظ اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.

این بذرها، مقاومت بسیار بیشتری را در برابر شرایط نامساعد محیطی از جمله خشکی، گرما و حرارت بالا، وزش باد و… از خود نشان می دهند و دچار پلاسیدگی و پژمردگی نمی شوند.

بذر ذرت سیمون

بذر ذرت سیمون به صورت دانه ای و علوفه ای وجود دارد. منشاء این بذر کشور اسپانیا می باشد. سایر مشخصات بذر ذرت سیمون در ادامه مطلب آورده شده است:

گروه رسیدگی :FAO 650 – نیمه دیررس

فاصله بوته روی ردیف برای کشت دانه ای: 18-17 سانتیمتر

فاصله بوته روی ردیف برای کشت علوفه ای: 16-15 سانتیمتر

مشخصات کلی بذر ذرت سیمون: جوانه زنی و رشد اولیه سریع، دارای سازگاری گسترده در مناطق مختلف، متحمل به تنش های خاک، آب و هوا، دارای رنگدانه زرد و چوب بلال سفید، دارای پتانسیل بالای تولید علوفه با کیفیت و قابلیت هضم عالی برای دام

بذر ذرت امریکایی

بذر ذرت امریکایی دارای انواع متفاوتی از جمله بذر ذرت علوفه ای امریکایی، بذر ذرت هیبرید سوییت کورن، بذر ذرت امریکن ژنتیک و… می باشد. بهتر است بذر ذرت هیبرید آمریکایی در زمین‌های بزرگی کشت شود. برای کاشت بذر ذرت آمریکایی در مزرعه میتونید از دو روش خطی و پشته ای استفاده کنید. در روش خطی بهتر است فاصله ی ردیف ها بین ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر و فاصله ی بذرها از هم ۳۰ سانتیمتر باشد، در روش پشته ای هم میتونید فاصله ی پشته ها را حدود یک متر در نظر بگیرید و روی هر پشته هم ۴ تا ۵ بذر بکارید.

بذر ذرت امریکن ژنتیک

بذر ذرت امریکن ژنتیک از جمله بذر های پر مصرف و با سوددهی بالا است. خصوصیات زراعی بذر ذرت امریکن ژنتیک به شرح زیر می باشد:

تولید ساقه های یکنواخت و ریشه بسیار قوی دارد.

مقاومت بالایی به عمده بیماریهای رایج دارد.

نیاز آبی کمتری در مقایسه با اقلام دیگر دارد .

نسبت دانه به چوب بلال این نوع بذر ۵/۸۴ درصد است .

برای کشت بذر ذرت آمریکایی به خاک دارای زهکشی خوب و رطوبت بالا نیاز دارید. در صورت امکان مکان کشت را پاییز، قبل از کشت گیاه آماده کنید و کود کشاورزی خوب پوسیده شده را به خاک بیافزایید. اگر فرصت این کار را ندارید نگران نباشید مکان کشت این گیاه را در فصل بهار نیز می‌توانید آماده کنید. اول از همه علف‌های هرز را از خاک جدا کنید و بعد سنگ‌ها به ویژه سنگ‌های درشت را از خاک جدا کنید و خاک را هموار کنید و در آخر با شن کش خاک را آماده کنید.


بذر ذرت جتا

يكى از ارقام شاخص ذرت با عملكرد بالاى دانه و كيفيت بلال بذر ذرت جتا مى باشد. اين بذر محصول كشور آمريكا است. ذرت جتا قابليت كشت در انواع خاك ها را دارا مى باشد. بذر ذرت هيبريد جتا در دسته ارقام ميان رس محسوب مى گردد و زمان رسيدگى آن حدود ١٢٥ الى ١٣٠ روز طول مى كشد. اين نوع بذر حاوى بوته اى به ارتفاع ٣٣٠-٢٨٠ سانتيمتر بوده و خود ذرت طولى حدود ٢٦-٢٤ سانتيمتر دارد. از نكات قابل توجه در مورد بذر ذرت هیبرید جتا دو منظوره بودن آن است، كه با توجه به ميزان بالاي پروتئين جهت مصارف علوفه ای مناسب بوده و همچنين مى توان به عنوان بذر ذرت دانه اى از آن استفاده كرد. اين بذر به دليل ارتفاع نسبتا بلند بوته و دارا بودن ١٤ تا ١٦ رديف دانه دندان اسبى زرد در هر بلال بسيار مورد پسند كشاورزان قرار دارد.

مهم ترين خصوصيات بذر ذرت میان رس جتا:

ميان رس ( دوره رسيدگى ١٣٠-١٢٥ روز )

محصول كشور آمريكا

هيبريد، سينگل كراس

دو منظوره (دانه اى-علوفه اى)

ارتفاع بوته : ٣٣٠-٢٨٠ سانتيمتر

طول بلال : ٢٦-٢٤ سانتيمتر

تعداد رديف دانه : ١٦-١٤ رديف

نوع دانه : دندان اسبى زرد

عملكرد دانه : ١٦-١٥ تن در هكتار

عملكرد علوفه اى : ٨٠-٧٠ تن در هكتار

تراكم پيشنهادى جهت كاشت بذر ذرت جتا ٥٥٠٠٠ تا ٦٥٠٠٠ بوته در هكتار مى باشد

بذر ذرت مکزیکی

بذر ذرت مکزیکی دارای نمونه های مختلفی از جمله بذر ذرت مکزیکی سمیرا، بذر ذرت مکزیکی سمینیس، بذر ذرت مکزیکی ابوت و غیره می باشد که قیمت هر یک از آنها به نسبت نوع بسته بندی و کیفیتی که دارند تعیین می شود. بذر ذرت مکزیکی دارای طول عمر بالا می باشد و در برابر ویروس های احتمالی مقاومت بسیار زیادی دارد. با توجه به اینکه فاکتورهای متعددی از جمله حجم خرید، بازه زمانی خرید محصول، نوع بسته بندی، نوع ذرت و غیره بر روی قیمت بذر ذرت مکزیکی تاثیر دارند، نمی توان قیمت این محصول را به صورت دقیق بیان کرد. بهترین راه برای اطلاع از قیمت انواع بذر ذرت از جمله قیمت بذر ذرت مای، قیمت بذر ذرت مکزیکی، قیمت بذر ذرت ماکسیما و غیره برقراری ارتباط با تامین کننده اصلی این محصول می باشد.  


قیمت بذر ذرت ماکسیما

یکی از ویژگی هایی که سبب شده افراد زیادی به دنبال خرید بذر ذرت ماکسیما باشند، دو منظوره بودن این بذر می باشد، در واقع از آنجایی که می توان از این محصول برای کشت ذرت علوفه ای و دانه ای استفاده کرد، افراد زیادی به دنبال اطلاع از قیمت بذر ذرت ماکسیما می باشند. به صورت کلی فاکتورهای متعددی از جمله حجم خرید، تاریخ انقضاء، خرید بدون واسطه، بسته بندی، قدرت باردهی و غیره بر روی قیمت بذر ذرت ماکسیما تاثیر دارند. نرخ تورم نیز یکی دیگر از مولفه های تاثیرگذار بر روی قیمت بذر ذرت ماکسیما می باشد. افزایش نرخ تورم سبب بالا رفتن هزینه های تولید، بسته بندی، نگهداری از محصول، حمل و نقل، نیروی انسانی و غیره خواهد شد که این عوامل در نهایت منجر به افزایش قیمت بذر ذرت ماکسیما خواهد شد.

قیمت بذر ذرت شیرین سمیرا

بذر ذرت سمیرا جزء ارقام شیرین و هیبریدی می باشد که در حال حاضر در بسته بندی های متنوع در بازار عرضه می شود. بذر ذرت شیرین سمیرا یکی از پرفروش ترین ارقام بذر در کشور می باشد که درصد زیادی از سطح زیر کشت ذرت را به خود اختصاص داده است. هنگام خرید بذر ذرت شیرین سمیرا حتما از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید. یکی از دلایل اصلی متغیر بودن قیمت بذر ذرت شیرین سمیرا در بازار، دخالت واسطه ها می باشد. این افراد اقدام به خرید بذر ذرت شیرین سمیرا از تامین کننده اصلی کرده و بعد از اضافه کردن هزینه های جانبی همان محصول را به خریدار نهایی تحویل می دهند که این موضوع در نهایت منجر به افزایش قیمت بذر ذرت شیرین سمیرا خواهد شد.