تعداد محصولات: 121
سؤالات متداول

بذر خیار رویال یکی از پر طرفدارترین و پر فروشترین بذرها می باشد. محصول این بذر بسیار با کیفیت بوده و از مهمترین ویژگیهای آن، مقاومت در برابر اکثر آفات و بیماریها می باشد. این بذر، بسیار پر محصول و زودرس می باشد. برای خرید بذر رویال به سایت بازار بزرگ کشاورزی ایران مراجعه نمایید

 

امروزه کشت خیار گلخانه ای در اکثر مناطق کشور انجام میگیرد. انواع بذر خیار گلخانه ای  مناسب برای مناطق مختلف کشور در بازار موجود می باشد که همگی ارقامی پر محصول با کیفیت بالا می باشند. بذر خیار رویال، ناگین، سمینس ، امپراطور و... از جمله ارقام بسیار پرطرفدار می باشد.کارشناسان ما برای انتخاب بذر مناسب، راهنمای شما خواهند بود

این روزها انواع بذر خیار فضای باز و گلخانه ای با کیفیتهای بسیار بالا در بازار موجود می باشد. برای اطلاع از قیمت بذر خیار  و آشنایی با انواع ارقام گلخانه ای و فضای باز و همچنین ارتباط با شرکتهای تامین کننده این بذر با کارشناسان ما در تماس باشید

 

گاهی کشاورزان بدون در نظر گرفتن شرایط اقلیمی منطقه و صرفا به علت پر محصول بودن یک نوع بذر، اقدام به کاشت بذر خیار می نمایند که در بسیاری از موارد، این کشت ناموفق خواهد بود. درانتخاب نوع بذر ، شرایط اقلیمی از مهمترین فاکتورها می باشد. برای کسب اطلاعات تخصصی تر در این مورد، به سایت بازار بزرگ کشاورزی ایران مراجعه نمایید

با این بخش بیشتر آشنا شوید!

معرفی چند نمونه از پر فروش ترین و پر بازده ترین بذر خیار در ایران 
در این مطلب به معرفی چند نمونه بذر خیار گلخانه ای و فضای باز پر طرفدار و پر فروش خواهیم پرداخت:
بذر خیار سمینس
سمینس جزو رقمهای مخصوص فضای باز و از نوع بذرهای هیبرید و محصول کشور آمریکا میباشد . بیشترین مورد استفاده این رقم بذر خیار ، در صنایع تبدیلی و به ویژه در تولید خیار شور می باشد . شاید خاصیت سفتی این محصول سبب انتخاب آن برای این مصرف می شود چون میزان ماندگاری این محصول بعد از فراوری بسیار بالاست.
بذر خیار سمینس به بسیاری از بیماری های قارچی ، مقاوم بوده و بوته آن بسیار قوی می باشد . این نوع بذر به دلیل ویژگیهایی که دارد ، امکان برداشت چند باره را در یک فصل کشت به کشاورز میدهد و عمدتا در نواحی که بذر خیار صنعتی کشت می شود مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال این بذر در همدان بسیار پر طرفدار می باشد و سالهاست کشاورزان این منطقه فقط این نوع بذر را کشت می نمایند . هر چند شرکت سمینس بعدها ارقام دیگری را نیز معرفی نمود اما کماکان این بذر از اقبال بالاتری برخوردار است.
بذر خیار ناگین
این بذر هلندی و تولید شرکت انزادن می باشد و عموما در بسته بندی های پانصد گرمی تولید و در بازار توزیع می شود. بذر ناگین میانگل بوده از ارقام گلخانه ای مشهور می باشد . یکی از ویژگیهای منحصر بفرد خیار ناگین، امکان کشت ان در مناطق مختلف می باشد . میوه این بذر طولی حدود 18 سانتیمتر دارد و مانند سایر ارقام خیار میانگل (میان گل ) ، بهترین فصل کشت ان پاییز و بهار می باشد. این رقم خیار نسبت به استرسهای آب و هوایی ، تحمل خوبی از خود نشان داده و در برابر برخی از آفات نظیر ویروس موزاییک ، زردی آوندی و سفیدک پودری نیز تحمل بالایی دارد.
بذر خیار رویال
این بذر یکی از پرفروش ترین و پر طرفدارترین انواع بذر خیار می باشد که از کیفیت بسیار بالایی بر خوردار می باشد. باردهی بالا و زود رسی از دیگر ویژگیهای این نوع خیار می باشد ضمن اینکه نسبت به اکثر آفات و بیماری ها نیز بسیار مقاوم می باشد.
خواستگاه بذر خیار رویال کشور فرانسه می باشد که دارای محصولی با کیفیت و طعم و رنگ بسیار خوبی می باشد.
بذر خیار سوپر دومینوس
سوپر دومینوس یک خیار فضای باز می باشد که رقمی میان رس می باشد . میوه این بذر بین 54 تا 50 روز بعد از کشت ، به بار می نشیند .در ادامه به صورت اجمالی ویژگیهای بذر خیار سوپر دومینوس را با هم مرور می نماییم.
خیار سوپر دومینوس قلمی شکل و یکنواخت می باشد و پوست این خیار به رنگ سبز تیره بوده و طول این میوه نیز بین 12 تا 15 سانتیمتر می باشد .
بذر سوپر دومینوس عملکرد بسیار خوب و بالایی داشته و دارای بوته بسیار قوی و پر رشد می باشد که میوه حاصل از آن بسیار با کیفیت و بازار پسند است. از دیگر ویژگیهای این رقم بذر خیار ، مقاومت آن در برابر گرما می باشد. همچنین در برابر بیماریهایی نظیر ویروس موزاییک ، ویروس زردی ريال سفیدک سطحی و .. مقاومت نشان می دهد.
بذر پرطرفدار سوپر دومینوس تقریبا مناسب کشت تقریبا در تمام مناطق کشور بوده و به طور معمول در قوطی های 500 گرمی عرضه می گردد . قوه نامیه و درصد خلوص بسیار بالایی نیز دارد که بر روی لیبل قوطی ها حک شده است.
همه انچه درباره کاشت خیار باید بدانید را در این مطلب بخوانید:
اگرچه خیار نیز مانند سایر خانواده کدوییان به سرما حساس است اما هوای مناسب برای کشت خیار ، هوای نسبتا خنک می باشد و در این نوع هوا رشد بهتری خواهد داشت . به طور کلی بهترین دما برای جوانه زنی خیار بین 17 تا 20 درجه بوده و در زمان کاشت آن نیز ، مناسبترین دمای هوا بین 20 تا 24 درجه می باشد.
خاک مناسب برای اکثر بذرهای خیار ، خاکی با پی اچ بین 5/5 تا 7/5 است . خاکهای نرم و سبک ، بهترین محصول را در خود پرورش خواهند داد و زمینهایی با خاک بسیار سرد یا خاک بسیار گرم ، اصلا مناسب کشت خیار نیستند .
باید بدانید که شوری نیز اصلا مناسب ذائقه خیار نمیباشد و این گیاه در خاکهای شور رشد خوبی نخواهد داشت.
برای آبیاری خیار در در هر پنج روز تا یک هفته یکبار کاملا کافی و مناسب می باشد و نور مستقیم و آفتاب کافی برای رشد این گیاه ضروری می باشد.
کشت بذر خیار
بعد از تعیین زمان کاشت ، انتخاب بذر خیار مناسب با اقلیم آب و هوایی منطقه مورد نظر ، یکی از اصلی ترین فاکتورها در کشت و تولید این محصول می باشد .
در مناطق جنوبی کشور ، که زمان کاشت خیار ، از اوایل مهر ماه آغاز می شود و یا مناطق شمالی و مرکزی که کاشت خیار از اول دی ماه آغاز می شود ، استفاده از بذر تک گل توصیه می شود. بذر تک گل دارای برگهای ریز و بسیار مقاوم به سرما بوده ازین رو مناسب برای دوره های کشت طولانی مدت می باشد .
در مناطقی که دارای دو فصل زراعی و کشت می باشند ، توصیه می شود از ارقام بذر خیار پر گل استفاده شود . این نوع بذرها  دارای محصول زیاد و دوره کشت کوتاه مدت می باشند .
یکی از بزرگترین مشکلات در کشت انواع بذر ، عدم توجه کشاورزان به نوع و رقم آن ، زمان کشت و منطقه و اقلیم آب و هوایی می باشد . اصولا کشاورزان بدون در نظر گرفتن این موارد ، به علت پر محصول بودن برخی از ارقام این بذرها ، اقدام به کشت همان رقم در مناطق مختلف با شرایط آب و هوایی گوناگون می نمایند که در بسیاری از موارد ، این کشت ناموفق یا با بازدهی نا مناسب توام خواهد بود.
یکی دیگر از اشتباهات کشاورزان این است که  بذر خیار کشت شده در یک فصل ، که محصول و بازدهی موفقی داشته را برای فصل بعدی کشت انتخاب مینمایند . مثلا کشاورزی در فصل بهار از نوعی از بذر استفاده نموده که کشت موفقی داشته و به اشتباه ، این بذر را برای کشت پاییزه هم  انتخاب مینماید  که با شروع فصل سرما  میوه ها ریز و کوچک شده  و کشاورز به اشتباه  شروع به استفاده از کود و سم مضاعف مینماید  تا شاید  بتواند همان میزان محصول  بهاره را برداشت نماید . در صورتی که با دقت در انتخاب بذر خیار مناسب همان فصل بدون استفاده از سم و کود بیشتر میتوانست  همان میزان مناسبی  محصول برداشت نماید.

 در یک طبقه بندی جامع میتوان بذر خیار را به اقسام زیر طبقه بندی نمود :
بذر زمستانه تک گل
بذر زمستانه پر گل
بذر  بهاره تک گل
بذر  بهاره پر گل