تعداد محصولات: 150
سؤالات متداول

بذر خیار رویال یکی از پر طرفدارترین و پر فروشترین بذرها می باشد. محصول این بذر بسیار با کیفیت بوده و از مهمترین ویژگیهای آن، مقاومت در برابر اکثر آفات و بیماریها می باشد. این بذر، بسیار پر محصول و زودرس می باشد. برای خرید بذر رویال به سایت بازار بزرگ کشاورزی ایران مراجعه نمایید

 

امروزه کشت خیار گلخانه ای در اکثر مناطق کشور انجام میگیرد. انواع بذر خیار گلخانه ای  مناسب برای مناطق مختلف کشور در بازار موجود می باشد که همگی ارقامی پر محصول با کیفیت بالا می باشند. بذر خیار رویال، ناگین، سمینس ، امپراطور و... از جمله ارقام بسیار پرطرفدار می باشد.کارشناسان ما برای انتخاب بذر مناسب، راهنمای شما خواهند بود

این روزها انواع بذر خیار فضای باز و گلخانه ای با کیفیتهای بسیار بالا در بازار موجود می باشد. برای اطلاع از قیمت بذر خیار  و آشنایی با انواع ارقام گلخانه ای و فضای باز و همچنین ارتباط با شرکتهای تامین کننده این بذر با کارشناسان ما در تماس باشید

 

گاهی کشاورزان بدون در نظر گرفتن شرایط اقلیمی منطقه و صرفا به علت پر محصول بودن یک نوع بذر، اقدام به کاشت بذر خیار می نمایند که در بسیاری از موارد، این کشت ناموفق خواهد بود. درانتخاب نوع بذر ، شرایط اقلیمی از مهمترین فاکتورها می باشد. برای کسب اطلاعات تخصصی تر در این مورد، به سایت بازار بزرگ کشاورزی ایران مراجعه نمایید

با این بخش بیشتر آشنا شوید!

بذر خیار

خیار، گیاهی خزنده از خانواده کدوئیان و یکی از متنوع‌ترین انواع صیفی جات است که به‌طور گسترده در اقصی نقاط جهان کشت می‌شود. هرچند خیار ارزش غذایی پایینی دارد، اما طعم لطیف آن باعث محبوبیت آن برای تهیه سالاد و ترشی خانگی شده است. کشت بذر خیار قدمتی ۳ تا ۴ هزار ساله دارد و مبدا اولیه‌ی کشت آن به چین و هند باز می‌گردد. بذر خیار حاوی بتاکاروتن است که به تقویت ایمنی، پوست، چشم و پیشگیری از سرطان کمک می‌کند. کشور ما ایران با تولید سالانه بیش از دو میلیون تن خیار، پس از چین و ترکیه و روسیه در رتبه چهارم تولید این محصول در جهان قرار دارد. با ما همراه باشید تا با هم با انواع  بذر خیار و نحوه پرورش آن آشنا شویم.

انواع بذر خیار

صدها نوع خیار در سرتاسر جهان برای مصارف خوراکی خاص کشت می‌شوند که هر یک از آن‌ها شکل، اندازه، طعم، ویژگی‌های رشد و سازگاری با مناطق مختلف منحصر به فرد دارند. بذر خیار در انواع گلخانه‌ای و زمینی یا خیار درختی و بوته‌ای، بذر خیار خارجی و همچنین خیارهای هیبرید یا غیر هیبریدی موجود هستند که هر کشاورز بنا بر سلیقه، شرایط آب و هوایی و تبحر خود در باغبانی می‌تواند یکی از گزینه‌ها را انتخاب نماید.

 از بذر خیار مینی مناسب تهیه خیار شور و ترشی گرفته تا بذر خیار راه راه بلند یا خیارهای ایرانی‌ صاف، زمین شما مانند یک بوم خالی برای آزمایش طیف وسیعی از انواع بذر خیار است. خیارهایی همچون خیار آب پران، خیار افریقایی، خیار اصفهانی، خیار امپراطور، خیار پربار داووس، خیار ترشی شمالی و ده ها نوع دیگر از بذر خیار بوته‌ای و درختی در دسترس هستند.

کشت بذر خیار به دو طریق گلخانه‌ای و فضای باز صورت می‌گیرد که هرکدام بذرهای مختص خود را دارند. بذرهای خیار فضای باز که برخی به آن‌ها خیار زمینی نیز می‌گویند؛ به دو صورت مستقیم و نشاء کشت می‌شود. اما کشت بذرهای خیار گلخانه‌ای به صورت نشاء و سپس انتقال به زمین اصلی صورت می‌گیرد. نوع بوته‌ای در فصول گرم و در فضای باز کاشته می‌شود و نوع درختی آن در کل سال در گلخانه و در فصل‌های گرم در فضای باز قابل‌کشت است.

شرایط مناسب برای کشت بذر خیار

خیار در زمره‌ی گیاهانی است که می‌تواند تمام مراحل رشد از قبیل رویش و زایش را در یک زمان داشته باشد. یعنی همزمان با رشد خیار، بوته مراحل گلدهی، تولید و رسیدگی میوه را نیز انجام می‌دهد. کاشت مستقیم بذر خیار بسیار آسان است و دیگر لازم نیست نگران مراقبت از نهال‌ها و یا انتقال آن‌ها به باغچه خود باشید. لازم به ذکر است که دمای خاک برای کشت بذر خیار باید حداقل ۲۱ درجه باشد. بذر خیار برای ریشه‌دهی مناسب و رشد مطلوب به خاک سبک نیاز دارد. در زمان کشت بذر خیار باید به میزان سفتی خاک ( میزان شن و ماسه موجود در خاک) و البته کمبودهای خاک توجه نمود و با توجه به آن و به‌منظور سبکی خاک حدود ۵ تا ۱۲ تن کود دامی به هر هکتار اضافه نمود. بذر خیار بسته به نوع، معمولا 8 تا 11 روز پس از کشت، جوانه می‌زند.

معرفی انواع بذر خیار گلخانه ای

بذر خیار گلخانه‌ای با توجه به تعداد گل در هر بند و نوع گل(گل نر و ماده در یک بوته) به دو دسته تقسیم می‌شود که هر دسته دارای خصوصیات خاصی است.

بذر خیار بر اساس تعداد گل در هر بند به بذر خیار تک گل (داری ۱-۲ گل در هر بند)، بذر خیار میانگل ( دارای ۲-۳ گل در هر بند) و بذر خیار پرگل (دارای ۳ و یا بیشتر تعداد گل در هر بند) تقسیم می‌شوند. ارقام کم‌گل برای رشد و باردهی به نور کمتری نیاز دارد و مناسب فصل پاییز و زمستان هستند. خیارهای پُرگل به  نور و دمای بالا نیاز دارند و برای کشت در بهار و تابستان مناسب هستند.  بذر خیار میان‌گل قابلیت کشت در همه فصول را دارد. این بذرها نسبت به مشکلات خاک و همچنین شوری آب و خاک مقاوم‌ترند.

همچنین بذر خیار گلخانه‌ای بر اساس نوع گل موجود بر روی بوته به انواع زیر تقسیم می‌شود:

بذر خیار پارتنوکارپ:

دارای گل ماده روی بوته است و تمام بذر های خیار گلخانه‌ای و تعداد محدودی از بذرهای فضای باز در این دسته قرار دارند.

بذر خیار نیمه پارتنوکارپ:

دارای گل نر و ماده در بوته هستند ولی نسبت گل نر به گل ماده در مقایسه با بذور غیر پارتنوکارپ کمتر است.

بذر خیار غیر پارتنوکارپ:

در این نوع بذر گل نر و ماده در روی بوته در کنار هم هستند.

امروزه بیشترین میزان تولید بذرهای گلخانه‌ای هیبرید به دست کارشناسان اصلاح نباتات صورت می‌گیرد که از انواع روش‌های علمی و پرهزینه ژنتیکی به‌منظور تولید بذر باکیفیت بهره می‌برند. خیار بالستیک و ناگین از جمله بذرهای خیار گلخانه‌ای معروف میان‌گل به حساب می‌آیند که در اقصی نقاط ایران کشت می‌شوند و به سبب کیفیت و عملکرد عالی، رضایتمندی بالایی را به دنبال داشته‌اند.

بذر خیار سورنتو

بذر خیار سورنتو یک بذر گلخانه‌ای معروف پرمحصول و قابل کشت در فصل گرم و سرد است. میوه این بذر دارای رنگ سبز تیره و بسیار بازارپسند است. طولی در حدود 17-16 سانتی متر دارد و در برابر آفات قارچی و ویروسی و بیماری هایی چون سفیدک مقاوم است.

بذر خیار درختی

بذر خیار درختی در گلخانه‌ها یا تونل‌های پلاستیکی کشت می‌شود. بذر خیار درختی جز بذرهای اصلاحی است که به سبب رشد نامحدود به‌صورت عمودی با نخ قیم بسته می‌شود و خیار درختی یا به زبان علمی خیار هیبرید نامیده می‌شود. بذر هیبرید، بذری است که از طریق هیبریداسیون (دو رگ گیری) تولید می‌شود و ترکیبی از صفات برگزیده و مفید گیاه والد هستند. تولید بذرهای هیبریدی در کشاورزی روز به روز در حال افزایش است و یکی از دلایل اصلی افزایش تولید محصولات کشاورزی در قرن اخیر است.

بذر خیار خارجی

بسیاری از کشاورزان متقاضی بذرهای خارجی هستند. بذرهای خیار معمولاً بذرهای خیار خارجی اغلب به‌صورت هیبرید هستند که در کشورهای خارجی مانند سوئیس، هلند، آمریکا، فرانسه و … تولید شده و توسط شرکت‌های معتبر وارد کننده به کشور وارد می‌شوند.  بذر خیار آمریکایی در زمره‌ی بذرهای خارجی خیار محبوب در بازار ایران هستند که در انواع مختلف در بازار محصولات کشاورزی عرضه می‌شود.

بذر خیار خیارشوری

بذر خیار مناسب فرآوری، نظیر تهیه ترشی و خیار شور دارای ویژگی‌های خاصی هستند. به‌عنوان‌مثال این ارقام باید بافت بسیار پرتراکم و میوه‌های کوچک، خوش‌فرم و یک‌دست داشته باشند. خیار مخصوص خیارشور، به عنوان خیار ریز شناخته می‌شود. بذر خیار مینی زودرس با دوره برداشت طولانی، نمونه مناسبی برای خیار شور خواهد بود. این بذرها میوه‌های قلمی و سفتی به سایز 8 تا 10 سانتی‌متر دارد. بذر خیار خیارشوری را می‌توان در یک فضای کوچک یا حتی در یک گلدان کشت کرد. از بذرهای خیار خیارشوری خوش‌طعم و باکیفیت موجود می‌توان به بذر خیار گلخانه‌ای خاردار اسپینو، با سایز ۱۲ تا ۱۳ سانتی‌متر و بذر خیار فرانسوی با میوه‌هایی به طول ۹ سانتی‌متر اشاره کرد.

بهترین بذر خیار

خیار در زمره‌ی صیفی‌جات محبوب و پرطرفداری است که در تمامی فصول، در فروشگاه‌های میوه و سبزی وجود دارد و در کنار سایر تره‌بار، برای تهیه انواع سالادها و یا سرو در کنار سایر میوه‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. خیار میوه‌ای فرح‌بخش و سالم است که به سبب داشتن عطر و بوی منحصر به فرد و فواید بسیار زیاد، همواره در اولویت انتخاب قرار دارد.

علاوه بر فراهم کردن شرایط محیط کشت و آبیاری مناسب، انتخاب بهترین بذر خیار، اولین اقدام یک کشاورز برای یک کشت موفقیت‌آمیز است. ممکن است هر کشاورز تحقیقات گسترده‌ای برای شناسایی بهترین بذر خیار انجام بدهند. اولین مرحله بررسی شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر و انتخاب بذر مناسب آن منطقه است. بهترین بذر خیار می‌تواند برای برخی شامل گونه‌های مقاوم در برابر بیماری، با ماندگاری بالا، مقاوم در برابر سرما و برای برخی داشتن طعم، اندازه، بافت و شکل و یا دوره باردهی خاص باشد.

خرید بذر خیار

هرچند بذر خیار به سرعت می‌کند و پرورش آن راحت استف انتخاب بذر مناسب بر اساس شرایط منطقه و کشاورز، نقش مستقیمی در میزان برداشت و کیفیت محصولات خواهد داشت. برای هر شرایط و نوع کاشتی، بذری مناسب در بازار وجود دارد. پیش از خرید بذر خیار به این نکته توجه کنید که چه نوع بذر خیاری برای اقلیم و شرایط کشت شما مناسب است.از دیگر مواردی که لازم است هنگام خرید بذر خیار مورد توجه قرار دهید، می‌توان به طول دوره رسیدن، مقاومت به آفات و بیماری‌ها، عملکرد بذر، خصوصیات ظاهری، همرسی و یکنواختی اشاره کرد. برای خرید بذر خیار باکیفیت می توانید با واحد نمایندگی فروش بذر خیار گلخانه ای ما در تماس باشید.

قیمت بذر خیار

همانطور که اشاره شد بذر خیار تنوع بسیار گسترده‌ای دارد که با توجه به برند، کیفیت، تعداد، شکل ظاهری، نوع گل‌دهی، دوران باردهی و ویژگی‌ها چون بوته‌ای یا درختی بودن، گلخانه‌ای یا فضای باز بودن و هیبرید و غیر هیبرید بودن، داخلی یا خارجی در قیمت‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود. برای آگاهی از آخرین قیمت بذر خیار، قیمت بذر خیار خارجی، قیمت بذر خیار گلخانه ای و ... مشاوره راجع به بهترین بذر خیار متناسب با شرایط کشت خود، می‌توانید با همکاران ما در تماس باشید.

قیمت بذر خیار گلخانه ای رویال

بذر خیار گلخانه‌ای رویال از برندهای وارداتی هیبرید معروف خیار گلخانه‌ای است. این نوع بذر کیفیت، طعم و باردهی بالایی دارد، زودرس و در برابر بسیاری از آفات و بیماری‌ها مقاوم است و 1 ساله کشت می‌شود. بذر خیار گلخانه ای رویال یکی از بهترین خیار های ایران است که به‌طور گسترده در گلخانه‌های سراسر کشور کشت می‌شود.قیمت بذر خیار گلخانه ای رویال در بسته‌های 10 گرمی با 30 عدد بذر، در حدود 4000 تا 4500 به فروش می‌رسد.