تعداد محصولات: 11
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

نماتد کش نوعی سم آفت‌کش شیمیایی است که برای از بین بردن نماتدهای انگلی که به گیاهان زراعی حمله می‌کنند، استفاده می‌شود.

نماتدها کرم‌های کوچک انگلی هستند که می‌توانند از بافت یا ریشه گیاهان تغذیه کنند و صدمات جبران‌ناپذیری به آن وارد سازند. روش‌های زیادی برای مبارزه با نماتدها وجود دارد. گاهی می‌توان این آفات را از طریق فیزیکی مانند تخریب، تناوب زراعی محصول و سولاریزاسیون خاک کاهش داد. همچین نماتدها حساسیت ویژه‌ای به حرارت دارند. بنابراین می‌توان از حرارت برای رفع نماتد کش استفاده کرد. اما اکثر روش‌های فیزیکی نماتدها را در قسمت پایینی خاک کاهش می‌دهند و برای حدود یک سال موثر هستند. بنابراین گاهی حساس و گران بودن محصول و یا عدم امکان کشت به صورت متناوب، استفاده از انواع سموم نماتدکش را اجتناب ناپذیر می‌سازد.  از نماتد کش های قوی و مورد استقبال می‌توان به نماند کش ویتال، نماتد کش راگبی، نماتد کش نماکوب و نماتد کش توپال اشاره کرد.

 

انواع نماتد کش ها

نماتدکش‌ها معمولاً دارای طیف گسترده‌ای هستند و می‌توانند در تمام مراحل رشد گیاه، این نوع آفات را تحت تاثیرات منفی خود قرار دهند. نماتد کش‌ها به صورت مایع، جامد و حتی گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال نماتد کش مایع  توسط سمپاش  بر سطح گیاه پاشیده می‌شود و از طریق برگ جذب گیاه می‌گردد. نماتد کش‌ها براساس مکانیزم اثر به انواع نماتد کش بخوری (تدخینی) و نماتدکش غیربخوری دسته‌بندی می‌شوند:

نماتد کش بخوری

نماتدکش بخوری به صورت گاز در فضاهای متخلخل موجود در خاک پخش شده و نماتدهای موجود را از بین می‌برد. نماتد کش های گازی راحت‌تر و بهتر به درون خاک نفوذ می‌کنند و عملکرد آ‌ن‌ها بهتر از سایر انواع است. بنابراین جمعیت بیشتری از نماتد‌ها را از بین می‌برد. نماتدکش های تدخینی در خاک‌های مرطوب دارای زهکشی خوب با سطوح نسبتاً کمی از مواد آلی، موثرتر عمل می‌کنند.

نماتدکش غیر بخوری

نماتد کش غیر بخوری به صورت جامد با خاک مخلوط می‌شود و ماده فعال آن با آبیاری آزاد شده و عمل می‌کند. تاثیر مواد شیمیایی موجود در نماتدکش‌های غیر بخوری بسته به عوامل متعددی از جمله رطوبت موجود، ساختار خاک، دمای خاک و محتوای مواد آلی می‌تواند متفاوت باشد.  

نماتد کش ها بر اساس ترکیبات موجود نیز به انواع نماتد کش طبیعی و شیمیایی دسته‌بندی می‌شوند. برای نمونه  پلی سولفید  مشتق‌ شده از سیر، قارچ‌های نما توفاگ، آورمکتین و کیک چریش از نماتد کش‌های طبیعی و بخورها، کاربمیت و ارگانوفسفات‌ها از نماتدکش‌های شیمیایی بشمار می‌روند.

 

بهترین سم نماتدکش

سموم نماتدکش غیر طبیعی به چهار گروه اصلی هیدروکربن‌های هالوژنه، فسفات‌های آلی، کاربامات‌ها و ایزوتیوسیانات‌ها طبقه‌بندی می‌گردند. نام هر گروه معرف مواد تشکیل‌دهنده این سموم است و هر گروه دارای ویژگی‌ها و مکانیسم عمل خاص خود هستند. موثرترین نوع نماتدکش‌ها گروه کاربامات‌ها هستند که بر علیه حشرات خاک‌زی و انواع نماتدها عمل می‌کنند. کاربامات‌ها به شکل گرانول یا مایع تولید می‌شوند و به آسانی در آب حل شده و جذب گیاهان می‌شوند. این نماتدکش‌ها به صورت سیستمیک عمل نموده و در سطح خاک به خوبی پخش می‌گردند.

 

نماتد کش ارگانیک

به علت سمیت نماتد کش های شیمیایی، روی آوردن به نوع ارگانیک و طبیعی آن اخیراً بسیار مورد توجه کارشناسان این حوزه قرار گرفته است. برخی از این نماتدکش‌ها محصولات بیولوژیکی مبتنی بر قارچی هستند که تخم‌های نماتد را از بین می‌برند. همانطور که اشاره شد محصولاتی چون پلی سولفید مشتق‌شده از سیر، قارچ‌های نما توفاگ، آورمکتین مشتق شده از نوعی باکتری و کیک چریش از نماتد کش‌های طبیعی هستند. آسیب کمتر به خاک و گیاه، سازگاری با محیط زیست و تجزیه پذیری از مزایای استفاده از نماتد کش ارگانیک یا طبیعی هستند.

لازم به ذکر است که افزودن کود حیوانی، کمپوست یا مواد ارگانیک دیگر یک راه غیر سمی برای کاهش آسیب ناشی از نماتدها است. این محصولات با بهبود ساختار خاک، حفظ آب و مواد آلی، محیطی سالم ایجاد می‌کند که شانس زنده ماندن گیاهان را حتی با وجود نماتدها افزایش می‌دهند.

 

نماتد کش سیستمیک

نماتدکش سیستمیک به نماتدکشی گفته می‌شود که از طریق ریشه جذب و در کل ساختار گیاه پخش می‌گردد. بنابراین کلیه بخش‌های گیاه چون ساقه، برگ، ریشه و میوه یا گل گیاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نماتد کش سیستمیک در آب محلول هستند.

 

سم آبامکتین برای نماتد

سم آبامکتین نوعی نماتدکش طبیعی با منشاء میکروبی است که از تخمیر یک اکتینومیست به نام استرپتومایسس آورمکتیلیس به دست آمده است. این ترکیب بر طیف وسیعی از نماتدها، حشرات و عنکبوتیان موثر است. سم آبامکتین پس از محلول پاشی جذب برگ شده و هفته‌ها در آن باقی می‌ماند، با تغذیه آفات جذب بدنشان می‌شود و بر سیستم عصبی آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

خرید نماتد کش

همانطور که اشاره شد، سموم نماتدکش بسیار متنوع هستند. بنابراین خرید نماتد کش باید با مشورت یک متخصص گیاه‌پزشکی و بر اساس نوع و حجم محصول مورد کاشت یا نوع گیاهان زینتی و آپارتمانی با دقت و به صورت علمی، از مراکز تخصصی کشاورزی معتبر و دارای اصالت صورت گیرد.

قیمت نماتد کش

قیمت نماتد کش بر اساس نوع، جامد، مایع یا گازی بودن و همچنین شرکت سازنده آن متغیر است. بنابراین نمی‌توان قیمت دقیقی از آن ارائه داد. به عنوان نمونه قیمت نماتد کش ترویگو سینجنتا مایع 1 لیتری در حدود 1650000 تومان است ولی قیمت نماتدکش‌های مشابه این محصول ممکن است بسیار بیشتر یا کمتر باشد. برای مشاوره و اطلاع دقیق از قیمت نماتد کش می‌توانید با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل بفرمایید و از تجارب چندین ساله‌ی آن‌ها در این زمینه بهره‌مند گردید.

قیمت نماتد کش ویتال

نماتد کش ویتال یکی از سموم آفت کش پرطرفدار محصول کشور آلمان است. ویتال یک فعال‌کننده ایمنی بسیار قوی و محرک رشد گیاه است که با فعال کردن کل سیستم فیزیولوژیکی گیاه، مقاومت آن در برابر انواع تنش‌های محیطی را افزایش می‌دهد. نماتد کش ویتال به شکل مایع و بر اساس فعال‌سازی مواد اولیه توسط فناوری تحریک بیوکاتالیستی است.

شما می‌توانید برای دستیابی به قیمت دقیق و به‌روز نماتد کش ویتال، با تأمین‌کنندگان و تولیدکنندگان مختلف در بازار بزرگ کشاورزی ایران تماس بگیرید. در ادامه فهرست قیمت نماتد کش ویتال آورده شده است:

نماتد کش ویتال

حدود قیمت (تومان)

قیمت نماتد کش گیاهی نماکوب 5 لیتری

470.000

قیمت نماتد کش گیاهی نماکوب پلاس 5 لیتری

531.000

قیمت نماتد کش زیستی نماتریکوNematrico I

599.000

قیمت نماتد کش هیگرو نمارو Higro Nemaro

850.000

قیمت نماتد کش اتمیک آریا شیمی 5 لیتری با کیفیت

1.473.000

قیمت اتمیک نماتد کش غیر سیستمیک ۵ لیتری آریا شیمی

1.437.000

قیمت نماتد کش گیاهی نماکوب 20 لیتری

1.625.000

قیمت نماتد کش گیاهی نماکوب پلاس 20 لیتری

1.875.000

قیمت نماتد کش توپال ایدای نیچر اسپانیا 1 لیتری

1.916.000

قیمت نماتد کش وایتال آلمان جایگزین ولوم بایر آلمان

2.790.000

قیمت نماتد کش توپال ایدای نیچر اسپانیا 5 لیتری

8.622.000