تعداد محصولات: 201
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

کود اسید هیومیک چیست؟

کود اسید هیومیک که برگرفته از اسید هیومیک است، در واقع مخلوطی از ترکیبات درشت مولکولی آلی طبیعی است که در همه خاک‌ها، گیاهان و جانوران وجود دارد و در سال‌های اخیر به دلیل عملکردهای فیزیولوژیکی منحصربه‌فرد در تولیدات کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از منابع اسیدهای هیومیک لایه‌های رسوبی هستند که به آن‌ها لئوناردیت گفته می‌شود.

لئوناردیت ماده آلی که به حالت زغال سنگ نرسیده و با زغال سنگ قهوه‌ای نرم تفاوت زیادی دارد. درجه اکسیداسیون، نتیجه فرآیند تشکیل زغال سنگ است و هیچ ارزشی به عنوان سوخت ندارد. تجزیه اسیدهای آلی غلیظ فرآیندی طولانی است که میلیون‌ها سال در محیط طبیعی طول می کشد.

فواید استفاده از اسید هیومیک در کشاورزی

1-    ساختار خاک را بهبود می بخشد، از تلفات زیاد آب و مواد مغذی در خاک‌های سبک یا شنی جلوگیری می‌کند.

2-    مقدار pH خاک را تنظیم می‌کند.

3-    تبدیل عناصر مغذی (N، P، K + Fe، Zn و سایر عناصر کمیاب) را به اشکال در دسترس گیاهان ترویج می‌کند.

4-    رشد ریشه را به ویژه به صورت عمودی تحریک می‌کند و باعث جذب بهتر مواد مغذی می‌شود.

5-    کیفیت محصول را افزایش می‌دهد.

6-    در زمان محلول پاشی، هیومیک اسید نفوذپذیری دیواره سلولی گیاهان را افزایش می‌دهد که به نوبه خود جذب مواد مغذی را افزایش می‌دهد.

7-    علاوه بر مزایای فوق، نقش آن در مقاومت به تنش گیاه نیز مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

تنش خشکی گیاه

در شرایط خشکی، استفاده از کود حاوی هیومیک اسید می‌تواند باعث افزایش محتوای پرولین در برگ‌های گیاه برای بهبود مقاومت به خشکی محصولات شود.

تنش نمک و قلیایی گیاهی

هیومیک اسید می‌تواند مقاومت نمک را با تنظیم تغییر غلظت فروکتوز و کاهش آسیب غشای مواد تحت تنش شوری افزایش دهد.

تنش دمایی گیاه

تحت تنش دمای پایین، هیومیک اسید می‌تواند محتوای پرولین و اسید آبسیزیک محصولات را افزایش دهد، سرعت تعرق، هدایت روزنه‌ای و سرعت خالص فتوسنتزی گیاهان را کاهش دهد.

تحت تنش دمای بالا، مقاومت حرارتی محصولات را با افزایش فعالیت سوپراکسید دیسموتاز و پراکسیداز گیاهی افزایش می‌دهد.

مقاومت در برابر بیماری‌های گیاهی

هیومیک اسید می‌تواند رشد را با افزایش محتوای قند و کلروفیل برگ‌ها افزایش دهد که به طور غیرمستقیم مقاومت گیاهان را به بیماری‌ها بهبود می‌بخشد.

اهمیت استفاده کود اسید هیومیک

امروزه به دلیل فعالیت‌های انسانی خاک‌ها مغوبیت خود را از دست داده و آلوده شده‌اند. موارد ارگانیک موجود در خاک به سبب دخالت‌های انسانی کم شده و گاها برای سلامت انسان مضر است. همچنین فرسایش خاک موجب از دست رفتن بخش سطحی و مواد ارگانیک خاک می‌شود. بنابراین برای اینکه خاک دارای مواد ارگانیک باشد و احیاء شود باید از یک منبع خارجی استفاده کرد. فعالیت‌های بیولوژیکی گیاهان وابسته به خاک است و اگر مقدار هوموس موجود در خاک کاهش پیدا کند، فعالیت بیولوژیکی گیاهان نیز کم می‌شود. اضافه کردن کودهای هیومیک اسید به خاک موجب افزایش مواد ارگانیک خاک و رشد بهتر گیاهان می‌شوند.

انواع کود اسید هیومیک کشاورزی

این کود  در انواع مایع، پودری و گرانول وجود دارد که هر یک دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. دو دسته بندی فعال و غیر فعال برای این کود لحاظ شده است که نوع پودری و مایع آن فعال بوده و قابلیت حل شدن در آب را دارد. گرانول آن به صورت غیر فعال است و در آب حل می‌شود و در خاک برای مدت طولانی باقی می‌ماند.

اسید هیومیک مایع

کود آلی هیومیک اسید به دلیل مایع بودن به سرعت توسط گیاه جذب می‌شود . فروشگاه بازار بزرگ کشاورزی این محصول را در برندهای هومی پلاس، هیومکس، اومی ارگان آنوکا و ... عرضه می‌کند.

کود اسید هیومیک پودری

این کود از خشکاندن اسید هیومیک مایع ایجاد می‌شود. اسید هیومیک پودری به دلیل قابلیت حل شدن در آب برای سیستم آبیاری مناسب است. همین امر موجب گرانتر بودن قیمت آن نسبت به نوع گرانولی است. کود آلی هیومیک اسید پودری در برندهای هومی پلاس، تاپ یوزینگ، ریچ فرت و ... و در بسته‌بندی‌های قوطی و جعبه در بازار بزرگ کشاورزی عرضه می‌شود.

هیومیک اسید گرانول

این نوع از هیومیک اسید غیر فعال بوده و در آب حل نمی‌شود، بنابراین نسبت به بقیه مدل‌ها ارزانتر است. خواص این کود موجب می‌شود تا مدت زمان زیادی در خاک باقی بماند و به همین دلیل در سیستم آبیاری کارایی ندارد.

زمان مصرف هیومیک اسید

زمان مصرف کودهای اسید هیومیک برای محصولات مختلف با توجه به ، زمان میوه دهی، ویژگی ساختاری، عملکرد رویش برگ و … متفاوت است. در تمام مدت زمان کشاورزی با توجه به شرایط مختلف آب و هوایی، کشت و برداشت و … باید به اصلاح و مراقبت از خاک توجه کرد. گیاهان هم در تمام طول پروسه جوانه زنی تا رشد و میوه‌دهی به کود نیاز دارند.

بهترین زمان استفاده از کود اسید هیومیک برای محصولات زراعی در طول پروسه رشد خواهد بود و برای بسیاری از محصولات از ابتدای پنجه زنی شروع می‌شود و تا قبل از برداشت محصول بایستی این روند ادامه پیدا خواهد کرد. در زیر برخی زمان‌ها برای استفاده از هیومیک اسید آورده شده است.

شروع و کاشت بذر

اسید هیومیک مایع می‌تواند برای نهال مفید باشد. می‌توانید هنگام شروع نهال‌ها از هیومیک در مقادیر کم استفاده کنید یا به گیاهان جدید کمک کنید تا ریشه‌های قوی در چشم انداز شما ایجاد کنند. نسخه‌های مایع برای نهال‌ها بهترین کارایی را دارند. کاربردهای گرانول برای پیوند فوق العاده هستند.

کمبود مواد معدنی

از آنجایی که اسید هیومیک حاوی اسید فولیک است و این دو هومات برای کمک به گیاهان برای دسترسی به مواد معدنی مفید هستند، می‌تواند به شما در بازیابی گیاهان کمبود مواد معدنی کمک کند. شما می‌توانید از آن به شکل مایع، همراه با مواد مغذی از دست رفته استفاده کنید.  آن را روی سطح زیرین برگ‌های گیاه خود اسپری کنید. سپس به خاک نیز بمالید. اگر کمبود مواد معدنی را به درستی شناسایی کرده باشید و هیچ مشکل دیگری در مورد سلامت گیاه وجود نداشته باشد، برگ‌های جدید باید سالم رشد کنند. همچنین، تغییر رنگ بیشتر برگ‌های قدیمی نباید رخ دهد.

بذرهای سنگین

مشابه استفاده از این برای کمبود مواد معدنی، می‌توانید آن را با کود برگی خود برای گیاهان تغذیه بذرهای سنگین خود جفت کنید. با استفاده منظم، ممکن است بتوانید مقادیر N-P-K را که باید برای به دست آوردن نرخ رشد عالی اعمال کنید، کاهش دهید.

اقدامات احتیاطی استفاده از اسید هیومیک

برای شستشو، آبیاری قطره‌ای یا محلول پاشی توصیه می‌شود از هومات پتاسیم، هومات آمونیوم یا اسید فولویک پتاسیم، اسید آمونیوم فولویک استفاده کنید.

برای مخلوط کردن با کود پایه، توصیه می‌شود هومات آمونیوم یا نیترو هیومات آمونیوم را انتخاب کنید.

خرید کود اسید هیومیک

در فروشگاه‌های بسیاری کود و محصولات اسید هیومیک عرضه می‌شود ولی این به معنای با کیفیت بودن این محصول نیست. شما باید خرید کود اسید هیومیک را از فروشگاهی انجام دهید که معتبر است زیرا برخی از این محصولات اصلا دارای هیومیک اسید نیستند و بنابراین فاقد سود برای گیاهان شما هستند. بنابراین توصیه ما خرید این محصول از فروشگاه بازار بزرگ کشاورزی ایران است که در امر ارائه کود و سایر محصولات کشاورزی سابقه دیرینه‌ای دارد.

قیمت کود اسید هیومیک

قیمت اسید هیومیک با توجه به نوع آن یعنی مایع، پودری یا گرانول بودنش متفاوت است. همچنین مقدار کودی که خریداری می‌کنید در تعیین قیمت موثر است. اما آنچه که با اطمینان می‌توان گفت این است که مدل‌های محلول در آب آن گرانتر از نوع پودری است. جهت دریافت مشاوره و لیست قیمت کود اسید هیومیک می‌توانید با کارشناسان ما در بازار بزرگ کشاورزی ایران تماس بگیرید.