تعداد محصولات: 196
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

اسید هیومیک

اسید هیومیک نوعی ماده آلی است که از طریق یک سری فرآیندهای تجزیه میکروبی بقایای گیاهی و جانوری تشکیل و انباشته می‌شود. در واقع گیاهان و جانوران مدفون‌شده در خاک، در اثر تابش نور خورشید و جذب گرما و رطوبت، به منبع خوبی از مواد آلی و معدنی تبدیل شده‌اند، که یکی از این مواد معدنی اسید هیومیک است.

اسید هیومیک ماده‌ای تیره رنگ (معمولا قهوه‌ای تیره یا سیاه) است و به‌طور عمده از کربن، هیدروژن، اکسیژن، هلیوم، گوگرد و عناصر دیگر تشکیل شده است که ترکیب دقیق آن می‌تواند از منبعی به منبع دیگر متفاوت باشد. هیومیک اسید به سبب داشتن ساختار خاص می‌تواند با بسیاری از مواد آلی و معدنی برهم کنش داشته باشد و به همین سبب منبعی بسیار غنی برای گیاهان محسوب می‌شود. اسید هیومیک در صنعت کشاورزی به طلای سیاه کشاورزی معروف است.

 

کود هیومیک

تاثیرات مخرب کودهای شیمیایی بر محیط زیست و تک‌بعدی بودن این کود‌ها، موجب گرایش کشاورزان به انواع کودهای آلی و بخصوص اسید هیومیک شده است. اسید هیومیک، کودی کاملا ارگانیگ است که از دل طبیعت به دست می‌آید. از این کود جهت افزایش حجم و ریشه‌های گیاهان استفاده می‌شود. کود هیومیک به جذب مواد مغذی موجود در خاک کمک فراوانی می‌کند. موجب جوانه‌زنی بذر، افزایش مقاومت گیاه در برابر خشکی و فعالیت میکروبی در خاک می‌گردد که یک محرک عالی برای ریشه است. کود هیومیک دسترسی گیاه به مواد مغذی موجود در سایر کودهای گیاهی را نیز افزایش می‌دهد. تقویت گیاه، تقویت ساقه گیاه و جلوگیری از نفوذ لارو کرم ساقه‌خوار و مقاوم‌سازی گیاه در مقابل انواع بیماری‌ها و آفات و از دیگر مزایای استفاده از کود های هومیک اسید است.

کود هیومیک به‌خصوص در خاک‌های آهکی و قلیایی بیشترین تاثیر را دارد و موجب کاهش PH خاک و جذب هرچه بیشتر آهن و سایر مواد مغذی معدنی توسط گیاه می‌گردد. کود هیومیک به‌طور طبیعی در اغلب خاک‌های نواحی حاصلخیز یافت می‌شود اما در خاک‌های مناطق خشک و کم بارش مانند ایران، مقدار آن بسیار پایین است و بنابراین استفاده از این کود مهم در بخش کشاورزی ایران از ضروریات است.

مزایای استفاده از کود هیومیک اسید به‌صورت خلاصه عبارت‌اند از:

·         جلوگیری از وقوع واکنش‌های شیمیایی مضر در خاک

·         افزایش ظرفیت خاک در نگهداری رطوبت

·         بالا بردن طول عمر محصولات کشاورزی

·         افزایش سطح ویتامین‌ها در خاک

·         ایجاد تعادل در خاک‌های اسیدی

·         افزایش قابلیت‌‌های ریشه گیاه

·         جلوگیری از فرسایش خاک

·         جلوگیری از ترک‌خوردگی

·         افزایش هوادهی خاک

·         افزایش محصول‌دهی

·         مقاوت در برابر آفات و بیماری‌ها

 

 اسید هیومیک چگونه عمل می کند؟

توانایی کلاته کردن یون‌های چند ظرفیتی با بار مثبت (منیزیم، کلسیم، آهن و سایر مواد معدنی کمیاب و با ارزش برای گیاهان) احتمالاً مهم‌ترین نقش اسید هیومیک است. اسید هیومیک با کلاته کردن یون‌ها، جذب یون‌ها  را از طریق مکانیسم‌های متعددی تسهیل می‌کند که یکی از آن‌ها جلوگیری از رسوب آن‌ها و شسته شدن از خاک است. بر طبق تحقیقات اسید هیومیک می‌تواند فلزات سنگین خاک را بلاک کند.

 

انواع کود هیومیک اسید

 

شرکت‌های تولید‌کننده پس از استخراج منابع تشکیل‌دهنده هیومیک اسید از معادن طبیعی، آن را به دو فرم فیزیکی مایع و جامد فراوری و به بازار عرضه می‌کنندکه هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. هیومیک اسید به‌طور کلی در دو نوع فعال و غیرفعال وجود دارد. نوع غیرفعال آن در آب حل نمی‌شود. نوع فراوری نشده و غیرفعال آن به‌صورت هیومیک اسید گرانول است که از معادن لیوناردیت استخراج می‌شود. این ماده بعضا بدون هیچگونه فراوری، در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد که از نظر وجود مواد قابل جذب و خلوص با نوع پودری و فراوری شده هیومیک اسید قابل قیاس نیست. نوع غیر فعال در آب حل نمی‌شود و به همین دلیل مدت زیادی در خاک باقی می‌ماند.

کود اسید هیومیک مایع و کود اسید هیومیک پودری از نوع فعال هستند.اصولا هیومیک اسید مناسب کشاورزی باید در آب محلول بوده و به راحتی تجزیه شود تا یون‌های آن توسط گیاهان جذب گردد.  محلول هیومیک اسید در آب نباید رسوب کند. ته‌نشین شدن هیومیک اسید در ، به معنای وجود ناخالصی در آن است.

 

کود اسید هیومیک مایع

کود اسید هیومیک مایع حلالیت بسیار بالایی در آب دارد و به همین دلیل جذب آن توسط گیاه بسیار سریع است. این کود برای استفاده در سیستم آبیاری قطره‌ای بسیار مناسب است و معمولا با دیگر مواد مغذی گیاهی نظیر اوره، کودهای NPK ، ازت و... غنی شده است.

 

کود اسید هیومیک پودری

کود اسید هیومیک پودری، خالص‌ترین نوع مواد هیومیکی است.این کود از خشکاندن اسید هیومیک مایع بدست می‌آید و مراحل مختلف تصفیه، خالص‌سازی و خشک کردن بر روی آن صورت می‌گیرند. کود اسید هیومیک پودری نیز به راحتی در آب حل می‌شود و برای استفاده در انواع سیستم‌های آبیاری مناسب است. خلوص این محصول بین ۲۵ تا ۹۹ درصد است. کود هیومیک اسید پودری باید به راحتی در آب حل شود و عدم حلالیت کامل آن به معنای وجود مواد ناخالص همچون زغال یا خاک‌های معدنی در آن است. انواع کودهای اسید هیومیک پودری شامل اسید هیومیک ایرانی، هیومیک اسید امریکایی، اسید هیومیک چینی، هیومیک اسید اسپانیایی و… با خلوص‌های متفاوت بین ۳۰ درصد تا ۹۰ درصد در بازار ایران موجود می‌باشند.

 

 

هیومیک اسید امریکایی

معادن عمده‌ی هیومیک اسید در جهان در حال حاضر تحت مالکیت ۳ کشور قدرتمند جهانی است. کشور آمریکا اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین تامین‌کننده‌ی کود هیومیک اسید در دنیا است. در بین تمامی برندهای اسید هیومیک، اسید هیومیک آمریکایی و اسید هیومیک شوک آمریکایی در زمره‌ی برترین و با کیفیت‌ترین کود های هیومیک در جهان بشمار می‌روند. این کود های هیومیک اسید به دو‌صورت مایع و پودری، با بسته‌بندی‌های متنوع تولید و به بازار محصولات کشاورزی عرضه می‌گردند.

 

مضرات اسید هیومیک

اسید هیومیک در واقع نوعی کود است که از نوعی زغال سنگ گیاهی خام به دست می‌آید. شاید بتوان گفت که این ماده‌ی ارزشمند طبیعی، هیچ گونه ضرری ندارد و می‌تواند با قابلیت‌های بسیار خود، به بهبود محصولات کشاورزی کمک کند.

با این حال نکته‌ی اساسی برای ممانعت از مضرات احتمالی اسید هیومیک، توجه به فاکتورها و موارد متعددی چون مواد تشکیل‌دهنده، نوع برند کود، نوع ( گرانول، مایع، پودری )، مقدار مصرف دقیق کود، زمان مصرف، چگونگی مصرف اسید و مواردی از این قبیل هیومیک می‌باشد.

 

نحوه مصرف اسید هیومیک

اسید هیومیک را می‌توان بر اساس نوع، به روش‌های مختلفی چون محلول پاشی، چالکود، با استفاده از سیستم آبیاری و یا آغشته کردن بذر به کود اسید هومیک مصرف نمود و از این کود ارگانیک و طبیعی برای افزایش باردهی محصول استفاده کرد. در اغلب موارد نحوه‌ مصرف اسید هیومیک به روش آبیاری بیشترین بازدهی را دارد. در این روش ابتدا هیومیک اسید را با  آب  ترکیب نموده و برای افزایش عملکرد بهتر در اوسط و اواخر آبیاری در آب رها‌سازی می‌نماییم. معمولا هیومیک اسید را موقع مصرف با کودهای NPK ترکیب می‌کنند. لازم به توضیح است که اسید هیومیک مایع به دلیل کاربرد آسان‌تر و  قدرت جذب سریع‌تر بیشتر از انواع دیگر اسید هومیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میزان مصرف اسیدهای هیومیک پودری با توجه به مقدار درصد کود هیومیک اسید و سایر عناصر موجود، حداقل 1 الی ۲ کیلوگرم در هر هکتار به صورت محلول پاشی و یا ۳ الی ۵ کیلوگرم در هر هکتار به صورت کود آبیاری است. این ترکیب دارای ph اسیدی ضعیف در حدود 5تا 8ب است که مصرف آن با توجه به شرایط خاک‌های ایران می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

 

 

زمان مصرف هیومیک اسید

هیومیک اسید یکی از بهترین و ارزان‌ترین تقویت کننده‌های خاك موجود در بازار است که تاثیر بسیار زیادی بر بهبود کیفیت خاک و سلامت گياهان دارد. زمان مصرف هیومیک اسید در تمام طول فصل از زمان آغاز تا مرحله برداشت و نیز برای انواع محصولات کشاورزی امکان‌پذیر می‌باشد. با این حال بهترین زمان مصرف هیومیک اسید در ابتدای فصل کشت و مراحل ریشه‌زایی است. یکی از طلایی‌ترین زمان‌های توصیه‌شده برای مصرف  اسید هیومیک برای باغات و درختان میوه، قبل از بیدار شدن درختان  و یا در زمان جوانه‎زنی در اسفند ماه می باشد. برای محصولات زارعی کاشت دانه مانند گندم، نخود و ذرت، بهترین زمان کودمال‌کردن بذر قبل از کاشت و یا همراه با اولین آب ابیاری پس از کاشت است. لازم به ذکر است که نحوه استفاده اصولی و مدیریت در زمان‌بندی مصرف علاوه بر کاهش هزینه، باعث افزایش بازدهی بهتر هیومیک اسید خواهد شد. برخی از فاکتور‌های تعیین‌کننده‌ی زمان و نحوه‌ی مصرف کود هیومیک اسید شامل سن محصول، نهال و یا گیاه، شرایط خاک سطح زیر کشت، نوع محصول، نوع آب وهوا و مرحله رشد یا باردهی گیاه یا درخت است.

 

مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت

کود هیومیک اسید باعث افزایش جذب آهن و سایر مواد مغذی در درختان می‌شود.  کشاورزان و باغداران برای کسب نتیجه‌ای مطلوب‌تر، باید به مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت توجه کنند. در حالت معمول در هر هکتار از زمین باغ  حدود 20 الی 30 لیتر کود اسید هیومیک مصرف می‌شود. در واقع این میزان از کود هیومیک اسید تنها برای یک دوره کوددهی است و این میزان در دوره‌های بعدی به 40 الی 90 لیتر در هر هکتار افزایش پیدا می‌کند.بهتر است کوددهی برای درختان پرثمر 3 تا 4 مرحله در سال تکرار شود.  قبل از مصرف این کود هیومیک، باید به جنس خاک و نوع و سن درخت توجه نمایید. در جدول زیر مقدار مصرف اسید هیومیک برای درخت را به طور مختصر ارائه نموده‌ایم:

نوع محصول

میزان مصرف

روش مصرف

 

درخت میوه

10 لیتر در هکتار یا

10 تا 15 گرم (50 تا 70 میلی‌لیتر) برای هر درخت

آبیاری

درخت میوه

50 تا 100 گرم به همراه کودهای دامی و کودهای کامل

چالکود

نهال

5 تا 10 گرم (10 تا 20 میلی‌لیتر) برای هر نهال

آبیاری

نشاء

محلول 10 در هزار

غوطه ور کردن نشاء

بذر

1 تا 1.5 کیلوگرم برای 100 کیلوگرم بذر

بذرمالبهترین اسید هیومیک ایرانی

با توجه به آهکی بودن زمین‌های زراعی در ایران، اغلب مواد مغذی در این خاک‌ها قابل جذب نیستند و در نتیجه شاهد کمبود مواد ریزمغذی در اغلب زمین‌ها هستیم. در این شرایط بهترین گزینه استفاده از کود هیومیک است که با کاهش PH خاک، شرایط جذب این مواد را برای ریشه فراهم می‌سازد. بنابراین بهترین اسید هیومیک ایرانی، اسید هیومیکی است که با کیفیت و خلوص بالا ما را در رفع این کمبودها یاری کند.

 

قیمت اسید هیومیک

کود هیومیک در انواع مختلفی عرضه می‌شود و هر کدام دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. کیفیت اسید هیومیک بسته به شرکت تولید کننده آن می‌تواند متفاوت باشد. بدون تردید یکی از عوامل تاثیر‌گذار در قیمت اسید هیومیک، مقدار و سطح خالص بودن ماده قهوه‌ای رنگ و تیره در آن است، که به طور مستقیم در کیفیت آن اثر می‌گذارد. از اینرو  قیمت کود هیومیک اسید ایرانی با نوع وارداتی آن فرق می کند و یا قیمت کود هیومیک اسید مایع با نوع پودری آن تفاوت دارد. برای اطلاع دقیق از قیمت اسید هیومیک مفید و مشاوره راجع به نوع و میزان مصرف، می‌توانید با شماره‌های درج‌شده تماس حاصل فرمایید.