تعداد محصولات: 44
با این بخش بیشتر آشنا شوید!


به‌طور کلی سمپاش باغی ابزاری است که برای انجام عملیات سمپاشی باغ‌ها و زمین‌های زراعی برای کنترل آفات و علف های هرز و نیز و حتی ضدعفونی کردن محیط مورداستفاده قرار می‌گیرد. سمپاش‌ها به شکل‌ها، ابعاد و ظرفیت‌های متنوع تولید می‌شوند و کاربردهای متفاوتی دارند. این دستگاه‌ها از مدل‌های کوچک خانگی تا نمونه‌های بزرگ صنعتی برای استفاده در مقیاس‌های وسیع در دسترس هستند.

سمپاش های باغی بسته به نوع می‌توانند عملیات سمپاشی را با غلظت‌های متفاوتی انجام دهند. توزیع مناسب سموم از ویژگی‌های یک سمپاش ایده‌ال است، چرا که توزیع سم با غلظت کمتر از دوز موردنیاز می‌تواند موجب عدم مبارزه با آفات شود و توزیع با غلظت بیشتر از دوز مصرفی مجاز نیز عواقب جبران‌ناپذیری را بر محصولات کشاورزی وارد می‌کند. در ادامه با انواع سمپاش باغی آشنا خواهیم شد.

انواع سمپاش باغی

عمل سمپاشی یکی از اقدامات اساسی در امور باغبانی است که تاثیر زیادی بر تولید محصولات باکیفیت و افزایش طول عمر گیاهان و درختان دارد. برای انجام عملیات سمپاشی به دستگاه سمپاش نیاز پیدا خواهیم کرد. این دستگاه‌ها بنا به نوع کاربرد، مساحت زمین و سایر عوامل در مدل‌ها، اندازه‌ها و حجم‌های مختلف تولید می‌شوند. به‌طور کلی سمپاش های باغی به چند دسته تقسیم می‌شوند:

سمپاش تلمبه ای دستی و شارژی:

این سمپاش ‌ها برای مصارف خانگی و سمپاشی باغچه‌ها و گلخانه‌های کوچک با ظرفیت‌های کمتر از 10 لیتر به کار می‌روند. نوع شارژی آن دارای یک موتور با ظرفیت کاری معین است.

سمپاش موتوری:

 این سمپاش ها دارای انواع خرطومی، موتوری لانس‌دار، سمپاش فرغونی و سمپاش زنبه‌ای هستند و نیرو محرکه‌ی آن‌ها از موتورهای برقی، بنزینی یا دیزلی تامین می‌شود.

سمپاش کوله ای:

 ظرفیت این نوع سمپاش‌ها بیشتر از مدل‌های خانگی است. این سمپاش‌ها دارای فشار ثابت و قابلیت نصب بوم سمپاشی و نازل‌های تی‌جت هستند.

سمپاش فرغونی (چرخ‌دار):

این سمپاش ها در دو نوع سمپاش فرغونی برقی و سمپاش فرغونی بنزینی یا دیزلی موجود هستند و مناسب سمپاشی باغات، درختان بلند و فضای سبز مبی‌باشند. میزان پاشش مایع توسط این نوع سمپاش در حد 15 الی 20 لیتر در دقیقه است.

سمپاش زنبه ای (موتوری بنزینی):

حمل و نقل این سمپاش‌ها به سبب ثابت بودن مخزن آسان است، سرعت سمپاشی بالایی دارند و برای زمین‌های غیرمسطح و ناهموار مناسب هستند. نحوه سمپاشی با سمپاش زنبه‌ای این گونه است که مخزن به‌صورت ثابت در گوشه باغ یا زمین فیکس، دستگاه سمپاش به آن متصل و به کمک شیلنگ بلند سمپاشی می‌شود.

سمپاش مدل تراکتوری:

این نوع سمپاش مناسب مزارع و باغ‌های بزرگ است و در انواع مدل‌های سوار شونده و کششی در دسترس هستند. توان لازم برای فعال کردن پمپ سمپاش، توسط شفت تواندهی تراکتور تامین می‌گردد. مخازن سمپاش تراکتوری می‌تواند ظرفیت‌های مختلفی تا 800 لیتر داشته باشند.

از سمپاش‌های دستی، سمپاش‌های پشتی غیرموتوری و سمپاش‌های استوانه ای در سطوح کوچکتر و از سمپاش‌های پشتی موتوری ( لانسی و اتومایزر)، سمپاش‌های تراکتوری، چرخدار و حتی گاهی هواپیما در مقیاس‌های وسیع‌تر استفاده می‌شود.

سمپاش برقی باغی

امروزه سمپاش‌ های باغی متنوعی در دسترس است و هر کشاورز می تواند بر اساس شرایط خود نمونه‌های مختلفی از آن‌ها را خریداری و برای رفع آفات از زمین‌های کشاورزی خود استفاده کند. یکی از بهترین سمپاش های موتوری، سمپاش برقی است که از نظر سرعت در فرآیند کار و همچنین کیفیت و کارایی قابل مقایسه با بسیاری از نمونه‌های دیگر نیست. سمپاش برقی موتوری کاربرد گسترده‌ای در باغبانی دارد. نیروی محرکه موتور سمپاش برقی از برق تامین می‌شود که می‌تواند به صورت تکفاز، دوفاز یا سه فاز باشند. قدرت این سمپاش کمک می‌کند تا فرآیند سمپاشی در زمانی کمتر و با بازده بیشتر صورت گیرد. از دیگر مشخصات سمپاش برقی می‌توان به یکنواختی پاشش و قطرات اشاره کرد.

قیمت سمپاش برقی تکفاز

قیمت سمپاش برقی تکفاز با توجه به مدل الکتروموتور ایرانی، ایتالیا و چینی، قدرت موتور و نیز تنوع پمپ‌ها می‌تواند متفاوت باشد.  در صورت عدم‌دسترسی به برق می‌توان از موتور بنزینی و دیزلی به جای موتور برقی نیز استفاده کرد. برای اطلاع از قیمت سمپاش برقی تکفاز می‌توانید با همکاران ما در بخش نمایندگی فروش سمپاش برقی و سایر سمپاش های باغی تماس حاصل فرمایید.

سمپاش موتوری

سمپاش‌هایی که منبع تغذیه آن‌ها موتور بنزینی یا گازوییلی و یا حتی برقی است، سمپاش موتوری نام دارند. سمپاش موتوری واجد یک موتور است که مواد را از درون مخزن به شلنگ و پس از آن به لانسی دستگاه پمپاژ می‌کند. این سمپاش‌ها قدرت بالایی دارند و از آن‌ها برای سمپاشی باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی وسیع و نیز گندزدایی و میکروب‌زدایی محیط‌های بسته استفاده می‌شود. سمپاش موتوری قابلیت حمل آسانی دارد و پاشش عمودی و افقی سم در آن اغلب تا 15 متر می‌رسد. سمپاش‌های موتوری عملکرد بهتر و بازده بیشتری دارند و سرعت انجام عملیات سمپاشی در آن‌ها بسیار بالاتر است. قیمت سمپاش موتوری گرانتر نوع شارژی می‌باشد.

سمپاش فرغونی برقی

سمپاش فرغونی از رایج‌ترین و پرطرفداترین سمپاش‌های مورداستفاده برای سمپاشی و محلول پاشی باغ‌ها است که باعث سرعت عمل در سمپاشی می‌شود. علت نامگذاری تشابه آن با شکل فرغون است. این نوع سمپاش بر روی یک شاسی نصب می‌شود و معمولا با موتورهای برقی، بنزینی و یا دیزلی عرضه می‌شوند. به‌طور کلی طراحی مناسب، وزن پایین و توزیع وزن مهندسی دستگاه باعث سهولت کار و استفاده زیاد از این مدل سمپاش برای سمپاشی باغ‌ها، مزارع و زمین‌هایی با مساحت بزرگ شده است. تفاوت انواع سمپاش برقی فرغونی، در نوع سوخت و انرژی مصرفی آن‌ها است.

 از سمپاش برقی فرغونی می‌توان در مکان‌هایی که دسترسی به برق امکان‌پذیر است، استفاده کرد. این مدل علاوه بر سبکی و وزن پایین از کارآیی بهتری نسبت به نوع بنزینی برخوردار است.

میزان پاشش سم در انواع سمپاش فرغونی به عوامل بسیاری از جمله میزان بار پمپ، توان موتور و نوع لانس بستگی دارد. این میزان با توجه به موتور و پمپ‌های رایج موجود در بازار ایران حدود 6 تا 10 متر می‌باشد. مخزن‌های سمپاش برقی فرغونی به دلیل محدویت وزن از 100 لیتر تا 300 لیتر متغیر است.

سمپاش برقی کوچک

سمپاش‌های برقی یکی از انواع بسیار کارآمد و پر استفاده در میان سایر انواع سمپاش‌ها است که کاربرد گسترده‌ای در صنعت کشاورزی دارد. تنوع این سمپاش‌ها بسیار زیاد است و به‌طور کلی برای انجام عملیات سمپاشی دقیق و‌ یکنواخت بر روی محصولات و گیاهان به کار گرفته می‌شوند.

سمپاش برقی کوچک یکی از نمونه‌های بسیار پرکاربرد این سمپاش‌ها است که به دلیل داشتن مزایای فراوان، طرفداران زیادی در بین کشاورزان دارد. سمپاش شارژی چرخدار، سمپاش پشتی شارژی و سایر مدل‌های مشابه از جمله سمپاش برقی کوچک هستند  که ظرفیت آن‌ها بین 18 تا 20 لیتر است.

قیمت سمپاش برقی شارژی

سمپاش شارژی یکی از پرکاربردترین انواع سمپاش‌ها است که سمپاشی را به صورت شارژی و با تغذیه از باتری انجام می‌دهد. این نوع سمپاش برای سمپاشی انواع باغچه‌‌های کوچک، گلخانه‌ها، خانه‌ها، بیمارستان‌ها و فضای سبز مناسب است و حداکثر فاصله‌ی پاشش سم توسط آن به ۸ متر می‌رسد.

سمپاش‌‌های برقی شارژی موجود در بازار تجهیزات کشاورزی به سمپاش شارژی تک کاره، سمپاش شارژی دوکاره تقسیم می‌شوند. پمپ سمپاش تک‌کاره تنها با نیروی الکتریکی کارکرده و در صورت اتمام شارژ متوقف می‌شود. در مدل‌های دوکاره، پمپ به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند علاوه بر نیروی الکتریکی از نیروی دست نیز استفاده کند و در صورت تخلیه باطری به کار خود ادامه دهد. باطری سمپاش شارژی برقی معمولا ۱۲ ولت است. یک سمپاش شارژی برقی ایده‌آل با دو ساعت شارژ می‌تواند شش تا هفت ساعت کار کند. قیمت سمپاش برقی شارژی در بازار در بازه 1000000 تا 2000000 قرار دارد. البته نوع ارزانتر آن هم در دسترس است.

قیمت سمپاش باغی

قیمت سمپاش باغی می‌تواند از چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان متغیر باشد. همانطور که اشاره شد سمپاش باغی در انواع متنوع سمپاش دستی، سمپاش شارژی تک‌کاره، سمپاش شارژی دوکاره، سمپاش موتوری، سمپاش برقی، سمپاش بنزینی، سمپاش زنبه ای، سمپاش فرغونی و ... در دسترس هستند. بنابراین قیمت سمپاش باغی بسته به برند، حجم سمپاشی و نوع سمپاش، جنس و حجم مخزن، پمپ و موتور سمپاش، لانس و نازل سمپاشی، نحوه حمل و ... می‌تواند متغیر باشد.

 اکثر سمپاش های باغی محبوب در بازار ایران در بازه قیمتی ۲000000 تومان تا ۳000000 تومان قرار دارند. قیمت سمپاش دستی نسبت به سایر مدل‌های دیگر کمتر می باشد و در دسته سمپاش ارزان قرار دارد. برای اطلاع از آخرین قیمت سمپاش برقی، قیمت سمپاش بنزینی و خرید سمپاش ارزان می‌توانید با همکاران ما در بخش فروش سمپاش در تماس باشید.

قیمت موتور سمپاش

سمپاش موتوری، سمپاش تلمبه قوی و سمپاش دستی برای اسپری سطح موردنظر باید از قدرت پاشش و عملکرد خوبی برخوردار باشند. این قدرت پاشش بستگی به موتور سمپاش دارد. بنابراین موتور سمپاش یکی از اجزای مهم سمپاش‌های موتوری است و قیمت موتور سمپاش می‌‌تواند بر قیمت تمام‌شده‌ی سمپاش باغی اثر بگذارد.

قبل از خرید سمپاش باغی به نکاتی چون میزان سم مصرفی برای مزرعه و باغ، حجم مخزن سمپاش، میزان فشار پاشش سم به صورت یکنواخت، جنس بدنه سم پاش، جنس و نوع لانس، طول شیلنگ یا نازل توجه نمایید.