تعداد محصولات: 42
سؤالات متداول

قیمت حدودی گاوآهن با توجه به انواع مختلف آن چیزی حدود 10 تا 100 میلیون تومان می باشد

قیمت حدودی گاوآهن با توجه به انواع مختلف آن چیزی حدود 10 تا 70 میلیون تومان می باشد

با این بخش بیشتر آشنا شوید!

گاوآهن چیست؟

گاوآهن یا خیش برای خاک ورزی یعنی زیر و رو کردن و شخم زدن زمین های باغی و زراعی استفاده می شود. هدف از شخم زدن تغییرات فیزیکی مورد نیاز در خاک به منظور آماده نمودن بستر بذر و ریشه گیاه می باشد. با استفاده از گاوآهن، علف های هرز در حین شخم زدن بریده شده و با زیر و رو کردن به زیر خاک مدفون می شوند.

انواع گاوآهن 

از نظر ساختمان و اجزای تشکیل دهنده چند نوع گاوآهن وجود دارد که در ادامه مطلب به آنها اشاره می شود:

گاوآهن برگردان

این دستگاه دارای خیش و تیغه فولادی ضد سایش و ضد زنگ به صورت نوک تیز و متصل به یک شاسی می باشد. از گاوآهن تراکتور برای شخم اولیه زمین استفاده می گردد. خاک را به طور کامل زیر و رو می کند و خاک عمقی را به سطح می آورد. شخم از طریق ایجاد شیار در خاک و برگردان لایه سطحی خاک و بریدن با عمق 10 تا 45 سانتیمتر انجام می شود. بر اساس نوع گاوآهن، لایه خاک را چرخانده و با زاویه 35-45 درجه به سمت دیگر بر می گرداند. گاوآهن بر اساس نیاز زمین و قدرت تراکتور در مدل های یک طرفه و دو طرفه بوده و تعداد خیش متغیر می باشد. برای مزارع کوچک، گاوآهن برگرداندار سوار ولی برای مزارع متوسط یا بزرگ، گاوآهن نیمه سوار و دنباله بند توصیه می شود. کارکرد گاوآهن دو طرفه معمولا بهتر از نوع یکطرفه می باشد.

 

گاوآهن تراکتور

انواع گاوآهن ها به تراکتور متصل شده و مورد استفاده قرار می گیرند. گاوآهن سوار، بر اتصال 3 نقطه تراکتور سوار می شوند. گاوآهن نیمه سوار دارای یک چرخ حاصل در عقب بوده و در جلو فقط به بازوهای پایینی تراکتور متصل می شود. یعنی ماشین فقط دو نقطه اتصال به تراکتور دارد. گاوآهن دنباله بند فقط یک نقطه اتصال دارد و از جلو فقط به مالبند ثابت یا گردان تراکتور متصل است. تمام ماشین روی 3 چرخ حامل با دو چرخ در جلو و یک چرخ در عقب حمل می گردد. گاوآهن نیمه سوار و دنباله بند از جک هیدرولیکی برای درآوردن و به خاک انداختن خیش ها بهره می گیرند.

 گاوآهن هایی که بیش از 4 یا 5 خیش دارند، از نوع نیمه سوار می باشند زیرا بلند کردن آن با دستگاه هیدرولیک تراکتور مشکل آفرین است. ادوات 7 خیش یا بیشتر معمولاً به صورت دنباله بند طراحی می گردند. گاوآهن تراکتور با خیش بیشتر برای مزارع بزرگتر مناسب می باشد و زمان اجرای شخم را کاهش می دهند.

گاوآهن بشقابی

گاوآهن بشقابی در خاک های سخت و دارای ریشه که گاوآهن برگرداندار بقایای گیاهی را به خوبی نمی پوشاند کاربرد دارد. هر واحد دستگاه شامل صفحه بشقابی شکل به قطر ۵۰ تا ۹۵ سانتیمتر است که از مرکز بشقاب می چرخد. ستونی از خاک توسط لبه تیز بشقاب بریده و در سطح شیب دار آن، خرده شده و سپس بالا رفته و به سمت راست گاوآهن بر می گردد. 

 

معمولاً چند واحد گاوآهن بشقابی روی یک شاسی قرار دارند و دستگاه با تراکتور کشیده می شود. طی حرکت در زمین و در اثر نیروی ناشی از مقاومت خاک، بشقاب به حول محور خویش می چرخد. گاوآهن بشقابی با سهولتی بیش از گاوآهن برگردان دار در خاک های خشک، متراکم و چمنی پیش می رود. این گاوآهن برای شخم زدن زمین های دارای بقایای محصولات ریشه ای مانند هویج و سیب زمینی استفاده می شود. 

گاوآهن قلمی یا چیزل

مجموعه ای از قلم های متوسط را که روی یک شاسی سوار شده اند، گاوآهن قلمی گویند. خیش در گاوآهن قلمی به صورت مثلث و به شکل قلمی است. شکل و ابعاد قلم های فولادی بسیار متفاوت است، ولی می توان آنها را به سه اندازه بزرگ، متوسط و کوچک تقسیم نمود. اسکنه یا قلم، پایه ای فولادی است که نوکی تیز و پاشنه ای شکل دارد. در راس اسکنه های متوسط و کوچک بیلچه های کوچک و قابل تعویضی سوار می کنند. 

عرض و شکل بیلچه مورد نصب به هدف و شرایط کار بستگی دارد. گاوآهن چیزل برعکس گاوآهن برگرداندار و بشقابی خاک را بر نمی‌گرداند و تنها با نفوذ درون خاک را آن می شکافد و شیاری در خاک ایجاد می‌کند. این نحوه باز کردن خاک را نیمه شخم گویند. 

نیمه شخم در آیش زمستانه یا یکساله کاربرد دارد. استفاده از گاوآهن چیزل تنها در مواردی توصیه می‌شود که به منظور کنترل فرسایش خاک، نباید بقایای گیاهی را زیر خاک کرد. همچنین برای محدود کردن تبخیر سطحی و ذخیره‌سازی مناسب رطوبت درون خاک مناسب است. در صورت عدم ضرورت دفن بقایای گیاهی، گاوآهن‌ چیزل اقتصادی‌تر بوده و سرعت کار با آن نیز بیشتر از گاوآهن برگرداندار می باشد.

گاوآهن زیرشکن

نوع سنگین گاوآهن چیزل که برای شکستن لایه های فشرده شده خاک زیر سطحی به کار می رود به زیر شکن موسوم است. زمانی که یک لایه غیر قابل نفوذ در عمق خاک بوجود می آید از این دستگاه استفاده می شود. معمولاً زیر شکن، خاک را در اعماق ۴۵ تا ۷۵ سانتیمتری و گاهی بیشتر باز می کند.

 

کولتیواتور پنجه غازی

نوع دیگری بیلچه به صورت صفحه ای تقریباً افقی بر روی انتهای قلم سوار می شود. کولتیواتور پنجه غازی از نصب این بیلچه ها بر روی گاوآهن قلمی به وجود می آید. کولتیواتور برای از بین بردن علف های هرز در بین ردیف های کاشت به کار می رود. معمولاً از کولتیواتور هایی که بیلچه نسبتاً عریض و تقریباً افقی دارند برای سله شکنی و وجین علف های هرز استفاده می شود. انواع بزرگ بیلچه (با فاصله دو بال در حدود ۳۰ سانتیمتر) برای ایجاد جوی و پشته های کوچک کاربرد دارد.

بهترین گاوآهن

بهترین گاوآهن با توجه به مشخصات زمین شما تعیین می شود. جهت تهیه بهترین گاوآهن برای زمین خود بهتر است با متخصصان خوزه کشاورزی مشورت نموده و سپس با توجه به هزینه ای که برای خرید گاوآهن در نظر گرفته اید بین انواع سازندگان گاوآهن، معتبرترین برند و سازنده را انتخاب نمایید. در بازار بزرگ کشاورزی، تامین کنندگان و تولید کنندگان بسیاری انواع گاوآهن را با قیمتهای مناسب به فروش می رسانند، شما می توانید از طریق مذاکره با این تامین کنندگان، بهترین گاوآهن را خریداری نمایید.

قیمت گاوآهن

قیمت گاوآهن با توجه به انواع مختلف آن متفاوت می باشد. برای آشنایی با حدود قیمت گاوآهن، چند نمونه از قیمتهای انواع گاوآهن در جدول زیر آورده شده است. توجه داشته باشید که این قیمتها در آبان ماه سال 1401 تهیه شده اند و دارای نوسانات بسیاری می باشند:

 

انواع گاوآهن

قیمت گاوآهن

گاوآهن دیسکی بازویی سنسوردار پشت تراکتوری مدل ECO

حدود 102,100,000 تومان

گاو آهن گلدونی 2 خیش

حدود 7,750,000 تومان

گاو آهن 6 خیش با قوطی

حدود 15,600,000 تومان

گاو آهن 5 خیش قوطی صادراتی

حدود 48,000,000 تومان

گاو آهن دو طرفه 4 خیش چرخ دار

حدود 113,400,000 تومان

 

اجزا گاو آهن

قطعات گاوآهن به طور کلی شامل شاسی، ساقه و خیش می باشد که در هر یک از انواع گاوآهن ها شکل ظاهری و نوع کاربری آن ها متفاوت است. همان گونه که گفته شد، متداول ترین نوع گاوآهن، گاوآهن برگردان دار است که در زیر به طور مختصر اجزای اصلی آن را شرح می دهیم.  

  • خیش گاو آهن

  • ساقه گاو آهن

  • شاسی گاو آهن

خیش گاوآهن

مهم ترین بخش گاوآهن خیش آن می باشد. خیش ها هر یک خود به یک ساقه متصل می شوند. خیش گاوآهن مستقیما با خاک در تماس بوده و عملیات برش، باز کردن شیار، سست نمودن دانه های خاک و غیره را انجام می دهد. شکل خیش متناسب با نحوه کار کرد دستگاه می باشد. در سایر گاو آهن ها نیز تیغه های مختص به خودشان به کار می رود، برای مثال در گاو آهن های دیسکی به جای خیش، چندین دیسک استفاده می شود.

ساقه گاوآهن

خیش ها توسط ساقه به شاسی اصلی گاو آهن متصل می شوند. به ساقه گاوآهن می توان ضمایم دیگر را متصل نمود تا عملکرد آن افزایش یابد و کارایی آن بهبود یابد. از جمله این ضمایم پیش بر ها، ریشه بر ها، چرخ میزان و غیره می باشد.

شاسی گاوآهن

شاسی که به آن قاب گاو آهن هم گفته می شود. اسکلتی محکم بوده که ساقه های گاو آهن به آن متصل شده و آن را محکم نگه می دارد. بسیاری از ضمایم نیز خود به شاسی گاو آهن متصل می شوند.

قیمت گاو آهن سه خیش:

گاوآهن سه خیش یکی از پرکاربردترین گاوآهن ها می باشد. قیمت حدودی انواع گاو آهن سه خیش در آبان ماه سال 1401 در جدول زیر آورده شده است:

انواع گاوآهن سه خیش

قیمت گاوآهن سه خیش

گاو آهن دوطرفه 3 خیش

حدود 76,300,000 تومان

گاو آهن 3 خیش قوطی صادراتی

حدود 22,350,000 تومان

گاو آهن 3 خیش تسمه ای صادراتی مدل 22092

حدود 22,350,000 تومان

گاو آهن طرح 3 خیش فیاتی

حدود 10,800,000 تومان

 

قیمت گاوآهن سه خیش مشهد

قیمت گاوآهن سه خیش مشهد با توجه با مدل انتخابی و کیفیت‌های متفاوت در بازار یکسان نیست. این محصول با توجه به کیفیت عالی توانسته راهی به سوی بازارهای جهانی طی کند. قیمت این محصول با نوسانات زیادی روبه‌رو است؛ با این حال قیمت حدودی آن بین بازه 20 تا 30 میلیون تومان است.جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت گاوآهن سه خیش مشهد با مشاوران ما در ارتباط باشید تا در رابطه با محصول و قیمت‌های آن شما را راهنمایی کنند. در ادامه فهرست قیمت گاوآهن سه خیش مشهد آورده شده است:

گاوآهن سه خیش مشهد

حدود قیمت (تومان)

قیمت گاوآهن ۳ خیش فیاتی

20.500.000

قیمت گاوآهن ۳ خیش قوطی صادراتی

42.000.000

قیمت گاوآهن ۳ خیش تسمه ای صادراتی خیش ساز صنعت خراسان

42.500.000

قیمت گاوآهن ۳ خیش تسمه ای

42.900.000

قیمت گاوآهن ۳ خیش تسمه ای ۱۲ اینچ قطعات آهنگری خراسان

45.000.000

قیمت گاوآهن ۳ خیش دو طرفه بدون چرخ صادراتی

135.000.000

قیمت گاوآهن ۳ خیش دو طرفه ۱۲ اینچ قطعات آهنگری خراسان

198.000.000

 

قیمت گاوآهن سه خیش دست دوم

با توجه به افزایش شدید هزینه ها در حوزه ادوات کشاورزی، ممکن است برای پایین آوردن هزینه‌های خود تمایل به خرید گاوآهن سه خیش دست دوم داشته باشید. قیمت گاوآهن سه خیش دست دوم به صورت قطعی مشخص نمی باشد چون با توجه به میزان کارکرد و سالم بودن آن، فروشنده قیمت متفاوتی را برای فروش در نظر می گیرد. جهت استعلام قیمت گاوآهن سه خیش دست دوم شما می توانید درخواست خود را به صورت آگهی در بازار بزرگ کشاورزی ایران به صورت رایگان ثبت نمایید تا در صورتی که کشاورزان دیگری تمایل به فروش گاوآهن سه خیش خود داشته باشند با شما تماس بگیرند.