تعداد محصولات: 867
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

تجهیزات گلخانه

 

گلخانه یکی از سازه‌های مصنوعی برای پرورش انواع گیاهان است که با ایجاد فضایی شبیه به فضای طبیعی در آن، اقدام به پرورش انواع گیاهان می‌کنند. راه‌اندازی یک گلخانه کاری جذاب و روح نواز است که می‌تواند سود بسیار زیادی را نیز به ارمغان داشته باشد. اما باید به این مسئله توجه داشت که راه‌اندازی یک گلخانه پیشرفته، مستلزم استفاده از تجهیزات گلخانه مدرن و استاندارد است.

گل‌ها و گیاهان برای رشد و زنده ماندن به نور، دما، اکسیژن و شرایط مناسب نیاز دارند که تامین این شرایط در محیط گلخانه به تجهیزات متنوعی نیاز دارد و عدم تامین آن باعث کاهش شدید در رشد و پرورش محصولات و کاهش کیفیت محصولات می‌گردد.

 

لوازم گلخانه

صنعت گلخانه در عصر طلایی، یعنی حدود سال 1600 میلادی، در هلند تأسیس شد و زمینه تولید گل‌های بهاری در زمستان و میوه‌های غیرفصلی را فراهم ساخت.

قبل از ورود به مبحث تجهیزات گلخانه بهتر است کمی راجع به اهمیت آن‌ها توضیح داده شود. می‌دانیم که بسیاری از گل‌ها و درختچه‌ها در نواحی گرم و فضای باز کشت می‌شوند. در مناطق سردسیر به دلیل محدودیت‌های فصلی، تولید آن در هوای آزاد میسر نیست. امروزه بسیاری از محصولات گیاهی در محیط‌های سرپوشیده تولید می‌شوند. ایجاد شرایط مساعد چون رطوبت، نور، هوا و خاک برای رشد و نمو گیاهان از ملزومات هر گلخانه است که نبود یکی از آن‌ها باعث وقفه در رشد و نمو می شود. استفاده از تجهیزات گلخانه، محیط آن را برای پرورش گیاهان مناسب می‌سازد. از طرف دیگر برخی از تجهیزات عمل باغبانی را ساده می‌سازند و به گلخانه شما نظم می‌دهند.

در اینجا قصد داریم تجهیزات و ابزارهایی را معرفی کنیم که به ما در ایجاد و حفظ شرایط مطلوب برای گلخانه کمک می‌کند. برخی از تجهیزات گلخانه بسته به منطقه آب و هوایی و کاربرد می‌توانند بسیار حیاتی باشند. بنابراین، بهتر است قبل از راه‌اندازی گلخانه با برخی از این تجهیزات ضروری آشنا شوید:

فیلم پلی اتیلن ( نایلون عریض )

فیلم پلی اتیلن ماده‌ای ضخیم و انعطاف‌پذیر با ضخامت‌های مختلف است که به صورت تک لایه، دو لایه و سه لایه‌ به‌عنوان پوشش گلخانه استفاده می‌شود. شفافیت فیلم گلخانه‌ای شدت نور خورشید را کاهش می‌دهد و دوام بسیار خوبی در برابر کشش دارد.

قفسه و نیمکت گلخانه

یکی از راه‌های افزایش فضای محدود گلخانه، استفاده از تجهیزات گلخانه مخصوص صرفه‌جویی در فضا است. نیمکت‌ها و قفسه‌ها در مواقعی که نیاز به فراهم کردن فضاهایی برای رشد عمودی باشد، بسیار موثرند. طیف گسترده ای از نیمکت‌ها و قفسه‌ها برای پاسخگویی به نیاز هر باغبان وجود دارد.

درب‌ها و دریچه‌های هوا گلخانه

گلخانه‌ها معمولاً دارای درها و دریچه‌های استاندارد هستند که اندازه و مقدار آن‌ها می ‌تواند متفاوت باشد. این دریچه‌ها به بهبود جریان هوا و خنک نگه داشتن محیط کمک می‌کنند.

دریچه سقفی مونتیچلو

گیاهان فقط در محیط‌های بهینه رشد و نمو می‌کنند و ایجاد چنین محیطی مستلزم گردش هوای مناسب است. افزایش دمای گلخانه می‌تواند باعث تضعیف و مرگ گیاهان گردد. این مشکل با نصب دریچه‌های اضافی در گلخانه به راحتی رفع می‌شود.

تهویه و خنک کننده

حذف گرمای شدید داخل گلخانه و ایجاد سطوح رطوبت ایمن، یکی از ضروری‌ترین اهداف تهویه است. تهویه مناسب از رشد آفات نیز جلوگیری می‌کند.

سیستم های آبیاری

یکی از مهم‌ترین نیازهای گیاهان دسترسی به آب کافی است. اگر زمان کافی برای آبیاری منظم گیاهان ندارید، باید روی یک سیستم آبیاری قابل برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری کنید.

گرمایش گلخانه

شما ممکن است در منطقه‌ای زندگی کنید که دمای بیرون برای مدت طولانی به صفر یا زیر صفر می‌رسد. در این صورت نیاز به یک بخاری یا هیتر گلخانه خواهید داشت.

رطوبت ساز گلخانه ای

گلخانه محیطی بسته است و رطوبت در آن باید توسط رطوبت‌سازها انجام گیرد.  این نوع تجهیزات گلخانه اتوماتیک، می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن رطوبت محیط را تامین کنند. رطوبت استاندارد یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در رشد گیاهان است.

چراغ های رشد گلخانه ای

یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از ساق‌دار شدن و رنگ پریدگی نهال‌ها استفاده از نورهای زیاد است. چراغ‌های رشد مخصوصاً برای تامین گرما و نور سالم و مداوم برای گیاهان در زمستان و شب طراحی شده‌اند.

رطوبت سنج و دما سنج از دیگر تجهیزات گلخانه ضروری هستند.

لوازم گلخانه دیجی کالا

گلدان‌ها، سینی کاشت بذر، خاک مخلوط با کود در گلدان‌، نشانگرها و برچسب‌های گیاهی، نیمکت، دستگاه تهویه، دماسنج، قفسه‌بندی‌ها و ابزارهای باغبانی دستی نظیر هرس، قیچی، ماله کوچک، مداد تیز نشده، قلم مو کوچک، مجموعه‌ای از دستکش‌های نازک باغبانی، میله‌های کوچک، رشته و بسیاری از ابزارهای کاربردی گلخانه در انواع مختلف در دسترس گلخانه‌داران هستند.

لیست قیمت تجهیزات گلخانه

پیشرفت علم و تکنولوژی در دنیای امروز دسترسی به  انواع و اقسام تجهیزات گلخانه را فراهم ساخته است. این لوازم علاوه بر ایجاد یک فضای گلخانه‌ای مرتب و زیبا، شرایط را برای رشد گل و گیاه مطلوب‌تر می‌سازند. لیست قیمت تجهیزات گلخانه بر حسب کیفیت، کارایی، شرکت سازنده و فاکتورهای دیگر متفاوت است.

 

بورس لوازم گلخانه تهران

تمامی محصولات گلخانه باید در دما و شرایط مناسب و خوب رشد کنند، در غیر این صورت یا در معرض آفات مختلف قرار می‌گیرند و یا در اثر گرمازدگی یا سرمازدگی پژمرده می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق باید به فکر تامین تجهیزات گلخانه مناسب از مرکز معتبر فروش بود.اولین مسئله در انتخاب یک مرکز فروش تجهیزات گلخانه مناسب، استفاده از ابزار‌آلات به‌روز و سیستم‌های نوین است.

تجهیزات گلخانه خانگی

داشتن یک گلخانه خانگی و داشتن گل و گیاه در محل زندگی و خانه مورد علاقه افراد بسیاری است. گل‌ها و گیاهان به غیر از جذابیت و زیبایی طبیعی بالقوه، در فراهم کردن هوای خوب، گرما و نور طبیعی برای ساختمان موثرند و نگهداری آن‌ها تاثیرات بسیار مثبتی بر سلامت جسم و روان انسان دارد. گلخانه خانگی روشی ارزان و پایدار برای پرورش گل‌های زیبا و انواع گیاهان، سبزیجات، میوه‌ها تازه در خانه در تمام طول سال است. بهره‌مندی از گلخانه‌ای سالم و زیبا در خانه مستلزم تجهیزات گلخانه خانگی و  چیدمان اصولی است.

گلدان‌ها، سینی کاشت بذر، خاک مخلوط با کود در گلدان‌، نشانگرها و برچسب‌های گیاهی، نیمکت، دستگاه تهویه، دماسنج، قفسه‌بندی‌ها و ابزارهای باغبانی دستی نظیر هرس، قیچی، ماله کوچک، مداد تیز نشده، قلم مو کوچک، مجموعه‌ای از دستکش‌های نازک باغبانی، میله‌های کوچک، رشته و... از مهم‌ترین تجهیزات گلخانه خانگی بشمار می‌روند.

تولید تجهیزات گلخانه

امروزه به علت افزایش کشت‌های گلخانه نسبت به کشت طبیعی و ارگانیک و نیاز بیشتر به تجهیزات و لوازم گلخانه، تولید تجهیزات گلخانه افزایش چشمگیری یافته است، با افزایش نیاز به تجهیزات گلخانه، طبیعتا شرکت‌های زیادی در زمینه واردات و تولید تجهیزات گلخانه فعالیت می‌کنند.

لیست تجهیزات گلخانه هیدروپونیک

سیستم‌های گلخانه‌ای هیدروپونیک به عبارت ساده به معنای رشد محصولات در آب است. گلخانه هیدروپونیک یکی از دستاوردهای مدرن در صنعت کشاورزی است که با روش آب کشت، امکان پرورش گیاهان باکیفیت را در تمام فصل‌های سال فراهم ساخته است. در این روش گیاهان و سبزیجات در بستری از آب و غنی‌شده با مواد مغذی پرورش می‌یابند.

قبل از تصمیم‌گیری در مورد راه‌اندازی و تهیه تجهیزات گلخانه هیدروپونیک باید به عواملی چون محل نصب، اندازه گلخانه، هزینه‌های آب و برق، خرید کیت گلخانه یا ساخت توجه نمود. باغبانی هیدروپونیک داخلی به ابزارهای مختلفی نیاز دارد که اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند. این ابزارها برای رشد کارآمد و موثر گیاهان با استفاده از سیستم هیدروپونیک (باغبانی بدون خاک) ضروری هستند. درک ابزارها و تجهیزات مختلف هیدروپونیک و نحوه استفاده از آن‌ها، می‌تواند تاثیرات قابل‌توجهی بر نوع نتایج و عملکرد شما داشته باشد.

برخی از تجهیزات گلخانه هیدروپونیک عبارت‌اند از:

¨      پوشش گلخانه

¨      طبقات گلخانه هیدروپونیک

¨      پمپ های آب

¨      مخزن آب

¨      ابزار ایجاد نور مصنوعی برای رشد گیاهان هیدروپونیک

¨      دماسنج

¨      سینی کشت هیدروپونیک

¨      لوله آبیاری

¨      مه‌پاش برای خنک‌سازی و رطوبت‌رسا

¨      کود یا مواد مغذی

¨      محیط رشد

 

تجهیزات گلخانه هوشمند

گلخانه هوشمند گلخانه‌ای است که از حسگرها و کنترل خودکار برای تنظیم گرما، رطوبت و نور مناسب و حفظ محیط رشد ایده‌آل استفاده می‌کند. گلخانه‌های هوشمند بخش مهمی از صنعت باغبانی را شکل می‌دهند و با افزایش تقاضا برای غذا، گیاهان خانگی به سرعت تبدیل به استاندارد طلایی می‌شوند.

همانطور که گفته شد، شرایط رشد عالی تنها به آب و هوا بستگی ندارد. آبیاری، چراغ‌ها، سطح دی اکسید کربن و مواد مغذی و ... به رشد بهتر محصول کمک می‌کند. برای دستیابی به شرایط رشد عالی در گلخانه، مهم است که همه سیستم‌ها به‌طور یکپارچه کار کنند. تجهیزات گلخانه هوشمند شامل سنسورهای دما/رطوبت، فن‌ها، دریچه‌ها و بخاری‌های هوشمند این امکان را فراهم می‌سازند. هرچه سیستم‌های بیشتری به هم متصل باشند و رایانه پردازشی هوشمندتر باشد، احتمال دستیابی به تعادل کامل در تنظیمات گلخانه نیز بیشتر است. از ویژگی‌های این گلخانه‌ها می‌توان به نظارت محلی و از راه دور، ثبت اطلاعات سنسور، اعلان های ایمیل/متن اشاره کرد.

فروش تجهیزات گلخانه

اغلب فروشگاه‌ها تجهیزات گلخانه  ممکن است برای کسب درآمد بیشتر، مجموعه‌ای از لوازم جانبی را به شما پیشنهاد دهند. ما با کمک تجربیاتی که در اداره این کسب و کار به دست آورده‌ایم، پیشنهاد صادقانه‌ای راجع به خرید تجهیزات گلخانه به شما ارائه خواهیم داد. اگر هنوز مطمئن نیستید که به چه تجهیزاتی نیاز دارید. می‌توانید با تامین کنندگان بازار بزرگ کشاورزی تماس بگیرید.