تعداد محصولات: 42
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

دستگاه پلت ساز که به‌عنوان دستگاه پرس پلت نیز شناخته می‌شود، نوعی دستگاه مکانیکی است که برای متراکم کردن برخی محصولات و ایجاد پلت از مواد پودری آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها دارای کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف خصوصا صنعت دام و طیور هستند. دستگاه های پلت ساز تنوع زیادی دارند. هر کدام از این دستگاه‌ها بسته به نوع کاربرد، دارای ظرفیت‌های خاص تولید، از حدود ۱۰۰ کیلو تا چندین تن در ساعت می‌باشد.

خاک اره، شاخه‌های درخت، تراشه‌های چوب، کاه، پوسته برنج، علف، کاغذ باطله، الیاف نخل، یونجه، باگاس، پوسته نارگیل، پودر بامبو، پوسته بادام زمینی... مواد موجود در زیست توده هستند. دستگاه پلت ساز دام حاوی مخلوطی از این مواد اولیه پودری خشک و یک ماده مرطوب مانند ملاس یا بخار است. این مواد اولیه وارد دستگاه پلت ساز می‌شوند و با اضافه شدن رطوبت و دیگر افزودنی‌های مورد نیاز، با فشار از سوراخ های دای عبور کرده و به شکل حبه‌هایی در اندازه معین در می‌آید. اندازه این حبه‌ها می‌تواند از 2 الی 8 سانتی‌متر متغیر باشد.

انواع دستگاه پرس پلت

انواع مختلفی از دستگاه‌های پلت ساز وجود دارد که عملکرد همه آن‌ها تقریبا یکسان است. به طور کلی این دستگاه‌ها را با توجه به ظرفیت تولید می‌توان به دستگاه پلت ساز بزرگ و دستگاه پلت ساز کوچک تقسیم کرد:

دستگاه پلت ساز بزرگ

دستگاه پلت ساز صنعتی بزرگ به دستگاه‌هایی اطلاق می‌شود که دارای ظرفیت تولید چند تن پلت در ساعت می‌باشند. پلت ساز قالبی تخت و پلت ساز قالبی حلقه‌ای دو نوع رایج دستگاه پلت ساز در مقیاس بزرگ هستند.

 در پلت ساز قالبی تخت، پودر به بالای قالب وارد می‌شود و یک غلتک همگام با چرخش قالب، پودر را از سوراخ‌های قالب به بیرون فشار می‌دهد. غلتک و سطح مشبک به ترتیب رولر (Roller) و دای (Die) نامیده می‌شوند. یک کاتر در طرف دیگر قالب، پلت در معرض دید را از قالب جدا می‌کند.

پلت ساز قالبی حلقه‌ای واجد شکاف‌های شعاعی در سراسر قالب است. پودر به داخل قالب وارد و توسط پخش‌کننده‌ها به طور مساوی توزیع می‌شود. سپس دو غلتک پودر را از طریق سوراخ‌ها فشرده می‌کنند. این مدل دارای دو کاتر برای بریدن پلت‌ها از قسمت بیرونی است.

دستگاه پلت ساز کوچک

دستگاه پلت ساز کوچک به دستگاه‌های پلت سازی گفته می‌شود که دارای ظرفیتی در حدود کمتر از یک تن در ساعت هستند. این دستگاه‌ها مصرف انرژی و استهلاک بسیار پایینی دارند. پرس دستگاه پلت ساز کوچک می‌تواند از نوع پیچی یا هیدرولیک باشد.

 

در یک دسته بندی دیگر دستگاه های پلت ساز به دو گروه دستگاه پلت بدون بخار (سرد)، دستگاه پلت با بخار تقسیم می‌شوند.

 دستگاه پلت بدون بخار (سرد)

این قبیل دستگاه ها عموما بسیار کوچک با ظرفیت‌های کمتر از یک تن در ساعت می‌باشند. دای (Die)  این دستگاه‌ها  معمولا تخت (flat) هستند، انتقال نیرو بوسیله گیربکس و تامین رطوبت مورد نیاز آن‌ها به صورت دستی صورت می‌گیرد.

دستگاه پلت با بخار

دستگاه های پلت با بخار جدیدتر و پیشرفته‌تر با ظرفیت تولید بیش از یک تن در ساعت هستند. از مزایای این دستگاه‌ها می‌توان به پخت خوراک و ژلاتینه شدن نشاسته، قوام بیشتر و استحکام مواد پلت شده، حذف برخی از عوامل بیماری‌زا، استهلاک کمتر قطعات متحرک و مکانیکی و  صرفه جویی اقتصادی در بلندمدت اشاره کرد.

کاربردهای دستگاه پلت ساز

امروزه دستگاه‌های پلت ساز کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند و کاربرد آن‌ها تنها به تولید خوراک دام و طیور محدود نمی‌شود. به طور کلی، از دستگاه پرس پلت می‌توان برای متراکم کردن انواع مواد پودری و الیاف با خواص شیمیایی و فیزیکی مختلف در هر جایی که نیاز به کاهش حجم محصول است، استفاده کرد.. برخی از کاربردهای مهم دستگاه پلت ساز عبارت‌اند از

 •         تولید خوراک دام و طیور
 •         تولید خوراک آبزیان
 •         فرآوری کودهای ارگانیک
 •         تولید بستر حیوانات
 •         ساخت کاتالیست
 •         تهیه خاک اره و زغال فشرده به عنوان منابع انرژی
 •         تولید سوخت‌های گیاهی (بیومس)
 •         تولید محصولات دارویی فشرده
 •         متراکم کردن محصولات بازیافتی
 •         تولید گرانول محصولات معدنی (مانند بنتونیت حفاری)

دستگاه پلت ساز صنعتی

دستگاه پلت ساز صنعتی به هر دستگاه پلت سازی گفته می‌شود که در صنایع بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه پلت ساز صنعتی با ظرفیت‌های بالای یک تن تا 15 تن در ساعت در دسترسند. با استفاده از دستگاه‌های پلت ساز صنعتی با ظرفیت بالای یک تن در  ساعت می‌توان مشکلات موجود تغذیه طیور از جمله مشکلات مرغداران برای دستیابی به خوراک دان مغذی، باکیفیت و مقرون به صرفه را حل نمود.  

دستگاه پلت ساز خانگی

دستگاه پلت ساز خانگی یکی از انواع پرمصرف این دستگاه‌ها برای استفاده در فضاهای کوچک و تولید محصول در مقیاس کم می باشد. این ماشین‌آلات دارای وزن کم و ابعاد کوچک هستند. به نحوی که قابلیت جابجایی و حمل و نقل آسانی دارند. ظرفیت این دستگاه‌ها 50 الی 300 کیلو در ساعت است. قیمت دستگاه پلت ساز خانگی  از نمونه‌های صنعتی پایین‌تر است.

دستگاه پلت ساز خانگی نیاز به انرژی الکتریکی بسیار کمی دارد و برق مصرفی آن از نوع  تکفاز است. اکثر انواع پلت زن خانگی دارای قیمت بسیار مناسب هستند. دستگاه پلت ساز خانگی در انواع پلت ساز تسمه‌ای و پلت ساز گیربکسی در دسترس است. پلت ساز تسمه‌ای نسبت به نمونه دیگر دارای تولید صدای کم، مخارج نگهداری و هزینه تعمیر کمتری است.

پلت ساز گیربکسی به علت کارایی بهتر، تولید پلت خوراک باکیفیت و طول عمر بیشتر، نسبت به نوع تسمه‎ای قیمت بالاتری و در عین حال فروش بیشتری دارد.

دستگاه پلت ساز دان مرغ

یکی از کاربردهای اصلی دستگاه پلت ساز  استفاده از آن در صنعت پرورش مرغ است که به عنوان دستگاه پلت ساز دان مرغ شناخته می‌شوند. از این دستگاه‌ها می‌توان برای تولید خوراک مرغوب و با کیفیت برای دام و طیور استفاده کرد. خوراک پلت شده دارای مواد افزودنی ویتامینه و مواد غذایی اولیه مرغوب و غنی از ریز مغذی‌های اختصاصی دام و طیور می‌باشد.

 تولید خوراک دام و دان مرغ بسته به فضا و تعداد دام و طیور انجام می‌شود. مثلا افرادی که در زمینه پرورش کبک و بلدرچین فعالیت می‌کنند، می‌توانند از دستگاه پلت ساز دان مرغ واجد ظرفیت‌های پایین مانند دستگاه پلت ساز خانگی استفاده کنند. ظرفیت دستگاه یکی از فاکتورهای کلیدی در تعیین قیمت دستگاه پلت ساز دان مرغ است. هر چه ظرفیت تولید بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است.

مزایای استفاده از دستگاه پلت زن خوراک دام و طیور

 •         افزودن انواع خوراک مغذی در جیره غذایی دام و طیور
 •         توانایی نگه داشتن مواد غذایی به مدت طولانی
 •         افزایش تولید خوراک و نگهداری آن در تراکم بالا
 •         هضم راحت خوراک
 •         تولید بهداشتی خوراک
 •         کاهش مصرف انرژی
 •         صرفه‌جویی در هزینه‌های پرورش دام و طیور

دستگاه پلت کود مرغ

دستگاه پلت کود مرغ از انواع دستگاه‌های پلت سازی است که متناسب با شرایط خاص و تراکم انواع کود مرغی و تبدیل آن به پلت طراحی و تولید شده است. این دستگاه ها با اعمال حداکثر فشار زیاد، کودهای مرغی را به حالت پلت در آورده و شرایط استفاده و نگهداری بهتر آن را فراهم می‌سازند. دستگاه پلت کود مرغ یکی از کاربردی‌ترین دستگاه‌های پلت ساز می‌باشد که موجب صرفه‌جویی اقتصادی و افزایش کارایی کود می‌گردد.

دستگاه پلت کود مرغی دست دوم

دستگاه پلت ساز کود مرغی دست دوم از نظر قیمت مناسب‌تر از انواع نو است ولی معایبی چون استهلاک زیاد، عمر مفید کم، خراب مکرر، طراحی قدیمی و مشکل تامین قطعات به سبب به روز نبودن موجب عدم استقبال زیاد کاربران از آن شده است.

قیمت دستگاه پلت ساز صنعتی

قیمت دستگاه پلت ساز صنعتی و انواع دیگر، با توجه به فاکتورهای زیادی تعیین می‌شود. برخی از این فاکتورها عبارت‌اند از:

 •         کیفیت
 •         نوع دستگاه پلت ساز 
 •         ظرفیت تولید
 •         جنس قطعات به کار رفته در آن
 •         تجهیزات الکتریکی
 •         شرکت سازنده
 •         خودکار یا نیمه خودکار بودن
 •         الکتروموتور بکار رفته
 •         مشخصات فیدر
 •         ویژگی های فنی کاندیشنر و تعداد آن

در حالت کلی کمترین قیمت دستگاه پلت ساز مربوط به پرس پلت‌های کوچک خانگی است.

قیمت دستگاه پلت زن خوراک دام

دستگاه پلت زن خوراک دام و طیور تنوع زیادی دارند و با ظرفیت‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. قیمت دستگاه پلت زن خوراک دام و طیور بسته به نوع و جنس قطعات، برند سازنده، توان و ظرفیت تولید و تجهیزات خط تولید می‌تواند متغیر باشد. 

به صورت کلی قیمت دستگاه پلت زن خوراک دام از 10.000.000 تومان شروع می‌شود. توصیه می‌شود جهت اطلاع از قیمت دقیق این دستگاه، با تأمین‌کنندگان و تولیدکنندگان مختلف در بازار بزرگ کشاورزی ایران تماس حاصل فرمایید. در جدول زیر به قیمت دستگاه پلت زن خوراک دام اشاره شده است:

دستگاه پلت زن خوراک دام

حدود قیمت (تومان)

قیمت دستگاه پرس پلت 180 خزر الکتریک

39.782.000

قیمت دستگاه پرس پلت 218 خزر الکتریک

92.192.200

 قیمت دستگاه پلت ساز کوچک دست دوم

خرید دستگاه پلت ساز دست دوم یکی از انتخاب‌های خریداران دستگاه پلت ساز است. قیمت دستگاه پلت ساز کوچک دست دوم با توجه به کیفیت، ظرفیت، کارایی و البته برند سازنده آن متفاوت است قیمت این دستگاه‌ها جدای از دیگر فاکتورها، ارتباط مستقیمی با کارکرد آن دارد که بهتر است ارزیابی آن توسط یک کارشناس خبره صورت گیرد.

 با وجود قیمت کمتر دستگاه پلت ساز کوچک دست دوم، قبل از خرید مشخصات فنی و کیفیت دستگاه را مورد ارزیابی دقیق قرار دهید.

 

قیمت دستگاه پلت ساز صنعتی

قیمت دستگاه پلت ساز صنعتی به عواملی نظیر نوع دستگاه (گیربکسی، تسمه‌ای)، جنس، ظرفیت، راندمان کاری، کیفیت قطعات و ... بستگی دارد. توصیه می‌شود جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت دستگاه پلت ساز صنعتی با مشاوران ما در بازار بزرگ کشاورزی ایران ارتباط باشید تا در رابطه با محصول و قیمت‌های آن شما را راهنمایی کنند. در جدول زیر به قیمت دستگاه پلت ساز صنعتی اشاره شده است.

دستگاه پلت ساز صنعتی

حدود قیمت (تومان)

قیمت دستگاه پلت میل p7

59.000.000