تعداد محصولات: 797
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

با تجهیزات و لوازم ضروری سالنهای مرغداری آشنا شوید
آیا شما مرغدار هستید و در جستجوی تجهیزات مرغداری برای سالن پرورش طیور خود هستید؟ آیا قصد راه اندازی یک سالن مرغداری را دارید؟ آیا می خواهید در یک فضای کوچک پرورش طیور را تجربه کنید ؟ در هر صورت به شما توصیه میکنیم با ما در سایت بازار بزرگ کشاورزی همراه باشید. در این مطلب به طور اجمالی به کلیه تجهیزات سالن مرغداری، فضای مناسب سالن و چگونگی تجهیز آن خواهیم پرداخت .
پیش از هر چیز باید بدانید که فضای لازم برای ایجاد یک سالن مرغداری چقدر می باشد ؟ در جواب این سوال باید بگوییم از نظر فضا ، شما هیچ محدودیتی نخواهید داشت. حتی میتوانید در یک فضای کوچک 20 متری ، سالن خود را داشته باشید. بنابراین بعد از در نظر گرفتن فضای مناسب میتوانید به دنبال تجهیزات مورد نیاز پروش طیور باشید. پس دومین مطلب آگاهی و شناخت کامل کلیه لوازم مرغداری می باشد.
فرقی نمیکند که شما سالن خود را در یک انباری کوچک احداث کنید یا در یک سالن چند هزار متری . در هر صورت برای اینکار شما به کلیه مواردی که در لیست زیر می آید نیاز خواهید داشت.
قفس مرغداری:
صرف نظر از اینکه در یک سالن پرورش بزرگ هستید یا یک فضای کوچک ، لازم است بدانید که طیور ، به قفس و یا بستر نیاز دارند که البته خارج از بحث هزینه ها ، استفاده از قفس در سالن مزیتهای بیشتری نسبت به بستر دارد . بسته به اینکه پرنده ها جوجه هستند یا نیمچه و اینکه تخمگذار بوده یا گوشتی ، نوع قفس مورد استفاده در هر سیستم متفاوت خواهد بود. مطالب مربوط به قفس را می توانید در سایت بازار بزرگ کشاورزی و در بخش قفس مرغداری به طور مفصل مطالعه نمایید.
دانخوری :
این یکی از ضروری ترین تجهیزات مرغداری می باشد که این روزها سیستمهای مختلف با کارایی های متنوعی در بازار وجود دارد . این تجهیزات به صورت دستی و یا اتوماتیک در سایزها و اشکال مختلف وجود دارد و شما بسته به نوع نیاز خود میتوانید اقدام به خرید و تجهیز سالن خود نمایید. معمولا سیستمهای اتوماتیک برای سالنهای پرورش بزرگ مناسب میباشد و در فضاهای کوچک تر نوع دستی آن نیز قابل استفاده می باشد. در بخش دانخوری سایت بازار بزرگ کشاورزی ، مطالب مفصلی گرداوری شده است که به شما بازدیدکنندگان و دنبال کنندگان محترم خواندن این مطلب را توصیه می نماییم.
آبخوری :
آبخوری نیز از ضروریات سالن پرورش طیور می باشد . معمولا جوجه ها در سنین یک تا دو هفتگی به سیستم های آبخوری کوچک و ساده ای نیاز دارند اما رفته رفته ، نیاز است که از سیستمهای مجهز تر استفاده نمایید . باید توجه نمایید که آبخوری سالن به گونه ای باشد که احتمال ریزش آب به کف سالن بسیار کم باشد چون این موضوع سبب ایجاد رطوبت بیش از حد در سالن شده که برای پرورش طیور مناسب نمی باشد.
سیستم های سرمایشی مرغداری و مه پاش
تنظیم بودن میزان گرما ، سرما و رطوبت در هر فضایی برای سلامت طیور بسیار ضروری می باشد .همان اندازه که رطوبت پایین برای پرنده ها مضر است، رطوبت بیش از حد نیز سلامت انها را به مخاطره می اندازد. بنابراین سیستم کنترل کننده رطوبت و سرمایش داخل سالن نیز از جمله لوازم مرغداری ضروری می باشد.
سیستم مه پاش در سالنهای مرغداری ، با پاشش آب به صورت پودری به داخل فضای مرغداری ، میزان رطوبت هوا را افزایش می دهد . این موضوع علاوه بر تنظیم و افزایش رطوبت ، باعث کاهش دما نیز می گردد . بنابراین استفاده از سیستمهای سرمایشی و مه پاش در فصل تابستان بسیار ضروری می باشد.
سیستمهای گرمایش و هیتر مرغداری :
از دیگر تجهیزات مرغداری بسیار ضروری ، وجود هیتر و یا کوره هوای گرم در سالن مرغداری می باشد. البته در سالنهای با ابعاد بسیار کوچک قطعا وجود یک هیتر ضرروی نبوده و میتوان گرمای این فضا را با یک بخاری گازی نیز تامین نمود. شاید بد نباشد بدانید که در صورتی که مرغها احساس سرما کنند ، قادر به تخم گذاری نمی باشند پس حتی در یک سالن کوچک خانگی نیز برای داشتن تخم مرغ در فصل سرما ، لازم است موضوع گرمایش سالن را جدی بگیرید.
خاک اره برای پوشاندن کف سالن :
باید کف سالن مرغداری را با خاک اره و پوشال بپوشانید . این کار از خیس شدن کف سالن جلوگیری نموده و مانع از ایجاد بوی بد و نامطبوع ناشی از رطوبت فضولات پرنده خواهد شد. از طرفی وجود این مواد سبب گرم شدن پرنده ها در فصل سرد می گردد.
سالن مرغداری خود را ضد عفونی نمایید :
باید بدانید که سالن مرغداری به علت فضولات پرنده و رطوبت و سایر عوامل ، همواره در معرض آلودگی ها و تکثیر میکرو ارگانیسم ها می باشد بنابراین یکی از موارد بسیار مهم در نگهداری سالن از وجود آلودگی و بیماریها ، ضد عفونی سالن مرغداری می باشد . حتی تجهیزات مرغداری و لوازم مورد استفاده نیز باید مرتبا شستشو و ضد عفونی شوند . یکی از راههای ضد عفونی سالنهای مرغداری ، تکنیک مه پاشی مواد ضد عفونی کننده می باشد.