تعداد محصولات: 430
سؤالات متداول

کود ماکرو کامل همان کود NPK می باشد که بیشتر با عنوان کود NPK شناخته شده است. کود NPK مخفف حرف اول سه عنصر پرمصرف و ضروری برای رشد و نمو تمامی گیاهان است. این سه عنصر نیتروژن N، فسفر P، پتاسیم K هستند.

کودهای کامل ماکرو در سایزهای متفاوتی در بازار عرضه می شوند. کود کامل ماکرو 50 کیلویی خارجی نسبت به سایزهای کوچکتر کمتر خرید و فروش می شوند زیرا هم حجم آنها بیشتر بوده و حمل و نقل آنها دشوارتر است و هم مبلغ آنها به خصوص در نمونه های خارجی بسیار زیاد می باشد. قیمت کود کامل ماکرو 50 کیلویی ایرانی حدودا بین 400 تا 900 هزار تومان می باشد

با این بخش بیشتر آشنا شوید!

 

کود ماکرو کامل

کود ماکرو کامل همان کود NPK می باشد که بیشتر با عنوان کود NPK شناخته شده است. کود NPK مخفف حرف اول سه عنصر پرمصرف و ضروری برای رشد و نمو تمامی گیاهان است. این سه عنصر نیتروژن N، فسفر P، پتاسیم K هستند.

کود ماکرو کامل گرانوله

کود ماکرو کامل گرانوله همان کود ماکرو کامل و یا کود npk است که به صورت گرانول عرضه می شود. این کود یکی از ده کود شیمیایی پرطرفدار می باشد.

کود NPK چیست؟

همه گیاهان به سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیاز دارند و این سه عنصر پایه اصلی تغذیه گیاهان را شکل می‌دهد. به این ترتیب کود NPK مخلوطی از این عناصر ضروری است. این کودها ممکن است توسط عناصر دیگری نیز غنی شوند اما وقتی روی بسته کود، NPK قید شده است یعنی پایه کود سه عنصر اصلی یاد شده هستند. به صورت کلی نیتروژن رشد رویشی گیاه را افزایش داده و در غذا سازی گیاه نقش ویژه‌ای دارد. فسفر حجم ریشه‌ها و جذب مواد غذایی را بیشتر می‌کند و به این ترتیب کمک می‌کند گلدهی و رشد و گرده افشانی در درختان و گل‌ها افزایش یابد. پتاسیم بر کیفیت رشد گیاه و محصولات و حتی مزه میوه‌ها تاثیر مستقیم دارد و گلدهی را افزایش می‌دهد از طرفی پتاسیم سیستم ایمنی گیاه را بالا می‌برد و از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

 کود ان پی کا بصورت کریستالون، گرانول و مایع در بازار وجود دارد اما اغلب انواع این کود بصورت گرانول و کریستالی مصرف می‌شود.

کود npk

تولید کنندگان کود NPK در ایران

شرکتهایی مانند کود ایران، سیداره سبز، رهاورد مروارید هامون، کیمیا کود پارس، شیمی گل، سبز آذر کاسپین و… از برترین تولید کنندگان کود NPK در ایران می باشند که محصولات خود را در سایت بازار بزرگ کشاورزی به فروش گذاشته اند.

قیمت کود ماکرو کامل

همانگونه که اشاره شد کودهای ماکرو کامل و کودهای NPK دارای انواع مختلفی می باشند. در جدول زیر چندین نمونه از قیمتهای کود ماکرو کامل آورده شده است. توجه داشته باشید این قیمتها در مهرماه سال 1401 تهیه شده اند و دچار نوسانات زیادی هستند. بهتر است جهت استعلام به روز قیمت کود کامل با تامین کنندگانی که در سایت بازار بزرگ کشاورزی محصولات خود را در معرض فروش گذاشته اند، تماس حاصل نمایید.


انواع کود ماکرو کامل

قیمت کود ماکرو کامل

کود پتاس بالا 40-5-5 کمبی فست 10 کیلویی

حدود 1,350,000 تومان

کود واستر گرین 10 کیلویی 30-5-15+Te

حدود ۷۵۰٫۰۰۰ تومان

کود کامل پتاسیم بالا 36-12-12 بسته 2 کیلویی

حدود ۲۷۹٫۰۰۰ تومان

کود NPK 15-5-30 تتاکو مدل AYSA بسته 10 کیلوگرمی

حدود ۶۹۰٫۰۰۰ تومان

قیمت کود کامل ماکرو 50 کیلویی

کودهای کامل ماکرو در سایزهای متفاوتی در بازار عرضه می شوند. کود کامل ماکرو 50 کیلویی خارجی نسبت به سایزهای کوچکتر کمتر خرید و فروش می شوند زیرا هم حجم آنها بیشتر بوده و حمل و نقل آنها دشوارتر است و هم مبلغ آنها به خصوص در نمونه های خارجی بسیار زیاد می باشد. در جدول زیر چندین نمونه از قیمتهای کود ماکرو کامل 50 کیلویی در مهرماه سال 1401 آورده شده است. بهتر است جهت استعلام به روز قیمت کود کامل با تامین کنندگان آنها تماس حاصل نمایید تا از آخرین قیمت این محصولات مطلع شوید.


انواع کود کامل ماکرو

قیمت کود کامل ماکرو 50 کیلویی

کود کامل ماکرو پتاس بالا ۱۸-۴-۴ کیمیا رویش پارس

حدود 900 هزار تومان

کود ماکرو کامل 18- 4 - 4 گرانوله کیمیا کود پارس

حدود 500 هزار تومان

کود کامل گرانوله 5-3-12 کیمیا کود پارس

حدود ۳۵۰ هزار تومان


انواع کود NPK

کود NPK انواع زیادی دارد. درصد عناصر تشکیل دهنده کود و شکل آن در خرید کود NPK می تواند تاثیر گذار باشد. تولید کنندگان با توجه به نیاز گیاهان، درصد عناصر مختلفی را برای کودها در نظر گرفته و کودها را فرموله می‌کنند. کود ان پی کا به سه صورت گرانول، کریستالون و مایع به بازار عرضه می‌شود. انواع پرکاربرد کودهای NPK به شرح زیر می باشد:


  • کود 20-20-20 NPK 

کود NPK 20-20-20 جز پرکاربردترین کودها می‌باشد زیرا درصد متعادلی از عناصر اصلی را داراست. از این کود بیشتر برای افزایش رشد عمومی و رویشی گیاهان و تأمین عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم مورد نیاز برای شروع رشد گیاهان استفاده می شود. در گیاهان آپارتمانی نیز این کود پایه گیاهان برگی است که با مصرف آن رشد شاخه و برگ‌ها افزایش می یابد.

  • کود 10-52-10 NPK 

کود NPK 10-52-10 شناخته شده‌ترین کود ان پی کا فسفر بالاست و معمولاً در هنگام خرید کود NPK به آن احتیاج پیدا می‌کنیم. فسفر بالای این محصول، حجم و رشد ریشه‌ها را افزایش می‌دهد و به این ترتیب علاوه بر کمک به سلامت عمومی گیاه، در رشد گیاه نیز تاثیر مستقیمی دارد. این کود در گیاهانی که علائم کمبود فسفر دارند نیز قابل مصرف است.

سایر انواع کود NPK:

همان گونه که گفته شد کودهای NPK انواع زیاد و مختلفی دارند. میزان درصد عناصر NPK در کودهای مختلف متغیر است و بر اساس نیازهای گیاهان و مراحل رشدی آنها انتخاب می شود که از چه نوع کودی برای گیاه یا درخت مورد استفاده قرار گیرد. انواع دیگری از کودهای کامل NPK عبارتند از:

کود ۱۸ ۱۸ ۱۸

کود ۶ ۶ ۳۰

کود ۱۰ ۵ ۲۰

و…

میزان و نحوه مصرف کود npk

کود NPK گرانول، بیشتر برای چالکود در باغات مورد استفاده قرار می گیرد که بخش مهمی از نیاز تغذیه‌ای درختان میوه را شکل می‌دهد و در بهره‌وری باغات نقش بسزایی دارد. انواع کریستالون و مایع کود NPK به منظور حل شدن در آب برای آبیاری یا محلول‌پاشی استفاده می‌شوند. نحوه استفاده هر نوع متفاوت از کود کامل، بر اساس وضعیت گیاه و دستور مصرفی که توسط شرکت تولید کننده ارائه شده است، تشخیص داده خواهد شد. در رابطه با گیاهان آپارتمانی و زینتی که در منازل نگهداری می‌شوند و همیشه سبز هستند نیز انواع کود NPK به عنوان پایه برنامه غذایی آنها مصرف می‌شود و برای رسیدن به رشد با کیفیت و مستمر آنها استفاده از چنین کودهایی لازم و مهم است. به یاد داشته باشید کیفیت کود و خلوص مناسب آن تاثیر مستقیم بر رشد و شادابی یک گیاه می‌گذارد.

خرید کود NPK

خرید کود NPK از تولیدکنندگان و بدون دخالت واسطه ها تا حد زیادی در زمان و هزینه های شما صرفه جویی خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای خرید کود کامل از پلتفرم های آنلاین که امکان ارتباط مستقیم خریدار و فروشنده را فراهم می کنند، کمک بگیرید. برای خرید کود NPK وارد سایت bbk-iran.com شده و با تامین کنندگان این محصول به صورت مستقیم و بدون واسطه ارتباط برقرار کنید. همچنین شما این امکان را دارید که بعد از ثبت نام در سایت bbk یک درخواست خرید کود NPK ثبت نمایید تا فروشندگان این محصول در کوتاه ترین زمان ممکن با شما ارتباط برقرار نمایند.