تعداد محصولات: 493
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

کود کامل NPK چیست و چرا مهم است؟

کود npk شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که همه گیاهان برای رشد به آن‌ها نیاز دارند. بدون هر یک از این مواد مغذی کافی، رشد گیاه متوقف خواهد شد.

نیتروژن (N) - نیتروژن تا حد زیادی مسئول رشد برگ‌ها در گیاه است.

فسفر (P) - فسفر وظیفه رشد گل و میوه و تقویت ریشه را به عهده دارد.

پتاسیم (K) – عنصر پتاسیم عاملی است که موجب عملکرد درست کلی گیاه می‌شود.

دانستن مقادیر NPK یک کود می‌تواند به شما کمک کند کودی را انتخاب کنید که برای نوع گیاهی که در حال رشد هستید مناسب باشد. برای مثال، اگر سبزی‌های برگ‌دار پرورش می‌دهید، ممکن است بخواهید از کودی استفاده کنید که تعداد نیتروژن بیشتری دارد تا رشد برگ‌ها را تشویق کند. اگر در حال پرورش گل هستید، ممکن است بخواهید از کودی استفاده کنید که دارای فسفر بالاتری باشد تا شکوفه‌های بیشتری را تشویق کند. قبل از اضافه کردن کود به بستر باغ خود، باید خاک خود را آزمایش کنید. این همچنین به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که چه مقدار کود برای نیازها و کمبودهای خاک باغ شما مناسب است.

نقش هر یک از عناصر غذایی گیاهی در کود NPK

در اینجا نگاهی کوتاه به آنچه که هر یک از مواد مغذی برای رشد گیاه کمک می‌کنند، می‌پردازیم.

نیتروژن

اولین عددی که در یک توالی NPK دیده می‌شود، نیتروژن است، این عنصر نقش اساسی در تولید کلروفیل و رنگ‌آمیزی گیاه دارد و عامل مهمی برای رشد برگ محسوب می‌شود. در گیاهانی که رشد شاخ و برگ سبز مهمتر از گلدهی است از کودهای حاوی نیتروژن استفاده می‌شود. هنگامیکه شاهد زرد شدن گیاهان معمولی سبز هستید به معنای کاهش نیتروژن است.

فسفر

عدد میانی در سری NPK به درصد فسفر در محصول کود اشاره دارد. فسفر نقش کلیدی در رشد ریشه‌ها، شکوفه‌دهی و میوه‌دهی دارد، به همین دلیل یک ماده مغذی ضروری برای گیاهان شما در بهار است. فسفر در بسیاری از فرآیندهای اساسی گیاه مانند ریشه‌زایی و تشکیل بذر نقش دارد.

پتاسیم

در فهرست مواد اصلی عدد آخر، نشان دهنده درصد پتاسیم موجود در کود است. این عنصر موجب سلامت و قدرت کلی گیاهان می‌شود. این عنصر به تقویت توانایی گیاهان برای مقاومت در برابر بیماری کمک می‌کند، به حرکت آب و مواد مغذی در گیاه کمک می‌کند و می‌تواند به ویژه در مناطقی که هوای سرد یا خشک را تجربه می‌کنند، مهم باشد.

اعداد روی کود NPK به چه معناست؟

در روی کودهای کامل 3 عدد درج شده است که ارزش سه عنصر درشت مغذی مورد نیاز گیاهان است را نمایش می‌دهد. این درشت مغذی‌ها نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) یا به اختصار NPK هستند. هرچه این عدد بیشتر باشد، غلظت مواد مغذی در کود بیشتر است. به عنوان مثال، اعداد روی کودهای ذکر شده به عنوان 20-5-5 دارای چهار برابر نیتروژن بیشتر از فسفر و پتاسیم است. یک کود 20-20-20 دارای غلظت هر سه ماده مغذی دو برابر بیشتر از 10-10-10 است.

زمان و نحوه مصرف کود  npk

کود کامل NPK  می‌تواند به صورت محلول پاشی، آب آبیاری و خاکی استفاده شود. گیاهان داخل گلدان ممکن است هر ماه با یک غذای گیاهی مایع کوددهی شوند. کوددهی را تنها در فصل بهار، تابستان و پاییز انجام دهید و آن را در زمستان متوقف کنید، زیرا آن‌ها به طور فعال رشد نمی‌کنند.

گیاهان فضای باز، مانند سبزیجات، از فرمول های ملایم یا کودهایی با جذب آهسته در طول فصل بهره می‌برند. در این روش گیاهان به تدریج برای ماه‌ها تغذیه می‌شوند. شما با کوددهی به سبزیجات در تمام مدت رشد موجب بالا رفتن سرعت رشد و بهره‌وری می‌شوید. به طور کلی، کوددهی به گیاهان جدید را تا زمان استقرار متوقف کنید. زیرا این عمل می‌تواند باعث افزایش رشد شود که گیاه را ضعیف می‌کند.

انتخاب کود NPK مناسب

زمانیکه می‌خواهید اقدام به خرید کود کنید، ابتدا فکر کنید که به چه دلیلی به آن نیاز دارید. اگر به دنبال غذای چمن‌زنی هستید، به خوراک نیتروژن بالا (N) نیاز دارید، اگر می‌خواهید فلفل، گوجه‌فرنگی یا بادمجان زیاد باشد، به سراغ خوراک با پتاسیم بالا (K) بروید، مانند خوراک گوجه‌فرنگی. اگر در حال کاشت هستید و می‌خواهید به رشد ریشه کمک کنید، مقدار زیادی آرد استخوان را به چاله کاشت اضافه کنید که دارای سطوح بالایی از فسفر (P) است. به سهولت کاربرد نیز فکر کنید: استفاده از کود گرانولی یا پودری سریع و ساده است و معمولاً فقط به یک یا دو بار در یک فصل رشد نیاز دارد. کودهای مایع یا غلیظ نیاز به رقیق کردن و آبیاری دارند و معمولاً نیاز به استفاده مکرر است.

همچنین به تأثیر مورد نظر و سرعتی که می‌خواهید کود گیاهان شما را تغذیه کند فکر کنید، کود مایع معمولاً بلافاصله عمل می‌کند در حالی که کودهای پلت شده مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا مواد مغذی خود را آزاد کنند. همچنین در نظر بگیرید که آیا کودهای آلی یا معدنی می‌خواهید. کودها را می‌توان به صورت مصنوعی (غیر آلی یا مصنوعی) یا بر اساس محصولات گیاهی یا حیوانی (ارگانیک) تولید کرد. کودهای معدنی تمایل دارند گیاه را در یک کاربرد تغذیه کنند، اما هیچ مزیت طولانی مدتی برای خاک ندارند. کودهای آلی نه تنها گیاه را تغذیه می‌کنند، بلکه خاک را نیز تغذیه و به سلامت طولانی مدت آن کمک می‌کنند.

 قیمت کود کامل NPK 20 20 20 

هنگامی که به یک بسته کود NPK نگاه می‌کنید، معمولاً سه عدد روی کیسه ذکر می‌شود. این اعداد به طور مشخص درصد نیتروژن، فسفر و پتاسیم موجود در کود را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، مخلوط 20-20-20 به این معنی است که کود حاوی 20٪ نیتروژن، 20٪ فسفر و 20٪ پتاسیم است. ترکیب رایج دیگر 16-20-18 است که به 16 درصد نیتروژن، 20 درصد فسفر و 18 درصد پتاسیم اشاره دارد. کودهای کامل NPK پودری قابل حل شدن در آب هستند. این کودها عناصر کلر، سدیم، سرب و کادمیم را ندارند و برای استفاده در خاک‌های شور گزینه خوبی هستند. در سیستم‌های کشت متراکم و محصولات حساس به شوری، کود چند منظوره 20-20-20 NPK مناسب است و در بیشتر محصولات زراعی و باغی استفاده می‌شود. جهت دریافت قیمت کود npk 20-20-20 با کارشناسان بازار بزرگ کشاورزی تماس بگیرید.

مشاوره خرید کود کامل NPK

کودها به طور گسترده در بسیاری از فروشگاه‌های خرده فروشی و آنلاین در دسترس هستند. شما باید از بین طیف وسیعی از کودهای آلی و مصنوعی انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که به کدام کود نیاز دارید و تغذیه آهسته یا تغذیه فوری برای گیاه شما مناسب است؟ چنانچه برای خرید کود NPK ایرانی و خارجی با بهترین قیمت، نیاز به مشاوره دارید، متخصصان ما آماده ارائه مشاوره رایگان به شما مشتریان گرامی هستند.