تعداد محصولات: 129
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

سم علف کش

سم علف کش، یک عامل شیمیایی، برای مهار رشد گیاهان ناخواسته، مانند علف‌های هرز و دیگر گونه‌های مهاجم است. مزیت بزرگ علف کش‌های شیمیایی نسبت به کنترل مکانیکی علف‌های هرز، سهولت کاربرد و مقرون به صرفه بودن آن است. بیشتر علف‌کش‌ها برای حیوانات و انسان‌ها غیرسمی در نظر گرفته می‌شوند، اما می‌توانند باعث مرگ و میر گیاهان غیر هدف و حشرات وابسته به آن‌ها شوند. در ادامه با علف کش‌ها و کاربردهای آن در صنعت کشاورزی آشنا خواهیم شد.

بهترین سم علف کش

گلایفوسیت به دلایل متعدد، یکی از موثرترین و پرمصرف‌ترین علف‌کش های موجود در بخش کشاورزی است. گلایفوسیت نوعی علف‌کش سیستمیک است که از شاخ و برگهای سمپاشی شده به سایر بخش‌های گیاه حرکت می‌کند و به این ترتیب موجب نابودی و حذف علف‌های هرز یکساله و چند ساله می‌گردد.

گلایفوسیت یک سم علف کش غیر انتخابی است و می‌توان از آن برای کنترل بیشتر علف‌های هرز استفاده کرد. گلایفوسیت نسبتاً ارزان است و یکی از بی خطرترین علف کش‌های مورد استفاده در نظر گرفته می‌شود. جذب سریع گلایفوسیت در ذرات رس موجود در خاک باعث می شود که با استفاده از آن، بدون آسیب رساندن به محصول، علف‌های هرز موجود در زیر درختچه‌ها و درختان را از بین برد. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات‌متحده همچنان بر این باور است که گلایفوسیت در صورت استفاده بر اساس دستورالعمل، مشکلی برای سلامت انسان یا محیط زیست ایجاد نمی‌کند.

انواع سم علف کش

استفاده از علف کش‌ها گاهی تنها روش عملی و انتخابی برای مدیریت علف‌های هرز خاص است. استفاده از علف کش معمولاً از روش‌های کنترل مقرون‌به‌صرفه در مناطق پر علف است. در بسیاری از موارد، علف‌های هرز تنها به 1 سم علف کش خاص حساس هستند و استفاده و میزان مصرف صحیح آن، برای کنترل آن گیاه خاص مهم است. 

علف کش ها بر اساس نحوه عملکرد به دو دسته عمده علف کش‌های تماسی و علف کش‌های سیستماتیک طبقه‌بندی می‌شوند. علف‌کش‌های تماسی (مانند اسید سولفوریک، دیکوات، پاراکوات) تنها بر روی بخشی از گیاه که با آن تماس می‌یابند، تأثیر می‌گذارند. و علف کش‌های سیستمیک بواسطه‌ی حرکت در  اندامهای گیاه و به کل گیاه  منتقل میشوند. 

علف کش‌های مدرن به دو دسته انتخابی (بر گونه‌های گیاهی خاص) و غیرانتخابی (کل گیاهان را تحت تأثیر قرار می‌دهند) تقسیم می‌شوند. علف‌کش‌ها با توجه به زمان کاشت نیز به علف‌کش‌های قبل از کاشت، پیش رویشی یا پس از رویش طبقه‌بندی می‌شوند.

 سم علف کش رانداپ

راندآپ نام تجاری نوعی علف‌کش سیستمیک و غیر انتخابی بر پایه گلیفوسیت است که برای کنترل کلیه علف‌های هرز (نازک برگ و پهن برگ) یکساله و چندساله در باغات و زمین‌های زراعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این علف کش در دهه 1970 توسط مونسانتو ابداع شد و از سال 1973 به نام تجاری رانداپ به بازار عرضه شد.

ماده اصلی فعال رانداپ نمک ایزوپروپیل آمین گلایفوسیت است که در آب حل می‌شود و در مقابل نور و هوا پایدار است. این علف کش توسط میکروارگانیزم‌های خاک تجزیه می‌شود و در صورت تماس با خاک به سرعت خواص خود را از دست می‌دهد. حاصل تجزیه‌ی رانداپ دی اکسید کربن، آب، نیترات و فسفات است، بنابراین باقیمانده ندارد و در صورت وارد شدن به بدن، سریعاً بدون تغییر دفع می‌شود. بنابراین در بافت تجمع نمی‌یابند و برای انسان سمیت کمی دارد. سم علف کش رانداپ را می‌توان در صدر خانواده علف کش‌ها قرار داد، چراکه با ورود به بخش‌های سلولی علف هرز، سبب نابودی کامل آن‌ها می‌شود.

 آیا سم علف کش برای درخت ضرر دارد؟

علف کش ها برای درخت مورد استفاده قرار نمی گیرند بلکه برای علف های هرزی که در اطراف درخت به وجود می آیند، ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد. به طور معمول برای از بین بردن علف های هرز اطراف درخت از روشهای فیزیکی استفاده می شود. 

در صورتی که برای از بین بردن علف های اطراف درخت از علف کش استفاده شود، باید اینکار با دقت انجام گیرد زیرا اگر از علف کش بر روی درخت نیز پاشیده شود؛ هرچند باعث آسیب جدی به درخت نمی شود ولی ممکن است باعث ریختن برگهای درخت شود.

 سم علف کش گندم

جمعیت علف‌های هرز یکساله در اواخر اسفند و اوایل فروردین بیشتر می‌شود و می‌تواند با گندم و جو رقابت کند و سرعت رشد و عملکرد محصول را کاهش دهد. سم علف کش گندم برای ممانعت از آسیب این علف‌های هرز به مزارع غلات طراحی و تولید می‌شوند. سم توفوردی یکی از سموم علف کش گندم است که با استفاده از آن می‌توان طیف وسیعی از علف‌های هرز پهن برگ گندم را از بین برد. بهترین زمان برای استفاده از سم توفوردی مرحله چهار برگی تا ساقه رفتن است.

علف کش تو فور دی d 2.4 علف کشی سیستمیک از گروه اسید فنوکسی استیک است که یکی از قوی‌ترین سم های علف کش گندم شناخته می‌شود. این سم علف کش اگر در زمان مناسب استفاده شود، می‌تواند کلیه علف‌های هرز پهن برگ را بدون آسیب دیدن خوشه‌های گندم از بین ببرد. ازدیگر سم‌های علف کش گندم می‌توان به سمومی چون بروموکسینیل، علف کش دیالن سوپر، تری بنورون متیل (گرانستار) و دوپلسان سوپر (مکوپروپ پی) اشاره کرد.

زمان استفاده از سم علف کش

بهترین زمان از سال برای استفاده از علف کش، بهار و پس از آن پاییز است. فصل بهار زمان موثری برای صید علف‌های هرز در فصل قبل از رویش و ممانعت از جوانه زدن آن‌ها است. بهار مزیت‌های گرم و مرطوب بودن را با هم دارد. برخی از علف کش‌ها برای فعال شدن نیاز به جذب از خاک دارند. این جذب فقط در صورتی انجام می‌شود که خاک مرطوب باشد. فصل بهار معمولاً بارانی است و باعث می‌شود خاک برای جذب علف کش به اندازه کافی مرطوب باشد. بدون رطوبت، محلول علف کش به جای جذب توسط گیاه، روی خاک می‌نشیند.

پاییز دومین فصل برتر است زیرا علف‌های هرز با تغییر ناگهانی آب و هوا رشد می‌کنند. آب و هوای گرم و خشک باعث مقاومت و رشد علف‌های هرز می‌شود که حرکت علف کش را به داخل و در سرتاسر گیاه کاهش می‌دهد. به‌طور کلی هوای خیلی سرد یا خیلی گرم، شرایط مناسبی برای سم‌پاشی نیست.

بهترین سم علف کش پهن برگ

علف‌های هرز پهن‌برگ یک منظره رایج در چمن‌ها و باغ‌ها هستند که باید در اسرع وقت آن‌ها را برطرف کرد. آن‌ها علاوه بر داشتن ظاهر بد، فضای زیادی را اشغال می‌کنند و با مصرف مواد مغذی ضروری، به گیاهان شما آسیب می‌زنند. استفاده از سم علف کش پهن برگ، بهترین روش مبارزه با آفت‌های گیاهی است. از بهترین سم‌های علف کش پهن‌برگ مورد استفاده در مزارع غلات می‌توان به تری بنورون متیل (گرانستار)، 2,4-D+MCPA (یو-46-کمبی فلوئید)، 2,4-D (یو-46 دی‌فلوئید)، دای‌کامبا (بانول) و بروموکسینیل (پاردنر) اشاره کرد.

سم علف کش گلایفوزیت

سم علف کش گلایفوزیت یک فسفونات است که نوعی مسیر آنزیمی خاص گیاهی را مهار می‌کند. از گلایفوزیت برای از بین بردن علف‌های هرز به ویژه علف‌های هرز پهن‌برگ یکساله و علف‌هایی که با محصولات کشاورزی رقابت می‌کنند، استفاده می‌شود. گلایفوسیت از گروه علف کش‌های غیرانتخابی است، به این معنی که بر روی بیشتر گیاهان عمل می‌کند.

گلایفوسیت در سال 2007 با مصرف 180 تا 185 میلیون پوند (82000 تا 84000 تن) پرمصرف‌ترین علف‌کش در بخش کشاورزی ایالات‌متحده و با 5 تا 8 میلیون پوند (2300 تا 3600 تن)، پرمصرف‌ترین علف‌کش در خانه و باغ بود. از اواخر دهه 1970 تا 2016، افزایش 100 برابری در دفعات و حجم کاربرد علف‌کش‌های مبتنی بر گلایفوسیت در سرتاسر جهان مشاهده شد که انتظار می‌رود در آینده رشد بیشتری داشته باشد.

قیمت سم علف کش باغات

باغات میوه از مکان‌های رایج برای استفاده از سموم علف کش است. استفاده از سموم علف کش در باغ میوه برای مبارزه با علف هرز و کنترل آن‌ها بایستی با احتیاط انجام شود. شما می‌توانید از سمومی چون پاراکوات و تری فلورالین برای نابودی علف‌های هرز باغات خود استفاده و آن را با بهترین قیمت از فروشگاه ما خریداری نمایید.

 قیمت سم علف کش قوی

قوی‌ترین سموم علف کش مورد استفاده در صنعت کشاورزی چون گلایفوزیت، رانداپ، دکستر، پارکوات و سایر فراورده‌های مؤثر بر روی علف‌های هرز پهن‌برگ و نازک‌برگ را با بهترین قیمت از ما بخواهید. محدوده قیمت سم رانداپ به‌عنوان یکی از قوی‌ترین و پرمصرف‌ترین علف کش ها در اوایل آذر 1401 حدود 70 هزار تومان بوده ولی به دلیل نوسان بازار، ممکن است کمی تغییر کند. برای اطلاع از آخرین قیمت سم علف کش قوی می‌توانید با تماس بگیرید.  لازم به ذکر است که استفاده از علف کش‌ها عملی پر ریسک و حرفه‌ای است و قبل از انجام آن باید با یک متخصص کشاورزی مشورت کرد.