تعداد محصولات: 105
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

علف کش چیست؟

درک علف کش مستلزم درک اهمیت کنترل علف‌های هرز است. کنترل علف‌های هرز برای مدت طولانی، حتی قبل از توسعه علف‌کش‌ها، بخش ضروری کشاورزی بوده است. هنگامی که محصولات زراعی را پرورش می‌دهید، ممکن است برخی از گیاهان ناخواسته به نام علف‌های هرز را نیز پیدا کنید که در کنار محصولات شما رشد می‌کنند. وجود این گیاهان ناخواسته می‌تواند بر رشد و عملکرد محصولات مورد نظر شما تأثیر منفی بگذارد، زیرا آنها منابعی مانند آب، مواد مغذی، نور خورشید و حشرات و قارچ‌ها را مصرف می‌کنند.

قبل از اینکه علفکش‌ها محبوبیت گسترده‌ای پیدا کنند، برخی از روش‌های مورد استفاده برای کنترل علف‌های هرز شامل وجین دستی گیاهان پوششی، اصلاح pH خاک، سطح حاصلخیزی یا شوری بود. نمک دریا، محصولات فرعی صنعتی و روغن ها برای کنترل شیمیایی علف‌های هرز استفاده شد. اما امروزه علف‌کش‌هایی برای کاربردهای مدرن توسعه یافتند که می‌توانند طیف وسیعی از علف‌های هرز را بدون تأثیر بر محصولات از بین ببرند.

بنابراین علف‌کش، یک عامل معمولاً شیمیایی، برای کشتن یا مهار رشد گیاهان ناخواسته، مانند علف‌های هرز مسکونی، کشاورزی و گونه‌های مهاجم است. مزیت بزرگ علفکش‌های شیمیایی نسبت به کنترل مکانیکی علف‌های هرز، سهولت کاربرد آن است که اغلب در هزینه کار صرفه‌جویی می‌کند. بیشتر علف‌کش‌ها برای حیوانات و انسان‌ها، غیرسمی در نظر گرفته می‌شوند، اما می‌توانند باعث مرگ و میر قابل توجهی از گیاهان ناخواسته و حشرات وابسته به آن‌ها شوند، به‌ویژه زمانی که به صورت هوایی استفاده شوند.

چرا باید از سموم علف ‌کش استفاده کنیم؟

علف‌‌کش‌ها در اکوسیستم‌های کشاورزی و وحشی برای کاهش تراکم علف‌های هرز و ترویج رشد گونه‌های مطلوب استفاده می‌شوند. استفاده از علف‌کش‌ها در اکوسیستم‌های کشاورزی ممکن است ترکیب جمعیت علف ‌های هرز را تغییر دهد. در مناطق وحشی، علف‌کش‌ها ممکن است تنوع گونه‌های بومی را افزایش دهند.

روش‌های استفاده از علف کش

علف‌کش‌ها بر اساس نحوه جذب توسط گیاهان به دو گروه محلول‌پاشی و خاکی تقسیم می‌شوند.

روش محلول‌پاشی

در روش محلول‌پاشی, علف‌‌

کش از طریق ویژگی‌های سطح برگ و تاثیر سم روی سطح برگ عمل می‌کند. در واقع ساده‌ترین روش استفاده از علف‌کش‌ها، به کار بردن سمپاش جهت پاشیدن سم روی علف‌های هرز است. در این روش سم به صورت محلول روی علف‌های هرز پاشیده می‌شود.

سمپاشی نواری یا ردیفی

در این روش از علف‌کش بین ردیف‌ها یا روی خود ردیف از علف‌کش استفاده می‌شود.

سمپاشی موضعی یا لکه‌ای

در بخش‌‌هایی که تراکم علف هرز بالاست، از این روش استفاده می‌شود. این روش در مزارعی کاربرد دارد که علف‌های هرز پراکنده نباشند و نیازی به سمپاشی کل مزرعه نباشد.

سمپاشی در دفعات مکرر با دوز کم

برای اینکه آسیب کمتری به محصول اصلی وارد شود از علف‌کش رقیق شده به دفعات مکرر استفاده می‌کنیم.

انتقال علف کش توسط کانال‌های آبیاری

با استفاده از این روش در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌شود و علف‌کش‌های از طریق ریشه گیاه جذب شود. برخی از علف‌کش‌ها (مانند تریالات یا تری فلورالین) عمدتاً از طریق جذب ریشه و مقداری جذب اندام هوایی عمل می‌کنند. این محصولات می‌توانند فرار باشند و برای موثر بودن باید سریع جذب شوند.

انواع علف کش‌ها و نحوه اثرگذاری علف کش‌ها

علف‌کش‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی طبقه‌بندی کرد. این می‌تواند شامل طبقه‌بندی بر اساس مواد شیمیایی موجود در علف‌کش‌ها، روش کاربرد، محل اثر یا زمان کاربرد باشد. برخی از این دسته بندی‌ها از انواع علف‌کش‌ها در زیر ذکر شده است:

انواع علف کش‌ها بر اساس ویژگی

علف کش‌های انتخابی – علف‌کش های انتخابی می توانند از رشد برخی از گونه‌های خاص گیاهان بدون تأثیر بر محصولات جلوگیری کنند. اینها انواع علف‌کش‌هایی هستند که بیشتر در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند زیرا می توانند بدون تأثیر بر محصولات مورد استفاده قرار گیرند.

علف کش های غیرانتخابی - این علف‌کش‌ها طیف وسیعی دارند و روی هر گیاهی که روی آن استفاده شود تأثیر می‌گذارد. علف‌کش‌های غیرانتخابی بیشتر در سوختگی‌های قبل و بعد از کاشت، مواد شیمیایی، مزارع و همچنین برای کاربردهای صنعتی که نیاز به پاکسازی سطح وسیعی از زمین از همه گیاهان دارد، استفاده می‌شود.

انواع علف کش‌ها بر اساس روش مصرف

علف کش‌های کاربردی در خاک - این علف‌کش‌ها روی خاک اعمال می‌شوند و توسط ریشه‌ها یا شاخه‌های نهال در حال ظهور علف‌های هرز جذب می‌شوند. برای اینکه این علف کش‌ها به کارایی مناسب خود برسند، باید روی لایه مناسب خاک و رطوبت کافی خاک اعمال شوند.

علف کش‌های محلول پاشی– علف‌کش‌های محلول پاشی روی قسمت‌های برگی علف‌های هرز بالای خاک اعمال می‎‌‌شوند و سپس توسط بافت‌های در معرض علف‌های هرز جذب می‌شوند.

انواع علف کش‌ها بر اساس زمان مصرف

علف کش های پیش از کاشت - این علف‌کش‌ها قبل از کاشت به خاک اعمال می‌شوند، بنابراین علف‌های هرز قبل از کاشت محصولات تحت کنترل قرار می‌گیرند. اینها معمولاً علفکش‌های انتخابی و همچنین غیرانتخابی هستند. پس از آن می‎‌توان از زمین‌های تیمار شده با علف کش برای اهداف کشاورزی برای کشت محصولات استفاده کرد.

علف کشهای پیش رویشی - این نوع به علف‌کش‌هایی اطلاق می‌شود که می‌توان قبل از بیرون آمدن نهال علف‌های هرز از خاک استفاده کرد. در صورت استفاده، این علف‌کش‌ها علف‌های هرز را در حین رشد از خاک کنترل می‌کنند، اما روی علف‌های هرز که قبلا رشد کرده‌اند تأثیری نمی‌گذارند.

علف کش‌های پس از رویش - این علف‌کش‌ها پس از رشد علف‌های هرز استفاده می‌شوند. بسته به نیاز می‌توانند انتخابی یا غیرانتخابی باشند و کاربرد خاکی یا برگی داشته باشند. آن‌ها معمولاً برای کنترل مؤثر به کاربردهای متعدد نیاز دارند و از استفاده در هنگام بارندگی باید اجتناب شود زیرا می‌تواند آنها را بشورد که موجب کاهش کارایی آنها می‌شود.

انواع علف کش‌ها بر اساس نحوه عملکرد

علف کش‌های تماسی - علف‌کش‌های تماسی فقط روی قسمتی از گیاه که با آن تماس می‌گیرند تأثیر می‌گذارند. شاخ و برگ میزان کمی ازین علف‌کش را جذب می‌کند، بنابراین باید به مقدار کافی از علف کش استفاده شود تا شاخ و برگ را کاملاً بپوشاند. نمونه‌هایی از علف‌کش‌های تماسی عبارتند از: دیکلوفوپ، دینوزب،دیکوات و پاراکوات. برخی از علف‌کش‌های تماسی مانند دیکوات و پاراکوات توسط ذرات خاک غیرفعال می‌شوند. این علف‌کش‌ها باید با آب شفاف ترکیب شوند و بطور مستقیم بر روی پوشش گیاهی قرار گیرند.

علف کش‌های سیستمیک یا انتقال یافته - برخلاف علف‌کش‌های تماسی، علف‌کش‌های سیستمیک را می‌توان به سایر قسمت‌های گیاه منتقل کرد. آن‌ها عملکرد طبیعی بیولوژیکی گیاه را با تداخل در برخی واکنش‌های بیوشیمیایی تغییر می‌دهند. بنابراین، هنگامی که روی شاخ و برگ یا خاک اعمال می‌شوند، وارد گیاه می‌شوند و در داخل سیستم آوندی گیاه به سمت مکان‌هایی حرکت می کنند و به محل عمل خود منتقل می‌شوند. نمونه‌هایی از علف‌کش‌های جابه‌جا شده عبارتند از: آترازین، گلیفوسیت 2،4-دی کلروفنوکسی استیک اسید (2،4-D) و سیمازین.

علف‌کش‌های سیستمیک، مانند علف‌کش‌های تماسی، در سطح مولکولی نیز دارای حالت‌های مختلف عمل هستند. علف‌کش‌های اسید آلیفاتیک کلر مانند اسید تری کلرواستیک (TCA)، ساختار پروتئین را تغییر می‌دهند و باعث کلروز و نکروز در گیاهان می‌شوند. علف‌کش‌های آمیدی (مانند آلاکلر، متاکلر) با سنتز پروتئین و اسید نوکلئیک تداخل می‌کنند. کاربامات‌ها فقط سنتز پروتئین را مهار می‌کنند. از طرف دیگر، علف‌کش‌های فنوکسی ظاهراً سنتز پروتئین و RNA را تحریک می‌کنند. این تحریکات رشد گیاه را تسریع کرده و به نوبه خود به مرگ گیاهان کمک می‌کند. بر خلاف سایر علف‌کش‌های جابجا شده ذکر شده در بالا، علف‌کش‌های تریازین فتوسنتز را به عنوان روش اصلی عمل مسدود می‌کنند.

زمان استفاده از علف کش

معمولاً برای افزایش کنترل طیف گونه‌های علف‌های هرز و همچنین برای مدیریت مقاومت از مخلوط علف‌کش‌ها و کاربردهای متوالی استفاده می‌شود. پس رویش و پیش رویشی اصطلاحاتی هستند که به هدف و زمان مصرف علف‌کش اشاره دارند.

علف کش های پیش رویشی

پیش رویشی به کاربرد علف‌کش در خاک قبل از ظهور علف‌های هرز اشاره دارد. این علف‌کش‌ها علف‌های هرز را بین ظهور ریشه‌چه (شاخه ریشه) از بذر و رویش گیاهچه از طریق خاک کنترل می‌کنند. برخی از علف‌کش‌های پیش از ظهور نیز ممکن است کنترل پس از رویش را فراهم کنند.

مزایا و معایب علف‌های پیش رویشی

باقیمانده علف‌کش‌های پیش رویشی، از جوانه زدن علف‌های هرز جلوگیری می‌کند اما در عین حال محصول اصلی نیز برای مقابله با سم علف کشبسیار کوچک است.

برای استفاده از علف‌کش‌های پیش از ظهور به عنوان یک تاکتیک موثر، برنامه ریزی خوبی لازم است. در نظر گرفتن گونه‌ها و تراکم علف‌های هرز، نوع محصول یا مرتع، وضعیت خاک و تناوب گونه‌های محصول یا مرتع ضروری است.

فعالیت خاک و شرایط محیطی در زمان کاربرد نقش مهمی در در دسترس بودن، فعالیت و ماندگاری علف‌کش‌های پیش رویشی دارد.

هر دو جنبه مثبت و منفی استفاده از علف‌کش‌های پیش رویشی باید در مرحله برنامه ریزی در نظر گرفته شود.

علف کش‌های پس از رویش

پس رویشی به محلول پاشی علف‌کش پس از بیرون آمدن علف‌های هرز هدف از خاک اطلاق می‌شود. این محصولات علف‌های هرزی را که از زمان ایجاد محصول یا مرتع پدید آمده‌اند کنترل می‌کنند و می‌توانند با آسیب کمی به محصول یا گیاهان مرتعی اعمال شوند.

فواید استفاده از علف کش‌های پس رویشی

علف‌کش‌های پس از رویش سطوح بالایی از کنترل علف‌های هرز هدف را با مزایای اضافی بهبود عملکرد محصول یا مرتع به ارمغان می‌آورند.

مشاهدات انجام شده درست قبل از کاربرد، امکان تنظیم دقیق انتخاب علف کش را برای مطابقت با علف‌های هرز موجود فراهم می‌کند.

زمان کاربرد می‌تواند متناسب با اندازه علف‌های هرز، مرحله رشد محصول و شرایط محیطی انعطاف پذیر باشد.

برخی از علف‌کش‌های پس از رویش در جوانه زنی های بعدی علف‌های هرز فعالیت پیش رویشی دارند.

معایب علف کش‌های پس رویشی

هنگام انتخاب بهترین علف کش پس از رویش برای استفاده در هر موقعیتی، به دقت توجه کنید.

استفاده از علف‌کش‌های پس از رویش در گیاهان و علف‌های هرز تحت تنش می‌تواند منجر به کاهش سطح کنترل علف‌های هرز و افزایش خسارت به محصول شود.

رقابت محصول برای کنترل موثر علف‌های هرز با استفاده از علف‌کش‌های انتخابی پس از رویش مهم است.

تکنیک مورد استفاده برای کاربرد باید برای موقعیت مناسب باشد تا بتوان کنترل را بهینه کرد.

برای اطمینان از کنترل موثر علف‌های هرز، همیشه از ادوات مناسب استفاده کنید.

علف‌کش‌های انتخابی پس از رویش به‌عنوان یک تاکتیک مستقل، تأثیر کمی بر روی بانک بذر علف‌های هرز دارند.

مناسب ترین فرمول علف‌کش را برای هر موقعیتی انتخاب کنید.

اثربخشی علف‌کش‌های پس از رویش تحت تأثیر طیف وسیعی از عوامل گیاهی و محیطی است.

مزایای استفاده از علف کش‌ها

-         علف‌کش‌ها به طور موثر علف‌های هرز را از بین می‌برند و مقرون به صرفه هستند.

-         استفاده از علف‌کش‌های مهارکننده می‌تواند زمان کاشت را بهبود بخشد.

-         استفاده از علف‌کش‌های نابودکننده به جای کشت، خطر فرسایش را کاهش می‌دهد، ساختار خاک را بهبود می‌بخشد و محتوای آب موجود در خاک گیاه را بهبود می‌بخشد.

نکات مهم هنگام استفاده از علف کش

با ارزیابی شرایط محیطی، مناسب بودن استفاده از علف‌کش را برای کنترل علف‌های هرز پیش از کاشت یا پس از کاشت در نظر بگیرید.

علف‌های هرز تحت تنش به اندازه کافی توسط علف‌کش‌های نابود کننده کنترل نمی‌شوند.

استفاده بیش از حد از برخی علف‌کش‌‌ها موجب مقاومت علف‌های هرز می‌شوند.

شرایط هواشناسی مناسب برای سمپاشی را می‌توان محدود کرد، به ویژه برای کنترل علف‌های هرز در فصل تابستان.

اثرات بالقوه علف‌کش‌ها به شدت تحت تاثیر نحوه عمل سمپاشی و روش کاربرد آنها است.

لیست قیمت و خرید انواع علف کش

استفاده از علف‌‌کش‌ها مستلزم داشتن دانش کافی درباره عملکرد و نحوه مصرف آن‌هاست. بنابراین قبل از خرید علف‌کش ابتدا در مورد گزینه مناسب خود تحقیق و بررسی کنید. چنانچه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت لیست قیمت علف‌ کش‌ دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در بازار بزرگ کشاورزی ایران تماس بگیرید تا بهترین علف کش که مناسب مزرعه شما است را معرفی کنند.