تعداد محصولات: 61
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

کود نیترات کلسیم فواید و خواص آن در تغذیه گیاهان
در این مقاله سعی داریم ضمن معرفی کود نیترات کلسیم به خواص و مزایای آن در تغذیه گیاهان بپردازیم.
کود نیترات کلسیم یکی از نمک های بسیار پرمصرف از خانواده کودهای کلسیم است. رنگ این کود سفید بوده و حلالیت بسیار بالایی در آب دارد و نسبت به سایر ترکیبات کلسیم بسیار پر مصرف تر به ویژه در صنعت کشاورزی می باشد.
نیترات کلسیم به صورت مستقیم در گیاه جذب میشود و مصرف آن می تواند در تسریع رشد گیاه بسیار موثر باشد. از دیگر ویژگی‌های کود نیترات کلسیم عدم خروج آن از ریشه گیاه باشد. به این معنی که به صورت سطحی جذب ذرات خاک نمی شود و مستقیما جذب گیاه می گردد ، قدرت دیواره سلول های گیاه را افزایش داده و در نهایت سبب افزایش محصول تولیدی می گردد . از دیگر شاخصه های این کود افزایش میزان تحمل گیاه در برابر آفت هاو بیماری های رایج می باشد.
مهمترین علائم کمبود کلسیم و ترکیبات آن در گیاهان
عدم وجود کلسیم یا کمبود آن در گیاهان سبب پوسیدگی انتهای میوه به خصوص در گیاه گوجه فرنگی ،نوک برگها در گیاه کاهو و لکه های زنگ در سیب زمینی می‌گردد
کاربردهای کود نیترات کلسیم در کشاورزی
بد نیست بدانید بیشترین میزان مصرف نیترات کلسیم در صنعت کشاورزی می باشد .مهمترین علت این موضوع حلالیت نیترات کلسیم در آب بوده که این موضوع سبب تسهیل عملیات جذب آن توسط گیاه می گردد و همانطور که در بالا اشاره شد این موضوع سبب به افزایش مقاومت دیواره سلولی گیاه می‌گردد.
ویژگی ها و مزایای استفاده از کود نیترات کلسیم در کشاورزی 
بهتر است بدانید کود نیترات کلسیم یک کود چند منظوره باشد که به خوبی می توان از آن در تغذیه گیاه و در جلوگیری از بروز آفت و بیماری ها به ویژه در درختان استفاده نمود. نیترات کلسیم منبع قابل توجهی از نیتروژن را به سرعت به همراه کلسیم در اختیار گیاه قرار می دهد و سبب جذب بهتر کلسیم و پتاسیم می باشد . وجود این کود برای گیاهان بسیار ضروری می باشد همانطور که می دانید کلسیم فواید بسیار زیادی برای گیاهان دارد و این عنصر سبب افزایش مقاومت دیواره سلولی گیاه و تولید میوه و محصول بسیار با کیفیت میگردد.
یکی از مهمترین دلایل استفاده از کود نیترات کلسیم به ویژه در باغات ویژگی محافظت از گیاهان در برابر آفات و بیماریها می باشد در بیماری هایی همچون لکه چوب پنبه، تورفتگی های سیب و سایر بیماری های باغی و زراعی ، کود نیترات کلسیم خاصیت درمانگری داشته و یا از بروز آفات جلوگیری می نماید.
کود نیترات کلسیم را چگونه در خاک استفاده کنیم 
بسته به هدف و نوع نیاز شما نوع مصرف کود نیترات کلسیم متفاوت می باشد. گاهی از اوقات برای میوه هایی که دچار بیماری هایی مانند پوسیدگی هستند اسپری نیترات کلسیم بر روی شاخ و برگ آن هامی تواند مفید باشد.مصرف این کود به این وسیله سبب جذب خیلی فوری کلسیم توسط گیاه شده و شما می توانید دو یا سه هفته علایم بهبود را در گیاه مشاهده نمایید. زمانی که گیاهان نشانه هایی از کمبود مواد غذایی دارند پاشیدن کود بر روی شاخ و برگ می تواند خاصیت درمانی داشته باشد.
مقدار و زمان استفاده از کود نیترات کلسیم
استفاده از روش محلول پاشی نیترات کلسیم در باغات که در این صورت بهتر است در اواسط فصل کشت میزان ۲ تا ۳ لیتر از این کود را به صورت سیستم آبیاری قطره‌ایبه گیاه تزریق کرد. در صورت مصرف این کود به صورت آبیاری بیست کیلوگرم نیترات کلسیم را در یک هکتار مورد استفاده قرار دهید و در صورت محلول پاشی یک و نیم کیلوگرم یا نهایتاً دو کیلوگرم از کود نیترات کلسیم را در هزار لیتر آب حل نموده و مصرف نمایید.
این مقاله به مرور کامل تر خواهد شد و شما با ویژگیهای بیشتری از کود نیترات کلسیم آشنا خواهید شد.