تعداد محصولات: 954
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

ادوات کشاورزی چیست؟

ادوات کشاورزی ابزارهایی هستند که برای انجام کارهای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند و به کشاورزان کمک می کنند تا کارهای خود را سریعتر و بهتر انجام دهند. از جمله مهمترین ادوات کشاورزی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: گاوآهن، دیسک، لولر و کولتیواتور، سمپاش و... که در ادامه متن بیشتر با آنها آشنا می شوید.

انواع ادوات کشاورزی

انواع ادوات کشاورزی به صورت دستی و ماشینی موجود می باشند. بعضی از این ادوات به تنهایی استفاده می شوند و بسیاری از انواع دیگر ادوات کشاورزی بعد از اتصال به تراکتور و تیلر قابل استفاده می باشند. در پاراگرافهای بعدی به صورت جداگانه انواع مختلف این ادوات مورد بررسی قرار گرفته اند.

ادوات کشاورزی دستی

ابزارهایی که باغبانان و کشاورزان به صورت دستی از آن در انجام عملیات مختلف کشاورزی استفاده می‌کنند، ادوات کشاورزی دستی نامیده می شوند. سمپاش، انواع بیل و بیلچه، قیچی باغبانی، شمشاد زن و چمن زن، اره های دستی و شلنگ های آبیاری در این گروه قرار می گیرند.

ادوات تراکتور

تراکتور یکی از مهمترین ماشین آلات کشاورزی می باشد. بسیاری از ادوات کشاورزی قابلیت اتصال به تراکتور را داشته و تحت عنوان ادوات کشاورزی تراکتور شناخته می شوند. از جمله مهمترین ادوات تراکتور می توان به گاوآهن، دیسک، لولر و کولتیواتور، مته، دمنده، واگن، هاروستر، کلوخ شکن، کولتیواتور، بذرپاش و سمپاش اشاره نمود.

ادوات تراکتور از طریق اتصال سه نقطه به تراکتور متصل می شوند و برخی از آنها به توان نیاز ندارند یا در برخی دیگر توان دستگاه از طریق محور تواندهی و سیستم هیدرولیک تراکتور تامین می شود تا عملیات کشاورزی شامل عملیات خاکورزی، کاشت، داشت و برداشت را انجام دهند. به ادوات تراکتور ادوات پشت تراکتوری نیز می گویند.

ادوات کشاورزی تیلر

تیلر یکی از پرطرفدارترین ماشین آلات کشاورزی در مزارع برنج و باغات بخصوص در استانهای شمالی کشور شامل گرگان و مازندران و گیلان می باشد. تیلر با ادوات متفاوتی مانند کولتیواتور، روتیواتور، چاله کن، سمپاش، شخم زن، دروگر و غیره قابل استفاده است. اتصال ادوات کشاورزی به تیلر راندمان کاری و سرعت کار را در عملیات کشاورزی به طور چشمگیری افزایش می دهد.

عکس وسایل کشاورزی

در عکس زیر چند نمونه از ادوات کشاورزی که برای سریعتر انجام شدن امورات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند را می توانید مشاهده نمایید:

عکس ادوات کشاورزی

معرفی ادوات کشاورزی

در جدول زیر انواع ادوات کشاورزی به همراه کاربردهای آنها در کشاورزی ذکر شده است.

اسامی ادوات کشاورزی کاربرد ادوات کشاورزی
گاو آهن شخم زدن و آماده کردن زمین
دیسک عملیات خاک‌ورزی ثانویه و خرد کردن کلوخ‌های ناشی از شخم
کودپاش پاشیدن کود به صورت منظم
نشاکار انتقال گیاه و نهال به عمق زمین
مرزکش جداسازی زمین‌های کشتی مانند شالیزارها
سمپاش مبارزه با آفات، علف‌های هرز، بیماری‌های گیاهی و حشرات در مزارع و باغ‌ها
کولتیواتور انجام عملیات خاکورزیثانویه، از بین بردن علف های هرز و جلوگیری از رشد آن ها، مخلوط کردن کود باکمپوست
روتیواتور شخم زدن و یا هموار کردن زمین، آماده سازی بستر خاک برای کاشت گیاهان زراعی و از بین بردن علف های هرز
زیرشکن عمقی زمین شخم زمین در عمق، دارای شاخک های با قابلیت جا به جایی و تنظیم، قابلیت نصب پره رتیواتور که باعث شکاف عرضی در زمین و از بین بردن ریشه علف های هرز می شود
چاله زن حفر چاله برای کاشت نهال و یا درخت، حفر چالکود و حفر چاله ی ستون های حصار باغ و یا مزرعه
نهرکن ایجاد نهرهای اصلی و فرعی برای آبیاری در  در باغات و مزارع و قابلیت  نصب روی انواع تراکتور را دارند
کانال کن حفر چالکود، افزایش و کاهش عمق کانال و حفر کانال لوله های کشاورزی

ادوات کشاورزی جدید

امروزه کشاورزان ادوات کشاورزی جدید را نسبت به وسایل کشاورزی که در قدیم مورد استفاده قرار می دادند، ترجیح می دهند زیرا در مقایسه با تجهیزات سنتی، تجهیزات مدرن قابل اعتمادتر و کاربر پسندتر هستند. همچنین استفاده از ادوات کشاورزی جدید زمان کمتری مصرف می کند و نیاز به نیروی کار کمتری دارد.

در ویدئو زیر چندین نمونه از ادوات کشاورزی جدید را که به تازگی در کشورهای پیشرفته مانند آلمان، آمریکا و... ابداع و تولید شده اند را مشاهده می نمایید: 

فروشگاه ادوات کشاورزی

فروشگاه های متعددی جهت فروش ادوات و دستگاههای کشاورزی در سراسر کشور به صورت حضوری و اینترنتی فعالیت میکنند. بازار بزرگ کشاورزی یکی از قدیمی ترین و معتبرترین فروشگاههای کشاورزی می باشد که برترین تامین کنندگان ادوات کشاورزی را در سراسر ایران به کشاورزان معرفی نموده و امکان ارتباط مستقیم آنان با یکدیگر را از طریق سایت برقرار می نماید.

قیمت ادوات کشاورزی

بازار بزرگ کشاورزی فرآیند استعلام قیمت از تامین کنندگان و تولید کنندگان مختلف را آسان کرده است و شما به عنوان خریدار به راحتی می‌توانید استعلام قیمت ادوات کشاورزی مختلف را از تامین کنندگان گوناگون دریافت کنید. همچنین قادرید به عنوان خریدار بدون واسطه با تامین کنندگان گوناگون در ارتباط باشید و محصول مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

در جدول زیر نمونه ای از قیمت انواع ادوات کشاورزی آورده شده است تا با قیمت حدودی آنها آشنا شوید.

 

انواع ادوات کشاورزی قیمت ادوات کشاورزی
قیمت ادوات کشاورزی گاو آهن 6 خیش با قوطی حدود 15,600,000 تومان
قیمت ادوات کشاورزی دیسک کششی تاندوم 28 پره چرخ دار حدود 105.000.000 تومان
قیمت ادوات کشاورزی کولتیواتور علف زن بنزینی کنزاکس مدل KTC-1269 حدود 1.200.000تومان
قیمت ادوات کشاورزی روتیواتور 24 پره کشویی با عرض کاری 130 سانتی متر حدود 53,000,000 تومان

 

 

قیمت ادوات کشاورزی دست دوم

قیمت بالای بسیاری از ادوات کشاورزی به همراه نوسانات بسیار زیادی که در این حوزه وجود دارد، کشاورزان را به سمت خرید ادوات کشاورزی دست دوم سوق داده است. شما می توانید در سایت bbk-iran انواع ادوات کشاورزی دست دوم که توسط کاربران دیگر ثبت شده اند را مشاهده نموده و در صورت تمایل به صورت مستقیم با آنها وارد مذاکره شوید.

قیمت ادوات کشاورزی تراکتور

قیمت ادوات کشاورزی تراکتور با توجه به نوع ادوات کشاورزی که به تراکتور وصل می شود متفاوت خواهد بود. معمولا انواع ادوات تراکتور با ظرفیت ها و برندهای مختلفی شناخته می شوند. در فروشگاه کشاورزی بازار بزرگ ایران که از طریق سایت bbk-iran.com در دسترس می باشد، شما می توانید انواع ادوات کشاورزی تراکتور را با قیمتهای مناسب به صورت مستقیم از تامین کنندگان معتبر تهیه نمایید.

قیمت ادوات کشاورزی تراکتور فرگوسن

تقریبا تمام کشاورزان تراکتور فرگوسن را می‌شناسند و مدل‌های بسیار قدیمی این دستگاه همچنان در زمین‌های کشاورزی مشاهده می‌شود. تراکتور فرگوسن سال‌ها است که سهم قابل توجهی از بازار ماشین‌آلات کشاورزی را به خود اختصاص داده است. انواع ادوات کشاورزی این تراکتورها در سایت bbk-iran موجود می باشد. شما می توانید قیمت ادوات کشاورزی تراکتور فرگوسن را در بازار بزرگ کشاورزی به صورت مستقیم از فروشندگان آن جویا شوید.

خرید ادوات کشاورزی

اگر نیاز به خرید ادوات کشاورزی دارید، می توانید به سایت بازار بزرگ کشاورزی مراجعه کرده و به صورت مستقیم با تولید کنندگان و تامین کنندگان این حوزه وارد مذاکره شوید. سایت BBK این امکان را برای تمامی کاربران فراهم نموده است که بدون واسطه و به صورت مستقیم با تولید کنندگان و تامین کنندگان در حوزه‌های مختلف صنعت کشاورزی وارد مذاکره شوند و کالای مورد نظر خود را مستقیما از این افراد تهیه نمایند.