تعداد محصولات: 126
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

کود کلسیم یکی از کودهای شیمیایی موجود برای تامین عنصر کلسیم در گیاهان و محصولات کشاورزی است. کلسیم یک عنصر ضروری برای سلامت در طول رشد و محصول‌دهی گیاه است که با کمک به استحکام دیواره سلولی گیاهان، از بروز بسیاری از آفات و بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. در مواقع کمبود این عنصر از طریق انواع کود کلسیم در اختیار گیاه یا درخت قرار می‌گیرد. استفاده از کود کلسیم به‌عنوان منبع تامین عنصر سخت متحرک کلسیم، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تاثیر کود کلسیم بر خاک

کلسیم در درجه اول بر ساختار دیواره سلولی تأثیر می‌گذارد و موجب تقویت ساقه و بافت برگ، گل و میوه می‌گردد. دیواره‌های سلولی قوی‌تر به‌واسطه کلسیم می‌تواند از حمله قارچ‌ها و باکتری‌ها جلوگیری کنند. عدم وجود کلسیم کافی در گیاهان منجر به شکسته شدن دیواره‌های سلولی و غشاها، حساسیت به انواع بیماری‌ها و مشکلات پس از برداشت در محصولاتی مانند سیب و کرفس می‌شود. همچنین کلسیم در فرایندهای متابولیکی بسیاری چون  فعال‌سازی آنزیم‌ها و هورمون‌های گیاهی، جذب سایر مواد مغذی و خنثی کردن اسیدهای آلی در گیاه دخیل است و با بهبود عملکرد روزنه، به محافظت از گیاه در برابر تنش گرما کمک می‌کند. کمبود کلسیم به ویژه در برگ‌های جوان‌تر به صورت از بین رفتن یا سوختگی و در میوه‌ها به صورت پوسیدگی انتهای شکوفه بروز می‌کند که می‌توان این علائم را با انواع کود کلسیم رفع کرد.

لازم به ذکر است که میزان کلسیم موجود در خاک با pH خاک نیز مرتبط است، بیشتر کودهای کلسیم موجب افزایش pH خاک می‌گردد. خاک هایی با سطح pH بالاتر معمولاً کلسیم بیشتری دارند و این افزایش در برخی از کودهای کلسیم بیشتر است. بنابراین افزودن کود کلسیم به خاک باید با بررسی pH خاک صورت گیرد.

علائم کمبود کلسیم در گیاهان

  •         تغییر شکل و نکروز در نوک و حاشیه برگها
  •         شکل غیر عادی میوه‌ها
  •         اختلال در سیستم مریستمی ریشه
  •         کاهش عمر میوه ها و گل های زینتی و خاصیت انبارداری
  •         تلخی میوه
  •         علائمی شبیه سرمازدگی در گیاه
  •         چوب پنبه‌ای شدن میوه
  •         کاهش مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها

انواع کود کلسیم

سخت متحرک بودن کلسیم در گیاه و اختلال در جذب کلسیم از خاک، موجب اهمیت استفاده از کود کلسیم در مراحل مختلف رشد گیاه است. در حال حاضر منابع کلسیم زیادی در دسترس هستند که می‌توان از آن‌ها به صورت کود کلسیم استفاده کرد. اینکه کدام گزینه و چه مقدار برای محصول شما مناسب است، به میزان pH خاک، زمان‌بندی و همچنین نوع محصولات بستگی دارد. کود کلسیم نیترات، کود کلسیم تک عنصری، کود سولفات کلسیم و کود کلسیم منیزیم از انواع کودهای کلسیم هستند که در اشکال کود کلسیم پودری، کود کلسیم مایع و کود کلسیم جامد در دسترس‌اند. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره نموده‌ایم.

  کلسیم سولفات

کلسیم سولفات یا گچ یک مکمل کلسیم سریع‌العمل و منبعی مناسب برای تامین کلسیم گیاه است که تغییر زیادی در pH خاک اعمال نمی‌کند.

آهک

آهک یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان کلسیم خاک است ولی استفاده از آن می‌تواند موجب افزایش pH و قلیایی‌تر شدن خاک شود.

کربنات کلسیم

کربنات کلسیم یا آهک دولومیتی حاوی کلسیم و مقداری کربنات منیزیم است و به همین سبب برای افزایش pH در خاک‌های دچار فقر منیزیم گزینه مناسبی است.  

کربنات کلسیم

کربنات کلسیم یا پودر صدف منبع خوبی از کلسیم است اما حلالیت نسبتا پایینی دارد و تاثیر آن در مدت‌زمان طولانی اعمال می‌شود. خاکستر چوب سخت نیز نوعی کربنات کلسیم با مقدار مناسبی کلسیم است که می‌تواند موجب افزایش pH خاک گردد.

نیترات کلسیم

نیترات کلسیم نوعی کود کلسیم پودری محلول در آب است که نیتروژن و کلسیم را بطور همزمان برای گیاه فراهم می‌کند. کود  نیترات کلسیم را می‌توان به صورت محلول‌پاشی و خاکی استفاده کرد.

سنگ نرم یا فسفات کلوئیدی (اکسید کلسیم)

اکسید کلسیم یا سنگ فسفات، کلسیم را با سرعت آهسته در خاک آزاد می‌کند، حلالیت کمتری دارد و تا حدی موجب افزایش pH خاک می‌گردد.

پودر استخوان

پودر استخوان علاوه بر کلسیم، سرشار از فسفات است، نسبت به آهک کندتر آزاد شده و محلولیت کمتری دارد.  

 

بهترین کود کلسیم

همانطور که اشاره شد سخت متحرک بودن کلسیم در گیاه و اختلال در جذب آن از خاک، موجب اهمیت استفاده از کود کلسیم در مراحل مختلف رشد گیاه است. بدین ترتیب کود کلسیم در انواع  پودری، گرانول و مایع کلسیم جهت محلول پاشی و مصرف همراه آبیاری تولید و عرضه می‌شوند. بنابراین بهترین کود کلسیم کودی است که با نیازهای محصول شما سازگار باشد. اما به طور کلی گفته می‌شود که کلسیم سولفات یا گچ به سبب عدم تغییر PH خاک، یکی از عالی‌ترین منابع کلسیم مناسب برای رشد گیاه است.  

کود کلسیم محلول پاشی

کلسیم جذب شده از خاک به دلیل تحرک سخت در اندام‌های گیاهی، به تنهایی قادر به رفع نیاز گیاه نیست. گیاهان در هنگام رشد اندام‌های گیاهی به دلیل افزایش تقسیم و رشد سلولی به کلسیم بیشتری نیاز دارند. در این شرایط از کودهای کلسیمی بیشتر به صورت محلول پاشی استفاده می‌شود. محلول پاشی کود کلسیم بر روی شاخ و برگ گیاه، سریع‌ترین درمان برای کمبود کلسیم است چرا که باعث جذب بهتر مواد مغذی و بازدهی بیشتر می‌گردد. کود کلسیم محلول پاشی از طریق روزنه‌ها و اپیدرم برگ جذب شده و به نقاطی که در حال رشد و تقسیم سلولی هستند و نیاز به کلسیم دارند، هدایت می‌شود. محلول پاشی کود کلسیم مخصوصاً برای جوانه‌ها و پیوند‌ها بسیار مفید است و اغلب توصیه می‌شود. استات کلسیم، نیترات کلسیم، کلرید کلسیم از انواع کود کلسیم محلول پاشی مناسب هستند.

بهترین زمان مصرف کود کلسیم

بهترین زمان مصرف کود کلسیم با توجه به سن و نوع گیاه تعیین می‌شود. ولی به‌طور کلی فصل جوانه‌زنی و میوه‌دهی و زمانی که ریشه مواد بیشتری را از خاک جذب می‌کند، بهترین زمان مصرف کود کلسیم است. اواخر اسفند تا اوایل فروردین و اواخر شهریور تا اوایل مهر ماه زمان مناسبی برای استفاده از کود کلسیم و جذب توسط ریشه است.

کود کلسیم برای گیاهان آپارتمانی

همانطور که گفته شد کلسیم نقش مهمی در فرایندهای گیاه ایفا می‌کند و کودهای کلسیم‌دار بسیار زیادی برای افزایش کلسیم گیاه آپارتمانی وجود دارد. استفاده از کودهای شیمیایی مانند کربنات کلسیم، سولفات کلسیم و کودهای کلسیم مایع مانند نیترات کلسیم در مراحل اولیه رشد گیاهان آپارتمانی از کمبود کلسیم و مشکلات ناشی از آن ممانعت کرده و به رشد این گیاهان سرعت می‌بخشد.

خرید کود کلسیم

خرید کود کلسیم برای تامین کلسیم مورد نیاز گیاه ضروری است. همانطور که ذکر شد، این کود انواع مختلفی دارد. یکی از موارد مورد توجه در هنگام خرید این کود، نوع گیاه است. کیفیت نیز از فاکتورهای مهمی است که در هنگام خرید کود کلسیم حتما باید مورد توجه قرار گیرد. چنانچه هنگام خرید این کود و انتخاب بهترین گزینه در انواع برندهای مختلف خارجی یا داخلی دچار سردرگمی شدید، می‌توانید از راهنمایی و مشاوره کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

قیمت کود کلسیم

قیمت کود کلسیم به عوامل مختلفی همچون کیفیت کود، مواد اولیه، ترکیبات، نوع کود و ... بستگی دارد. به‌طور کلی کلسیم به عنوان یک کود بسیار غنی و ارزشمند و با وجود داشتن تاثیر بسیار زیاد بر روی گیاهان، قیمت نسبتا مناسبی دارد.  جدول زیر برای برآورد شما از قیمت کود کلسیم ارائه شده است.

نوع کود کلسیم

قیمت (تومان)

کود کلسیم شوک ( آمریکایی) مایع 20 لیتری

2850000

کود کلسیم خارجی شوک اصل آمریکایی مایع 5 لیتری

1550000

کود کلسیم وکسال آلمان یک لیتری

1005000

کود کلسیم و اسید امینه امکس مدل کالمکس گلد حجم 1 لیتر

921600

نیترات کلسیم مایع امرتات

794000

کود کلسیم مایع 27% شوک اصل آمریکایی 1 لیتری

420000

کود کلسیم بر اسید امینه سورنا 1000 گرمی

299000

کود کلسیم بور تتاکو مدل  GROWFAST  وزن 1 کیلوگرم

270000

کود کلسیم مایع هارد ایکس گرین ( 1 لیتر )

255000

کود کلسیم گیاهان آپارتمانی ساخت شرکت کیمیتک اسپانیا

145000

کود کلسیم سوسپانسیون و میکرونیزه آریا شیمی 1 لیتری

120000

کود کلسیم پروتکت نیچر وزن 80 گرم

55000