تعداد محصولات: 28
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

فیدر میکسر چیست

ایده مخلوط کردن مواد خوراکی مختلف مانند غلات، مکمل‌های غذایی و سایر خوراک‌های دامی برای تولید مخلوطی همگن و آماده بخشی از فعالیت‌های بشر از زمان خلقت بوده است. این عمل در گذشته با استفاده از دست، چوب و غیره صورت می‌گرفت. امروزه پیشرفت تکنولوژی موجب استفاده از ماشین‌هایی چون فیدر میکسر برای انجام سریع‌تر، دقیق‌تر و با مصرف انرژی کمتر گردیده است. وظیفه اصلی دستگاه فیدر میکسر مخلوط کردن و یکدست کردن تمام اجزای خوراک دام به گونه‌ای است که دام قادر به تفکیک و جداسازی علوفه و کنسانتره نباشد.

فیدر میکسر دستگاهی است که برای مخلوط کردن مواد اولیه خوراک و پیش مخلوط‌ها و سایر مکمل‌های خوراکی برای توزیع یکنواخت مواد مغذی مورد نیاز دام است. استفاده از فیدر میکسر باعث سهولت در امور تهیه علوفه و پخش منظم علوفه تولیدی برای کل دام می‌شود.

مخلوط کردن صحیح نقش مهمی در فرآیند تولید خوراک و اطمینان از توزیع مناسب مواد مغذی دارد. تاثیر تهیه خوراک در قالب فیدر میکسر ها در پرواربندی و پرورش گاوهای شیری ثابت شده است، فیدر میکسر چه از نظر افزایش عملکرد و چه از نظر کاهش هزینه‌های تغذیه نقش حیاتی در فرآیند تولید خوراک و به تبع آن پرورش گوساله دارد.

 

فیدر میکسر گاوداری

از دستگاه فیدر میکسر گاوداری برای تهیه خوراک مخلوط کامل و توزیع یکنواخت آن بین دام‌ها استفاده می‌شود. در این روش دستگاه فیدر علوفه را در اندازه‌های معین خرد کرده و به‌طور یکنواخت با سایر مواد و مکمل‌های افزودنی مخلوط می‌کند. مخلوط کردن مواد مختلف در جیره غذایی دام، میزان مصرف گله را 3 تا 5 درصد بهبود می‌بخشد. جیره مخلوط همچنین با افزودن محصولات فرعی که به تنهایی خورده نشده باقی می‌مانند، هزینه هر کیلو ماده خشک مصرفی حیوانات را کاهش می‌دهد که به معنای صرفه‌جویی در هزینه محصولات خارج از مزرعه است.

فیدر میکسر گاوداری از لحاظ حرکت در دو نو فیدر میکسر دامی متحرک و فیدر میکسر دامی ثابت موجود هستند. فیدر میکسر های متحرک برای حرکت  به تراکتور یا کامیون‌های مخصوص فیدر میکسر متصل شده و در سرتاسر مزرعه پرورش دام حرکت می‌کنند و به‌طور همزمان موارد را مخلوط و توزیع می‌کنند.

ازفیدر میکسر های ثابت در فضاهای سرپوشیده استفاده می‌شود و توسط نقاله‌های اتوماتیک و یا به‌صورت دستی از آذوقه و خوراک پر شده و شروع به مخلوط کردن علوفه می‌کنند.

 از مزایای استفاده از فیدر میکسر گاوداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

·         افزایش راندمان تولید شیر و گوشت

·         کاهش بیماری‌های دامی مانند بیماری‌های گوارشی، عفونی و غیره

·         عدم وابستگی به نیروی کارگری

·         نظارت بر فعالیت و نحوه خوراک‌دهی

·         کاهش هزینه‌های تولید

·         تسهیل فرایند تولیدمثل دام

·         افزایش میزان چربی و پروتئین شیر با مصرف بیشتر خوراک خشک 

انواع فیدر میکسر

انواع مختلفی از فیدر میکسرها در صنعت خوراک استفاده می‌شود که پرکاربردترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 

فیدر میکسر عمودی

دستگاه فیدر میکسر عمودی، دارای یک مخزن با یک واحد اوگر مرکزی یا پیچ دوکی است که مواد را به بالا و پایین می‌برد و برای مخلوط کردن مواد این فرآیند را تکرار می‌کند.نیروی اوگر مرکزی توسط گیربکس تامین می‌شود. تیغه‌های برش متصل یه اوگر، ماشین برش متحرک یا صفحات مانع روی دیواره مخزن به کاهش اندازه قطعات علوفه کمک می‌کند.

 

فیدر میکسر افقی

دستگاه فیدر میکسر افقی از پدال‌ها یا تیغه‌های متصل به روتور افقی تشکیل شده است. این میکسرها معمولاً همگنی بهتر و زمان مخلوط کردن کوتاهی دارند.

 

فیدر میکسر زنجیره ای و پارویی

ظرفیت این میکسرها مشابه فیدر میکسرهای غلطکی است اما به نیرو و قدرت کمتری نیاز دارند. این میکسر ها بیشتر برای مخلوط کردن خوراک ریز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

فیدر میکسر غلطکی

فیدر میکسر غلطکی با استفاده ار اوگر و غلطک خوراک دام را مخلوط می‌کند. در این میکسر از فشار برای حرکت دادن خوراک در مخزن مخلوط‌کننده استفاده می‌شود. علوفه‌های ساقه بلند قبل از استفاده در این دستگاه فیدر باید خرد شده باشند.

 

 

روش ساخت فیدر میکسر

دستگاه فیدر میکسر معمولاً بر اساس متر مکعب ساخته و تولید می‌شود. در پروسه طراحی و تولید فیدر میکسر، باید به دو مقوله مهم ظرفیت مفید مخزن و ظرفیت میزان مخلوط‌سازی توجه شود. طراحی و تولید دستگاه فیدر به دلیل تنوع کارکرد دشوار است و به‌راحتی نمی‌توان از روی آن‌ها کپی‌برداری کرد.

 

در داخل دستگاه فیدر میکسر اوگرهای مخروطی(مارپیچ ) نصب می‌شود. مخلوط نمودن علوفه و یا هر محصول دیگر با چرخش اوگر ها صورت می‌گیرد. توان اوگر در این دستگاه با الکتروموتور تامین می‌شود. تعدادی تیغه برش بر روی اوگر مرکزی میکسر نصب می‌شود که در حین چرخش موجب برش و خرد شدن ساقه‌های علوفه شده و با سایر مواد افزوده شده مخلوط می‌نماید.

 

فیدر میکسر خودکششی

فیدر میکسر خودکششی راهکاری همه‌کاره برای بارگیری، مخلوط کردن و تحویل خوراک به مزارع گاو هستند. با یک  فیدر میکسر خودکششی می‌توان علوفه و سایر مواد را بارگذاری و مخلوط کرده و خوراک را به دام تحویل داد. با استفاده از فیدر میکسرخودکششی تمام فرایند مخلوط و تحویل خوراک بدون اینکه صندلی خود را ترک کنید، انجام می‌شود.

 

فیدر میکسر تاتوما

فیدر میکسرهای تاتوما در کشور اسپانیا تولید می‌شوند. شرکت تاتوما فعالیت خود در زمینه‌ی تولید انواع ماشین‌آلات دامپروری را از سال 1971 آغاز نمود. این شرکت با بیش از 30 سال تجربه در امر توسعه، بهینه‌سازی و نوآوری در طراحی و ساخت انواع دستگاه‌های فیدر میکسر، شهرت گسترده‌ای در سرتاسر جهان دارد. شرکت تاتوما دارای طیف متنوعی از فید میکسر ها با سیستم‌های مارپیچ افقی و عمودی، متحرک و ثابت در قالب‌های دنباله‌دار یا خودکششی می‌باشد.

 

فیدر میکسر کوچک

دستگاه فیدر میکسر سطلی نوعی  فیدر میکسر کوچک است که در گاوداری های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این نوع دستگاه‌های فیدر میکسر می‌توان علوفه را در اندازه‌های تعیین‌شده خرد کرده و با سایر مکمل‌های خوراکی موردنظر به صورت یکنواخت مخلوط نمود. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های فیدر میکسر کوچک نسبت به فیدر میکسرهای بزرگ، خالی کردن کامل تمامی خوراک آماده شده است.

 

قیمت فیدر میکسر گاوداری

فیدر میکسرها در انواع اندازه‌ها و حجم‌ها و با گزینه‌های تخلیه مختلف موجود هستند، بنابراین شما این امکان را دارید که فیدر میکسر مناسب مزرعه خود را انتخاب نمایید. قیمت فیدر میکسر گاوداری بسته به برند سازنده، حجم متر مکعب مخزن، اندازه و بسیاری فاکتورهای دیگر می‌تواند متغیر باشد. انواع خارجی این دستگاه‌ها مانند فیدر میکسر اسپانیایی و فیدر میکسر  ترکیه‌ای قیمت بیشتری نسبت به انواع داخلی دارند. برای استعلام قیمت، شرایط فروش و دریافت مشخصات فنی انواع دستگاه فیدر میکسر می‌توانید با همکاران ما در تماس باشید.

 

قیمت فیدر میکسر کوچک

تمامی خریداران نیاز به تهیه فیدر میکسر های بزرگ ندارند و بعضا ممکن است نتوانند از پس هزینه فیدر میکسر دامی برآیند. تولید این محصول در اندازه‌های مختلف این امکان را فراهم کرده که دامداران به‌راحتی بتوانند این محصول را به‌اندازه‌ی دلخواه و نیاز خود خریداری نمایند. قیمت فیدر میکسر کوچک بسیار پایین‌تر از میکسرهای دامی بزرگ است و گزینه‌ی مناسبی برای دامداری‌های کوچک است که روزانه به مقدار کمتری مواد خوراکی برای دام‌های خود نیاز دارند.