تعداد محصولات: 113
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

همه چیز درباره نوارهای آبیاری در سیستمهای قطره ای

یکی از اصلی ترین تجهیزات سیستم های آبیاری قطره ای نوار آبیاری یا اصطلاحا نوار تیپ است . این نوارها از جنس پلیمری بوده و دارای ضخامتهای مختلفی می باشد که در فواصل مشخصی دارای روزنه هایی برای خروج آب می باشند .نوارهای آبیاری در کشتهای ردیفی و در تمامی موارد کشت نظیر حبوبات و غلات ، گلخانه ها ، کشتهای صنعتی ، صیفی و سبزیجات و ... مورد استفاده قرار می گیرند. نوار تیپ برای اولین بار و در حدود پنجاه سال پیش در آمریکا تولید و مورد استفاده قرار گرفت
نکته حائز اهمیت در استفاده از تیپ ها ، عدم استفاده از آبهای خیلی شور و یا خیلی سخت می باشد. این نوع آبها ، به راحتی باعث مسدود شدن روزنه های تعبیه شده بر روی تیپ می گردد. همچنین در مواردی که آب مورد مصرف دارای ذراتی نظیر شن و ماسه باشد ، استفاده از سیستمهای فیلتراسیون الزامی میباشد به طوری که آب ورودی به سیستم آبیاری دارای ذراتی بزرگتر از 100 میکرون نباشد زیرا در غیر این صورت انسداد روزنه های تیپ محتمل خواهد بود.
توصیه های کاربردی در سیستمهای آبیاری مجهز به تیپ:
توصیه میشود که تیپ بر روی مناطقی با شیب بالاتر از دو درصد استفاده نشود. این موضوع دو پیامد منفی در بر خواهد داشت : اول اینکه آب به صورت یکنواخت در طول تیپ توزیع نمی شود و دوم اینکه ممکن است در زمان قطع بودن شبکه آبیاری ، فرایند مکش به صورت معکوس اتفاق بیفتد که سبب مکش ذراتی مثل شن و ماسه به درون  تیپ می گردد. بنابراین تنها توصیه ای که میتوان برای این مناطق کرد این است که نوار به صورت عمود بر شیب نصب گردد.
موضوع مهم بعدی در استفاده از  تیپ در سیستمهای آبیاری ، براورد به اندازه و کافی مورد نیاز گیاه می باشد. در صورت کم آبی ، ریشه گیاه برای بر طرف نمودن نیاز خود به مجاری خارجی نوار نفوذ نموده و این موضوع نیز به مرور باعث مسدود شدن روزنه های خواهد شد.
کشاورزان باید توجه داشته باشند که بهتر است پس از تزریق سم و کود از طریق سیستم آبیاری ، این سیستم تا مدتی فعال باشد تا باقیمانده این مواد در تیپ نماند چون رسوبات این مواد میتواند به تیپ اسیب وارد نماید.
حداقل و حداکثر فشار کاری برای نوار آبیاری بین 0.4 تا 1 اتمسفر بوده و ایده آل ترین فشار ، 0.6 می باشد .
یادتان باشد که اشیا سخت و نوک تیز میتواند سبب سوراخ شدن تیپ شود بنابراین به هنگام نقل و انتقال نوار ، از کشیدن آن بر روی زمین اجتناب نموده و در طول دوره کشت نیز مراقب این مورد باشید.
بهتر است برای نصب و اجرای سیستمهای آبیاری حتما از متخصصین مشاوره بگیرید . اگر نوار آبیاری در سیستم آبیاری با طولهای کوتاه استفاده شود ، افزایش تعداد اتصالات و سایر تجهیزات ، هزینه های سیستم را افزایش میدهد و اگر چنانچه طول تیپ مورد استفاده بیشتر از حد باشد ، آبیاری یکنواخت صورت نمیگیرد و این موضوع سبب کاهش راندمان کشت خواهد شد. بنابراین بهترین حالت ، مشاوره از افراد متخصص می باشد.
انواع تیپ را بشناسید :
نوار تیپ به دو صورت تیپ درزدار و پلاک دار در بازار موجود می باشد که در سایت بازار بزرگ کشاورزی ، در بخشهای جداگانه ، اطلاعات هر یک موجود می باشد و همانطور که در قبل نیز اشاره شد، در فواصل مشخصی دارای روزنه هایی برای خروج آب می باشند . نوع پلاکدار مجهز به قطره چکان بوده و در نوع درزدار ، مسیری زیپ مانند یا زیگزاگ شکل تعبیه شده که باعث شکست فشار آب می شود و این شکست ، سبب خروج آب از درزها و نهایتا عملیات آبرسانی به گیاه می گردد.نوارهای آبیاری درزدار خود شامل درز از وسط و درز از بغل می باشند .
مهمترین مزیت های استفاده از تیپ در سیستمهای آبیاری
• یکی از مهمترین مزیت های کاربرد تیپ ها، نصب سریع و آسان آن می باشد.
نوار تیپ ها در زمین های مختلف با شرایط و شیب و بلندی های مختلف قابل استفاده می باشند . با این برتری که در شیبهای مختلف نیازی به تسطیح زمین نمی باشد .
• از آنجا که وزن این رولها بسیار سبک است به راحتی قابل حمل و نقل می باشد .
• اتصالات مورد استفاده در این سیستمهای آبیاری بسیار ارزان و در دسترس می باشد.
• پلیمر مورد استفاده در تیپ ، مانع از جذب و ایجاد جلبک در اطراف و نواحی خارجی آن می گردد.
• در این سیستم آبیاری ، مصرف آب تا حد قابل توجهی کاهش یافته و راندمان کشت نیز افزایش می یابد.
• این امکان میسر است که نوار آبیاری در سطح و یا زیر خاک نصب شود و یا حتی به صورت معلق مورد استفاده قرار گیرد.
• تا حد بسیار زیادی تیپ ها مقاوم در برابر مواد شیمیایی مورد استفاده در سموم و کودها و همچنین اشعه ماورای بنفش خورشید می باشند.
• از دیگر مزایای تیپ ، امکان استفاده از ان در طول چند دوره کشت می باشد.

خصوصیات انواع تیپ ها را بشناسیم

همانطور که اشاره شد ، نوار تیپ از جنس پلی اتیلن بوده و بر خلاف لوله های پلی اتیلن قابلیت انعطاف داشته و بصورت رولهایی با طول چند صد متری تولید و عرضه می گردد.
شکل اولیه آنها مسطح و صاف بوده که با ورود آب ، پر گشته و پس از انجام عملیات آبیاری و خروج آب از تیپ ، دوباره به شکل مسطح در می آید .
فاکتورهای حائز اهمیت در انتخاب
• فشار کاری
• ضریب یکنواختی پخش آب
• ضخامت
• طول رول
• میزان آبدهی
• قطر داخلی
• طول پهن کردن تیپ

توصیه های فنی و موارد احتیاطی در بکار بردن تیپ
- یکی از مواردی که در کابرد انواع تیپ باید به آن توجه نمود ، جهت منافذ آن می باشد که باید حتما به سمت بالا باشد .
- فشار کاری و مش فیلتراسیون نیز از موارد احتیاطی می باشد که باید در نظر گرفته شود .
- به هنگام استفاده از نوار آبیاری باید مراقب بود که کشیدگی بر روی زمین باعث خراشیدگی و ایجاد پارگی تیپ نگردد .
- سیستم آبیاری باید مجهز به سیستم فیلتراسیون و فیلتر شنی و دیسکی باشد تا آب به هنگام ورود به نوار آبیاری فاقد ذرات معلق درشت باشد .
تقریبا پس از هر دو یا سه بار آبیاری ، به منظور تخلیه رسوبات از نوار آبیاری ، باید داخل آن به خوبی شستشو داده شود .