تعداد محصولات: 76
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

کمبود منابع آبی در سال‌های اخیر و تلفات آب در هنگام آبیاری سطحی یا سنتی، لزوم استفاده از روش‌های نوین آبیاری برای جلوگیری از هدر رفت آب، به حداقل رساندن تبخیر آب و افزایش راندمان آبیاری را چندین برابر می‌سازد.  سیستم آبیاری قطره‌ای با استفاده از نوار تیپ یکی از روش‌های مؤثر آبیاری در سال‌های اخیر است که توانسته بسیاری از مشکلات موجود در آبیاری تحت فشار را برطرف سازد. روش‌ها و ابزارهای متفاوتی برای آبیاری با این سیستم وجود دارد که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

 نوار تیپ یا نوار آبیاری چیست

 تیپ یا نوار آبیاری قطره‌ای، نوار لوله‌ای انعطاف‌پذیر با دیواره نازک از جنس پلی اتیلن است که برای آبیاری قطره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوار یک سیستم کم فشار و کم جریان است که قطره چکان‌هایی با فواصل یکنواخت بر روی آن تعبیه شده است. این نوارها هنگام ورود آب پر و قطره‌های آب از طریق خروجی‌های تعبیه‌شده بر روی تیپ خارج می‌شود و پس از پایان آبیاری دوباره به صورت مسطح در می‌آید.

فاصله بین قطره چکان‌ها و ضخامت آن در نوار آبیاری متفاوت است. از تیپ‌های ضخیم‌تر معمولا برای آبیاری زیر سطحی گیاهان استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از نوار تیپ

نوار آبیاری قطره‌ای در اکثر زمین‌ها، جالیزها و حتی در مزارع دارای شیب‌دار و دارای پستی و بلندی قابل استفاده است. نوار تیپ احتیاج به فشار آب زیادی ندارد. از مهم‌‌ترین مزایای استفاده از نوار آبیاری می‌توان به این موارد اشاره کرد:

ü      نصب سریع و آسان

ü      قابلیت نصب نوار تیپ بر روی خاک ، زیر خاک و یا حتی معلق

ü      حمل و نقل راحت

ü      امکان استفاده از در اکثر زمین‌ ها و جالیزها بدون نیاز به تسطیح زمین

ü      اتصالات ساده و ارزان قیمت، با قابلیت کارگذاری ساده

ü      مقاومت در برابر عوامل محیطی، ضربه،کودهای شیمیایی، سموم، مواد دفع آفات و اسپری‌های کشاورزی

ü      صرفه‌جویی قابل‌ملاحظه در مصرف آب

ü      افزایش بازدهی محصول و جلوگیری از گسترش و رشد علف‌های هرز در سطح زمین کشاورزی

ü      یکنواختی توزیع آب و فراهم ساختن امکان رشد یکنواخت بوته‌ها

ü      امکان استفاده در فصول مختلف کشت

انواع نوار تیپ

نوار آبیاری به اشکال مختلف وجود دارد و بسته به روش‌های سطحی و زیرسطحی و نوع گیاه، با جریان قطره‌ای، فواصل قطره‌چکان و ضخامت دیواره‌های مختلف تولید می‌شود. برای تصمیم‌گیری در مورد نوع نوار قطره‌ای مورد استفاده، باید عواملی چون نیاز آبی محصول، فشار و سرعت آب، نوع خاک، فواصل کشت و طول را مدنظر قرار داد. پرمصرف‌ترین نوع این نوارها، نوارهایی با ضخامت ۱75 و 200 میکرون با فواصل آبدهی ۱۰، ۲۰ و ۳۰ سانتی‌متر است. نوار آبیاری در کلاف‌های 1000 متری، 1500 متری و 2000 متری عرضه می‌شوند. نوار تیپ‌ها به دلیل ضخامت کم داری وزن کمی هستند. به عنوان مثال یک رول 1000 متری با ضخامت 175 میکرون تقریبا 8/5 تا 10 کیلو وزن دارد.

نوارهای آبیاری معمولا  در دو نوع درزدار و پلاک‌دار عرضه می‌شوند. نوار تیپ پلاک‌دار دارای پلاک (قطره‌چکان) در فواصل مشخص 10–20-30 سانتی متر است. آبدهی پلاک‌ها در حدود ⅓ تا 4 لیتر بر ساعت بوده و ضخامت آن‌ها از 150 تا 200 میکرون متغیر می‌باشد. فشار کارکرد این نوع نوارها 8/0 تا 1 بار است.

نوار‌ تیپ پلاک‌دار برای آبیاری روی سطحی و زیر سطحی (کم عمق) استفاده می‌شود، هر رول آن معمولاً از هزار متر شروع می‌شود و حالتی بسیار نرم و انعطاف‌پذیر دارد. در پلاک‌های این نوارها از یک واشر سیلیکونی جهت تنظیم دبی آب استفاده می‌شوند.

نوار تیپ درزدار فاقد قطره‌چکان است. در عوض دنباله‌ای زیگزاگ شکل (زیپ مانند) در کنار آن وجود دارد که باعث شکستن فشار آب و رسیدن قطرات از طریق درزها به پای گیاه می‌شود. این نوارهای آبیاری اصطلاحاً به درز از بغل معروف هستند. دهانه خروجی بسیار کوچک این نوارها باعث می‌شود که آب به طور یکنواخت و به آرامی در خاک نزدیک ریشه محصول پخش گردد.

 

قیمت نوار تیپ کشاورز

نوار تیپ کشاورز پلاک‌دار یکی از تجهیزات آبیاری تحت‌فشار است که معمولاً برای کشت‌های ردیفی مانند گلخانه‌ها، فضای سبز مزارع، کشت حبوباتی چون عدس، لوبیا، ماش، نخود فرنگی، غلاتی همچون گندم، جو و برنج، صیفی و سبزیجاتی مانند سیب‌زمینی، هندوانه، پیاز، کدو، بادمجان و یا چغندرقند، پنبه، نیشکر، سویا، آفتابگردان، ذرت، کلزا مورداستفاده قرار می‌گیرند. این نوارها بسته به نوع کیفیت، طول، ضخامت و برخی ویژگی‌هاب دیگر، با قیمت‌های متنوع در بازار عرضه می‌شود.

در نظر داشته باشید که نوار کشاورزی فقط برای کشت‌های کوتاه مدت فصلی استفاده می شود و برای کشت‌های بلندمدت مانند پرورش درخت، باید از دیگر سیستم‌های آبیاری قطره‌ای استفاده نمود.

خرید نوار تیپ

به‌طور کلی نوارهای تیپ در مدل‌های مختلفی ساخته و به بازار عرضه می‌گردند. برای خرید نوار تیپ مناسب لازم است تا نوع محصول، روش کشت، فواصل کشت و نوع و جنس خاک توسط افراد متخصص مورد بررسی قرار گیرد. در خاک‌های سبک بهتر است از نوار تیپ با فواصل روزنه کم و دبی بالاتر و در صورت سنگینی خاک از نوار تیپ با فواصل روزنه زیاد و دبی کم استفاده نماییم. سنجش کیفیت نوار آبیاری نیز از موارد مهمی است که باید بدان توجه ویژه‌ای داشته باشید.

بهترین نوع نوار تیپ

نوار آبیاری تیپ برای انواع کشت‌های متراکم و ردیفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار کاربردی پخش آب در کشاورزی، برای آبیاری گیاهان ردیفی (مانند گل کلم، کاهو، فلفل، پنبه…) و نیز گیاهان زراعی (گندم، ذرت، حبوبات…) به اندازه کافی نزدیک گیاه نصب می‌شود تا آب از طریق نفوذ عمقی در خاک به محدوده ریشه گیاه برسد.

در آبیاری از طریق نوار تیپ، آب در نزدیکی منطقه توسعه ریشه گیاه به زمین داده می‌شود تا مساحت و عمق کوچکی از سطح خاک خیس شود. این روش در گلخانه‌ها نیز قابل‌استفاده است. به‌طور کلی می‌توان گفت که بهترین نوع نوار تیپ، نواری است که علاوه بر داشتن کیفیت با توجه به نیاز مصرف‌کننده انتخاب شود.

بهترین نوار آبیاری قطره ای

سیستم آبیاری قطره‌ای انواع مختلفی دارد که باید بسته به نوع خاک، میزان آب و نوع محصول کشت‌شده انتخاب گردد.نوار تیپ آبیاری قطره‌ای دوختی، یکی از بهترین و رایج‌ترین روش‌های آبیاری قطره ای و مناسب‌ترین گزینه برای جلوگیری از تلفات و هدر رفت آب است. این سیستم آبیاری قطره ای در مصرف آب با راندمان بیشتر بسیار موثر است.

به‌طور کلی برای انتخاب بهترین نوار آبیاری قطره ای باید به مواردی چون اتصال بسیار مقاوم، نوع و کیفیت مواد اولیه خام، استحکام و دوام، نصب و حذف آسان، صرفه جویی در زمان و کار و عملکرد دقیق توجه کرد.

نمایندگی فروش نوار تیپ

چنانچه مایل به کاهش میزان مصرف آب در مزارع و باغات خود هستید، می‌توانید از انواع نوار تیپ یا نوار آبیاری باکیفیت، ساخته‌شده از بهترین مواد اولیه و با جدیدترین تکنولوژی‌ها استفاده نمایند. برای خرید این محصول کارآمد کشاورزی و بهره بردن از مزایای آن می‌توانید به نمایندگی‌های معتبر فروش نوار تیپ در سراسر کشور مراجعه نمایید.

قیمت نوار تیپ

همان‌ طوری که اشاره شد، نوار تیپ‌ها انواع مختلفی دارند و بنابراین با قیمت‌‌های متفاوتی در بازار عرضه می‌شوند. قیمت نوار تیپ به صورت کلاف، در آبان 1401 بسته به ضخامت و طول‌ آن (بیش از 1000 متر) از 3 میلیون تا 5 میلیون پانصد متغیر بوده است. جهت استعلام آخرین قیمت نوار تیپ می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قیمت نوار تیپ خارجی

تقاضا و استقبال بالا از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای در سال‌های اخیر، باعث واردات نوار آبیاری از سایر کشورها از جمله ایتالیا به کشور شده است. نوار تیپ پلاک‌دار اغلب وارداتی و ساخت کشورهای دیگر است. قیمت نوار تیپ خارجی بسته به مواد اولیه موجود در آن، طول، ضخامت، فاصله بین قطره‌چکان‌ها، فاصله زمانی آبیاری و نوع سطحی یا زیرسطحی می‌تواند متغیر باشد.نوار تیپ خارجی در مقایسه با نوار تیپ خارجی دارای قیمت بالاتری  است و به دلیل نوسانات ارزی اغلب قیمت ثابتی ندارد.