تعداد محصولات: 760
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

کود آلی به کودهایی اطلاق می‌شود که منشأ طبیعی داشته و به وسیله‌ی میکروب­ها قابل تجزیه باشد. به عبارت دیگر به بقایای پوسیده‌ی جانوران، گیاهان، فضولات حیوانی، انسانی و زواید زندگی آن‌ها نیز کود آلی گفته می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ کودهای آلی، قابلیت تجزیه‌پذیری آن‌ها است. به گونه‌ای که این مواد می‌توانند در اثر انجام واکنش‌های شیمیایی و یا فعالیت میکروارگانیسم‌ها به مواد ساده‌تر تبدیل شده و به تدریج مواد معدنی موجود در ساختار خود را آزاد کنند.

بهترین کود آلی

از آن‌جایی که کودهای آلی از نظر ترکیبات موجود در آن‌ها دارای تنوع زیادی هستند، بنابراین باید در انتخاب هر کدام دقت زیادی به خرج داد. اگر به دنبال بهترین کود آلی هستید، ابتدا باید شرایط خاک، نوع گیاه و مرحله‌ی رشد آن را به دقت بررسی کنید. بر اساس آنالیزهای به دست آمده از آزمایش خاک، منابع غذایی مورد نیاز آن مشخص شده و می‌توان بهترین کود را انتخاب کرد. به طور مثال، اگر خاک با فقر فسفر مواجه شده، نیاز به کودهایی دارید که فسفر آن‌ها بالا باشد.

  

مقدار مصرف کود آلی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که کشاورزان در فرایند کوددهی به زمین‌های کشاورزی مورد توجه قرار می‌دهند، مقدار مصرف کود آلی است. اگر کود بیش از حد به گیاهان داده شود، بدون تردید آسیب‌های زیادی به آن‌ها وارد خواهد ساخت. علاوه بر این کوددهی کمتر از مقدار مورد نیاز نیز نمی‌تواند تأثیر چندانی بر رشد و سلامت گیاه داشته باشد. لذا باید با بررسی‌های دقیق، میزان کود مورد نیاز برای درختان و گیاهان را تعیین کرده و آن را از طریق روش‌های مؤثر در زمین پخش نمود.

 

نحوه استفاده از کود آلی

یکی از نکات بسیار مهم در نحوه استفاده از کود آلی، نحوه‌ی جذب و ورود آن‌ها به گیاه است. با توجه به این‌که کود، مایع، پودری یا گرانوله است، روش استفاده از آن متفاوت خواهد بود. به طور مثال، برای کود آلی مایع بهترین روش محلول‌پاشی است. پس از تهیه‌ی کود متناسب با گیاه و شرایط آب‌و‌هوایی، محلول باید روی برگ و ساقه‌ی گیاه پاشیده شود. کود آلی گرانوله را می‌توان به صورت چالکود استفاده کرد. سپس با حفر چاه‌هایی به عمق حدود ۵۰ سانتی‌متر، کود را وارد خاک کرده و روی آن را بپوشانید. این کود به مرور جذب خاک شده و شرایط را برای رشد گیاه فراهم خواهد کرد.

 

زمان مصرف کود آلی

علاوه بر نحوه استفاده از کود و مقدار مصرف آن، زمان مصرف کود آلی نیز عامل تعیین‌کننده‌ای در بهره‌مندی از کارایی آن است. اگر کود در زمان درستی به درخت و گیاه داده نشود، چه بسا آسیب‌هایی برای آن ایجاد کند. برای استفاده از کود آلی در زمین‌های کشاورزی، از پایان پاییز تا آخرین روزهای زمستان فرصت باقی است. البته این زمان از کوددهی برای روش چالکود زمستانه مناسب‌تر است. کشاورزانی که قصد دارند از روش سرک برای کوددهی به زمین‌های کشاورزی استفاده نمایند، بهتر است تا خرداد ماه نسبت به این کار اقدام کنند. در روش سرک، طی سه مرحله به ازای هر هکتار، میزان ۱۵۰ کیلوگرم کود آلی استفاده می‌شود.

نکته‌ی مهمی که در تعیین زمان کوددهی به گیاهان و درختان مورد توجه قرار می‌گیرد، دست‌ساز بودن یا آماده بودن این نوع از کود است. از آن‌جایی که نمونه‌های دست‌ساز با آبیاری شسته می‌شوند، لذا بهتر است قبل از شروع فصل بارندگی و قبل از بیدار شدن گیاهان به زمین منتقل گردند.

 

انواع کودهای آلی

کودهای آلی با توجه به ترکیبات و ظاهر مصرفی دارای انواع مختلفی هستند، در ادامه به توضیح برخی از این کودهای آلی پرداخته ایم:

 

کود آلی گوگردی

مواد آلی یکی از ارکان مهم حاصلخیزی خاک به شمار می آیند . این مواد با بهبود خصوصیات فیزیک وشیمیایی و بیولوژیکی خاک نقش مهمی در افزایش فراهمی عناصر غذائی برای گیاهان ایفا می نمایند . PH بالای خاکهای آهکی یکی از عوامل مهمی است که قابلیت جذب عناصر ریز مغذی را کاهش می دهد. برای مقابله با این پدیده می توان از موادی که خاصیت اسیدزائی دارند استفاده نمود . یکی از این قبیل مواد گوگرد می باشد . گوگرد قادر است با پائین آوردن PH خاک ,  جذب عناصر ریزمغذی را افزایش و بسیاری ار بیماریهای قارچی را در خاک مهار نماید . استفاده از مواد آلی به همراه گوگرد , عمل اکسیداسیون بیولوژکی گوگرد را تسریع می بخشد . کود گوگرد آلی گرانوله این شرکت با استفاده از فناوری روز و پس از تحقیقات متعدد علمی , متناسب با خصوصیات خاکهای زراعی و نیاز محصولات گوناگون کشاورزی تهیه شده است . امید است با مصرف این کود گامی در جهت افزایش کمیت و کیفیت محصولات گوناگون کشاورزی و حفظ سلامت خاک ,گیاه , دام و انسان برداشته شود.

 

کود آلی گرانوله

کود آلی گرانوله ترکیبی مناسب از 12 درصد عناصر ماکرو مثل ازت، فسفر، و پتاسیم به همراه هیومیک اسید، زئولیت، کلسیم، گوگرد و سایر مواد آلی می باشد که به صورت مصرف خاکی مورد استفاده می باشد. این مواد نقش اصلی و ویژه ای در رشد، سلامتی و تغذیه گیاه و افزایش کمی و کیفی دانه،میوه و غنی سازی و افزایش کیفیت محصول می شود.

 

کود آلی مایع

کودهای آلی مایع شامل ادرار دامها و فاضلاب می باشد که ادرار را در مخزنی جمع آوری می نمایند و یا ادرار را همراه با آبی که برای شستشوی دام ها استفاده می شود و آب فاضلاب ها در مزارع مورد استفاده قرار می گیرد. ادرار دام ها به علت دارا بودن مقدار زیادی مواد ازته از اهمیت زیادی بر خوردار است. کود مایع ترکیب کاملی از مواد غذایی به صورت کمپلکس قابل جذب از راه خاک و برگ همراه هوماتهای طبیعی است.

محلول پاشی با کود مایع باعث شادابی گیاه و افزایش کمی و کیفی محصول می گردد. مصرف هوماتها در سیستم آبیاری به رشد میکرواورگانیسمهای مفید و افزایش حاصلخیزی خاک کمک می کند و باعث می شود که مواد غذایی بهتر جذب شوند. از طرفی کود مایع به دلیل pH مناسبی که دارد خاک را اصلاح و به جذب مواد غذایی از طریق ریشه کمک می کند.

خرید کود آلی

جهت خرید کود آلی، گیاهی و معدنی می‌توانید بازار بزرگ کشاورزی ایران را انتخاب کنید. تمامی کودهای ارائه شده در این مجموعه دارای استانداردهای لازم می‌باشند. این محصولات به صورت عمده و جزئی با قیمت مناسب به سراسر ایران قابل ارسال خواهند بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کودهای آلی می‌توانید با تأمین‌کنندگان بازار بزرگ کشاورزی ایران در ارتباط باشید.

 

قیمت کود آلی

قیمت کود آلی بر اساس نوع کود، ترکیبات موجود در آن، برند تولیدکننده و وزن آن تعیین می‌گردد. البته نوسانات بازار نیز بر این نرخ اثرگذار بوده و ممکن است تغییراتی در آن ایجاد نماید. به طور میانگین قیمت کود آلی از 200.000 تومان شروع می‌شود. جهت استعلام قیمت کود آلی و ارگانیک از جمله هیومیک اسید، عصاره‌های جلبک دریایی و اسیدهای آمینه می‌توانید با کارشناسان بازار بزرگ کشاورزی ایران تماس حاصل فرمایید.

کود آلی

حدود قیمت (تومان)

قیمت کود آلی پارسی لئون اس، لئوناردیت گرانوله 25 کیلویی

150.000

قیمت کود آلی پلت مرغی گرید A

200.000

قیمت کود آلی گروبست

445.000

قیمت کود آلی گرانول 486 NPK نوتری تک محصول شرکت بازرگان کالا مناسب برای رشد محصولات کشاورزی

530.000

قیمت کود آلی گرانول 486 NPK نوتریتک (چالکود)

550.000

قیمت کود آلی عصاره جلبک دریایی خالص کلپاک ضد تنش و مقاوم‌کننده

748.000

قیمت کود آلی ماراتون (گیاه یار) مخصوص گندم و جو

1.235.000

 

قیمت کود آلی مایع

قیمت کود آلی مایع یکی از موضوعات مهمی است که توجه خریداران را به خود جلب کرده است. این قیمت‌ها از آیتم‌های مختلفی متأثر هستند؛ به طور مثال، برند تولیدکننده‌ی کود و کیفیت آن از جمله این عوامل هستند. علاوه بر این ابعاد بسته‌بندی نیز در تعیین این قیمت‌ها در نظر گرفته می‌شود. توصیه می‌شود برای دستیابی به قیمت دقیق و به روز کود آلی مایع، با تأمین‌کنندگان و تولیدکنندگان مختلف در بازار بزرگ کشاورزی ایران تماس بگیرید. در ادامه فهرست قیمت کود آلی مایع آورده شده است:

کود آلی

حدود قیمت (تومان)

قیمت کود آلی مایع رویش سبز مخصوص گل‌های آپارتمانی تقویتی ضد قارچ 120 میلی‌لیتری

39.000

قیمت کود آلی مایع نوتریتِک سید ترتمنت 1010 یک لیتری شرکت بازرگان کالا

400.000

قیمت کود آلی مایع مخصوص زعفران فرآوری شده از مواد معدنی رفع کنه، قارچ، موش و باکتری

499.000

قیمت کود آلی مایع زرگرین

550.000

قیمت کود آلی مایع غنی شده رویش سبز NKS پلاس مخصوص باغات و محصولات زراعی 5 لیتری

590.000

قیمت کود آلی مایع واته 5 لیتری

985.000

قیمت کود آلی اصلاح کننده خاک ویت اورگ گرین هاوس ایتالیا 5 لیتری ا Vit-org Vg Green House Italian Fertilizer

1.150.000

قیمت کود آلی مایع 20 لیتری جنگل

2.995.000