با این بخش بیشتر آشنا شوید!

دیسک کشاورزی

شخم زدن یکی از مهم‌ترین روش‌های آماده‌سازی خاک در کشاورزی است که به‌منظور شکستن مقاومت فیزیکی خاک و ایجاد شرایط مناسب رشد گیاهان زراعی صورت می‌گیرد. مخلوط شدن بقایای گیاهی، بهبود دانه‌بندی، یکنواختی سطح خاک، تهویه خاک و به تبع آن کمک به رشد موجودات خاکزی برای تجزیه مواد آلی و افزایش حاصل‌خیزی خاک، از مهم‌ترین مزایای شخم زنی است. دیسک کشاورزی از ابزارهای کاربردی برای انجام عملیات خاک‌ورزی و خرد کردن کلوخ‌های ناشی از شخم است. به‌طور کلی عملیات شخم‌زنی و خاک‌ورزی در دو مرحله صورت می‌گیرد: خاک‌ورزی اولیه و خاک‌ورزی ثانویه، شخم اولیه به وسیله‌ی دیسک کشاورزی انجام می‌شود. انجام عملیات شخم زنی و کار با ابزارهای کشاورزی در صورتی مؤثر است که کاربر با انواع ماشین‌های شخم زنی همچون انواع دیسک کشاورزی آشنا باشد. به همین سبب برآنیم تا در این مطلب با این ابزار کاربردی بیشتر آشنا شویم.

 

دیسک کشاورزی چیست؟

دیسک کشاورزی ابزاری متشکل از تعدادی صفحات بشقابی یا پره‌های فلزی مقعر است که حول یک محور مرکزی می‌چرخند و باعث خردشدن کلوخه های خاک می‌شوند. صفحات این دستگاه روی دو یا چهار محور جلویی و عقبی سوارند، به طوری‌که جهت گودی انحنای آن‌ها عکس یکدیگر قرار دارد. خاک توسط بشقاب‌های ردیف جلو به یک سمت می‌ریزد و توسط ردیف‌های عقبی به جای خود برگردانده می‌شود. کارایی دیسک کشاورزی را می‌توان با تنظیم ردیف‌های آن ارتقاء داد. تنها تنظیم لازم برای دیسک کشاورزی، زاویه استقرار گروه‌ها نسبت به افق است. هر چه این زاویه بیشتر باشد، عرض برش بشقاب‌ها زیادتر می‌گردد. نفوذ یا عمق عمل دیسک کشاورزی نیز بستگی به وزن روی هر بشقاب دارد. به‌طور کلی از مزایای استفاده از دیسک کشاورزی در شخم زدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•         مخلوط کردن بقایای گیاهی با خاک که منجر به افزایش مواد آلی زمین می‌گردد.

•         پوکی خاك و افزایش نفوذپذیری آب در خاك

•         افزایش نفوذ هوا در خاك و افزایش فعالیت میكروارگانیسم‌ها

•         تسهیل حل شدن مواد معدنی در خاك و افزایش جذب مواد معدنی

•         افزایش ریشۀ گیاهان

•         نفوذ و انتشار بهتر ریشه در زمین شخم خورده

•         انتقال ساقه‌های زیرزمینی علف‌های هرز، لارو و تخم آفات گیاهی به سطح زمین که باعث از بین رفتن آن‌ها می‌گردد.

انواع دیسک کشاورزی

دیسک کشاورزی از نظر اندازه و کاربرد، در انواع زراعی و باغی وجود دارند. دیسک کشاورزی زراعی، بزرگتر و دیسک کشاورزی باغی، کوچک‌ترند. دیسک های کشاورزیاز لحاظ نوع اتصال به انواع سوار و کششی، از نظر اندازه دیسک به انواع سبک، نیمه سنگین و سنگین و از نظر ساختمان به انواع یک ردیفه و دو ردیفه تقسیم‌بندی می‌شوند که نوع دو ردیفه نیز به انواع آفست و تاندوم دار دسته‌بندی می‌گردند.

در نوع سوار، دیسک کشاورزی به سه نقطه اتصال تراکتور و در نوع کششی، دیسک به مال‌بند تراکتور متصل می‌شود. دیسک های کشاورزی در سایز بزرگتر به خاطر وزن زیادشان در نوع کششی تولید می‌گردند.

 

نحوه ساخت دیسک کشاورزی

دیسک کشاورزی بر اساس تقارن کار نسبت به محور طولی تراکتور در دو نوع دیسک آفست (چرخ دار و بدون چرخ) و دیسک تاندوم دار (چرخ دار و بدون چرخ) ساخته می‌شوند.

دیسک کشاورزی دو ردیفه دو محوری یا آفست (نامتقارن) که گاهی دیسک قیچی نیز خوانده می‌شود، نسبت به محور طولی تراکتور به طور نامتقارن قرار گرفته است. به همین خاطر به این دیسک‌ها آفست یا نامتقارن می‌گویند. استفاده از دستک آفست برای کار در باغات که تراکتور نمی‌تواند به درختان نزدیک شود، مناسبت‌تر از دیسک کشاورزی تاندوم‌دار است. دیسک های دو ردیفه چهار محوری یا دیسک تاندوم دار که به دیسک دو زانویی نیز شناخته می‌شوند نسبت به محور طولی تراکتور به طور متقارن قرار داشته و از هر دو سمت راست و چپ دارای عرض کار مساوی هستند.

 

قطعات دیسک کشاورزی

قطعات دیسک کشاورزی شامل:

شاسی

پره: تیغه برش مقعر دایره‌ای ساخته شده از فولاد.

باند: شفت فولادی سنگین که دیسک‌ها روی آن ها سوار می‌شوند.

یاتاقان‌: برای فراهم کردن چرخش باند و تنظیم تشنگ ضروری است.

 اسپیسر(فاصله انداز): قطعه نصب شده بر روی پیچ بین هر دو دیسک برای حفظ موقعیت ثابت خود و جلوگیری از هرگونه حرکت جانبی دیسک.

 سپر : صفحه آهنی سنگینی که در انتهای هر باند قرار دارد و از دیسک ها در برابر برخورد دیسک های مجاور محافظت می‌کند.

جعبه وزنه: روی قاب تعبیه شده تا وزن اضافی برای افزایش نفوذ دیسک در خاک فراهم  شود.

خراش دهنده: خاک را از روی دیسک‌ها پاک می‌کند و قسمت مقعر دیسک را تمیز نگه می‌دارد و در نتیجه از گرفتگی دیسک کشاورزی جلوگیری می‌کند.

 

پره دیسک کشاورزی

پره های دیسک اجزای درگیر با خاک در دیسک‌های کشاورزی هستند که در خاک نفوذ کرده و خاک و بقایای گیاهی را خرد می‌کنند. پره دیسک کشاورزی در قطرهای مختلف موجود است. جنس تیغه‌ها اغلب فولاد کربنی و گاهی فولادی بور با طول عمر بیشتر است که دارای تقعرها و اندازه‌ها و فاصله‌های متفاوتی هستند. این دیسک‌ها در قسمت وسط ضخیم‌تر هستند و هرچه به لبه نزدیک می‌شوند نازک می‌شوند. قطر این دیسک‌ها از 40 تا 75 سانت و عمل دیسک کشاورزی نیز بسته به نوع آن از 10 تا 20 سانت متغیر است. دیسک  کشاورزی در انواع 24 پره، 28 پره، 32 پره و 38 پره عرضه می‌شوند.  

همچنین این پره‌ها در دو نوع لبه صاف یا لبه ساده و دیسک لبه بریده وجود دارند. پره دیسک لبه صاف برای شرایط عادی خاک و پره‌های لبه‌دار یا دندانه‌دار برای بریدن بقایای گیاهی و علف‌های هرز استفاده می‌شود. دیسک کشاورزی پره برزیلی یکی از پرطرفدارترین پره دیسک کشاورزی موجود در بازار ایران است.

 

یاتاقان دیسک کشاورزی

یاتاقان دیسک کشاورزی برای فراهم کردن چرخش باند و تنظیم تشنگ ضروری است. یاتاقان دیسک کشاورزی مخصوصا برای استفاده در ماشین‌آلات کشاورزی طراحی شده که یک مستلزم استفاده از تجهیزات قوی برای مقابله با شرایط سخت است. ویژگی‌ یاتاقان دیسک کشاورزی به گونه‌ای است که حداکثر حفاظت را در برابر نفوذ خاک و گرد و غبار ارائه می‌دهند و با حلقه بیرونی کروی یا موازی و با سوراخ‌های مربع یا گرد بسته به کاربرد موجود هستند. یاتاقان دیسک کشاورزی از نوع یاتاقان گریس‌خوردار است که در انواع دیسک‌های تاندوم و آفست کاربرد دارد.

 

قیمت دیسک کشاورزی

نوع دیسک کشاورزی که کشاورز برای آماده‌سازی خاک انتخاب می‌کند به هدف استفاده از آن و اندازه زمین بستگی دارد. مزارع بزرگتر به تجهیزات مزرعه بهبود یافته نیاز دارند، در حالی که مزارع کوچکتر را می‌توان با دیسک کشاورزی ساده‌تر مدیریت کرد. بنابراین قیمت

دیسک کشاورزی نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد که می‌توان به مواردی چون کیفیت، جنس بدنه، نام برند و غیره اشاره کرد. دیسک کشاورزی ترکیه از برندهای شناخته‌شده در بازار ایران است. برای مشاوره و استعلام قیمت دیسک کشاورزی، قیمت پره دیسک کشاورزی و سایر لوازم دیسک کشاورزی با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید.

 

قیمت دیسک 24 پره

دیسک کشاورزی 24 و 28 پره از نوع دیسک‌های ساده بوده و کار اصلی آن شخم زدن و خاک‌ورزی زمین است، این دستگاه‌ها جهت استفاده در صنایع کشاورزی، زراعی و باغداری طراحی و تولید شده و در رشد و نمو گیاهان و همچنین تهویه خاک نقش بسزایی دارند.قیمت دیسک 24 پرهو نیز قیمت دیسک 28 پره در بازار ایران از حدود 100000000 تا 170000000 تومان متغیر است.

 

قیمت پره دیسک کشاورزی

همانطور که اشاره شد پره های دیسک کشاورزی اجزای در گیر با خاک در دیسک های کشاورزی هستند که در خاک نفوذ کرده و خاک و بقایای گیاهی را خرد می‌کنند. پره دیسک کشاورزی در قطر‌ها و اشکال مختلف موجود است.  قیمت پره دیسک کشاورزی بسته به کشور سازنده، جنس، قطر و فاکتورهای دیگر می‌تواند متفاوت باشد. برای اطلاع دقیق از قیمت پره دیسک کشاورزی با ما در تماس باشید.