تعداد محصولات: 163
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

ویژگیهای منحصربفرد ورق ژئوممبران در صنایع مختلف به ویژه کشاورزی

ورق ژئوممبران عایقهای آببند و غیر قابل نفوذی از جنس ورقهای پلی اتیلنی می باشند که به صورت لایه ای ساخته می شوند که میتوان آنها را به عنوان لایه های محافظ و عایق در ساخت انواع استخرهای ذخیره آب بکار برد . در ورق ژئوممبران مشکی حدود 98 درصد پلی اتیلن و دو درصد کربن بکار رفتهو در انواع رنگی اینن ورقها عموما از رزینهای رنگی استفاده می شود که این نوع ورق با ضخامتهای متفاوت و مقاومت مکانیکی متغیر بسته به کاربردها مختلف ، در بازار عرضه می گردد.
این ورقهاکاربرد های فروانی از جمله استفاده در عایق بندی سازه های زیرزمینی ،لاگونهای فاضلاب و لوله‌های انتقال آب و فاضلاب و... را دارند. از ورقهای ژئوممبران میتوان برای عایق کاری انواع سطوح بدون نیاز به زیرساخت های خاص بهره گرفت. و بهترین گزینه برای ایزولاسیون هستند.
برای نصب ورق های ژئوممبران جهت ساخت استخر های دخیره آب ، لایه ها را توسط جوش حرارتی در کنار هم متصل می نمایند. همانطور که گفته شد جنس این لایه ها از پلی اتیلن است اما در انواع مختلف آنها از ماده ای به نام پلی وینیل کلراید نیز در تواید آنها استفاده می شود.

اصولا این عایقها ویژگیهای بسیار زیادی دارند اما از بین تمامی آنها می توان از دوام و طول عمر بالای آن به عنوان مهمترین ویژگیهای ژئوممبران یاد کرد.
بد نیست که بدانید اگر چه انواع ورق ژئوممبران دارای استحکام و طول عمر بالایی هستند اما همین ویژگیها میتواند به شدت تحت تاثیر برخی از عوامل محیطی و فیزیکی قرار بگیرد. قرار گرفتن در مقابل اشعه ماورای بنفش خورشید ، تخریبهای رادیواکتیوی ، تجزیه های بیولوژیک نظیر تجزیه در اثر مجاورت و رشد قارچها و باکتریها و حتی حیوانات، تخریب های شیمیایی و ... از جمله عواملی هستند که در طول عمر مفید این عایقها تاثیر گذار می باشند.
جالب است بدانید که ورق زئوممبران خیلی به آهستگی تجزیه می گردد و همین موضوع سبب شده نتوان تخمین دقیقی از طول عمر این نوع عایق ها داشت.
اطلاعاتی مفید درباره استخر ذخیره آب با ورق ژئوممبران
ورق ژئوممبران ، به لایه هایی از جنس پلی اتیلن گفته می شود که می تواند بدون بکار بردن هیچ گونه زیر ساختی ، در ساخت استخر ذخیره آب مورد استفاده قرار بگیرد. این ورقها کاملا نفوذ ناپذیر هستند و گزینه مناسبی برای ایزولاسیون سطوح می باشند که در گذشته این کار با استفاده از سنگ یا بتن و سیمان انجام می گرفت.
به طور معمول در هنگام ساخت استخرها و مخازن ذخیره آب ، لایه های پلی اتیلن یا ورق ژئوممبران را با بکار بردن جوش حرارتی در کنار هم قرار داده و به هم متصل می نمایند. این لایه ها به طور معمول و در اکثر موارد از جنس پلی اتیلن تولید می شود ولی در پاره ای موارد از پلی وینیل کلراید نیز در تولید آنها استفاده می شود.
بیشترین موارد مصرف ورق ژئوممبرین ، در ساخت استخرهای ذخیره آب خاکی ، مخزن های ذخیره مواد شیمیایی و مخازن ذخیره آب می باشد.
در ساخت ورق ژئوممبران مشکی حدود 98 درصد از پلی اتیلن و دو درصد از کربن استفاده می شود و در انواع رنگی آن بیش از 96 درصد از رزینهای پلی اتیلنی استفاده می شود. نزدیک به سه درصد از مستربچ و تقریبا یک درصد نیز ار انتی اکسیدانها استفاده می شود.
انواع ورق ژئوممبرین بر حسب ساختار را بشناسید :
به طور کلی میتوان این ورق ها و پوشش های پلی اتیلن را به چهار گروه اصلی تقسیم نمود :
ورق های ژئوممبران سنگین که با عنوان HDPE نیز شناخته شده هستند . این پوشش ها عموما برای استفاده در ساخت استخرهای ذخیره آب مورد استفاده قرار می گیرند و نسبت به سایر انواع ، از انعطاف بیشتری برخوردار هستند .
ورق ژئوممبرین سبک یا LDPE نوع سبک تری از پوشش های پلی اتیلن می باشند که بیشتر به عنوان پوشش های ایزولاسیون در روف گاردنها یا تونلها مورد استفاده قرار می گیرند.
ورق های PVC که از نظر انعطاف پذیری ، در حد وسط ورقهای سبک و سنگین می باشند. بیشترین کاربرد این نوع پوششهای پلی اتیلن ، استفاده در معادن می باشد.
نوع جدیدی ورقهای ژئوممبران نیز با نام VLDPE شناخته شده است .
چرا و کجا از ژئوممبران استفاده می کنیم ؟
در گذشته برای ساخت استخرهای ذخیره آب مورد استفاده در کشاورزی ، از بتن استفاده می شد که ساخت این استخرها علاوه بر هزینه های بسیار بالا ، عمر کوتاه تری نسبت به استخرهای جدید داشت. در مقابل ساخت استخرهای ذخیره آب از جنس ژئوممبران ، هزینه بسیار پایین تر و عمر طولانی تری دارد. بد نیست بدانید که این ورق ها در مقابل اشعه خورشید و سرما و گرما ، مقاومت بیشتری نسبت به بتن دارد. همچنین ورق ژئوممبران ، دارای نفوذناپذیری صد درصدی می باشد اما این موضوع در بتن به صورت کامل نیست و استخرهای بتنی معمولا به میزان کمی نشتی خواهند داشت.
چند ویژگی منحصر بفرد ژئوممبران را بشناسید
  1. علیرغم تصوری که وجود دارد ، این ورقها بسیار راحت و سریع نصب می شوند.
  2. در احداث استخر با این ورقها ، هزینه ها به طرز چشمگیری کاهش می یابد.
  3. بسته به شرایط محیطی استخر ژئوممبران ، به طور میانگین ، استخرهای ژئوممبران طول عمری بین 20 تا 40 سال دارند.
  4. ورقهای ژئوممبرین ، سطح مقاومتی بالایی در برابر حرارت و فشار آب دارد.
  5. در استخرهایی با عمقهای متفاوت امکان استفاده از انواع ورق با ضخامتهای مختلف وجود دارد.
  6. از دیگر ویژگیهای ورق ژئوممبران ، خنثی بودن آنها در برابر مواد افزودنی و آلودگیها می باشد.
  7. جلبک و خزه به دیواره های استخرهای پلی اتیلنی نمی چسبد و قابل از بین رفتن و تخریب توسط جوندگان و حیوانات نیز نمی باشد.
  8. این ورقها در صورت خرابی ، قابلیت ترمیم و تعمیر را دارا می باشند.

در اوایل دهه 50 میلادی و با ایده از خلاقیت هایی که پیشینیان به منظور افزایش مقاومت و تقویت بیشتر خاک به کار می گرفتند ( از شاخ و برگ درختان برای کاربردهایی نظیر زهکشی استفاده می کردند) تولید ورق ژئوممبران در آمریکا آغاز شد.

تولید ورق ژئوممبران ایده ای بود که به منظور افزایش مقاومت زیرساخت های اصلی هر بنا ظهور کرد و در ادامه به اصلی ترین ماده پر کاربرد در پروژه های عایق بندی و ساخت و ساز تبدیل شد. در عصر حاضر ورق ژئوممبران را این گونه تعریف می کنند: ژئوممبران ماده ای ورقه ای شکل است که از ترکیب آنتی اکسیدان، کربن سیاه، روان کننده و ذرات خاک بر پایه پلی اتیلن ساخته شده و این قابلیت را دارد  که بدون نیاز به زیرساختی خاص بعنوان عایق مورد استفاده قرار گیرد.

از بارزترین ویژگی های ورق ژئوممبران خوب و استاندارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورق ژئوممبران با هر تکنولوژی که ساخته شود باید دارای ویژگی های فوق باشد تا بتوان از آن به عنوان یک عایق و ضد نشت 100 درصد استفاده کرد.

 ورق‌های ذکر شده در رول هایی با ابعاد استاندارد تولید می شوند و کاربر برای استفاده آنها در سایر ابعاد مورد نیاز خود باید آنها را با تکنولوؤی های مختلفی که برای اتصال آنها وجود دارد مانند جوش حرارتی به هم متصل کند، در چنین شرایطی می توان از  ورق ژئوممبران برای عایق‌بندی استخرهای خاکی، مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی نیز استفاده می‌شود.

انواع ورق ژئوممبران :

ورق ژئوممبران با توجه به کاربردهایی که برای آن تعریف شده در انواع گوناگونی تولید می شود که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

ژئوممبران سنگین: در تولید ورق ژئوممبران  سنگین تمرکز تولید کننده روی  انعطاف پذیری بالای این ورق است چرا که قرار است از آن در علیق بندی استخر های کشاورزی استفاده شود.

ژئوممبران سبک: ژئوممبران سبک نوعی  ورق ژئوممبران است که معمولاً برای ایزولاسیون فونداسیون، ایزولاسیون بام سبز، ایزولاسیون تونل به کار می‌رود. در تولید این نوع ورق ضخامت کم بیشترین تمرکز تولیدکننده گان را به خود اختصاص می دهد.

ژئوممبرانpvc :  این نوع ژئوممبران از نظر تکنولوؤی تولید چیزی ما بین ؤئوممبران سبک و سنگین است .لازم به ذکر است بیشترین کاربرد ورق ژئوممبران pvc در معادن است.

ژئوممبران : vldpe این نوع ورق ژئوممبران را می توان جدیدترین نوع ژئوممبران‌ ها معرفی کرد که به تازگی عرضه شده‌ اند و تکنولوژی ساخت آنها نیزاز ترکیب وینیل و lldpe به وجود آمده‌است.