تعداد محصولات: 15
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

کود سوپرفسفات ساده

کود سوپرفسفات ساده (SSP) یکی از کودهای پرمصرف در بخش کشاورزی است. این کود واجد چندین عنصر غذایی (فسفر، گوگرد و کلسیم) مورد نیاز گیاهان است که فسفر مهم‌ترین آن ها است. فسفر عنصر تشکیل دهنده بسیاری از ترکیبات مهم گیاهی ازجمله اسیدهای نوکلئیک، اسیدهای آمینه (واحدهای سازنده پروتئین)، فسفرلیپیدها و کوآنزیم‌ها است. از این‌رو وجود آن برای فرایند فتوسنتز، تقسیم سلولی و نمو بافت‌های مریسمی، تحریک رشد ریشه در نهال‌های جوان ضروری است. کمبود فسفر در گیاهان به صورت علائمی چون شاخه‌ها کوتاه و باریک، برگ‌های جوان کوچک، ریزش برگ‌های جوان، کاهش گلدهی، تاخیر در رسیدن و بلوغ میوه‌ها، قرمز شدن ساقه و ارغوانی شدن برگها  ظاهر می‌شود.

از طرف دیگر کود سوپر فسفات ساده در زمین‌هایى با فقر عنصر گوگرد نیز باعث افزایش بین 15 تا 25 درصد محصول شده است. سوپر فسفات ساده با دارا بودن 12% گوگرد موجب کاهش PH خاک و در نتیجه افزایش جذب عناصر مفید خاک توسط گیاه می‌شود که به‌خصوص برای خاک‌های قلیایی ایران گزینه‌ی مناسبی است. همچنین وجود مقادیر کافی کلسیم کود سوپرفسفات ساده را به یکی از مناسب‌ترین کودها برای غلات، دانه‌های روغنی، چغندر قند، پنبه، سیب‌زمینی و سبزی و صیفی‌جات تبدیل کرده است.

انواع سوپرفسفات ساده

فرمول کود سوپرفسفات ساده Ca(H20P4)2.H2O است که به صورت 17درصد فسفر کل  یا 9 درصد فسفر محلول در آب به شکل‌های گرانول و پودری تولید و به صنعت کشاورزی عرضه می‌شود. قیمت کود فسفات پودرى به دلیل مصرف انرژى کمتر در تولید، اندکى کمتر از فرم گرانوله است.

 

روش تولید کود سوپرفسفات ساده

سوپرفسفات ساده از واکنش اسید سولفوریک با خاک یا سنگ فسفات به دست می‌آید. همچنین از واکنش اسید فسفریک با سوپر فسفات ساده، کود سوپر فسفات تریپل تشکیل می‌شود که نوع دیگری از کودهای فسفاته با درصد بالاتر فسفر است.

 

زمان و نحوه مصرف کود فسفات ساده

زمان و میزان مصرف کودهای فسفاتی تاثیر زیادی بر بازدهی بهتر این کودها دارد. توصیه کلی برای کاربرد کود بهتر است براساس آزمون خاک انجام شود. به طور کلی بهترین زمان استفاده از کودهای فسفر مانند کود فسفات ساده، قبل از کاشت محصول و در هنگام شخم‌زنی است. لازم به ذکر است  که مصرف زودتر کود فسفات منجر به تجزیه بهتر و جذب سریع‌تر آن در هنگام رشد گیاه می‌شود. مقادیر ارائه شده در جدول با توجه به نوع محصول، میزان کمبود عناصر غذایی، سن گیاه و شرایط محیطی قابل تغییر است.

کود فسفات ساده

نوع محصول

میزان مصرف

زمان استفاده

نحوه‌ی مصرف

درخت میوه

400 تا 600 کیلوگرم در هکتار

زمستان

چالکود (در عمق 5 تا 10 سانتی متری خاک)

محصولات زراعی

100 تا 200 کیلوگرم در هکتار

قبل از کشت

آبیاری

محصولات گلخانه‌ای

200 تا 300 کیلوگرم در هکتار

تهیه بستر بذر

آبیاری

 

کود سوپر فسفات ساده فروش

سایت بازار بزرگ کشاورزی به‌عنوان یکی از تامین کنندگان انواع محصولات کشاورزی کشور، طیف گسترده‌ای از کودهای شیمیایی   و طبیعی از برندهای معتبر را با بهترین قیمت در اختیار مصرف‌کنندگام قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های مندرج در سایت با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید کود فسفات

برای خرید کود فسفات در انواع پودری و گرانوله می‌توانید به فروشگاه‌های معتبر محصولات کشاورزی مانند بازار بزرگ کشاورزی مراجعه کنید و علاوه بر تنوع بیشتر، کیفیت بهتر و قیمت‌های مناسب‌تر از مشاوره و راهنمایی متخصصین و کارشناسان باتجربه بهره‌مند شوید.

قیمت کود فسفات

قیمت کود فسفات بر اساس ساده یا تریپل بودن آن متفاوت است. همانطور که اشاره شد کود فسفات دارای ارقام مختلفی از جمله کود سوپر فسفات، فسفات آمونیاک و غیره است که به‌صورت جامد، مایع، پودری یا گرانوله توسط برندهای مختلف در بازار عرضه می‌شوند که فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت کود فسفات هستند.

 قیمت کود سوپرفسفات ساده

در کل قیمت کود سوپرفسفات ساده نیز مانند دیگر کودها تحت تاثیر فاکتورهایی چون نوع کود، برند سازنده، جامد، مایع، پودری و گرانوله بودن آن قرار دارد. بالا بودن حجم تقاضا برای خرید کود فسفات، باعث فعالیت برندهای متعدد در زمینه تولید و فروش کود سوپر فسفات ساده شده است که با کیفیت و بسته‌بندی‌های متفاوت به بازار عرضه می‌شود. مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت کود سوپر فسفات، کیفیت و برند سازنده آن است. قیمت کود سوپر فسفات گرانول مدل ساده با وزن 10 کیلوگرم در اواخر فروردین 1402 در حدود 273000 تومان بوده است که با توجه به نوسانات بازار ممکن است تغییر کرده باشد. برای مشاوره با همکاران ما و اطلاع دقیق از قیمت کود سوپر فسفات می‌توانید با شماره‌های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.